Rodila som v Holandsku. Mám nárok na príspevok?

slniecko79
19. máj 2009

Ahojte,

som tu nova a chcela by som sa spytat, ci niekto z vas nema nahodou skusenost s vybavovanim Prispevku pri narodeni a Priplatku k prispevku, ak sa dietatko narodilo v Holandsku.
Zdravotne poistenie si platim v NL, kedze tu zijeme uz treti rok. Vcera som volala na UPSVAR a tam mi pani povedala,ze ak som si neplatila zdravotne poistenie za 12 mesiacov pred narodenim dietata na Sk, tak na prispevky narok nemam. Ale mne sa zda,ze sa myli.

Trochu sa obavam aj toho potrvdenia lekara o narodeni a o pravidelnych navstevach poradne. Ktory lekar to ma potrvdit? Tu v NL sa chodi do poradne k porodnym babam. Gynekologa tu nema skoro nik. A navyse neviem, ci to potvrdenie lekar podpise, ak je cele v slovencine, alebo ho musim dat prelozit do Nl a potom zas spat do Sk, ked uz bude podpisane...
Este sa chcem spytat ohladom potvrdenia,ze sa dieta dozilo 28 dni. Potrvdzuje to Housedoctor, pod ktoreho spadame alebo detsky lekar, ktory sleduje vyvoj babatka?

Dakujem za pomoc

liz_lemon
24. máj 2012

@bobek090912 ten prispevok dostanes, ak si chodila na prehliadky ku gynekologovi a ak sa dieta dozije 28 dni
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...

bobek090912
25. máj 2012

@liz_lemon to si prave nie som ista, pretoze sucastou ziadosti o jednorazovy prispevok pri narodeni dietata je prehlasenie, ze som min 12 mesiacov pred porodom bola verejne poistena v zdravotnej poistovni, co Ti vlastne musi potvrdit aj dana zdrav. poistovna..a ja to teda nesplnam...kedze mi bolo povedane, ze sa musim z poistovne odhlasit, kedze budem poistena v inej krajine..a od navratu do porodu to vyjde len 5 mesiacov..tak neviem, som z toho uplne dopletena a na urade nam jedna uradnicka povie to, ina hento, resp. bez problemov: "neviem Vam poradit" a mna ide porazit :D

liz_lemon
25. máj 2012

@bobek090912 asi myslis tento odsek Oprávnená osoba, ktorej sa narodilo dieťa v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, má nárok na príspevok, ak bola pred narodením dieťaťa najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená v Slovenskej republike.

ale to plati, ak sa dieta narodilo mimo EU, a tvoje sa narodi u nas, nie?

bobek090912
26. máj 2012

@liz_lemon jaaaj, mas pravdu...nase sa narodi tu 🙂 velmi pekne dakujem

eri28
26. máj 2012

@svetia ahooj sa som v amsterdame, prave tehu, prve mimco, tiez som hladala maminy, zijuce v holansku, ale v amsterdame, som nasla, len jednu prijemnu cesku, a ta sa odstahovala nedaleko amsterdamu, cize odvtedy sme este na seba nenasli, cas, snad sa podari neskor ☹

rada by som sa stretla, v korej casti si presne.

eri28
26. máj 2012

@slniecko79 draha ja riesim to iste som v amsredame tehu, pytala som sa mamiciek holandaniek, pisali, mi ze splnomocnili maminu tusim v Haguu neviem kolko mesiac stare splnomocnenie tusim tri a ona vsetko vybavila na sr, ked som to pochopila, mojej mame sa to nezda, ale mame na to narok, ked mame trvaly pobyt na sr...........
ale moc sa mi do toho vybavovania nechce 😀

spalka
26. máj 2012

moja mala sa narodila v nl, ale toto som vybavovala pred 3 rokmi, takze sa to mohlo odvtedy pomenit... to o 12 mesiacoch zdrav. poistenia je pre krajiny ktore nie su sucastou EU, NL v EU je, takze pani na UPSVaR ti nehovorila pravdu, potvrdenie o pravidelnych navstevach lekara a o tom, ze sa dieta dozilo 28 dni som si napisala sama v anglictine a dala som ho podpisat verloskundige, trochu na mna divne kukala, ale nemala s tym problem - tento papier som potom dala prelozit na SK v klasickej prekladacej agenture do slovenciny (btw. uradu by to malo stacit aj v anglictine)

spalka
26. máj 2012

jaaaj, prispevok co zacal diskusiu je stary prastary, ale mozno som pomohla niekomu inemu 😉

mirabelka212
10. aug 2012

ja som si platila poistenie v Anglicku kde zijem....(uz som tu 10 rokov) a bola som zamestnana predtym ako som odchadzala na matersku. Prispevok som si vybavila zo Slovenska. Vobec ziadny problem. Tiez su tu len midwifes (porodne asistentky, ktore su specializovane na porod) ku ktorym som chodievala...ale potvrdenie...(ze si chodila na prehliadky, mi dal normalne moj GP- ako u nas zdravotny lekar...ten mi podpisal a vyplnil tlacivo (bolo v slovencine) ja som mu len prelozila co od neho chcu..a on mi to bez problemov podpisal a dal razitko....takze by to nemal byt problem. good luck 🙂

romanuela
26. sep 2013

Ahojte , prosím vás potrebovala by som tlačivo Príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa v angličtine.Nakoľko v slovenčine mi ho tu v UK nechceli potvrdiť, pretože nevedeli o čo ide a vyžadovali to v angličtine. Vedeli by ste mi niekto poradiť kde ho nájdem ? Ďakujem ! 🙂

ivanka1444
12. dec 2013

ahoj🙂 chcem sa opytat cakam babo zijem v holansku a chcem tu aj rodit ako to tu chodi s doktormy a tak dalej, este som nebola na ziadnej kontrole.niesom tu este ani poistena co vsetko si mam vybavit aby bolo vsetko v poriadku?potrebujem nejake papiere aj zo slovenka?
A este mam uz jedno babo ma skoro dva roky, maly sa ale narodil na SK a stade este stale poberam rodicovy prispevok,zrusia mi ho? dakuejm🙂

ggarbo
31. mar 2014

ahhoj ivanka..zijem tiez v nl, ako sa to stenou vyvija? predpokladm ze uz si absolvovala viacere vysetrenia a uz mas i po UTZ 20tt. mna caka o 2tyzdne..

ggarbo
31. mar 2014

@ivanka1444
ahhoj ivanka..zijem tiez v nl, ako sa to stenou vyvija? predpokladm ze uz si absolvovala viacere vysetrenia a uz mas i po UTZ 20tt. mna caka o 2tyzdne..

dafenka212
10. mar 2015

ahojte... aj ja žijem už skoro rok w nl... a mám nejaké problémy.... čo robiť... pokiaľ som tehotná a xcem porodiť tu w nl musím mať wybawený pobyt na gemente... možete mi prosím niekto poradiť, lebo na uwv mi powedali že pokial tento pobyt nemám nepomožu mi... a bola som u účtovničky a ta mi powedala, že ak nemám odrobené 6 mesiacow nedostanem žiaden príspewok alebo ako sa to tu wola... a dawaju wolaký príspewok aj po narodení dieťaťa alebo je lepšie si wšetko wybawiť na sk? dakujem za odpowede...

kbusova87
16. jan 2024

Ahojte, chcel aby som sa spytat, ci tu mat eniektora skusenost s potvrdenim o tom ze je vase dieta nazive. POtrebujem to pre holandsku instotuciu a potrebujem to potvrdit od nejakej institucie na Slovensku. mate niektora s tymto skusenost prosim vas?