Schválili jednorazový príspevok na druhé dieťa?

maajka
23. sep 2008

Ahojte,neviete,ci schvalili od noveho roku jednorazovy prispevok tych cca 20 000 sk na druhe dieta?Alebo to plati stale len na prve dieta?Diky.

lienocka235
3. okt 2008

hypoteticky ak to prejde tak ako to je...
narodi sa mi druhe bejby.. dostanem pri narodeni navyse o tych 20 000. ak ale pojdem robit od cca dvoch rokov dietatka.. na polovicny uvazok.. a dam dietatko opatrovat.. tak dostnem.. len 1/4 y tzch cca 5 000. ciye mesacne pridem o 3750 .. podla tohoto navrhu... to jednoznacne ide proti rodinam.. kde musia ist maminy do prace.. aj na ciastocen uvazky a pod.. skor ako po troch rokoch..
no mam pocit.. ze radsej to malo ostat tak ako bolo

oraia
4. okt 2008

...evidentne vsetci v parlamente zabudli ze aj ani mali kedysi male deti a ake to bolo a pochybujem ze si vedia predstavil situaciu dnesnej mladej rodiny, vedia o tom len rozpravat....vtedy vsetci frcali na mladomanzelskych pozickach

jaduska
4. okt 2008

Zajo, poslanci to už schválili, len to ešte asi musí podpísať prezident. Aspoň sa mi vidí, že takýto je postup pri vstupovaní zákonov do platnosti.

Oraia - oni si žijú vo svojom ideálnom svete a asi ani nevedia, ako vyzerá reálny život.... 😠

Čo s týka toho rodičovského príspevku, ak ide matka do práce. Ja neviem, mne sa to zdalo nelogické už keď schválili, že matka, ktorá je doma dostane tak isto ako matka, ktorá ide do práce. Teraz aby si niekto nemyslel, že zo mňa hovorí závisť, tiež som mala možnosť toto využiť - pracovať, aj poberať RP, takže nikomu nezávidím. Toto mne príde nespravodlivé...Ak tá žena pracuje napr.doma po večeroch, alebo iba par hodín týždenné, tak dajme tomu áno, nech má plný RP, ale tie čo pracujú na plný úväzok, by ho mali mať krátený - môj názor

gapa
4. okt 2008

baby, ja som zatial na stránkach NRSR nenašla žiaden návrh zákona týkajúci sa doplnenia/zmeny zákona č. 280/2002 o rodičovskom príspevku.
čo bol návrh od Radičovej, na zvýšenie RP v prípade kratšieho poberania, tak ten sa už dalej neprerokúva, neprešiel (má tam č.756), no a potom tam je návrh zákona o príspevku pri narodení druhého a tretieho dieťaťa pod č.790, no k rodič.príspevku som neobjavila nič. Aj ked to môže byť schované pod nejakým názvom, v ktorom rodič.príspevok nie je spomenutý a je tam aj navrhnutá zmena tohto zákona.

lienocka235
4. okt 2008

gapa je to nazvane takto
Vládny návrh zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa a o zmenu a doplnení niektorých zákonov
je to na tej stranke nad tym o prispevku na 2 a 3 dieta.. a navrhuje.. to tych 25 percent.. pre tych co daju napr. varovat dieta starym rodicom a pod.. a potom preukazovanie tych nakladov..
a je to prave v rokovani na narodnej rade...
ten na druhy a treti.. je odoslany na rokovanie na narodnu radu.. takze este urcite ni eje schvaleny.. dufam ye to len neurobia tak ye podmienia.. ten o prispevku pre 2. a 3 zobratim RP pre pracujuce mamy.. lebo to bz vlastne na tom celom usetrili...

zajo79
4. okt 2008

januska, logiku to ma...ale musel by byt rodicovsky prispevok zvyseny, aby sa z toho dalo z malym dietatom vyzit...ak by som bola sama a bola odkazana vyzit z 4700 korun...no tak dakujem pekne.

