Schválili jednorazový príspevok na druhé dieťa?

maajka
23. sep 2008

Ahojte,neviete,ci schvalili od noveho roku jednorazovy prispevok tych cca 20 000 sk na druhe dieta?Alebo to plati stale len na prve dieta?Diky.

ladybird1l
24. sep 2008

ahojky, pokial viem, tak to je stale len v navrhu na schvalenie, este to nebolo odklepnute 😒 tiez cakam, kedy to schvalia....takisto by mala ist aj materska o par tisic sk vyssie od buduceho roku...

maajka
autor
24. sep 2008

No uvidime,nebolo by zle,keby aj materska sa zvysila,aj ked predpokladam ,ze ju zvysia len o par stoviek,nie tisiciek.Mne skoncila jedna materska a vo februari idem na druhu,takze preto ma to zaujima,ci to ten prispevok schvalili. 😉

szivem
24. sep 2008

ja viem tak ze ten prispevok schvalili aj na prve,druhe aj na tretie dieta.Ale podla mna je to poriadna somarina.Radsej mali zvysit matersku aspon na 10000sk,ved ostatne deti su diskriminovane.Ten prispevok mal byt na zakupenie postielky,veciciek a pod.veci na prve dieta,ale co tie ostatne deti,ved nie kazdemu ostanu veci po detoch,alebo maju deti v inom rocnom obdobi a to uz je potom naprd.Citala som ze matersku maju od 1.1.2009 zvysit na vysku min.mzdy a to je priblizne 8100sk,lenze si myslim ze aj to je malo,ved v cechach uz odkedy maju matersku okolo 12000sk

ladybird1l
24. sep 2008

tak to by bolo super,keby to bolo schvalene, asi mi nieco uslo, ked som myslela ze to este schvalene nie je...ale mam pocit ze odklepnute je len zvysenie minimalnej mzdy, ale prispevok? no nie som ista... ja si myslim, ze ten prispevok pri 2. a 3. dietati dost pomoze, ze sa konecne zobudili, ze to konecne navrhli, takisto aj zvysenie materskej o par tisic je tiez velkym prekvapenim, kedze sa doteraz zdvihala len o par korun. Ja si myslim, ze uz po 3 detoch sa da kopec veci odlozit, nezda sa mi to ako diskriminacia, ved v tejto dobe si myslim je pre kazdeho uz druhe dieta luxus a nie to uz stvrte.

gapa
24. sep 2008

no podla mna, v zbierke zákonov zatial nič nevyšlo, vid:
http://www.zbierka.sk/section/16/default.aspx

tiež som pozerala do návrhov, ktoré boli predložené NR SR, no nemôžem to tam nájsť vid:
http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=zakony/prehlad

Lebo každý zákon najprv musí niekto navrhnúť, v tomto prípade ho myslím navrhuje vláda a na vláde ho už schválili. Potom tento návrh musia doručiť do NR SR a tam v troch čítaniach to schvalujú, doplnajú, menia, pripomienkujú a zase samostatne schvalujú každú zmenu atd. (tak nejako som sa to dočítala o legislatívnom procese na stránkach NR SR).
Takže zákon je platný (a účinný odo dna uvedenom v zákone) až po schválení Národnou radou SR (napr. ak už budete ozaj počuť, že NR SR bol schválený zákon, ktorým sa mení zákon č.....).

Niektoré zmeny sa však dejú mimo NR SR, napr. zvyšovanie rodič.príspevku každoročne od 1.9., lebo v samotnom zákone sa hovorí, že to urobí v danom termíne ministerstvo tuším práce a soc.vecí a rodiny. No aj toto musí vyjsť v zbierke zákonov, aj ked cez NR SR to už neprechádza.

jaduska
25. sep 2008

Tiež mám pocit, že to ešte neschválili. A ak ten príspevok náhodou schvália, tak pri mojom "šťastí" to začnú vyplácať určite až od mája 2009 😝

gapa
25. sep 2008

jaduska,
mne sa tieto príspevky tiež všetky úspešne vyhýbajú (aj ked ty máš už tretie 😅 , takže možno ozaj posledná príležitosť), no popri tom, aké som mala problémy s otehotnením a aj neúspešné tehotenstvá a operácii 5-mesačnej dcery viem, že "štastná" som, že som tehotná a ešte viac budem, ak aj dieťa bude zdravé. Určite súhlasíš!

