Tomanová: Rodičom vláda nepridá, ba aj zoberie

addaa
8. aug 2008

čaute mamulky, ja som tiež raiadne rozčarovaná z toho návrhu. Avšak ak som dobre čítala, je to návrh predložený tou ....... Takže musí ísť do vlády na schválenie a do parlamentu na 3 ledislatívne hlasovania. Takže ja sa možno nádejám, že ostatní v parlamemnte majú trochu rozumu a takýto vyslovene zlý návrh nepodporia....

aadula
8. aug 2008

sissik, jasné, že nemám dieťa kvôli príspevku. Bohužiaľ boli okolnosti, pre ktoré máme druhé dieťatko až teraz, a presne ako to tu už mnohé písali, neide tu ani tak o jednorázový príspevok, ako o tom, že tým príspevkom chcú zastrieť oči nám mamičkám, nasľubovali hory doly, všade v médiách rozprávajú o príspevku na 2,3, dieťa, ale o tom, že nič iné pre mladé rodiny nerobia a to nevravím o tom, že chcú porušiť rodičovský príspevok ak sa vrátiš do práce, prípadne niečo robíš na pol úväzku doma.....
Zvyšovaniu rodičovského príspevku, tak tomu som od začiatku vôbec neverila, ale išla som na materskú s tým, že ak finančne nevystačíme, vrátim sa do práce a ostane mi rodičovský príspevok z ktorého zaplatím jasle... Veľmi sme chceli druhé dieťatko, milujeme ho všetci nadovšetko, ale nemá každý možnosť ostať doma tri roky...ak to niekto chápe beriem to ..ak nie...je mi to ľúto...ale ja to takto vnímam a proste som v tejto situácii, ale asi p. ministerka nerozmýšľa nad rodinami s deťmi v rôznych životných situáciách....berie nás ako jeden balík ľudí a hotovo....

ella1
8. aug 2008

andrii-ale čítam.viem,že hovoríš o tom treťom.ale je zbytočné riešiť neriešiteľnú minulosť.aj ked veľmi blízku.s tým si už nepomôžeš.je zbytočné nad tým plakať.ale bolo by veľmi fajn,keby sa to zlepšilo aspoň pre budúce deti.
a je bolo by veľmi choré zaviesť to dokladovanie,kam matky minuli RP!a o tom tá tema je.....aby to nebolo,prípadne že by bolo skvelé,ak by to bolo lepšie......... 😉

andrii
8. aug 2008

to dokladovanie - tak tomu neverím,že to schvália. Veď to nemá logiku. Vieš koľkých ľudí by museli prijať na tie ich úrady,aby to niekto kontroloval. To by ani nebolo možné dokladovať všetko - plienky, um.mlieko, kozmetika - to ešte áno. No ak tak,každý kupuje niečo iné. To by nám vari prikázali,ktoré výrobky máme kupovať? Veď je rozdiel napr. cenách plienok. Niektoré rodiny minú možno polovicu RP na plienky,lebo kupujú tie najdrahšie. Možno musia, kvôli alergiám, možno chcú. To ma nezaujíma, to je ich vec. Ale čo vari chcú prepočítavať nájomné na jedného člena rodiny,teda koľko zaplatím za dieťa, na ktoré beriem RP,alebo spotrebu vody pri kúpaní, spotrebu energie pri praní a žehlení? Tak ma napadlo - aj spotrebu el. energie, keď v noci vstávam k malému a svietim? Tomu neverím. Toto neprejde.A ak by to aj malo prejsť, tak musíme urobiť niečo my - rodičia, veď toto nebolo ani za socializmu.

