Tomanová: Rodičom vláda nepridá, ba aj zoberie

buffinko
8. aug 2008

baby, vlada a tomanova nie je sprosta - maju to vypocitane az moc dobre. keby zvysili RP na uroven minimalnej mzdy o cca 3000 Sk, nech sa nam lepsie pocita, za 2,5 roka by to cinilo cca 90 000Sk pre jednu matku. defakto uspora pre stat 65 000Sk. buduci rok rataju, ze na 2-he a 3-tie deti minu len cca 250milionov. kolko by to bolo, keby zvysili RP? jendoducho na to stat nema, aby zvysil RP. a predsa len dochodcov je viac = viac volicov.

som zvedava, ake info prinesie anjelik ohladom tych protestov. uz sa konecne musime naucit strajkovat, ako inde vo svete. my slovaci len pofrfleme a nechame to tak - ved sa aj tak "nic nezmeni". a mozno nie, ale minimalne dame signal vlade a von, ze nie sme spokojni... aj to za to stoji. v ramci zvysovania preferencii to mozno riadne nastartuje opoziciu...

a mali by sme navrhnut vlade, aby prijala zakon, ktory umozni ucinne vymahat dlzoby od velkych dlznikov socialnej poistovne - vid napr. tomanovej privilegium 21milionov k 31.3.2008

buffinko
8. aug 2008

tou usporou myslim rozdiel medzi 90 000sk a jednorazovym prispevkom 25 000sk. som sa ponahlala 😅

buffinko
8. aug 2008

vcera vecer bola tomanova v spravach a komentaroch na dvojke, som bola taka nasr..., ked som ju videla dristat, ze by som bola normalne ochotna peso masirovat na bratislavu...

niekedy mam pocit, ze azerbajdzan sa moze strcit oproti nasim zakonodarcom a zakonom. to sa fakt nenajdu na slovensku ludia schopni viest tento stat???

xstelinka
8. aug 2008

buffinko,
ked nezvysia tak nezvysia, ale preco chcu brat, ak si ide mamicka privyrobit? Ten prispevok 25000 bude vyuzivat narodnostna mensina a aj to nie na dieta ale pre vlastnu potrebu. Pre mna osobne to vobec nie je motivacia mat dalsie dieta. Okrem toho, mne byt ci dom nikto neda.

sissik
8. aug 2008

dufam, ze narodnostna mensina ten rispevok nedostane z toho dovodu, ze ani nevedia, kde je ich lekar.
rodicovsky prisevok zvysovat podla mna nebudu, na matrskej nech je 250 000 mamiciek, na dochodku je viac ako 1.000 000 ludi. komu sa teda oplati pridat?

andrii
8. aug 2008

ja aj tak nesúhlasím s názorom,že ak niekto napíše, že nedostal príspevok na druhé,tretie dieťa. Niekto písal,že si na druhé z fin. dôvodov počkali. Ani my sme nemali tretie dieťa hneď,ale až po 8,5 roku. Všetko sme museli kopovať odznova. Pri narodení prvej ani druhej sme nedostali nič iba to pôrodné,čo pri prvej bolo myslím 2000 a pri druhej 3000 Sk. A teraz schválili, že od februára prvé dieťa dostane 25000. teraz majú schváliť,že od r. 2009 dostanú tento príspevok aj pri druhom a treťom dieťati. Ja som rodila v máji 2008. Takže som presne v tom období,kedy nemám nárok na ten príspevok. Dobre. Súhlasím,nech ho dajú aj pri narodení druhého,tretieho, veď pri narodení každého dieťaťa sú vysoké náklady. Ale nech to doplatia aj tým ženám,ktoré rodili od februára 2008 do roku 2009.Vari sú tie druhorodené a treťorodené deti v tomto období iné? Potrebujú toho vari menej,ako ostatné detí?
Aj keď si myslím,že jednorazový príspevok nie je riešenie. Tie peniaze by mi veľmi pomohli. Lenže oveľa rozumnejšie a pre rodiny osožnejšie by bolo zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy.Ale to tu už bolo spomínané, že vládu by to vyšlo oveľa drahšie,ako ten jednorazový príspevok.

