Trvalý pobyt si musím nahlásiť v zahraničí. Zrušia mi prídavky. Čo s tým?

mirka414
27. mar 2009

poradte mi prosim ako mam riesit tuto situaciu 😒 .snad to pomoze aj inym mamickam.rodila som doma na slovensku.po 3mesiacoch som odisla spolu z dcerkou do svajciarska za nasim tatinom.dcerka ma slovensky pas a vo svajciarsku dostala automaticky obciansky preukaz(ID)svajciarskeho obcana.ja mam len Bpovolenie.na slovensku som dostavala rodicovsky prispevok.trvaly pobyt som si neodhlasila,lebo nasa pani starostka mi povedala,ze si ho mozem ponechat...a teraz zevraj ho mam zrusit,lebo ak som v zahranici dlhsiu dobu ako 90 dni,takze si mam trvaly pobyt nahlasit tam!!ak si ho tam nahlasim zrusia mi pridavky.ako mam postupovat,poradte.

vroni
28. mar 2009

Blau, zákon sa novelizoval niekedy k 1.5. alebo 1.6, nechce sa mi hľadať 😉 , tvoje babčo je o kus staršie, asi sa ti to prave vyhlo 🙄 Moja krpaňa je 2006 a nechceli po mne nič.... Dodnes nechápem prečo, ale nechceli 😝 (nie sme zosobašení, ale ja som už vyše roka v At pracovala, možno preto....)
Mirka, pri rodičoch s rozličnou štátnou príslušnosťou ALEBO rozličným trvalým pobytom (neviem, aké občianstvo má tvoj manžel) má vaše dieťa nárok na všetky dávky oboch krajín. Na eurese je aj číslo zákona a presné znenie, je platný pre EU a Švajčiarsko. To znamená: ak sú na Slovensku rodinné prídavky 50 euro a vo Švajčiarsku 150, môžeš brať slovenské a dorovnanie do švajčiarskych ti budú platiť raz ročne alebo môžeš poberať rovno švajčiarske (sumy sú voľne vymyslené). Ak je na Sk materská 150 euro tri roky a vo Ch 500 euro tri mesiace, berieš 3 mesiace švajčiarsku a do troch rokov slovenskú. Takisto pôrodné a akékoľvek iné dávky spojené s rodičovstvom. Jediné, čo nemôžeš je poberať akúkoľvek dávku dvakrát (povedzme ty AJ manžel) a podmienkou je, že je otec dieťaťa zapísaný v rodnom liste.
Saska, na slovenské pôrodne musíš mať slovenský rodný list. Aha, a účet v slovenskej banke 😀

gijar
28. mar 2009

saska- kamoske sa to babo narodilo v 2008 a dostala 25tisic....narodilo sa vo FRA; das prelozit rodny list do slovenciny a dostanes porodne 😉 cize ty si nan narok mala len ta nejaka chytra teta uradnicka odrbkala.....mama sa na to pytala priamo v socialnej cca pred 2-3 mesiacmi, povedali jej, ze trvaly pobyt a to je vsetko....takisto na nete si precitaj ake su podmienky: a, narodenie dietata (kdekolvek), b, trvaly pobyt matky na SR. tot vsieo. viac tam nenajdes.

erikasadek
28. mar 2009

gijar, ahoj pruser bude , ked dostala aj v fr tych 800 euro.. 😉 😠

gijar
28. mar 2009

erika , jasne, nedostala....aj keby tak poznam vela co dostali aj aj a pruser nemaju....je to o stasti 🙂 o to ale nejde....len o to, ze nie je pravdiva info ze matka ktora porodi dieta v zahr. nema pravo na porodne, to chcem dementovat....chapes 😉

erikasadek
28. mar 2009

chapem neboj len som zabrdla.... 😉

ja nem anarok ani tu , ani na slovensku na , rodicovsky.. nevadi prezijem... 😉

mywiel
28. mar 2009

Gijar to porodné ma zena narok ak posle na Slovensko prelozeny rodny list dietata s Apostillou (pre Slovensko) ale do 6 mesiacov dietata! Tak mi povedali, vsetko som poslala a cakam a teraz mi zas povedali, ze bez TP nemam narok tak fasa a to mi povedali na tej istej matrike len dve rozdielne uradnicky. Ak nieco dostanem tak vam dam vediet, zatial to vysi v Bratislave... 😠

dididi30
28. mar 2009

myw a to nemozes mat trvaly pobyt doma aj v zahranici?? to je nejake divne nie? lebo napr moja kamoska ma muza americana a maju dvojite obcianstvo...tak preco ty nemas narok na obcianstvo aj doma??

mirka414
autor
28. mar 2009

dididi30 zevraj mozes mat len jeden trvaly pobyt.

dididi30
28. mar 2009

je rozdiel trvaly pobyt a dvojite obcianstvoe, teda pas na sk aj v zahranici?

mywiel
28. mar 2009

Diddi narok na dvojité obcianstvo mam ale nemozem mat dva trvalé pobyty. 😉

dididi30
28. mar 2009

tak ako to ,ze oni maju dva pasy, ci to sa netyka toho trvaleho pobytu ci ako to je, ja som z toho tatar 😅
inak my sme tu 3 a pol roka a tiez si uz musime vybavit trvaly pobyt tuna, ale ja chcem mat tvaly pobyt aj na sk, sakra, to budem chodit domov ako cudzinec ci ako to je?
ja nemam muza anglicana...

dididi30
28. mar 2009

myw jaj ak to je 😀 a takze doma budem mat akoze prechodny? ja som tatar 😀

mywiel
28. mar 2009

Ja mam dva pasy a trvaly pobyt mam len vo Svajciarsku. Ako nahle som odovzdala OP Slovensky stratila som tym padom aj narok na trvaly pobyt na Slovensku.