sissik
8. aug 2008

na bebtku je tiez clanok o tomto genialnom rodicovnskom prispevku, treba sledovat net, pravdepodobne sa nieco zorganizuje.
vsak to dokazovanie uz hranici so zdravym rozumom.
akonahle bude nejaka peticia, urcite sa podpisem.
ostane len dufat, ze ti cerveni buzici prestanu produkovat tieto genialne napady a zbytocne stresovat ludi

ella1
8. aug 2008

ved to-ja si myslím,že to neschvália.podľa to robia pre to,lebo nezvýšia RP ako slúbili,tak týmto nás postrašia.nakoniec budeme rady,že to nebude a zabudneme od tej radosti,že sľúbili zvýšenie RP. 😠

dorotka
8. aug 2008

no nam sa usiel prispevok aspon pri prvom dietati aj ked o polovicu mensi ale ked som ju dnes pocuvala ako nikoho nediskriminuju tak som to radsej prepla akoze ma nediskriminuju ked mi prispevok nedaju len preto ze porodim dva tyzdne skor a veru by bolo akurat na pupocnikovu krv
ale co uz krv bude na splatky nastastie v tom obdobi budem na materskej ale urcite by bodlo take zvysenie rodicovskeho prispevku nehovoriac o o tom systeme ktory zaviedli v cechach mozes si vybrat kolko budes na materskej a podla toho dostavas vysku prispevku to sa mi zda spravodlive

zanetak
8. aug 2008

petrushka: ani sa nečudujem , že v UK alebo v Anglicku idú skôr do práce, veď tam zarobia slušné peniaze z ktorých si môžu dovoliť aj au-pairku.
Takže by som krajiny moc neporovnávala.

jasada
8. aug 2008

dufam, ze sa na mna nikto nenahneva, ale s vybavou pre prve dieta mal kazdy naklady, ci to je teraz alebo to bolo x rokmi. Asi maloktora z nas mala dieta pre prispevky. Ale najst spravodlivost vo vyske prispevkov je tazke. Niekto si povie, naco prispievat matkam, kt daju dieta do sukr. skolky. Normalne zarabajuci clovek si to v BA moze tazko dovolit a rodicia deti , kt. tam chodia maju take prijmy, ze mozno vyplateny prispevok ani nepostrehnu, alebo taketo skolky pre ich dieta su skor vecou prestize. A to ze, sa na socialku musime ist do 15 dni po porode, schvalila minula vlada, nie tato. Tato mala moznost to zmenit, ale nepohla preto ani prstom. Detto UPSV a R, ak maju rodicia ine trvale bydliska, musi im priniest pisomne potvrdenia aj ten druhy rodic, ze nepobera rodinne pridavky a potom aj rodicovsky prispevok. No uznajte v dnesnej dobe pocitacov jednotlive pracoviska nie su prepojene. A tak ludi prehanaju z jedneho regionu do druheho. A aby ste si nemysleli, ze tu chcem obhajovat tuto vladu, tiez si myslim, ze ta stara pani tam nema, co robit..

smartik11
8. aug 2008

ahojte baby! ako tak citam vsetky ste za to aby sa s tym nieco robilo je to smutne ze vlada podporuje financne tam kde netreba:(
Vy mate po jednom dietati a ledva vam vystacia tie financie co vlada dava ved co je dnes 4560,- na jedno dieta ale je to fer aby tu istu sumu dostavali mamicky s dvojickami?????
akoze to druhe babo je navise a tak rodicia su nuteny aby sa tak prisposobili aby tich ubochych 4560 rozdelilo na dve deti ved je to smiesne:((((
FUJ tym tam hore co ich buducnosti nasho statu nezaujima!!!!!!
Som rada ze uz konecne pojdem do prace lebo z tych smiesnich peniazy sa velmi tazko zilo:(((
tak baby bojujte za nase deti!! 😎 😎 😎 😎