Radicova mala dobre pripomienky a navrhy ako by to malo byt a myslim ze mala v pravdu aj v tom,ze rodicovsky by sa mal vyplacat subezne s materskou. Cize podporit pracujuce rodiny, materska sa pocita zo mzdy a rodicovsky by vyplacala socialna poistovna tak ako ho vyplaca,len hned od nastupu na matersku. ked ho dostanu mamicky ktore nepracovali, (nic proti takymto maminam) tak preco by ho nemali dostavat aj maminy ktore pracuju?????

Sama som zvedava ako to dopadne....

gapa
6. okt 2008

lienocka,
díky za navigaciu, som to konečne našla.
No teda ale je to hrúza zákon. 😖 😠 ☹ Namiesto sprehladnovania a zjednodušenia zákonov vymýšlajú takéto papierovacie bludy. Som zvedavá, či to prejde. Aj ked sa nechystám do práce, človek nikdy nevie. No radšej sa nejdem nad tým ani rozčulovať. Nemá to význam...

siska_br
6. okt 2008

nehnevajte sa, maminky, ja sa vlozim do vasej debaty trosku mimo temy, mam taky tiez papierovy problem a nenasla som vo fore nan nikde odpoved, ale vcera som "vystopovala" na fore teba, gapa a mam pocit ze mas uzasny prehlad o zakonnej problematike tykajucej sa materstva takmer vo vsetkych smeroch, tak, ak sa nenahnevate, chcela by som vas poprosit poradit v nasledovnom, ak niektora budete vediet:

najprv toto - na MD nastupujem od 11.10, mam povinnost odovzdat zamestnavatelovi mimo potvrdenia o nastupe na MD od lekara aj nejake prehlasenie, ako dlho na materskej resp. rodicovskej planujem zostat? tusim nieco podobne som na fore niekde zachytila, vtedy to este nebolo aktualne a pozabudla som a teraz to neviem najst.

a este ma zaujima, ci musim mojej zdravotnej poistovni (VSZP) osobne pisomne nahlasit nastup na MD, alebo to ma spravit moj zamestnavatel? som zamestnana normalne na dobu neurcitu, i ked momentalne som na PN a z PN nastupim rovno na MD

prosim, pomozte, ak viete...
dakujem velmi pekne

didusa.risulo
6. okt 2008

Ahojte tak baby ja som si teraz pozrela v archive na joj ke prve televizne noviny a uistila som sa v tom ze jednorazovy prispevok 25000 sk je uz schvaleny od 1.1.2009 aj na druhe a aj na tretie dieta, dufam, ze som to spraven pochopila a ak mozte tak si to pozrite a dajte vediet ci je to teda ozaj tak, dik

lienocka235
6. okt 2008

didusa.risulo

ten prispevok na 2. a 3. dieta je schvaleny len vladou!!! potom bol odoslany na rokovanie NR SR kde bude musiet byt znovu schvaleny.. ak bude pojde k prezidentovi na podpisanie a potom ho uverejnia v zbierke zakonov.. a az potom mozeme povedat ze JE SCHVALENY.. ucinnost je naplanovana od 1.1.2009

to co zverejni.. hnoj markiza , teraz uz aj sme.. nemusi byt vzdy realita resp. je to polovicna pravda... teda ze to bolo schvalene.. ale len vladou.. zatial..

co je vsak horsie prestalo sa pisat o tom druhom navrhu zakona.. ktory sa schvaluje sucasne a ten je o tom...
ze mamicky co maju dieta do troch rokov a pracuju uz nebudu mat narok na RP.. resp. tie podmienky sa dooost menia.. ten ma tiez planvoanu ucinnost od 1.1.2009 ale nepsie sa o nom.. lebo keby si to nietko preratal tak zsiti ze sice vlada prida jednym detom ale druhym detom zoberie o dost viac...