Peniaze by síce potešili, no nejako som sa na to nesústredila a ani ma to "zatial" neštve. Ale asi aj preto, že manžel má "zatial" dobrú prácu a ja nemocenskú (aj ked mi končí PP). Aj ked pri dvoch úveroch moc nevyskakujeme, šetriť asi vieme 😀 😀 😀 (aj výbavičku máme vlastne po prvom dieťati a po rodine)

Tak ti hlavne prajem zdravého drobca (aj zdravých drobcov, tých už "okukaných") 😉 😅

lienocka235
25. sep 2008

(Pripravuje sa zavedenie príplatku v sume 20 440 Sk aj pri narodení druhého dieťaťa a tretieho dieťaťa s predpokladanou účinnosťou od 1.1.2009. Nárok na príplatok nevznikne neplnoletej matke, ak nemá súdom priznané rodičovské práva v plnom rozsahu a matke, ktorá sa nebude zúčastňovať počas tehotenstva na preventívnych lekárskych prehliadkach.)
skoprirovane zo stranky ministerstva..
malo by to zevraj byt v legislavitnom konani..25.09.2008 to bolo len odoslane na rokovanie vlady.

baby teraz som tu studovala ten material.. co sa ako podla tej stranky predklada do vlady.. ale ako studujem tak studujem.. ja tam nic o tom priplatku k prispevku pre 2 a 3 dieta nenachadzam.. je to cele o tom ze ak robite a chcete davat dieta do 3 rokov do skolky tak dostanete preplatenen tie naklady do vysky prispevku..

https://lt.justice.gov.sk/Document/DocumentDeta...

treba stiahnut ten .rft subor..

lienocka235
25. sep 2008

mne osobne by to bolo jedno.. na druhe babetko cakame uz 4. ty rok.. ☹ a pri malej sme dostali nejake necele 4 tisicky.. a neriesili sme to.. hlavne ze bola ok.. teraz by som lahko ozelele nejake prispevky.. len nech k nam to babenko pride..

jaduska
25. sep 2008

gapa, jasné, že súhlasím s tým, čo píšeš. Tretie bábo sa nám pritrafilo trošku nečakane, takže príspevok pri narodení v tom nehral absolútne žiadnu rolu. Keď to schvália, tak to poteší, keď nie, tak nie....ani jedno dieťa som nemala kvôli peniazom, ani ma absolútne nerozčuľuje výška (či nížka) rodičovského príspevku, aj keď vyskakovať nemôžeme....

gapa
25. sep 2008

jaduska, 🙂 asi je to tak u väčšiny. teda vlastne si neviem predstaviť niekoho, kto by to robil pre peniaze a na druhej strane, koho by tie peniaze nepotešili 😵

lienocka, uvidíš ... ked bude vhodná chvíla, tak sa prihlási 😉

mirka414
26. sep 2008

viete co je trosku smiesne??my sa tu bavime o prispevku na druhe,tretie dieta a ten primator Bratislavy zhrabne k 50 tolke tisice...to je skutocne vysmech...

jaduska
26. sep 2008

mirka, takým sa radšej ani nezaoberať.... 😖

ilijanka
26. sep 2008

ten zákon, alebo tzv.sociálny balíček už bol schválený, bolo to niečo pred vyše mesiacom a do platnosti príde od 1.1.2009, takže to platí pre deti narodené v roku 2009- pre 1.2.a3.dieťa v poradí, isto je to tak.

ilijanka
26. sep 2008

a ten príspevok je 25000 Sk

lienocka235
26. sep 2008

urcite to este nie je schvalene len je to odoslane na rokovanie vlady.. k 25.09.2008 ma platit od 1. januara 2009 ale to je este dlha cesta.. ktovie ako to skonci.. ale schvalene to urcite NIE JE.. ale snad to schvalia..

jaduska
26. sep 2008

ilijanka, ale keby ho schválili, tak by vyšiel v Zbierke zákonov. Ja dostávam e-mailové notifikácie zo stránky www.zbierka.sk a nespomínam si, žeby som tam ten zákon videla. A ten by som si teda určite všimla (aspoň myslím) 😕

ladybird1l
26. sep 2008

tiez sa mi zda, ze to este schvalene veru nie je, lebo uz mam presurfovane kadeco, dokonca an v tv o tom este neinformovali, tiez dufam, ze to schvalia a nezmetnu zo stola uz ked tak "nahnahnali" druho a tretorodicky.

jaduska
1. okt 2008

Mirka dík za info, ale aj tak to ešte asi musí podpísať aj prezident, či nie?

mirka414
1. okt 2008

jaduska snad to podpise ak mu zalezi na tom aby mal komu vladnut,ci nie??

