Tomanová: Rodičom vláda nepridá, ba aj zoberie

maca793
9. aug 2008

ide tu o to, že slobodné matky alebo rozvedené sú odkázané len na jeden príjem a to na rodičovký +prídavky na dieťa+výživné. mne to nerobí ani 9500,-sk. a všetko si musím sama platiť a nikto mi nedá nič navyše

miriamkac
10. aug 2008

maca793 ved matky, ktore maju deti v statnych zariadeniach, RP nedostavaju. Len, tie, ktore su v sukromnych, alebo si platia opatrovatelku. a este jedna vec: co je to "starat sa tak ako ma"? Prepac, ale podla mna to, ze pracujes pri dietati neznamena, ze sa on nestaras, niektore zeny su doma 24 hodin denne a deti maju v takom stave, ze akurat zaplakat. ....A prave preto, ked sa chceme o svoje deti postarat (tiez ich mas viac ako jedno 😝 ) je nutnost ist do prace, lebo z tej almuzny nevyzije ani kompletna rodina....nie to este slobodna, alebo rozvedena matka..... 😖

lubi22
10. aug 2008

Miriamka, absolutne s Tebou suhlasim. Neda sa pausalne povedat, ze matka, ktora je doma, sa stara o dieta lepsie ako ta, co ho zveri na par hodin do sukromneho zariadenia, opatrovatelke alebo niekomu z rodiny. To ze niekto pracuje, neznamena, ze o jeho dieta nie je postarane lepsie, ako o dieta, kde sice matka je doma, ale nevenuje sa mu. Takze z toho dovodu predsa nie je mozne povedat, ze len kvoli tomu, ze ked maminka ide do prace napriklad na ciastocny uvazok je horsia matka ako ta, co je doma. Takze podla mna prispevok je na dieta, cize patri aj pracujucej aj nepracujucej mamicke. 😉

horallka
10. aug 2008

Maca, ja s tebou celkom súhlasím , aby matky, ktoré nastúpili do práce už nedostávali rodičovský príspevok, pretože si myslím, že do roboty sa popri dieťati hrnú hlavne tie, ktoré dobre zarobia, takže už na ten rodičovský nie sú odkázané a tie, ktoré nastúpia a majú nízky plat, by ešte ten príspevok dostávať mohli. Ale to potom by ani dôchodcovia, ktorí nadrábajú už dlhé roky, berú plat aj dôchodok a ešte vykrikujú, že oni robiť už nemusia, že za život sa narobili už dosť, nech teraz robia mladí- osobná skúsenosť.

petrushka
10. aug 2008

Maca, ako mozes povedat, ze mama, ktora da dietatko do jasliciek, sa nestara tak, ako ta, ktora je s nim 24 hodin denne. Kazdy den stretavam kopu matiek, ktore su uz roky na materskej, a po detoch len vyziapuju, pekneho slova s nimi neprehodia, lebo im lezu na nervy. Niekedy mama, ktora da babo do zariadenia da tomu dietatu viac ako ta, ktora je s nim 24 h denne.

petrushka
10. aug 2008

Miriamkac, lubi22, uplne suhlasim

andrii
10. aug 2008

ja si myslím že maca chcela povedať, to, že matka ktorá pracuje dostáva predsa peniaze za odvedenú prácu a nie je doma pri dieťati. Keď je doma, tak dostáva rodičovský príspevok. Tak to bolo vždy.Nehovorím, máte, pravdu,tie,ktoré hovoríte, že niektoré mamy sú doma a o deti nie je postarané, sedia niekde celý deń na lavičke s kamarátkou a fajčia a mamky,ktoré chodia do práce, majú o deti super postarané, poprané, navarené. Je to pre tie mamky drina - starať sa o domácnosť, dieťa a ešte chodiť do práce.A je to drina nielen fyzická,ale aj psychická, veď koľkokrát na deň si mama pomyslí, či to jej dieťa je v poriadku, niečo mu nechýba... Ja si myslím,že keby sa zvýšil rodičovský príspevok na tých 8-10 tis. oveľa viac matiek by zostalo doma s dieťaťom a nešlo do práce a potom by už možno ani nebol problém,že keď matka pracuje, nedostáva RP.

