Trvalý pobyt si musím nahlásiť v zahraničí. Zrušia mi prídavky. Čo s tým?

mirka414
27. mar 2009

poradte mi prosim ako mam riesit tuto situaciu 😒 .snad to pomoze aj inym mamickam.rodila som doma na slovensku.po 3mesiacoch som odisla spolu z dcerkou do svajciarska za nasim tatinom.dcerka ma slovensky pas a vo svajciarsku dostala automaticky obciansky preukaz(ID)svajciarskeho obcana.ja mam len Bpovolenie.na slovensku som dostavala rodicovsky prispevok.trvaly pobyt som si neodhlasila,lebo nasa pani starostka mi povedala,ze si ho mozem ponechat...a teraz zevraj ho mam zrusit,lebo ak som v zahranici dlhsiu dobu ako 90 dni,takze si mam trvaly pobyt nahlasit tam!!ak si ho tam nahlasim zrusia mi pridavky.ako mam postupovat,poradte.

mywiel
27. mar 2009

Mirka obavam sa, ze ak chcete este ostat dlhsiu dobu vo Svajciarsku, ze si budes ten trvaly pobyt musiet zrusit a tym padom ti Slovensko uz nic neda... ☹ Ja som si trvaly pobyt nemohla ponechat, kedze tu zijem uz 14 rokov. ☹ A dostavam velké h... 😖

mirka414
autor
27. mar 2009

ahoooj,ale ja este nemam ani svajciarske obcianstvo,preco by som si nemohla nechat aj trvaly pobyt u mami na sk,ked mam este obciansky zo slovenska?

mywiel
27. mar 2009

Mirka neviem ja som si OP Slovensky nemohla ponechat a musela som ho odovzdat uz ked som mala Bcko.
Skus zavolat na ambasadu do Bernu.

mirka414
autor
27. mar 2009

uz pri bcku?ved to je len povolenie k pobytu?okej skusim im zavolat...

danae
27. mar 2009

To teda vůbec nevidím důvod, proč bys nemohla mít trvalé bydliště na Slovensku. Možná jsou jiné slovenské zákony, ale v ČR to není vůbec problém, když je člověk v zahraničí. Já myslím, že tě nikdo nemůže nutit si rušit trvalé bydliště (teda pokud tam není problém s pronájmem nebo tak něco, což není Tvůj případ) Navíc 90 dnů mi přijde jako hodně krátká doba. To fakt, aby sis pořád měnila trvalé bydliště...a státní příslušnost by nechtěli, aby sis každé tři měsíce měnila? Přijde mi to uhozené... Držím palce.

mirka414
autor
27. mar 2009

tam sa pise aj ze staci prechodny pobyt? 😕 ?

mywiel
27. mar 2009

Mirka ja som vydata za Svajciara a rozhodla som sa zit tu, ale neviem ci aj to zohralo rolu ako som sa vydala tak mi vzali obciansky, zrusili trvaly pobyt a nepytali sa ma ci si ho chcem ponechat.

mirka414
autor
27. mar 2009

to je zaujimave?ja sa chcem raz na sk vratit a chcem tam mat aspon to prechodne bydlisko...aj moja dcerka je slovenka a aj zostane!!za to budem bojovat,chcem je zachovat nase korene!

zuzik_p
27. mar 2009

Mirka414, to je opravdu zvlastni. Mozna ze je to na slovensku jine, ale ja uz pres 3 roky ziji trvale v zahranici, trvaly pobyt mam ale stale v cr a ani to menit nehodlam. Jedine,co se k tomu vztahuje je placeni odpadu, ale kazdorocne jim dokladam, ze ziji v cizine a je to ok, nic neplatim. Mam tu kamaradku ze svycarska, ktera si nahlasila pobyt tady, ale nemusela, bylo to jeji rozhodnuti.

famfrla
27. mar 2009

mirka ja som si rusila trvaly pobyt na slovensku a automaticky musis na policii odovzdat obciansky preukaz a ak nemas ine obcianstvo tak si budes musiet vybavit pas aby si mala aspon nejaky doklad o totoznosti ☹ tiez som nechapala tento unikatny system:(

zuzik_p
27. mar 2009

Tak to by me zajimalo, jesti je to jen pripad svycarska nebo i jinych zemi, musim rict, ze jsem o nicem podobnem jeste neslysela.