andrii
8. aug 2008

V tej prvej vete som sa zle vyjadrila. Bol tu napísaný názor, že sa niekomu nepáči to,ak niekto iný napíše,že je to nespravodlivé, že pri druhom alebo treťom dieťati nedostal 25 tis. S týmto nesúhlasím,pretože je to nespravodlivé. Ja nehovorím o dobe spred 10 rokov,keď som rodila prvú,alebo spred 8 a pol roka,keď sa mi narodila druhá. Je je jasné. To bolo dávno a vtedy by tá suma bola poriadny balík peňazí. Hovorím o tejto situácii a o období odkedy ten príspevok schválili. Toto je nespravodlivé. Moje tretie dieťa má také isté potreby,ako niečie prvé dieťa.Tak isto ciká,tak isto rastie,takže potrebujeme presne toľko plienok, oblečenia,okrem iného.

andrii
8. aug 2008

suhlasím so zuzu11, aadulou a stresmenkou. Sme asi v rovnakej pozícii,takže vieme o čom hovoríme a preto sa nám to zdá nespravodlivé.

sissik
8. aug 2008

vy co hovorite, ze je nespravodlive, ze ste nedostali 25000 prispevok - mate dietatko koli prispevku alebo preto, ze ho chcete mat? 😉
teraz sa ma prispevok vyplatit par rokov dozadu? vsak ziadny zakon nemoze byt retroaktivny.
podla mna sa tym jednorazovym prispevkom porodnost nezvysi. treba inu podporu rodin a prave ta ina podpora tu chyba.
tema sa rozbehla hlavne preto, ze chcu siahat na rodicovsky prispevok a chcu aby mamicky dokladovali, na co bol prispevok pouzity.
mna osobne uraza, ak niekto chce, aby som dokazovala, ze rod. prispevok pouzijem na dieta. a to chcem ist pracovat po materskej a dostanem asi 1100sk. na dani zaplatim statu viac ako dostanem prispevok a to budem dokladovat, na co som ho pouzila? 😲 vsak to je trapne 😖 😠

elise
8. aug 2008

http://ekonomika.sme.sk/c/4005215/stat-ma-dat-2...

inak aj mňa minul ten 11 tisícový príspevok lebo tí............ 😠 😠 😠 😠 ho schválili v auguste 2006 a dali ho až od januára 2007 ale môj názor je aby ho dali od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po schválení takto by to bolo aspon trošku spravodlivé. svojim spôsobom kašlem na tých 11 tisíc a som rada že som nemusela prenášať aj ked to bolo iba necelé 2 týždne ale viac by ma mrzelo keby sa mi malý narodil 31.12.06 ale najdôležitejšie je že je zdravučký a všetko dobre dopalo nech sa dá vláda vypchať s tými almužnami ........... 😠 😠 😠 😠

buffinko
8. aug 2008

sissik - a ako budes riesit otazku, kam dat dieta? mne sa ohromne paci ten navrh ze 25%, cize 1100Sk pre maminy, ktore pracuju a este sa staraju o dieta, pripadne suseda, stara mama. to co ma byt? takze zena robi ako idiot, zaplati dan a dostane este...samozrejme, ze zas je diskriminovana vacsina - ktora romska matka pojde robit???

mna by zaujimalo, ako budu prakticky riesit aj to dokladovanie prispevku - na to budu musiet urcite zas zamestnat dalsich ludi - z nasich dani... no a stat kazdy mesiac s deckom v rade na socialke, ja nemam slov. a co ked matka pracuje??? socialka je otvorena v najdlhsi den u nas napriklad len do 16.30. dakujem pekne.

stresmenka
8. aug 2008

sisik porodnost sa zvysi ale u inej skupiny ludi a to su nasi romovia ty sa len budu mnozit 😠 Oni maju deti, len koli peniazom nie za to, ze ich chcu. Ja tiez vravim, ze zdrave dietatko ti peniaze nenahradia, ale zas ked tak aspon pomozu 🙂 , len mi biele nevieme tak chodit v zakonoch ako romovia, to mam vyskusane robila som s nimi 😉. Ani p. Harabin neovlada zakony tak ako oni oni vyuziju od statu vsetko a ty ani nevies na co mas narok ☹

certica
8. aug 2008

ja mam dve deti a tych 25 tis. som nedostala pri ziadnom, ale nepovazujem to za nespravodlive, aj ked by tie prachy samozrejme bodli. zial, mala som deti v obdobi, kedy sa na mna nevztahuje ziadna z noviel zakona. beriem to vsak normalne, nechcela som mat deti kvoli nejakemu jednoraz. prispevku.