horallka
10. aug 2008

andrii - súhlas 😉

luciaakubko
10. aug 2008

nech je to ako chce, ten rodicovsky prispevok je ubohy a treba s tym cosi robit. a hlavne nemlcat, aj ked je velmi pravdepodobne, ze sa s tym nasa vlada nepohne, pretoze v podstate im je obcan ukradnuty. aj matka. aj dieta. pokial nie je ich vlastne. a v tom pripade dobre zabezpecene.

addaa
10. aug 2008

babulky v moljom okolí sú mamičky, ktoré sa nehrnú do práce, lebo tam dobre zarobia. Práve naopak inžinierky mnohokrát hladajú akékoľvek brigády na polovičné uväzky v hypermarketoch.
Súhlasím, že keby zvýšili rodičovský väčšina mamín by sa netrepala do práce.

majka35
11. aug 2008

maca ... tento názor si už prezentovala aj v inej téme ... nikto ti v tomto štáte nezakazuje pracovať, takže nenariekať a hor sa do práce ... ja som dala malú do jaslí, pretože splácame hypotéku a manžel by to z jedného platu nevládal uniesť ... za jasle platíme ťažké peniaze a dovolím si tvrdiť, že sa možno starám o malú viac, ako ty ... pretože je dokážem uspokojiť jej potreby, či už, čo sa týka jedla, detských potrieb a hlavne, že niesom celý deň mrzutá, lebo nemáme peniaze a nemôžeme si dovoliť pomaly nič ... chodíme na výlety do prírody, môžme si dovoliť aj nejakú tú spoločnú dovolenku, malá si cíti v jasliach výborne, je spokojná ... začínam brať tvoje slová typu, že tie, ktoré majú deti v jasliach, alebo u opatrovateľky, sa o ne nestarajú, ako veľkú urážku ...

stresmenka
11. aug 2008

Majka35 súhlasím s tebou 😉

elise
11. aug 2008

my máme tiež hypotéku a nastúpila som preto do práce aby sme to zvládli splácať. malý síce nechodí do jasiel ale manžel pracuje na smeny tak mu vychádza niekedy cez týžden voľno niekedy cez víkend a ked náhodou vychádza smena cez týžden tak sa dva dni po sebe chodí varovať kamoške čo je na neplatenej materskej decká sa spolu pohrajú, ona si privyrobí a nemôžem povedať že by som bola horšia matka ako tie ktoré sú doma s detičkami.

majka 35 tiež súhlas. 😉

čítala som že nie je dôležité koľko času sa venuje dieťaťu ale dôležité je s aku intenzívnosťou sa mu venujeme. pracujúce maminy sa starajú o deti. dnes sa dá aj formou telepráce pracovať, aj na polovičné úvúzky aj si niečo nadrobiť a brávať si okrem dovolenie k voľno. my tiež chodíme s amlým na výlety, rôzne podujatia. a okrem domácnosti o ktorú sa musíme starať rovnako ako maminky doma s detičkami len u nás to vychádza cez víkendy alebo až večer ked detičky spinkajú. tiež varíme perieme upratujeme a ešte navyše aj pracujeme lebo na bývanie by sme si nenašetrili sami a tak splácame hypotéky......

buffinko
11. aug 2008

majka - nie kazda ma dobre platenu pracu a ked zarobi povedzme 10000 v cistom a polovicu da na jasle (ktore napr. v nasom meste nie su, takze bud rada, ze mas kde malu dat) tak defacto ma to iste, ako keby bola doma a dostavala RP. z ktoreho samozrejme nevyzije.

je fakt, ze maloktore staty dlhodobo podporuju financne matky na materskej, ale zas maju dobre rozvinuty system starostlivosti o deti, co u nas absentuje. a hlavne, ked zena ide robit, zarobi dost, aby dietatu opateru zaplatila a sama prezila.

