Trvalý pobyt si musím nahlásiť v zahraničí. Zrušia mi prídavky. Čo s tým?

mirka414
27. mar 2009

poradte mi prosim ako mam riesit tuto situaciu 😒 .snad to pomoze aj inym mamickam.rodila som doma na slovensku.po 3mesiacoch som odisla spolu z dcerkou do svajciarska za nasim tatinom.dcerka ma slovensky pas a vo svajciarsku dostala automaticky obciansky preukaz(ID)svajciarskeho obcana.ja mam len Bpovolenie.na slovensku som dostavala rodicovsky prispevok.trvaly pobyt som si neodhlasila,lebo nasa pani starostka mi povedala,ze si ho mozem ponechat...a teraz zevraj ho mam zrusit,lebo ak som v zahranici dlhsiu dobu ako 90 dni,takze si mam trvaly pobyt nahlasit tam!!ak si ho tam nahlasim zrusia mi pridavky.ako mam postupovat,poradte.

vroni
2. apr 2009

Mirka, super, ze ste dobre vybavili!

elena82
25. apr 2009

Ahojte viete mi niekto prosim vas poradit,ake potvrdenia treba zo svajciarska ked si chcem na sk vybavit rodicovsky prispevok?

blau
25. apr 2009

elenka precitaj si celu diskusiu malo by to tam byt spomenute. alebo konkretne napis mirke414 IP 😉

bertica.h
10. jún 2009

ahojte.

počula som už veľa krát,vraj mamičky kt.aj nežiju na Slovensku,dostali porodné zo Slovenska.

My bývame v Ćechách,moment.sa chystáme vybavovať porodné tu..ale ma napadlo,že ak by bola možnosť mať porodné aj zo Slovenska,bola by som hlupa,keby som to nevyužila.
TP máme na Slovensku.

Viete mi poradiť??
Dakujem 😉

saska.t
10. jún 2009

bertica - mozes brat len jedno porodne bud z SK alebo len z CR, budu od teba ziadat potvrdenie ze si ho nedostala v CR ....

saska.t
10. jún 2009

elena - potrebujes povrdenie ze neberies rodicovsky vo svajci, vybavit slov rodny list pre malu a musi mat nahlaseny pobyt aj na SK

majsan
26. júl 2009

ahojte ja som uz 9 rokov vo svajci prvy syn sa mi narodil na sk a brala som vsetko na sk.. kedze som este nebola vydata vo svajci.vzali sme sa az v roku 2006.cim som to nahlasila na sk tiez mi vzali obciansky.a druheho syna som uz porodila tu.tu beriem rod.pridavky aj porodne som tu dostala

elizabethm
26. júl 2009

babulky..ja zijem v uk,narodila sa nam tu dcerka a porodne som dostala tu aaaaaale na slovensku nam mila tetuska na urade povedala ze keby vtedy bola sama v kancelarii tak by sme aj na sk dostali porodne len by sme dali cestne prehlasenie ale kedze tam bola s koleginou a ta o avsetkom pocula uz sa to nedalo,dobre ne?

emna
26. júl 2009

Ahojte ja zijem v taliansku deti ete nemam ale ak niekedy tak budem poberat z talianska matersku lebo ta slovenska no skoda reci..mam tam aj prihlaseny pobyt residencia sa to vola ale mam stale aj na slovensku trvaly pobyt lebo ved clovek nikdy nevie...

emna
26. júl 2009

majsan to nechapem vy ste sa brali vo svajci a na slovensku ti vzali potom obciansky?to je co zas za system?to zanmena ce nie si v papieroch slovenka?sorry ale ja tym papierovackam a slovenskej byrokracii vobec nerozumiem

ikke
26. júl 2009

obciansky ti "zoberu", alebo teda skor ho musis odovzdat, ak zrusis trvaly pobyt na slovensku. obcianstvo ti ale ostane aj bez obcianskeho, stale ti zostane slovensky pas 😉

emna
26. júl 2009

🙂 aha tak to ma nenapadlo 🙂 lebo ja som tiez normalne prihlasena k pobytu a mam aj ten tal.obciansky ale aj moj slovensky tak tomu nejak nerozumiem...

sara2008
27. júl 2009

dievcata aj ja zijem v taliansku(emma ako? 😉 ),mam trvaly pobyt aj tam aj tu,rodila som v tal. takze poberam matersku jednak v it a jednak aj tu na sk.v it je materska 5 mesiacov,potom ak si to clovek vybavi ma narok na podporu v nezamestnanosti na dalsich 8 mesiacov.to je vsetko.u nas na sk mam stale narok na matersku 3-rocnu,co si myslim,ze nie je na zahodenie,aj ked to nie je vela,ale aspon daco,predsa len tie veci pre male deti nieco stoja,a okrem toho som mala narok aj na to "poporodne"...

dana_l
31. júl 2009

nejako tomu nerozumiem. nebyvate na slovensku - dlhodobo - a aj tak mozete dostat peniaze pretoze mate slovenske obcianstvo? tuna davaju matersku len 1 rok a potom uz nic. to by som sa akoze mohla nahlasit na slovensku a dali by mi este nejake peniazky???????

to s tym obcianskym preukazom, ja som sa vydala v zahranici a mam tvraly pobyt doma aj tu. a obciansky mam este stale.

mirka414
autor
31. júl 2009

dana-l ved si stale Slovenka ako ostatne maminky na slovensku len byvas v zahranici.treba sa o tom poinformovat v mieste bydliska a pobehat urady.

