Tomanová: Rodičom vláda nepridá, ba aj zoberie

andrii
8. aug 2008

Sissik, neviem prečo sa tak čertíš na tých,ktorým sa to zdá nespravodlivé. Ja som šťastná, že mám tri krásne, zdravé deti,že nemáme žiadne zdravotné problémy.Deti som nemala preto,lebo by som chcela 25 tis. To tu píšu iní - napr.ella1, že si počká,kým to schvália. Asi ste ma zle čítali. Ja som nehovorila,že by sa mal ten príspevok preplatiť spätne na všetky deti. Tie moje staršie dve majú 10,5 a 8,5,tak to logicky neprichádza do úvahy. Hovorila som o deťochj(druhých a tretích v poradí),ktoré sa narodili v tomto období,keby príspevok dostávajú iba prvorodené deti a dovtedy,keď ho budú možno dostávať druhé a tretie. Jedná sa o obdobie od februára(alebo kedy to bolo presne schválené) do konca roka. Vlastne sa jedná o deti narodené v r.2008. Toto sa mi zdá nespravodlivé.
Tieto deti narodené v tomto období majú také isté potreby ako deti narodené v roku 2009. A tak isto budú platiť dane ako aj tieto deti. Ja vychovávam tretieho daňového poplatníka - mne na dôchodok bude mať kto robiť.
Lenže, elle1.Nie každá matka môže čakať 5 alebo aj viac rokov na to,či sa niečo také schváli a či vôbec sa schváli. Ty si ešte asi mladá, ja už mám o chvíľu 35 a teda čakať kvôli peniazom zopár rokov, to sa mi zdá trochu pritiahnuté za vlasy.

elise
8. aug 2008

andrii ty si to mala vlastne tak ako keby si čakala prvé bábeno 😉 mám švagrinú ktorá mala 15 a 15 ročných synov a 3 mesiace pred mojim pôrodom porodila dcérku a tiež to mala ako prvé uplne všetky výdavky počnúc oblečením až po hračky. aj takým maminám by som pridala 😉

adetka
8. aug 2008

andrii... sa nehnevaj... 😉 ... ja som si tiez hovorila, ked sa Mirka narodila.. ze nam mali vyplatit uz tych vtedy 11.000 korun pri prvom dietatku... kedze sa narodila uz za ich vlady... a oni ich zacali vyplacat az v roku 2007 (mesiac po Mirkinom narodeni)... ale vtedy a aj teraz mi je to jedno... 😉 ... hlavne ze je zdrava... a aj druhe dietatko budem mat asi v case zmeny vlady... (v roku 2011, ked sa zadari... aj ked budem mat uz 36 rokov)... takze opat asi nedostanem viac... a je mi to jednooooo 😉

sissik
8. aug 2008

andrii necertim sa😉
skor mam pocit, ze sa tu certia ini pretoze prispevok nedostalli.
ja osobne som sa pre dietatko rozhodla preto, lebo ho chcem a nezaujima ma prispevok od statu.
a koli tomu, ze som sa snazila mat na dieta podmienky, tak mam teraz problemy 😉
proste sa treba naucit zit s tym, ze spravodlivost je slepa a ak sa chce mat clovek dobre, musi pre to nieco robit a nie iba natrcat ruku k statu

zuz11
8. aug 2008

mne tiez pripada hlavne nespravodlive to ze uz to vykrikuju ale co s toho maju maminy co teraz porodia? podla mna ked uz s takym vyjdu malo by to hned nadobudnut ucinnost nie az o tristvrte roka 🤐 🤐 🤐
iba to sa mi na celom tom zda nespravodlive......
a ja by som ten prispevok pri narodeni zrusila resp ho dal na 10 tisic a radcej dala vyssiu rodicovsku 🤐 🤐 🤐 bolo by to uzitocnejsie 🤐

sissik
8. aug 2008

zuz ale koli tomu vykrikovaniu maju preferencia viac ako 50% 😉

zuz11
8. aug 2008

no tak moj hlas koli tomu nemaju aj ked nahodou ten prispevok stihnem, lebo si myslim ze je to hlupost... fakt by mozno moj hlas dostali ak by zvysili rodicak na zivotne minimum a ak sa boja ze to buudu zneuzivat spoluobcania tak nech daju podmienky ze musi mat zena nieco predtym odpracovane alebo tak neako a tym dat iba napr to co teraz 🤐