horallka
11. aug 2008

A mňa zas nikto nepresvedčí, že matka, ktorá ide preč od malého dieťaťa, sa oň adekvátne postará ako tá, ktorá je s ním celý deň alebo nebodaj ešte lepšie. Pretože dieťa a hlavne také malé matku potrebuje na uspokojovanie nielen fyzických ale aj citových - a keď je žena v robote, nikto tomu dieťaťu tú lásku za neho nedá - žiadne jasle- nech sú akokoľkvek drahé anech je tam akokoľvek o to dieťa postarané.Ide predsta o citové puto matky s dieťaťom a to sa dá vytvoriť len tak, že sa matka dieťaťu venuje. Ak ide do práce a potom odtiaľ príde vyšťavená a ešte ju čaká šichta v domácnosti- asi ťažko bude milá na svoje dieťa. Ja som predsa nemala dieťa na to, aby som ho dávala po roku do jaslí. Ak sa niektorým ženám viac oplatí práca ako mať dieťa - tak potom kruto povedané, to dieťa ani mať nemuseli a mohli len pracovať a zarábať. V dnešnej dobe si treba rozmyslieť či práca alebo dieťa- obidvoje sa skĺbiť nedá - potom trpí dieťa. A hnevajte sa na mňa za môj názor koľko chcete. Ja osobne by som dieťa do jaslí nedala - ale uznávam, sú situácie, keď žena inak nemôže. A ani nikoho za to neodsudzujem. Ja som mala dieťa po 12-tich rokoch - až keď sa mi trochu upravila životná situácia, aby som sa mohla svojmu synovi naplno venovať, lebo pri dcére to tak nebolo. My sme s priateľom na naše bejby čakali sedem rokov a za ten čas sme sa snažili si našetriť a vytvoriť také prostredie, aby sme dieťa do žiadneho zariadenia dať nemuseli, aby som sa mu mohla venovať.Tiež som chcela dieťa včaššie, ale vedela som, že na to ešte nie sú podmienky.

andrii
11. aug 2008

horallka, s tým s tebou súhlasím, čo sa týka tej citovej stránky dieťaťa a matky. Toto mu nikto nedá a keď bude väčšie,tak nás už nebude potrebovať,ako práve teraz,keď je maličké. Ja osobne sa budem snažiť zostať s malým,čo najdlhšie doma,aj keď naša fin.situácia, nie je ružová.Ale myslím,že viac mu dám vtedy,keď sa mu budem venovať a dávať mu lásku ako peniaze.
No uznávam, niekedy sú situácie,že matka musí ísť od dieťaťa preč skôr. No nie vždy je to tak, že je to až také súrne.
To čo tie detičky od dostanú od nás teraz, nedostanú od nikoho iného a už nikdy nás nebudú potrebovať tak,ako teraz.

elise
11. aug 2008

horalka nám sa lukasko podaril až po 6 rokoch ale kým by sme vyplatili hypotéku za 20 rokov by som mala 50 takže čakať sme nemohli a bývanie sme potrebovali aby sme sa netlačili vjednej izbe aj my sme šetrili a nemíňame na blbosti a nikdy sme nemíňali. a ked prídem z práce bývam unavená ale nerobím fyzicky, ale ked sa mi vrhne malý okolo krku tak únava odpadá a nemyslím si že by moje dieťa trpelo alebo malo stým neaký problém. a striedame sa smanželo ktorý robí na smeny. keby bol príspevok väčší aspon á-10 tisíc tak zostávam doma naplno ale často svoju prácu robím aj doma cez net. práca a dieťa sa dá sklbiť. 😉 ja tiež dieťa do jasiel nedám ale do škôlky rozhodne pôjde a nemyslím si že aj ked bude škôlke a ja budem pracovať že by neako trpelo.horalka obdivujem ťa že nemáte žiadne pôžičky, neplatíte hypotéku alebo že tvoj manžel zarobí tolko aby si bola naplno doma s malým. u nás manžel bohužial veľa nezarába robí servissného technika v jednej strojárskej firme a to 12 hodinové smeny aj nočné. má už 45 rokov. ked sme sa spoznali mal jednoizbový domček v spoločnom dvore s mojou svokrou ( o nej som písala v niektorej teme svokri)ale riešili sme aj to že chceme bábätko a jedna izba nebude stačiť aj my sme sa pripravovali na príchod bábetka.
myslím že aj väčšina mamininiek na koníkovi, ktoré pracujú a boli nútené z finančných dôvodov ísť do práce sa o detičky starajú perfektne a žiadne dieťatko pracujúcich maminiek tým netrpí.
ja ti tvoj názor neberiem ja som si vyhadrila zase svoj názor. 😉

