Príspevok pri narodení dieťaťa - pôrod mimo krajiny EÚ

zdenus
22. apr 2009

baby, neviem, ci mi viete niektora poradit, ako je to s prispevkom pri narodeni dietata v tejto situacii:

segre sa ma v auguste narodit babo v australii....trvaly pobyt ma aj s manzelom na SK, obcianstvo ma dvojite - australske aj slovenske. Dieta bude mat tiez dvojite obcianstvo....
ako treba postupovat, ma narok na prispevok?

vopred diky za rady 😉 😉 😉

albireo
22. apr 2009

ak ma segra trvaly pobyt na Slovensku, tak narok ma. Co sa tyka samotneho vybavovania, tak zelam vela stastia. Nasa mala sa narodila v Dansku v novembri 08 a prispevok este stale nemame, lebo SVK urady preveruju vsetko aj 3x. Ak mas nejake blizsie otazky, napis mi do posty. ak budem vediet, rada poradim, lebo je to fakt zdlhave a neprijemne vybavovanie.

lienocka235
22. apr 2009

pozor ak je sestra mimo krajiny EU tak ma narok LEN vtedy ak pred datumom porodu platila na slovensku nemocenske poistenie aspon po dobu 270 dni v obdobi dvoch rokov pred porodom

a dalsou otazkou je ze dieta musi mat vydany slovensky rodny list a prideleny trvaly pobyt tu na SVK a musi to stihnut do veku 6 mesiacov dietata.. na ten Rodny list sa caka 3 mesiace..

ak ale nesplnila podmienku platenia toho poistenia tak narok nema. je to novy zakon v platnosti od 1.1.2009

s Danskom je to ine lebo Dansko je clen EU

zdenus
autor
23. apr 2009

baby diky 😉
albi, ako je to v dansku vieme, lebo je tam zhodou okolnosti vydata svagrova segra.....

lienocka...takze je to pre nu teda pase, lebo poistne si neplati, kedze uz 7 rokov zije v australii a domov chodi len na vianoce.
teraz sa ma drobec narodit v auguste, na vianoce by chceli prist na sk, mozno by cosi vybavili.

ale napisala som priamo na ministrestvo a slubili, ze vypracuju stanovisko....

betka1
24. apr 2009

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B1FAA742AD1E...
Na stranke Ustredia prace, socialnych veci a rodiny sa pise: "Ak sa matke dieťa narodilo v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa za podmienky, že bola pred narodením dieťaťa najmenej 1 rok verejne zdravotne poistená (povinne alebo dobrovoľne) v Slovenskej republike. "

gapa
24. apr 2009

pozri priamo zákon, je tuto siedmy v poradí (zákon č. 235/1998)

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

§ 3 ods.2 hovorí o tom, čo píše betka1

lienočka, nemiem, či si to s niečim nemýliš. Pri nároku na MATERSKé je podmienka byť nemocensky poistený aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. No to už platí vela rokov, nie je to novinka od 1.1.09. NO nepozerala som, či nie je niečo také v novele zákona v r.tom zákone č.554/2008 (posledná novela, ktorou bol zákon doplnaný), aj ked som ho vtedy čitala, lebo sa v nom menilo to, že už aj druhé a tretie dieťa (deti) majú nárok na príplatok k príspevku na dieťa.

gapa
24. apr 2009

nedalo mi to. Tu je tá posledná novela (554/2008) zákona o príspevku na ... , čo bola účinná od 1.1.09 a nič tam o tých 270dnoch nem.poistenia nie je.
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?...

jaduska
25. apr 2009

súhlasím s gapou - nárok na "pôrodné" má súvis so zdravotným, nie nemocenským poistením...

cheekymonkey
25. apr 2009

Tak ja som si zaziadala o slovensky rodny list pre malu. Ja som Slovenka, partner je Ir a mala sa narodila v UK. Ma irsky pas, ale este chceme aj slovensky. Slovenske urady nam vsak robia problemy - najprv im vadilo ze partner nie je manzel a tak musel podpisat specialny papier, ze vyhlasuje ze je otcom dietata (prelozeny anglicky rodny list im nestacil) a teraz im vadi, ze mala ma na rodnom liste dve priezviska a v pase chceme mat iba jedno - zaujimave, ze Irom to nevadilo a pas jej vydali s takym menom ake sme si zaziadali.