gapa
6. okt 2008

siska,
ak si zamestnaná, tak odovzdáš zamestnávatelovi :
1. žiadosť o materské
2. ukončenie PN-ky
a zamestnávatel vybaví nahlásenie nástupu na MD do soc.poistovne a aj do zdravotnej poistovne (ty nemusíš robiť nič

potom po narodení dieťaťa si musíš
1. dať sama prihlášku na SP t.č. platí, že do 15dní (aj ked v návrhu je 45dní od 1.1.09, no uvidíme, či schvália) s potrebnými prílohami (kopiou rod.listu dieťaťa + vyhlásením + oznámením sporitela, ak chceš odvod do II.piliera), ak chceš aby za teba odvádzal štát dôch.poistenie
2. zaslať na oddel. nem.dávkok kopiu rodného listu dieťaťa (prehlasuješ to v žiadosti o materské)

pred ukončením MD (čerpe sa obvykle 28týždnov) treba požiadať zamestnávatela o čerpanie rodičovskej dovolenky (zákonník práce § 166 ods.2). Môžeš sa s ním však dohodnúť hned pri nástupe na MD. Najlepšie je to urobiť písomne, aj ked to zákon neprikazuje. Mala by si uviesť rozsah o aký žiadaš, t.j. od xx.xx.xx na mesiac, rok, alebo do xx.xx.xx. Ja som vtedy poslala zametnávatelovi aj kopiu rod.listu dieťaťa, podla ktorého presne vedel, kedy dovrši dieťa 3roky a teda do kedy mám nárok na RD. No môžeš napr. požiadať o rod.dovolenku len do 1-roku a potom predlžiť...

pred ukončením poberania materského si treba z UPSVaR zobrať tlačivo (je myslím aj na nete a volá sa cca "potvrdenie nároku na materské...pre .. rodič.príspevku.", ktoré potrebujete k žiadosti o rodič.príspedok a ktoré vám vyplní SP o dobe a sume materského a treba požiadať na UPSVaR odd. sociál.vecí a rodiny o rodič. príspevok (podla zákona teraz platného). Ja uvažujem, že toto tlačivo zašlem do soc.poistovne odd. nem.dávok zároven s rodným listom dieťaťa, nech na to nezabudnem. No neviem, či aj v r.2009 to ešte bude aktuálne, tak uvidím podla okolností a schválených zákonov.

gapa
6. okt 2008

didusa,
súhlasím s lienockou, ten návrh zákona schválila len vláda a tá má len právo zákony predkladať parlamentu = NRSR (samozrejme ten návrh čo predloží parlamentu však musí najprv schváliť), no nemá zákonodárnu právomoc, teda nemôže zákony primímať.
pozri tu a tuto si môžeš aj sledovať, či ten zákon schvália, prípadne jeho zmeny:

je v zákonoch predložených NR SR
vedený pod čislom 790 (a ten týkajúci sa príspevku pre rodičov, resp. rodič.príspevku pod č.789)

http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=zakony/prehlad

v jednom stlpci je dátum predloženia NRSR a v druhom dátum schválenia a ten je t.č. prádzdny a ani parlament myslílm teraz nezasadal.

didusa.risulo
6. okt 2008

lienocka, isla si na mna neak tvrdo, podla teba je markiza hnoj? 😕 mozno je, ale davali to na joj, aj ta je hnoj? 😕 alebo si to myslela zdroj a preklep bol?no neviem , ja som to len zacula a tak som chcela dalsie info, dakujem, pozriem si to na tych strankach,

lienocka235
6. okt 2008

jaaj.. pardon enpochopili sme sa.. nie hnoj.. ale joj... 🙂 moj muz to vola ze hnoj.. a tak som to nejako napisala... okrem toho preklepu tam nevidim nic tvrde... 😉

gapa
6. okt 2008

ja som si ten preklep"hnoj" ani nevšimla 😀
už sa mi dosť nepohodlne sedí za tým počítačom s takým bruchom a musím si dávať pozor tiež na to, čo píšem. 😒 😅 sa už nedá tak sústrediť.
tiež som si tam našla preklep a nie celkom správne formulácie, no čo už... 🙂

kojzarik
6. okt 2008

mozno vam toto pomoze

Od januára by sa mal zvýšiť prídavok na dieťa o sto korún. Okrem toho, vláda schválila aj jednorázový príspevok na druhé a tretie dieťa. Rodičia by tak spolu s príspevkom pri narodení mali dostať 25 tisíc korún. Opozícia tvrdí, že rozdelenie nie je spravodlivé. Podľa sociológov, Slovensko v prídavkoch na deti patrí k menej štedrým krajinám.