adetka
8. aug 2008

a vobec... radsej davat povodne prispevky (spre roku 2007) a rodicovsky zvysit na 12.000 mesacne 😉

minusa
8. aug 2008

zuz11 - presne tak, vyssiu rodicovsku by sme urcite lepsie pocitili ako prispevok pri narodeni .... no, niekomu tym zalepia oci

andrii
8. aug 2008

elise, vďaka. Vidím,že vieš, o čom hovorím. Prvú som mala pred 10,5 rokom a druhú pred 8,5 rokom. Takže to už je dávno . Nemali sme nič. A ak sa aj našla nejaká čiapočka alebo dupačky - tak ružové. Všetko od postielky, kočíka, vaničky, sme museli kupovať, ako pri prvom. Ale nesťažujem si. Užívala som si to a aj teraz si to užívam.Toto tretie tehotenstvo a materstvo si vychutnávam možno najviac.Vedela som, že nedostanem 25 tis. a aj napriek tomu ma to nemrzelo. Som šťastná, že ho máme, aj keď s tými finančnými problémamy. Ale kto ich nemá? No nemôže sa teraz na mňa niekto pozerať krivo,že sa mi to zdá nespravodlivé, že ten príspevok nedostane iba zopár "vyvolených" detí,ktoré sa narodili v období medzi?
Ale už som tu písala,že jednorazový príspevok to nevyrieši.Toto už asi nikto nečítal a zobral si z tých mojich príspevkov iba to,čo chcel. Ja som za to, aby sa zvýšil rodičovský príspevok a rodinné prídavky a nie podpora pri narodení dieťaťa. Veď pri narodení dieťaťa často pomôžu aj starí rodičia, známy, súrodenci a tak. Niektoré veci ako napr. postielka sa dajú požičiať. Lenže žiť každý mesiac z tých 4500 sk. Veď tomu dieťatu musíme každý mesiac kupovať plienky,ktor nedojčí,tak umelé mlieko, ovocie, mliečne výrobky, platiť lieky. Z niečoho tiež musí žiť aj matka. Ale veď to vie každá z nás, čo všetko každý mesiac musíme poplatiť.

sissik
8. aug 2008

no moj hlas nedostanu ani vtedy, ak by som sa pomiatla 😀
ale evidentne niektorym ludom staci, ze im povedia o zvyseni dochodkov, odskodneni klientov nebankovych subjektov a o milionarskej dani pre ludi, ktori ten milion ani nezarobia.
aka krasna slovenska zavist 😵 😵 😵
mozeme sa tu akurat vyrozpravat, mozeme im napisat, poslat peticiu a zmeni sa nieco?
NEZMENI

andrii
8. aug 2008

adetka, možno ti to bolo jedno,keď sa ti narodilo prvé a nedostala si nič a píšeš,že je ti to jedno aj teraz, lebo ho možno ani teraz nedostaneš. Možno však nie si v zlej fin. situácii. No mnoho rodín je.

sissik
8. aug 2008

andrii a myslis, ze ked je niekto v zlej financnej situacii pomoze mu prispevok 25000 dlhodobo?
netvrdim, ze to nie je dobra pomoc,ale dlhodobo to zo zlejsituacie rodinu nevytiahne, to je moj nazor.
tiez som za to, aby rodicovsky prispevok nebol dehonestujuci pre rodinu.
nech radsej zvysia ten a takisto aj detske pridavky.
ale tym, co robia, len dokazuju, ako v skutocnosti pristupuju k rodinam.

adetka
8. aug 2008

andrii... nie som na tom najhorsie... aj ked ani velmi majetni nie sme... a suhlasim so sissik... tych 25-tisic sa rozkotula najneskor do 3 mesiacov po porode... a keby radsej dali kazdy mesiac na dietatko do troch rokov tych 8-tisic (ja vravim ze 12.000 - tych 400 euro sa mi zda vcelku dobra suma)... ovela viac to pomoze

minusa
8. aug 2008

ide nam o dlhodobe zlepsenie financnej situacie, ale verim, ze je mnoho rodin, ktorym ten jednorazovy prispevok pomoze....len to neriesi siutaciu

andrii
8. aug 2008

uhm, vidím, že stále čítate iba prvú polovicu mojich príspevkov. Prosím,prečítajte si aj druhú polovicu posledného príspevku.