Prispevok na dieta - kedze mam trvaly pobyt na SK, tak na tom sa tiez pracuje. Koli tomu zase chceli milion inych nezmyslov typu - potrvdenie od lekara, ze dieta sa dozila prvych 28 dni - neviem na co, ked maju rodny list... Tiez som si ja menila teraz novu OP a oni, ze potrebuju kopiu stareho OP, pretoze ten bol v platnosti ked sa mala narodila.

Vzdy ked uz si myslim, ze mame vsetko, tak sa objavi nieco nove 😠

lienocka235
26. apr 2009

gapa, zdenus ospravedlnujem sa samozrejme to malo byt zdravotneho poistenia a 1 rok... este raz sa ospravedlnujem.. aj ked v konkretnej situacii pre jej sestru to asi nic nezmeni lebo narok nevznika

adoracion
26. apr 2009

presne tak ak je to mimo EU musi tam byt poistenie jeden rok platene na slovensku pred porodom.

cheeky pises trosku divne to ze ma dieta rodny list neznamena ze sa dozilo 28 dni a inak ja som neprekladala OP kedze ho momentalne namam predloz pas a vypytaj si potvrdenie o trvalom pobyte teba aj babatka OP im predsa netreba kvoli narodeniu dieta ale kvoli tvojej identifikacii a je tam napisana adresa trvaleho pobytu ta uradnicka je asi divna ked chce tvoj stary OP opytaj sa nato aj inych uradniciek je to chybne co ona robi.

cheekymonkey
26. apr 2009

Dakujem Adoracion,

Ja som nasla staru kopiu v PC, tak som im to dala a stacilo im to. Momentalne im robi najvasci problem tie priezviska. Problem je, ze kedze este nie sme vzaty tak sme malu registrovali s oboma nasimi priezviskami, ale na irskom pase sme jej uz dali iba partnerove priezvisko kedze v konecnom dosledku sa bude volat tak ako on. Tak isto to chceme aj so slovenskym rodnym listom a pasom, ale to sa im zda na Slovensku velmi zvlastne (slovami uradnikov na SR - Co to ma znamenat?).

Momentalne som si neni ista, ze mi ten rodny list vobec vydaju. Uz to tam je 2 mesiace a stale nic.

Osobne si myslim, ze by ministrestvo vnutra malo mat na svojej webovej stranke navod pre tuto zalezitost. Teda navod ako vybavit dietatu narodenemu mimo uzemia SR slovensky rodny list. Maju v tom spanielsku dedinu a chudinky uradnicky su z toho este viac zmatene. KLed som volala na slvenske velvyslanectvo v UK tak som narazila na nic ine iba na velku neochotu odpovedat vobec na nejake otazky. Cloveka to vsetko tak znechuti az rozmysla sa na to vykaslat obcas 😖

adoracion
26. apr 2009

cheeky na stranke ambasady to maju rozpisane ale kludne sa spytaj co potrebujes ohladom rodneho listu neboj vezmu ti to urcite len nato sa dlho trva cca 3-4 meiace inak co sa tyka toho rodneho listu a irskeho pasu berie sa do uvahy to co je v rodnom liste anglickom ved predsa apostilujete a prekladate tento irsky pas k slovwenskemu rodnemu listu nikde nepredkladas a inak ked sa zmenilo nieco tak ste povinny rodnny list anglicky tiez zmenit komplikujete si to dieta predsa nemoze mat raz take meno raz take meno plati to co je v rodnom liste tak si to zmente tam objednajte sa na preregistraciu a hotovo .

cheekymonkey
27. apr 2009

My to ale zmenit nechceme. Co sa tyka Irskeho pasu, tak im posles anglicky rodny list, ale v prihlaske o irsky pas si mozes zaziadat o aku kolvek formu mena ake chces mat v pase. V rodnom liste je moje meno vazne len koli formalitam a cestovaniu cez hranice. Ja si nemyslim, ze je velky problem vynechat jedno z priezvisiek pokial to tak rodicia chcu. Ja viem, ze to znie komplikovane, ale jednoducho mi by sme boli velmi radi aby to tak bolo.

Tu ale ide o cely bordel v slovenskej legislative a tie tetusky uradnicky su z toho vascinou vazne cele zmatene. A ked uz aj oni si myslia, ze sme im dali vsetko, tak im niekto vascinou zavola z registra a dozaduje sa dalsieho nezmyselneho papiera.