horallka
11. aug 2008

Presne to som mala na mysli andrii. Veď kedy si vychutnáme naše deťúrence ak nie teraz, keď sú také malinké a zraniteľné, kedy im dáme svoju lásku, to čo nevyhnutne potrebujú?Do zariadenia pôjdu tak či tak, keď budú mať dva-tri roky, a my nastúpime do práce, tak prečo si nevychutnať aspoň to krátke obdobie a hneď sa hrnúť do roboty. Ja viem, že sú také situácie, keď žena je jednoducho prinútená nastúpiť do tej práce, napr. zamestnávateľ je pohrozí, že ruší jej miesto alebo ho obsadí niekým iným a ona nemá na výber, ale mnoho matiek sa hrnie do práce, aj keď na to nie sú odkazáné. A nech mi niektoré netvrdia, že sa rovnako starajú o svoje deti, aj keď idú do takých malých do práce. Také malé bábo potrebuje 24-hodinovú starostlivosť matky, vidím to na malom- buď sa kojíme, alebo sa prebaľujeme, alebo sa rozprávame a hráme a o toto všetko by bol ochudobnený, kebyže ja idem do práce. Potom by som prišla vynervovaná - viem o čom hovorím-niektoré kolegyne vedia pekne zdvihnúť adrenalína a ešte by ma čakala šichta v domácnosti. Ako by som sa potom venovala svojmu synovi, taká nervózna a vyšťavená?

horallka
11. aug 2008

A poznám aj matky, a tých našťastie vúčšina, ktoré sú doma, dali prednosť dieťaťu pred robotou a venujú sa mu stopercentne. Takže tak

horallka
11. aug 2008

elise, ale isteže, ja uznávam, že niektoré matky jednoducho do tej práce ísť musia, čo myslíš, ako to bolo so mnou pri prvej dcére? A vtedy boli ešte menšie platy a ešte horšia situácia ako je teraz.A preto som si povedala, že keď budem mať druhé dieťa, tak sa mu budem venovať naplno a nedám ho do žiadnych jaslí ani nepôjdem včaššie do práce. Možno sa práca a starostlivosť o malé dieťa skĺbiť dá, ale nie na sto percent, a podľa toho o akú prácu ide. Ak ty pracuješ z domu a dieťatko je s tebou, alebo ak ti pomáha celá rodina tak potom áno. Ale ak by si mala prácu na smeny alebo v takom kolektíve, kde by tie vzťahy neboli najlepšie a chodila domov by si domov vyšťavená a nervúozna a ešte by ťa čakala doma ďalšia šichta, tak neverím, že by si mala ešte chuť sa venovať naplno svojmu dieťaťu.
Pozri elise, my by sme s malým tiež ešte mohli čakať ďalších 20 rokov, tiež ešte nemáme všetko - dozariaďovaný byt, ani auto, ani chalupu, ale za tých osem rokov, čo sme spolu sme ako taký základ vytvorili na to, aby sme si mohli dovoliť dieťa a aby som si mohla dovoliť s ním byť doma. Môj priateľ tiež nezarába bohviekoľko, tiež pracuje celé dni, chodí neskoro večer domov, takisto aj na týždňovky, atiež by sa zišlo viac peňazí - však ako každej mladej rodine, ale to stále nie je dôvod, aby som dala dieťa do jaslí a nastúpila do práce.Ja som v práci zarobila len čosi cez 10 000, takže keby som do nej išla teraz, mali by sme viac o nejakých 6 tisíc a dieťa mi je prednejšie. I keď ako som už písala, niektoré maminy do tej práce ísť musia.ja nemusím a ani nechcem - ikeď svoju prácu som mala veľmi rada. Samozrejme, do škôlky ho dám aj ja, ale až keď bude mať tri roky - pretože v tomto veku už bude okrem matky potrebovať aj kontakt s inými deľmi.

horallka
11. aug 2008

ináč baby, úplne nezmyselne sa tu hádame, ktorá prečo musí ísť do roboty a kotrá na tom ako je finančne a pritom keby Tomanová a spol. nevymýšľala také blbé zákony ale podporila maminy s deťmi na materskej, tak by sme tu vôbec nemuseli riešiť takéto veci.