lucifukball
8. aug 2008

Ale baby, veď my s detmi nepotrebujeme peniažky, hlavne že dôchodcom dajú ved oni si musia mesačne kupovať plienky a aj sunár detom, oni si potrebujú kupovať nové a nové veci ved vyrastajú no nie!!! 😠 😠 😠 vidím to na mojej babke, v skrini má handri čo nosila asi pred 10 rokmi!!! A keby dali nám mamičkám a nie dôchodcom, z čoho by si tý chudáci našetrili také krásne peniaze a kto by ich potom chodil po domoch okrádať?! Ved to stále dávajú správach, že okradli babičky o statisíce, to by si asi ťažko našetrili z tých naších almužien!!! Nemám slóv na tento systém, tým papalášom by som dala také platy aké máme my materské. A zvlášť teraz, ked si už ani privirobiť nemôžme, lebo každá čo si privirába popri materskej je určite straaaaaaaaaaašne rada, že musí nehať drobca pri niekom aby mohla zarobiť nejakú tú korunku navyše... 😠

penelope10
8. aug 2008

LUCI... jw to o voličoch... pisla som o tom tak kuk: 🙂

lusil2005
8. aug 2008

ked raz schvalia novelu v ktorej sa zvysuje jednorazovy prispevok (okrem ineho) a ta novela ma platnost napr. od 1.1.2009, tak tazko povedat ze je to diskriminacia mamiciek co rodia 31.12.2008. to potom aj ked zvysia minimalnu mzdu od buduceho roku, tak diskriminuju ludi co pracovali v tomto roku za nizsiu minimalnu mzdu? 😕 vzdy sa niekde zacat musi. keby v auguste schvalili novelu s ucinnostou od 1.9., tak by boli diskriminovane augustove rodicky...

inac suhlasim so smartik. s prispevkami na dvojicky by sa rozhodne malo nieco robit.

zade
9. aug 2008

Svajciarsko, Canada, USA ......... tam maminy nedostanu nic, nic a este raz nic !!!
5100 Sk je malo aj nam, ale zili sme dva roky v Kanade a keby sa nase babo narodilo tam, malo by sice Kanadske obcianstvo a najlepsi pas na svete, ale Ja by som doslata davku len 6 tyzdnov a potom hura naspat do prace, alebo ostat doma - avsak aj bez takejto malej almuzny.

To je moj nazor, totiz kazda minca ma dve strany!

maca793
9. aug 2008

nič nové, len chcela navodiť lepšiu atmosféru
nech ide do pekla 😠
predsa mamičkám nedajú naviac ale dôchodcom áno tí sú vždy na prvom mieste a to ma vie vytočiť do zúrivosti

horallka
9. aug 2008

Adrii, ja s tebou súhlasím, že si trochu zatrpknutá, takých mamiečiek nás je viac, čo sme porodili naše dietky pred "termínom". A taktosto zdôrazňujem- nemala som deti pre peniaze, ale ono to tak trochu nahráva pocitu, že je to nespravodlivé. takosto mám medzi deťmi veľký vekový rozdiel, navyše rôznych pohlaví, aj keby sme boli niečo odložili po dcére, sotva by som synovi obliekala ružové vecičky- takže ten príspevok pri narodení by sa mi tiež bol zišiel ako soľ. Minule som išla v autobuse a tak ma vytočilo- že ja, čo som odpracovala nejaké roky pre tento štát, porodila dve zdravé krásne deti, musela som si kúpiť kočík z druhej ruky a vedľa mňa sa vezie cigaňa aj s frajeriskom, čo nikdy nepracovali a ani nebudú a ani pre tneto štát nevytvorili žiadne hodnoty,a kočík vám mali taký krásny, že som vedľa nich vyzerala ako chudobná príbuzná- he.To si iste kúpili za ten príspevok 25 000, čo dostali.Ale pripájam sa k názoru, že radšej by mohli zvýšiť ten rodičovský príspevok ako jednorazový príspevok k RP.