Co sa tyka ambasady, tak ano maju to tam rozpisane, ale nie velmi jasne a ked si chces zavolat a upresnit s nimi nieco tak su velmi neochotny. Uz som aj rozmyslala stazovat sa na ministerstve vnutra, ale do toho sa mi nechce a asi by som tym nic nevyriesila. Ale viem, ze nie som sama co ma s nimi problemy. Pisala som o tomto probleme clanok na mojom blogu a odozva bola velmi podobna. Ale to je o ministrestve zahranicnycg veci koho na tie miesta dosadzuju.

Mozno mi to mame komplikovane, ale aj na to by mali byt v legislative riesenia. Problem je ze za celych dvadsat rokov, co su otvorene hranice a ludia si beru cudzincov a maju s nimi deti tak sa tie zakony velmi neprisposobuju.

Musim povedat, ze za tie mesiace som stretla iba jednu velmi milu pani, ktora sa velmi snazila a vedela co a kde treba zohnat. Ale to bola iba jedna pani. Ked som si isla zistovat informacie o prispevku tak dalsia pani cumela na mna jak na nove vrata a keby jej mama nepohrozila, ze pojde za primatorom sa postazovat, tak by sme sa nikde nedostali.

Momentalne to stoji niekde na matrike, tak som zvedava dokedy.

zdenus
autor
27. apr 2009

baby diky vam vsetkym.......ved ked odpisu tety z ministerstva, tak vam vsetky poslem najkompetentnejsiu (to je tazke slovo) odpoved 😉

gapa
27. apr 2009

lienocka, neva, aj iným sa stáva 😉 . No a niekedy práve omyl posunie diskusiu, riešenie problému a poznatky dalej 😵

lenkabbbbbb
13. máj 2009

dobrý deň chcela by som sa spýtať mám doma 3 deti a teraz po 12 rokoch čakám ďalšie dieťa a neviem či mám nárok na pôrodné(25000,-) viem že to plati len na 3 deti ale niekde som počula že po 10 rokoch sa znovu považujem akoa za prvorodičku neviete čo je na tom pravdy? Vopred ďakujem za odpoveď

lienocka235
13. máj 2009

lenka mozno z gynekologickeho hladiska sa zena po rokoch od predchadzajúceho porodu povazuje z toho pohladu za prvorodicku
ale urcite nie z pohladu zakona..

narok na porodne mas ale pri a 4 a dalsom dietati je to len cca 4 000 sk.. pozri si na nete presne.. narok na priplatok k porodnemu 21 000 nemas

slniecko79
18. máj 2009

Ahojte,

som tu nova a chcela by som sa spytat, ci niekto z vas nema nahodou skusenost s vybavovanim Prispevku pri narodeni a Priplatku k prispevku, ak sa dietatko narodilo v Holandsku.
Zdravotne poistenie si platim v NL, kedze tu zijeme uz treti rok. Dnes som volala na UPSVAR a tam mi pani povedala,ze ak som si neplatila zdravotne poistenie za 12 mesiacov pred narodenim dietata na Sk, tak na prispevky narok nemam. Ale mne sa zda,ze sa myli.

Trochu sa obavam aj toho potrvdenia lekara o narodeni a o pravidelnych navstevach poradne. Ktory lekar to ma potrvdit? Tu v NL sa chodi do poradne k porodnym babam. Gynekologa tu nema skoro nik. A navyse neviem, ci to potvrdenie lekar podpise, ak je cele v slovencine, alebo ho musim dat prelozit do Nl a potom zas spat do Sk, ked uz bude podpisane... 😒

Dakujem za pomoc

mirasierra26
9. sep 2012

Ahojte, mam taku otazku ze ci podmienkou na ziskanie tychto prispevkov pri narodeni dietata je to ze som musela pred porodom byt zamestnana a ze ci musim byt zamestnana aj nadalej, teda ked som na materskej ... dakujem vam za odpovede.

monika15
9. sep 2012

no sorry ale to co za hlupost ked maju aj australske obciastvo ... tka na co im peniaze zo slovenska????
vsak odisli ne , nerodila tam ......
:(((
preto ten stat vyzera ako vyzera..... lebo take veci riesi..... :(((((
sorry ....
mi sme v kanade a mame tiez obe obciastva ale nikdy ma nenapadlo ze pytat od sk peniaze... na maleho......
vsak to hlupost :((((

lily2
1. feb 2013

ahojte. mame otakzu. Zijeme v Turecku s manzelom a cakame dieta. mala sa ma narodit v marci a v Juni sa vratime na SVK. Neviem nam niekto poradit co mame robit alebo kam mame ist aby sme dostali prispevok na dieta. Trvaly pobyt mame zaregistrovany na svk.

Diky.