jaduska
1. okt 2008

šak prezidentské voľby sa blížia, tak si hádam bude chcieť šplhnúť 😀 😀 😀

oraia
1. okt 2008

Ahojte.....tak dnes ten prispevok schvalili aj a druhe a tretie dieta....ja mam z toho riadne nervy...a co nase druhe babatka co sa narodili tento rok???? Stat ich totalne odignoroval...dali nam najavo, akokeby nase deti pre nich nic....mne sa konecne podarilo po 12tich rokoch orehotniet takze vsetky vecicky aj tak som musla nanovo kupovat a stat s nami takto vybabral a to len preto ze teraz im doslo aku blbost schvalili ked prispevok dostali len prvonarodene deti...koli ich blbosti nase deti stradaju...TREBA S TYM NIECO UROBIT...ja yb som bola za aby prispevok vyplatili spätne ..

jaduska
2. okt 2008

oraia, s tým neurobíš nič. Jednoducho zákony sa menia a žiaden zákon nemôže platiť spätne. To nie je o odignorovaní detí. Ja som tiež porodila dve deti a dostala príspevok pri narodení tých cca 4000 a vôbec nezávidím tým, čo dostali viac. Myslím, že dôležitejšie je to, že tie deti máme, sú zdravé a krásne a postarať sa o nich máme my a nie štát. Ja keď som chcela mať deti, tak som sa vôbec nezaoberala tým, čo dostanem od štátu. A to nepatrím k horným 10000... Nikdy nebude tak, aby boli všetci spokojní, to sa jednoducho nedá.... 😒

dari
2. okt 2008

tak to ja som sa zas vsetkym zvysenym prispevkom "uspesne vyhla" 😒

mirka414
2. okt 2008

dari ved to ma platit aj na tretie 😉 😉 😉

oraia
2. okt 2008

...hej ...ja len ze je to nespravodlive

jaduska
3. okt 2008

Oraia, no neviem, či nespravodlivé...Jednoducho doba sa mení, zákony sa menia, neviem... keby vyplácali ten príspevok spätne pre deti narodené v r.2008, tak potom prečo nie aj pre tie, ktoré sa narodili v r.2007, 2006, 2005, 2004 ................ 1800... Viem, to som už prehnala, ale v podstate je to tak.... Žiadne dieťa nie je menejcenné, ale život dieťatka sa predsa nedá ohodnotiť výškou pôrodneho...
Sťažovať sa môžu aj ženy, ktoré majú napr.prvé dievča, druhého chlapca, tiež musia kupovať oblečenie. My sme mali druhé dieťa po štyroch rokoch, ale tiež sme museli kupovať hlboký kočiar, postieľku, šporťák. Dokonca aj máloktoré oblečenie po sebe baby vynosia, lebo staršia sa narodila v marci, mladšia v júni a 3 mesiace pri malých deťoch urobia veľa.Dokonca sú aj iné postavy, staršia bola bacuľa, mladšia je chudučká, takže fakt oblečenie kupujeme skoro komplet nové. Takže ja na druhom dieťati neušetrím skoro nič....

zajo79
3. okt 2008

este to schvalene nieje, musia to schvalit poslanci. A nakolko zakon presiel aj s tym ,ze ak mamicky s rodicovskym prispevkom pojdu do prace,tento prispevok sa im krati na 1/4..tak vraj chcu mamicky zastavit poslancov aby to nepreslo..tak ktovie ako bude ci to prejde upravene alebo to prejde take ako to je alebo vobec.

Ale pride mi to ze len zalepili trosku oci, mohli dat viacej pracujucim rodicom,pripavne k materskej dat aj rodicovsky prispevok hned od narodenia dietata...a priznajme si, tych 20tisic na vyse nas nijako nevytrhne, teda aspon mna.... 😔

Termin mam sice 17.1., doktor mi ho posuval na 10.1., ale radsej budem ak sa babo narodi uz v decembri, aj tak je vraj vacsi takze budem mat toho dost a kaslat im na tu almuznu

ladybird1l
3. okt 2008

Ja si myslim, ze maloktora mamicka chce dieta kvoli peniazom, ja k nim rozhodne tiez nepatrim, mam termin v marci buduceho roku a zvyseny prispevok ma uprimne velmi potesil. Utahujeme opasky uz niekolko rokov, utahovali sme opasky pri mojom prvom dievcatku, budeme utahovat opasku aj pri druhom baby, to si nestazujem, len na skromnotu som uz zvyknuta. Takze zvyseny prispevok mi velmi pomoze. Aj ked to bude jednym vrzom fuc, ale je to velka pomoc.