milhaus
8. aug 2008

ja som ten zvyseny prispevok na malu ani nedostala a to biedne kočikove do 5000 dlho nevydržalo lebo bolo treba nakupit odsavačky a kremiky, sak to poznate, ...

titkovamiriam
8. aug 2008

jej baby a ja pri Marekovi 😀 ,ved som vsetko porozdavala 😀 ,tak sa vsetko kupovalo nove a bola som stastna ked mi niekto nieco daroval,pozical alebo lacnejsie predal-ved tie mimi veci sa pouzivaju tak kratko.tiez som za aby sa radsej dvihli pridavky a rodicovsky ako ten jednorazovy-aj ked tiez je to urcite pomoc.

sissik
8. aug 2008

andrii a mozes si precitat druhu vetu mojho posledneho prispevku? 😉
ver mi ze viem, co je to zla situacia.
a preto robim co je v mojich silach, aby som v nej znovu nebola. nebudem sa spoliehat, ze stat za mna nieco vyriesi

elise
8. aug 2008

rodinné prídavky - ako dávka pre dieťa by sa mali určite zvýšiť ved tých 540 sk je smiešna suma (ale nezvýšia ju kôli určitej skupine ludí a všetci vieme akej 😉 ) ved za tu sumu kupim akurát tak jeden balík plienok na týžden 😠 😠 a rodičovský by sa mal podľa mňa zvýšiť na aspoň tých 8-10 tisíc a pre maminky dvojičiek a viacerčiat na viac. aspon by sa z toho dalo s manželovým platom slušne vyžiť.

minusa
8. aug 2008

najidealnejsie riesenie by bolo ponechat prispevok pri narodeni, zvysit pridavky a rodicak 😀 a keby nam aj predlzili poberanie materskej 😀 😀 😀 joj, vobec by som si nestazovala 😀 😲 haaaa, snivam dalej

titkovamiriam
8. aug 2008

mimusa vsetko naj-naj miminku 😀 ako poberat matersku na cely zivot ked sme uz raz matkami?! 😀 ved male deti male starosti,velke deti velke starosti 😀 -to je napad len tento by urcite nepresiel 😠

minusa
8. aug 2008

miriam - dakujeme 😵

andrii
8. aug 2008

sissik,tak sme na tom rovnako a rovnako je na tom asi väčšina mamičiek. My s manželom robíme,čo môžeme. manžel má dve práce a popri tom ešte vždy nejakú ďalšiu, krátkodobú a nie pravidelnú,aby sme vyžili. Tu na východe sú platy smiešne. No ja sa nesťažujem,a ani neľutujem,že mám "až" tri deti. Som šťastná, že sme všetci zdravý a že sme spolu.
Tiež som uvažovala o tom,že keď bude najmladší syn väčší,že pôjdem do práce skôr,ako po troch rokoch (ak sa nejaká nájde ☹ ). Lenže ak znížia rodičovský príspevok, tak pri tých našich platoch a pri zaplatení nejakej opatrovateľky by sa mi to vážne neoplatilo a radšej sa budem venovať deťom.
sissik, a ten jednorazový príspevok, ak je rodina dlhodobo v zlej fin situácii, môže pomôcť. Niekomu sa tie peniaze môžu rozkorúľať na mesiac, dva,tri, niekto si to vie rozložiť na rok, aj dva. Veď to je za dobu dvoch rokoch prilepšenie o 1000 sk na mesiac. Ale opakujem - toto nie je riešenie!!! Myslím jednorazová dávka. Ja som za zvýšenie rodičovského príspevku.

ella1
8. aug 2008

andrii-ale ja som nepovedala,že čakám s druhým dieťaťom kvôli peniazom 😅
ja som dlho druhé nechcela.ale začala som pred časom nad ním uvažovať.a náhodou mi to tak vyjde.
lebo chceme dozariadovať byt a iné veci.takže som rozmýšľala,že toto alebo budúce leto sa na to dáme.lenže toto sa mi to aj tak ,,nehodí" hlavne zdravotne,takže budúce snád.ale opakujem,nie kvôli peniazom!dieťa by som mala aj tak,keby nič nedali.ale ak dajú,je to fajn.zídu sa.
a to,že ty máš 3-och poplatníkov.ako vieš?čo ak ani jedno z tvojich detí nezostane na Sk,tak dane tu určite platiť nebude.a myslím,že môj manžel sa im už dosť naplatil!