andrii
9. aug 2008

horallka, ďakujem. Vidím,že vieš, o čom hovorím. Aj ja mám veľký vekový rozdiel a prvé dve boli dievčatá a teraz máme chlapčeka. Tiež mám kočík z druhej ruky a presne také veci ma vedia vytočiť,ako si písala. Nehovorím,kočík mám krásny, skoro nebol používaný, som s ním maximálne spokojná, ale nie je z tých super moderných-tzv. posledný výkrik módy. Ale toto ma ani nemrzí, ja by som za kočiar určite nevysolila Také veľké peniaze,aj keby som dostala ten príspevok. Iba to človeku príde ľúto, že niektorí naši "spoluobčania" nikdy nerobili ani nebudú, ani ich deti. Zadarmo dostanú školské pomôcky, obedy za 1,- Sk. Využívajú všetky možné dávky a podporu,aká len existuje.
S tým rodičovským príspevkom to tak vyzerá,že ho zase zvýšia o smiešnu sumu 😠

janka1874
9. aug 2008

priznám sa že nečítam úplne všetky príspevky ale aj nás zvýšenie minulo o 2 mesiace je to nespravodlivé ale čo už naša vláda diriguje a my sedíme doma ticho tak prečo by sa niečo malo meniť ale s tým rodičovským príspevkom by sme mali naozaj niečo podniknúť veď to je hrôze žiť z takých peňazí, alebo začnime fungovať ako rómovia budeme vyplakávať a možno nám niečo dajú ako im aj keď pochybujem a to veľmi len oni tu majú výhody normálne niekedy ľutujem, že nie som rómka ako by mi bolo dobre aj byt by mi dali aj robiť nemusím a peniaze dostanem a keď mi aj zhorí búda tak štát mi dá novú alebo obec kde by som žila aj v škole by môjmu decku za 35,-Sk dávali obed celý mesiac a ja hlúpa si platím hypotéku a snažím sa aj s rodinou žiť na nejakej základnej úrovni.

janka1874
9. aug 2008

aj teraz o tom hovoria v správach teda o tom príspevku

andrii
9. aug 2008

horallka, mne je to ľúto o to viac, že môj malý sa vlastne narodil v období medzi tým,ako schváli príspevok pri narodení iba pri prvom dieťati a tým,ako ho budú dávať aj pri narodení druhého a tretieho dieťaťa.

pampuliacik
9. aug 2008

caute baby, az dnes som sa rozhodla nakuknut do tejto temy, citala som diksusiu na zaciatku, tu ku koncu sa to trosku asi odklonilo od povodneho clanku, ale zaujimalo by ma... ako chapete ten clano tom, co nadhera tomanka navrhuje... planovala som ist od januara do prace na 10%... teraz neviem ci to znizenie prispevku z 4500 sk na 1140 sk sa ma bude tykat alebo nie? ak nenastupim na plny uvazok, tak mi ten rodicovsky pripevok vezmu alebo nie?

horallka
9. aug 2008

Andrii, ja ťa chápem, ja som tiež v podobnej situácii, aj mňa obišiel ten úžasný príspevok, aj keď podotýkam ešte raz, aby to tu zas niekto zle nepochopil, ako teba, že ani jedno ani druhé dieťa som nemala vypočítané ani plánované ani kvôli nejakým peniazom, ale človeku to príde ako nespravodlivé, že sa urobí nejaká hranica a naše dietky sa tam už nezmestia. Ako tak pozerám do tvojho príspevku, máme rovnako starých synov a tiež po predchádzajúcich tehotenstvách je tam väčší vekový rozdiel. Asi to každý vidí zo svojho pohľadu, prvorodičky z o svojho, mamičky dvojičiek zas zo svojho ale myslím si, že my, čo máme deti s takýmto odstupom, sme ako keby tak trochu tiež prvorodičky, lebo všetko sme si museli kupovať nanovo, takže nám by ten príspevok prišiel tiež viac než vhod. Ja mám kočík tiež z druhej ruky, je celkom pekný i keď strieška je už dosť vyšedivená. Kamoška ho kupovala v r. 2006, čiže už tiež nie je najmodernejší. Ale to nevadí. Aj postieľku máme z druhej ruky a oblečenie mi podávali kamošky a tak. A ešte k tej Tomanovej si neodpustím - ja navrhujem, ak ten jej hlúpy nápad náhodou prejde, všetky bločky jej tam hromadne doniesť a vysypať pred kanceláriu.Sprostejší nápad som už dávno nepočula. Buď babku už postihuje starecká demencia a hlúpne, alebo je to taká odborníčka ako hrom. A výstižne tu tiež napísala jedna mamička, že ako jej doloží všetky energie- vodu, ktorú minie na bábätko, svetlo, ktoré večer vypláli pri kojení- však je to absurdné.