Prídavok na dieťa by sa mal zvýšiť zo súčasných 540 korún na 640. Okrem toho, prídavky by sa mali každoročne valorizovať.

Okrem toho, rodina, ktorej sa narodí aj druhé alebo tretie dieťa dostane od štátu aj jednorázový príspevok 20 440 korún. K tomu príspevok na dieťa viac ako 4 a pol tisíc. Príspevky pri narodení ďalších detí v rodine si vyžiada podľa ministerstva práce, asi 495 miliónov korún

ladybird1l
21. nov 2008

ahojte mamicky, mozno potesim, dnes davali na stv, ze uz je od noveho roku schvaleny prispevok 25 tis. aj na narodene druhe a tretie dieta, okrem toho zvysenie rodinnych pridavkov a este boli schvalene zmeny v rodic. prispevku, ak ste na MD a date dieta do skolky. Ked vsak pozeram na stranku NRSR, kde su predlozene navrhy, tak tam este nie je doklepnuty datum schvalenia. No dnes to na stv2 hovorili, ze to je schvalene, dokonca sama ministerka Tomanova tam mala komentar.

gapa
21. nov 2008

je to az v plane schodze so zaciatkom 25.11.08
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=schodze/sch...

ladybird1l
21. nov 2008

gapa, tiez som sa divila, ale sama Tomanova mala vstup, a vyjadrila sa, ze to je uz schvalene.

jaduska
21. nov 2008

ani v zbierke zákonov zatiaľ nič nie je 🙄

gapa
21. nov 2008

nehovorím, že nemôže byť. ani na ich stránkach nemusí byť všetko aktuálne, lebo som sa čudovala, že ja tam písané, že je to v druhom čítaní a malo byť už v treťom.

No ja som tieť videla v televízii už dávnejšie niečo o zákonoch týkajúcich sa mamičiek (už si nepamätám ktorého) a hovorili o nom ako o schválenom. Oni ho stále schvalujú 😒 ☹ 😨 😉 😀
len stále niekde inde, na výboroch.
možno je to aj strihom v televízii??? ze sa niečo vystrihne a hned je s toho miesto, že sa tým zaoberali v nejakom gestorskom výbore alebo výbore NRSR a tam ho schválili len tá časť, že "schválili"
no stále to teda beriem s rezervou a počkám až to bude aj na ich stránkach.

jaduska
21. nov 2008

niekedy ani sami redaktori nevedia, čo znamená schválený zákon....asi 😨 🤐

gapa
21. nov 2008

pozerala som teraz správy a samozrejme to tam bolo zase 😒 😅
hovorilo sa tam asi takýmto štýlom:
Od nového roku by mamičky mali dostávať....

"by mali"
bolo to hovorené v podmienovacom spôsobe (nie je tu nejaká slovenčinárka, snád sa nemýlim) ale aká je tá podmienka, pri ktorej splnení mamičky "dostanú"?

oni žijú aj z takýchto správ ...

gapa
21. nov 2008

som to nedopísala 😅

možno je tá podmienka: Ak to schvália ...

zajo79
21. nov 2008

vcera bola diskusna relacia, na stv2,priamo z ludmi zo socialnej poistovne...je to schvalene.

a od roku 2010 chcu rapidne zdvihnut rodicovsky prispevok....no neviem co je to rapidne...hadam to nebude len par korun....