a uplne suhlasim s tym, co napisala sissik

sissik
8. aug 2008

buffinko mam moznost pracovat z domu na ciastocny uvazok.
mimochodom vo velkej a hnusnej kapitalistickej firme, ktora mi da ako bonus tiez nejake peniazky pri narodeni dietata 😉

spominali sa tu dlznici socialnej poistovne - najvacsimi dlzninkmi su statne organizacie, ziadna velka sukromna firma si v sucasnej dobe nedovoli nezaplatit poistne,nakolko je to trestny cin.
neplatia spekulanti, ktori chcu kazdeho odubat a rychlo zbohatnut a statne institucie

elise
8. aug 2008

potom budú asi určovať čo môžeš dieťaťu kupiť a čo nie v akej sume a asi dostaneme aj presný zoznam obchodov. v predchádzajúcich stánach som písala viac, nebudem sa opakovať ale ako zdokladujeme že som prala pre dieťa - vodu elektriku prášok, alebo že som ho kúpala - vodu, že som sa postaralao jeho kultúrne vyžitie - dovolenka, kupalisko, výlety, benzín..... 😠 😠 😠 😠 😠 a mnoho pokladničných bločkov napr. tesco sa po mesiaci stráca farba......škoda rečí... 😠 😠 😠 😠 😢 😢 😢 😢

elise
8. aug 2008

v zákonníku práce ustanovili že telepráca - práca cez net doma čo je pre väčšinu maminiek super že im bábo buvinká a oni môžu pracovať alebo v noci ked, alebo ked sa malé hrá jednoducho si čas určia a pritom sa mamina stará uplne celodenne o bábeno takže ten príspevok patrí aj takým maminám, čo od januára chcú zrušiť 😠 😠

sissik
8. aug 2008

stresmenka podla mna urcita skupina obyvatelov nesplni narok na pridelenie prispevku pri narodeni😉
vsak pocitajnme - zacnu kotit 13-14 rocne, prispevok je az od 18 rokov. do 18 stihnu nakotit 1 rocne, co je 3-4 kusy, takze pre nich nic neostane.
inak byma zaujimalo, odkial beru rozumy, na co vsetko maju narok, ked nevedia ani citat 😨

stresmenka
8. aug 2008

sissik ja ked som bola v porodke bolo povedane, ze sa zakon vraj zmenil, ze na to maju narok od 15-tich, ale ci to je pravda neviem nam to vraveli sestricky. A aj ked to je od 18-tich a bude aj na druhe a tretie ved oni budu mat do roka2 pre nich to nie je problem. A odkial vedia zakony ved nic nerobia rano vstanu a maju fajront vkuse su pri televizore alebo radiu tak vedia vsetko co sa deje. Alebo chodia po uradoch vyzvedat a tym aby mali pokoj vsetko im povedia a mozno aj vybavia za nich 😠 😠

sissik
8. aug 2008

stresmenka tak ten zakon si idem pozriet

sissik
8. aug 2008

Podmienky nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa sú:
* Splnenie podmienok nároku na príspevok pri narodení dieťaťa a
* narodenie prvého dieťaťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.
Nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa na to isté dieťa vzniká iba raz. Ak sa matke pri prvom pôrode súčasne narodí viac detí, nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa vzniká na každé dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.
Nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa nevzniká maloletej matke, ktorá nemá súdom priznané rodičovské práva a povinnosti zákona o rodine.
Takze mozu ho dostat iba ak si na sude vybavi, ze jej priznaju rodicovske prava

janka1874
8. aug 2008

soráč nejako to nesledujem lebo mi zu toho len dvíha adranalín ale nie je mi jasné keď pôjdem do práce skôr tak mi vezmú aj rodičovský príspevok?