elise
11. aug 2008

horalka presne tak keby dala rodičovský na urovni aby sa z neho ako dak dalo vyžiť tak veľa z nás nerozmýšľa o nástupe do práce ale je drobcami. 😉
už niekto niečo napísal ? petícia, alebo list? rada podporím aj so svojou rodinou. 😉

sissik
11. aug 2008

inak nechapem, preco chcu pracujucim mamickam skratit prispevok az na 25%.
keby ho teda aspon skratili adekvatne ciastocnemu uvazku.
ale to by sa museli trochu zamysliet a asi to myslenie panov uradnikov boli 😀

janka1874
11. aug 2008

no faktom je že pokiaľ by dali rodičovský aspoň na úroveň minimálnej mzdy nemuseli by sme sa hnať do roboty skôr a užili by sme si drobcov do maxima ale takto to 90% robí z finančných dôvodov a zvyšných 10% aby nestratilo svoje miesto v práci

horallka
11. aug 2008

Páni úradníci už majú dávno odrastené deti, ktoré majú navyše už dávno zavezpečené aj s ich rodinami, takže nemajú ani poňatia o tom, ako sa žije premernej slovenskej rodine s deťmi. Tomanová je navyše stará baba, ktorá mala byť už dávno na dôchodku, hrabkať sa v záhradke a štrikovať vnúčatkám ponožky a nie rozhodovať o rodinách s deťmi. Všetcia, ktorí rozhodujú o takýchto nezmysloch, ako znižovať príspevky alebo dokladovať bločky, by mali ísť povinne na stáž do rodiny s deťmi, aby videli ako to funguje v praxi, a nie rozhodovať od stola.

lucifukball
11. aug 2008

inak nie je to trošku nahlavu? ked manželia sú len dvaja a obydvaja pracujú, majú dva platy...ale ak sa narodí bábo - rodina príde o jeden plat ale pribudne im další člen...akokoľvek rátam stále mi to nevychádza... 😲 dohovie podla akého vzorca rátajú tam tý hore 😝

horallka
11. aug 2008

Veď práve lucifukball, oni zrejme počítajú s tým, že na to dieťa ste dvaja a tudíž ten druhý to má zatiaľ za vás dvoch zatiahnuť- vo väčšine prípadov teda manžel alebo priateľ. Len bohužiaľ, väčšina manželov alebo priateľov zas nezarába až toľko, ako páni poslanci a ministri, aby rodina prekypovala peniazmi. Mnohí musia makať od rána dovečera, prípadne mať ešte jednu prácu, aby rodinu uživili. Dobe vieme, aké sú ceny v obchodoch a ako rýchlo s peniažky mínajú na tie základné potreby, ako sú potraviny, energie, nájom a iné nevyhnutné výdavky.

elise
11. aug 2008

u nás aj tak väčšina ide na malého radšej kúpime jemu ako sebe(ovocie, zeleninka mäsko, mliečne výrobky-syr, jogusrt...) ale to je asi vo väčšine rodin. rodina ktorá nemá deti po narodení dieťaťa zákonite klesne s príjmom.
tomanová asi ráta stým že priemerný plat všetkých poslancov je vyhovujúci a rodina z neho musí vyžiť len zabudla na malý detail že nie každý robí poslanca, ministra alebo vo vláde. 😠 😠 😠

andrii
11. aug 2008

horallka, pani Tomanová nepotrebuje vnúčatkám štrikovať ponožky - ona si ich môže dovoliť kúpiť, koľko chce z toho jej platu. A určite nekupuje z tých lacnejších. 😠

elise
11. aug 2008

myslím že práca poslanca alebo vo vláde jednoducho v politike by mala byť čestná funkcia za ktorú nič nedostanú. za čo si preboha dávajú tie vysoké odmeny? myslím že by bolo spravodlivé keby ich môhli pridelovať bežný ľudia asi by politici nič nedostali. ked sa malý narodil schválili v auguste 06 11 tisíc príplatok k narodeniu prvého dieťaťa ale až od 01.01.07 vtedy slotova lubka čakala prvé dieťa tak a ešte pár známich tvári tak ho schválili potom zvyšovali aby získali iný viac. ozaj koho je manželka tehotná s 2 dieťaťom alebo tretím ked to idú schvalovať? 😕 finančne to pomôže rodine ale pre bežných ludí to motovácia na deti nie je (motivácia je to iba pre určitú skupinu ľudí), ja hovorím to že kto môže mať detičky a chce ich tak to prvé dieťa si spraví každý a nebude preňho motivácia 25 tisíc..............