ladybird1l
21. nov 2008

gapa, zajo ma pravdu, kazdy tyzden byva na stv2 okolo druhej taka diskusna relacia o novinkach v zakonoch, no a dnes preberali toto schvalenie plus ostatne schvalene zakony tykajuce sa mamiciek na MD. No a na zaver relacie to moderatorka este zhrnula, ze co vsetko je od 1.1.09 schvalene, rozpravala v buducom case, nie podmienovacom, tak hadam by nas mamicky zbytocne nezavadzali....

lienocka235
22. nov 2008

schvalene to urcite nie je.. teda.. bolo to schvalene v prvom citani... mozno to mysleli.. pametam si ze ked schvalovali ten prispevok na prve.. tiez najprv to malo byt od januara a nakoniec.. to tiez nestihali.. prejst cely legislativny proces.. a tak to platilo od februara... 😖

ma sa o tom rokovat na dalsej schodzi.. ktora zacina 25.11
o def. schvaleni.. sa moze hovorit ked to podpise prezident a bude to uverejene v zbierke zakonov..

ja osobne dufam.. ze.. budu tieto navrhy pozmenene.. lebo dost stazuju situaciu mamiciek.., ktore musia ist pracovat.. skor ako ma dieta 3 roky.. prinasaju mnozstvo byrokracie..

takye ak sa chcete vratiti do prace.. a davate si dieta sukromne varovat.. alebo babke.. ci pribuznym.. tak to urobte do 31.12.2008 .. lebo potom budete mat narok na plny RP ak tak urobite po 1.1.2009 tak budete mat narok len na 25 percent RP...
dalsia moznost je dat dieta do statnej skolky.. aj ked nema tri roky.. co ale znevyhodnuje nova vyhlaska MS.. z tohto roku.. ktora.. skolkam, ktore beru mladsie deti ako tri roky znizuje pocty deti.. na ucitelku.. cize nechcu tieto deti prijimat.. mladsie ako tri roky..
a tiez vam preplatia len vydavky preukazatelne.. cize s dokladom.. a takze v kazdom pripade to bude menej ako doteraz.. dobre si to spocitali.. daju par korun navyse na zaciatku.. a omnoho viac zoberu.. potom..

gapa
22. nov 2008

lienocka,
takže myslíš, že tí čo začnú poberať RP podla starých zákonov, budú podla starých aj pokračovať a nebudú pre nich platiť tieto znevýhodnené podmienky?

lienocka235
22. nov 2008

Ano tak je to tam napisane..

§ 12 odsek 8,9,10
O žiadostiach o rodičovský príspevok podaných do 31. decembra 2008, sa rozhodne a priznaný príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008.
(9) Ak rodič uplatňuje nárok na rodičovský príspevok po 31. decembri 2008 za obdobie pred 1. januárom 2009, o nároku na tento príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008.
(10) Rodičovi, ktorému bol priznaný rodičovský príspevok pred 1. januárom 2009 a vypláca sa aj po 31. decembri 2008, zaniká nárok na rodičovský príspevok dňom priznania príspevku na starostlivosť o dieťa podľa osobitného predpisu5g) alebo dňom zabezpečenia starostlivosti o dieťa podľa § 1 ods. 2 písm. a) alebo b) v materskej škole.“.

z toho vyplyva.. ze ak uplatnim narok na RP .. pred 1.1.2009 tak mi to bude vyplacane podla stareho zakona.. do doby nez dieta dovrsi 3 roky, alebo ho dam do skolky. ci jasiel... pripadne sa rozhodnem pre ktoru formu chcem..
ale budeme si musiet pockat na nejake stanovisko Soc. poist. ktore urcite nevydaju pred schvalenim zakona..
podla mna to evidentne mlzia.. cele. stale pisu len o prispevku pre 2 a 3 dieta.. a toto obchadzaju.. dotknut bz sa to malo 11 000 rodicov.. co urcite nie je malo..
otazkou

gapa
22. nov 2008

díky, lienocka,
som ozaj zvedavá 😨