gijar
28. mar 2009

mywiel- podla netu a ich stranky su 2 podmienky: narodenie dietata (ak v zahr. tak jasne ze treba prelozeny rodny list) a TP na SR. ☹ ale mozno nieco vybavis, snaz sa, vsetko ide, aj nemozne ked sa chce 😉
erika- jasne chapeme sa 🙂

mirka414
autor
28. mar 2009

dididi30 super vidim ze niesom jedina,co ma v tom zmatok 😒 .dam ti vediet ako dopadnem ja.30 letim na slovensko a celu dovolenku stravim asi behanim po uradoch. 😠 😠

mywiel
28. mar 2009

Gijar no ved to mi ta pani nepovedala o tom TP takze asi to vybavujem zbytocne ale aspon to porodné ale asi aj na to treba TP ze? Diddi ja nemam ziadny prechodny nic, na Slovensku som vsetko zrusila, ponechala som si len Slovensky pas cize mam obe obcianstva (mam dva pasy). Nechapem preco teda som musela zrusit TP ked som sa vydala sem no tak ma pekne os....

dididi30
28. mar 2009

myw, najhrsie na vsetkom je, ze na tej matrike sa mozes len dovolat, neda sa tam ist ako na urat..
ale ako pise gijar, da sa vsetko, najma ked zacalujes, krute ale je to tak, slovensko =korupcia, nedas, nemas 😝 rovno do huby povedane.... 😀

mywiel
28. mar 2009

No moja mama bola na matrike ale u nas v Ban. Bystrici a informovala sa osobne, ale oni to zas posielaju potom do Bratislavy na vybavenie a tam mozno zas povedia nieco iné... 😠

dididi30
28. mar 2009

myw ja som myslela na matriku v blave, tam sa jedine dovolas, tam sa osobne neda

mirka414
autor
28. mar 2009

mne len neda to,ze nasa starostka mi povedala,ze si mozem ponechat aj trvaly pobyt na sk!!som zvedava co mi povie tentokrat!tiez sa tomu rozumie asi ako koza bobkom.

gijar
28. mar 2009

didi- tak som to myslela, nechcela som to rovno tak napisat 😀 alebo cez znamosti alebo cez uplatok, tak nejak 😒 ak nemas ten TP....ani ja nechapem ze si ho musela zrusit, pdola mna ta takisto nejaka chytra krava odrbkala na tom urade, ved je to hovadina rusit.....

mirka414
autor
28. mar 2009

gijar a moze mat potom dcerka trvaly pobyt na slovensku a aj vo svajciarsku,lebo ona uz ma aj normalne ID kartu a aj vsade pisane ze adresa svajciarsko!toto potrebujem zistit,ci moze mat uvedene dve adresy!!napriklad aj v OSVEDCENYO STATNOM OBCIANSTVE ma uvedene adresu trvale bydlisko dedina na SK,ale zasa vo svajciarskych dokladoch ma trvalu adresu Svajciarsko.z tohoto sa neviem ako mam vysomarit,nechcem jej nieco zle spravit...

gijar
28. mar 2009

mirka- tak to netusim, povedala by som logicky, ze trvale moze byt len jedno a to druhe je prechodne, ale neviem, fakt neviem ☹

mirka414
autor
28. mar 2009

asi dcerke nahlasim prechodny pobyt na sk a ja zakial mam len svajciarske bcko si ponecham trvaly na slovensku...

saska.t
28. mar 2009

didid - ahoj uz sa da ist na matriku v BA aj osobne moj tatko tam bol v pondelok maju normalne uradne hodiny 😉

mirka414
autor
28. mar 2009

neviete ci by neporadil nejaky pravnik alebo co??ved niekde musia vediet ako to riesit...ja este zajdem aj na Krajsky urad,kde mi vystavovali osvedcenie o statnom obcianstve,snad tam budu vediet ako mam postupovat.

bihan
28. mar 2009

Tu sa píše, že občan, ktorý sa vysťahovala lebo sa chystá vysťahovať, je POVINNÝ sa z TP na Slovensku odhlásiť.. žiadne lehoty tam nie sú... ani postihy, ak sa neodhlásiš.. chcelo by to naštudovať zákon.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...

Mywiel, pôrodné od SR nedostatneš z troch dôvodov - nemá TP na Slovensku, Švajčiarsko je mimo EU a neplatila si pred narodením dieťaťa najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená v Slovenskej republike no a po tretie si pôrodné dostala vo Švajčiarsku. http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...

bihan
28. mar 2009

Vroni, mýliš sa... na poberanie rodičovského príspevku je potrebný pobyt opravnenej osoby aj dieťaťa na území SR. http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...

Nárok na rodičovský príspevok

Podmienkami nároku na rodičovský príspevok sú:

* riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa

1. do 3 rokov veku dieťaťa,
2. s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do šiestich rokov veku dieťaťa alebo
3. do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti,

* trvalý alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby na území SR,
* trvalý alebo prechodný pobyt dieťaťa na území SR,
* nevykonávanie zárobkovej činnosti rodičom.

gijar
28. mar 2009

bihan- myslim, ze to porodne sa nevztahuje na platenie si poistenia v SR....ide cisto len o TP na SR a rodny list prelozeny do slovenciny ak je dieta nar.v zahr. myslim, ze positenie sa vztahuje len na matersku a pridavky, tento prispevok pri narodeni dostane ozaj takmer kazdy, nic si nemusi platit okrem poistenia samozrejme ci uz v SR alebo v EU niekde....napr. baby z UK dokladaju papiere o poisteni v UK a ten prispevok dostali

bihan
28. mar 2009

Gijar.. nevzťahuje.. ak matka žije v EU.. ale Švajčiarsko v EU nie je.