ella1
8. aug 2008

takže to bude od tých 15 r. kedže do 15 je maloletá potom už mladistvá....

ella1
8. aug 2008

andrii-každému by tých 25 tis. bodlo.
ale tak ste sa rozhodli a to ,že vás to obišlo je jednoducho smola.
mne sa zdá oveľa nespravodlivejšie,že dvojčatá dostávajú len jednu materskú.tak to je totálne postavené na hlavu.
pozri ja som chcela dieťa neskôr.a ked to schvália,tak prečo by som nepočkala,kým tých 25 dajú aj druhým deťom.
a možno zas o pár rokov schvália niečo lepšie pre maminy a nás to minie.no a?
nebudem to považova za nespravodlivé.a zas nebudem čakať do 40-tky,lebo potom možno bude RP konečne slušný peniaz.

elise
8. aug 2008

pri dvojčatách a viacerčatách je to nespravodlivé mamina dostáva jeden rodičovský a musí uživiť dve a viac detí. 😠 mohlo by sa to vyriešiť individuálne pri viacerčatách že rodičovský by taká mamina poberala na každé dieťa aspon by to trošku pomohlo 😒

minusa
8. aug 2008

ahojte

anjelik85 - mas nejake nove info ohladom peticie????

janka1984 - ano, ked nastupis do prace skor, tak ti RP vezmu 😖 pretoze si si vybrala "karieru" pred starostlivostou o dieta

ano, je fajn, ze nam daju prispevok na dieta aj pri 2. a 3. dietati.....ale pri tom, ako dnes rastu ceny, ze musime splacat mesacne hypoteku niekolko tisic korun, kopec deti je alergikov a potrebuje specialnu dietu, ci lieky je fakt RP smiesny....vsak moj muz musi mat 2 roboty, aby sme vyzili .... takze urcite by som bola radsej, keby RP bol vyssi a prispevok v takej vyske by byt nemusel 😒

ella1
8. aug 2008

presne tak.no a ked bude euro a náááááhodou dajú v r. 2010 10 tis. materskú(o čom silne pochybujem),tak to pri tých cenách čo budú zas budeme na tom tak ako teraz 😖

inak tá veta,že dieťa,či kariera!že im to aj z ust vyšlo 😠 akáže kariera,ked veľa mamičiek sú nútené ísť do práce,ale to neznamená,že uprednostnili karieru pred dieťaťom!!! 😠

minusa
8. aug 2008

ja mam pocit, akoby nas prave chceli dohnat k tomu ist do prace....vsak urcite im chyba na vyplacanie dochodkov a to stale hovoria o tom, ze sa rodi malo buducich danovych poplatnikov tak nam neostava nic ine, len si na ten dochodok setrit napr. v II. ci III. pilieri a este aj to im nevyhovuje

sissik
8. aug 2008

no ked nas chcu vyhnat do prace, staci skratit matersku na sestonedelie a maju po probleme, nie?
ale to sa neodvazi nikto.
vo vela statoch veru nie je statom podporovana starostlivost o dieta do 3 rokov.
ak chce byt zena doma, tak je, ale bez podpory

minusa
8. aug 2008

sissik - ano, v inych statoch je to tak, ale je tam ina zivotna uroven, matka ide do prace a dovoli si platit opatrovatelku pre dieta, pani na upratovanie, pripadne je doma s dietatom, pretoze manzel ich uzivi bez toho aby ma 2 roboty 😒 a niekde dostavaju prispevky na dieta v takej vyske, ze je bez problemov doma....kamoska sa rozhodla priviest dieta na svet v Irsku a ani ju nenapadlo vratit sa sem

sissik
8. aug 2008

minusa mas pravdu
zial, vladne nam ten, kto vladne a ten srsi genialnymi napadmi.
ako napr. neplatit odvody za mamicky na materskej do 2. piliera, prihlasit sa v soc. poistovni do 15 dni od porodu, ak chceme, aby stat platil do 2. piliera a pod.
a vdaka prezieraniu penazi na somariny sa zase zadlzime a o par rokov to bude este horsie