sara2008
31. júl 2009

ak sa nemylim,tieto veci sa daju vybavit do 6.mesiaca od narodenia dietata....a tusim sa aj tak nieco menilo ohladne materskeho,je o tom clanok v casopise "mama a ja",aktualne pravne upravy,web stranka www.mamaaja.sk,aj ohladne rodicovskeho

saska.t
1. aug 2009

dana ak donesies na sk potvrdenie ze uz v state v ktorom zijes nepoberas matersku tak ti ju budu platit, na porodne na sk mas narok iba do ž mes. veku dietata a musis mat trvaly pobyt na sk

emna
1. aug 2009

sara diky za info 🙂 je dobre sa dopredu informovat aby ma nic neprekvapilo hoci tu na uradoch ta vzdy vedie niecim prekvapit 🙂 takze ti poberas teraz slovensku matersku a podporu nezamestnanosti z tali.?

sara2008
1. aug 2009

ano,ta nasa materska ti nabieha ked ti skonci materska v state v ktorom zijes,ako pisala saska musis mat nahlaseny stale trvaly pobyt aj na sk....ja som si to vsetko vybavila v aprili ked som bola doma,aha este treba potvrdenie od gynekologa a pediatra,ono to je vsetko pekne vypisane na tych konkretnych formularoch,ktore musis doniest na nas urad,daju sa stiahnut aj z internetu....ja som nevedela ci tu podporu dostanem tu v tal.,neveddela som,ze ked sa nahlasujes na matersku,musis sa hned nahlasit aj na nezamestnanecke,je to sice jeden a ten isty urad (inps) ale musis si to vybavovat 2x...no a ja som sa zaregistrovala neskoro,mas vzdy na to stanoveny max pocet dni do ktorych sa musis nahlasit,takze som cakala asi 6 mesiacov na rozhodnutie ci mi daju tu podporu.

saska.t
2. aug 2009

sara- naco potvrdenie od gynek. a pediatra??? ved mas predsa rodny list takze na SK im moze byt jedno ci mas gyn. alebo pediatra alebo som to zle pochopila? 😅

sara2008
2. aug 2009

saska-treba,ak zijes v zahranici rodny list pre dieta sa vybavuje pomerne dlho,nedostanes ho hned,mne konkretne ho poslali po 4 mesiacoch!od polky januara a prislo mi to az v aprili aj to len vdaka tomu ze som si to obvolala a poziadala ich aby mi rodny list zaslali domov na sk a nie do tal.inac by som cakala az do jula!!!na potvrdeniach muselo byt napisane,ze sa dieta narodilo zive a dozilo sa 28 dni(presne si to uz nepamatam) a ze chodi na pravidelne kontroly,od gynekologicky,ze chodim na kontroly a porodila som jedno dieta atd.je to odstavec v tom formulari na vyplnenie....pochopila si ma dobre,ja si to nevymyslam ,bolo mi to treba,take su(moznoze je to uz zmenene) alebo boli poziadavky.a je lepsie sa nezamyslat,ze preco,inac ta porazi 🙂 a ten rodny list donesies dodatocne

saska.t
2. aug 2009

sara ja mam uz vsetko vybavene a ziadne potvrdenie som nepotrebovala malej poslali rodny list tiez na sk jedine co som dolozila bolo potvrdenie o skonceni MD v nemecku, preto sa divim, je ich hovno po tom ci ja chodim na gyndu alebo nie, to je hrozna byrokracia 😝

emna
3. aug 2009

tak sa mam naco tesit ked budem rodit v it! 🙂 sice este s nechystame na babo ale cloviek mieni pan boh meni 🙂 a sara potom si tu nezamestnanecku dostala?dufam ze ano su to pekne peniazky v porovnanim so slovenskom ak sa ta smiem opytat ten rodny list si vybavovala cez konzulat v rime? spominam si ze moja kamoska zije tiez v it musela ist osobne do rima pre ten rodny list ale to bolo pred 4 rokmi a dufam ze s to uz zmenilo lebo rim je pekne daleko 🙂 ja si vsetko co potrebujem vybavujem cez konzulkat v milane alebo v padove je tam taka mila pani 🙂

sara2008
3. aug 2009

tiez som si to vybavovala cez padovu,dalo sa snimi dohodnut aby som nemusela s malym cestovat az do rima.rodny list poslali ale zo slovenska do rima nie padovy,potom mi zavolali a informovali ma o tom,a mohla som faxom poziadat o zaslatie bez toho aby som isla az k nim..inac v padove su fakt zlate zienky,ochotne,bola som milo prekvapena

saska.t
7. okt 2009

ahojte kocky

mam taky problem tu v DE mi skoncila materska v juli a poziadala som o rodicovsky prispevok na SK o rodny slovensky list som poziadala v juli a teraz prisiel, rodicovsky mi samozrejme priznali ale v com ma fakt nastvali je to ze mi ho nechcu vyplatit spätne od jula kedy som uz tu matersku nepoberala, ale az od podania ziadosti o rodicovsky prispevok tj od teraz,ked mi po 3 mes. konecne rodny list prisiel, vie mi niekto poradit ci na to maju narok, lebo 1x mi povedali ze mi ho samozrejme vyplatia spätne a teraz uplne otocili 😠
vroni ty si taky svetaznaly clovek poradis???

saska.t
8. okt 2009

nikto? 😕