sissik
8. aug 2008

andrii je vela takych rodin, ktore su na tom tak ako vy alebo my.
a to mozeme byt radi, ze sme zdravi a mozeme pracovat.
preto sa nestazujem. a hlavne necakam nieco od statu, lebo sa zmeni vlada a pride s inymi blbostami.
vacsinou maju plnu hubu podpory rodin, ale ked pride nalamanie chleba, skutek utek.
zial tato vlada mysli "prorodinne" - nezvysi rodicovsky prispevok, ale ide ho zobrat tym, ktori sa snazia robit nieco, aby sa mali lepsie.
myslis ze ked podpiseme poticiu, ktoru tu niekto pripravuje, zmeni sa nieco?
co urobili s peticiou za zachovanie 2. piliera? a takto isto odignoruju peticiu ktoru podpise par mamiciek

andrii
8. aug 2008

ella1, možno máš pravdu, možno ani jedno z mojich detí nezostane na Slovensku a nebude tu platiť dane.To by som sa ani nečudovala, keby sa rozhodli odísť pracovať a žiť inde. Ale myslíš, že sa odsahujú všetky deti narodené v tomto období,alebo aj pred a po? Predsa sa nevysťahuje celé Slovensko,alebo polovica!Môj manžel im tiež zaplatil dosť,keď má dve práce,tak aj dvakrát daň. A ja som tiež pracovala a odvádzala dane.

sissik, nemôžem povedať, že sa máme nejak biedne. Máme všetko čo potrebujeme a aj viac. Iba si musím poriadne rozmyslieť, čo kúpim,kde kúpim. Všetko si dvakrát prerátam,kým niečo kúpim.
nespolieham sa ani ja,ani môj manžel na podporu štátu, robíme čo sa dá,aby sme sa mali lepšie.A ako píšeš, môžeme byť radi, že sme zdraví a môžeme pracovať. Ako hovorím, nespoliehame sa na pomoc štátu,ale potom sa štát nemôže čudovať, keď mladí odchádzajú žiť do zahraničia, ako to spomína ella1, pretože tým čo sa snažia ešte táto vláda podráža kolená.

petrushka
8. aug 2008

ahojte babule,
tak ja rozmyslam o tom, ze pojdem pekne do prace o taky mesiac, lebo si ideme vzat hypoteku. No, ja som predtym pracovala v UK, a tam to je tak, ze materska dovolenka tam trva sice 9 mesiacov, ale: nastup na matersku si mozete vybrat, naskor vsak nejake 2 mesiace pred predpokladanym datumom porodu. Prve tri mesiace dostavate 90% z platu, co je fajn, ale zostavajucich sest mesiacov je to 112libier na tyzden, ci tak dajak, co je na tamojsie pomery smiesne a nezaplatite z toho ani byvanie na mesiac. Kopa ludi nastupuje do prace, ked ma male pol roka. A co som pocula, tak v USA je materska dovolenka 6 tyzdnov. Super, ne?
Myslim, ze Slovensko caka to iste. Je to hnusne, ked viete, ze by ste mali ist do prace, aby ste neostali o slanej vode a suchych rozkoch a pritom vase babo je take male. Citim sa strasne, ale co mam robit? Aj ja som sla do jasli ked som mala 8 mesiacov. 😒

ella1
8. aug 2008

andrii-najko zvláštne rozmýšľaš.ved ja som pri mojej,tiež dostala prd a teraz čo?mám sa tu oháňať,že je to nespravodlivé?mám teraz chcieť aby mi to spätne zaplatili? 😲

andrii
8. aug 2008

ella1, nerozmýšľam zvláštne, iba ty asi nečítač príspevky do konca. Asi trikrát som zopakovala, že nehovorím o prvých dvoch deťoch (prečítaj si dnes 12:51, tretí riadok zhora, veta sa začína Ja som nehovorila....).Hovorila som o tomto treťom,ktorý sa narodil teraz v máji 2008. Prosím, prečítaj si to. ďakujem