abetka
9. aug 2008

pampuliacik plati to aj pre teba. Ja chcem ist tiez len na polovicny uvazok a mala sa mi starat svokra, ale asi nepojdem lebo ak mi vezmu cast RP, tak sa mi to vobec neoplati a este maleho prevazat a pod. No vsak uvidime. Mozno fakt aj motyka vystreli 😒

andrii
9. aug 2008

horallka, to som písala, ja o tej energii spotrebovanej svietením pri kojení 🙂 Veru, je to absurdné

maca793
9. aug 2008

a vraj aby sa rodili deti a to sa bude cigáňom žiť, keď dostanú prachy a dostanú aj ten príspevok ženy, ktroé by mali už 4 dieťa?

addaa
9. aug 2008

Babule my sme sa narodili vo februári, takže ten príspevok na prvorodené dieťa sme dostali. Ale ja si určite týmto oči zalepiť nenechám...Ked som bola tehotná každý mi vravel, že dostanem 25.000,-, každý mi to prízvukoval, že ako super...Baby ved priemerná mzda za rok 2007 bola na Slovensku vyše 20.000,-.

Takže tých 25.000,- žiadnu situáciu z dlhodobejšieho hladiska nerieši. Som zástankynou zvýšenia rodičovského príspevku, to má logiku a nie naháňať voličov veľkým gestom, že mamičky dostanú 25.000,-.

Ale riadim sa heslom, že štátu ani poisťovniam ak Vám niečo podla zákona prináleží netreba nechať nič.

maca793
9. aug 2008

tu ide aj o to, že kadžá mamička má nárok na rovnaký príspevok pri narodení dieťaťa. vraveli, že pri druhom dieťati to nie sú také výdaje, ale ak sú deti po sebe5-6 rokov, kto bude doma skladovať veci, kočík, postieľku....
postieľku možno ale kočík určite nie. a ten v dnešnej dobe stojí poriadne veľa, podľa toho, aký sa mamičke páči
a to nehovorím o vecičkách, a pomôckach. takže príspevok pri narodení môže byť ale hlavne rodičovský príspevok na hranicu nim. mzdy a hlavne slobodným alebo rozvedeýím maminám nejaké príspevky navyše.

addaa
9. aug 2008

súhlasím hlavne so zvyšovaním rodič. príspevku. To čo vravia, že pri druhom dieťati toho tolko netreba je len ich alibi, aby nemuseli ukrajovať so svojho rozpočtu. Opakujem podla mna ten príspevok na prvorodené dieťa je len ich ťah, aby ľudom zalepili oči. Nič sociálne zatial poriadné nespravili...
Ak majú naši štátotvorcia trochu rozumu tento návrh z mpsv a r v parlamente neprejde...

maca793
9. aug 2008

ja som za to aby ani matky, ktoré pracujú a dieťa majú v zariadení by nemali dostávať rodičovský príspevok, lebo prakticky sa nestarajú o dieťa tak, ako matky, čo sú s deťmi 24 hod denne po dobu 3 rokov. nie? matky, ktoré sa o deti starajú tak ako majú, dostávajú mizerné peniaze z ktorých sa nevyžije vôbec. v tomto štáte je to dosť smutné, škoda že starký počas vojny prišiel na slovensko z francúzka.

addaa
9. aug 2008

Ja mám kamošku, ktorá ide pracovať na polovičný úväzok, aby si rodina prilepšila. Nemyslím si, že by ho mamičkám, ktoré sa rozhodnú z rôznych príčin pracovať mali zobrať. Je to každého osobné rozhodnutie, či sa bude plne venovať dieťaťu tri roky, alebo pojde pracovať skôr.