3558
27. mar 2009

mirka vasa starostka je pekna krava. nemusis si nic odhlasovat. a poberat vsetky prispevky na teba a dieta na slovesnku. ja to mam tak 5 rokov.

3558
27. mar 2009

a dokonca mama za teba nemusi ani platit smeti kazdorocne ak prinesies potvrdenie od zamestnvatela ze pracujes v zahranici. to co ti povedala starostka je totalna hovadina. nerus si trv.pobyt. ty mas nan pravo. opytaj sa na cudzineckej policii na slovensku.alebo napis im mail. ak nemas narok v tej krajine kde teraz zijes na benefity, tak mas narok na vsetko v tvojej rodnej krajine. a nenechaj sa oklamat. 😠

blau
27. mar 2009

ja som si musela tiez zrusit trv. pobyt a odovzdat obciansky, ale ja poberam peniaze tu v rakusku.
keby si nezrusim trv. pobyt nic nedostanem 😒

3558
27. mar 2009

moja sestra zije v rakusku teraz deviaty rok a nic nerusila. ja to nechapem 😠

blau
27. mar 2009

Ak pobera matersku , tak by mala. Keby jej na to prisli, tak by pekne zacalovala. Nech si da na to velky pozor

3558
27. mar 2009

aj ja poberam matersku v UK a mam trv.pobyt na slovensku. a teraz mi konci, tak som si poziadala o rodicovsky prispevok na slovensku /pretoze v UK nieje nic take/ a uz mi ho aj priznali od prveho maja.

blau
27. mar 2009

zuzi pozri ak mas cas tuto temu( neda sa mi hodit link blbne mi pc)

blau
27. mar 2009

o riadok vyssie. pobera niekto materasku v rakusku a zije v sr

erikasadek
27. mar 2009

http://www.mzv.sk/servlet/parizzu?MT=/App/WCM/Z...
TG=BlankMaster&URL=/App/WCM/ZU/ParizZU/main.nsf/vw_ByID/ID_FB5AF98CE7449BC4C125718D00509F19_SK&OpenDocument=Y
&LANG=SK&HM=20-specifika&OB=0#statneobcianstvo

MIRKA PRECITAJ SI...... HLASENIE POBYTU V SR 😉

urciet ti mnoho objasni..

mirka414
autor
27. mar 2009

ja dokonca chcem aj platit odpady a vsetko v dedine.ja si len chcem ponechat moznost,ze ak by sa nieco stalo mat stale nejaky pobyt,miesto bydliska na sk!!

erikasadek
27. mar 2009

no a so ukamenovana, roztiahla som stranku.. nehnevajte sa na mna;; neuvedomila som si to...

mirka inac ja tiez som sa odhlasila s trvaleho bydliska, pred 5 rokmi, a tak nemma pravo na nic, na ziadne poberanie.. so slovenska....

ale zase som uz nechcel aplatit si zdravotnu 10 rokov som ju platila, kvoli zakonu, tak som bola rada ked os sa odhlasila.. s trvaleho..

3558
27. mar 2009

ja si ani neplatim zdravotne poistenie. erika ved to uz zrusili ten zakon,nie? zdravotne ti musi platit tvoj zamestnavatel v tej krajine kde pracujes. ta to mam tak.

3558
27. mar 2009

a do konca ked som prisla do zdrav.poistovne a povedala som im ze rok uz pracujem v Uk a popri tom si sama platim uz rok aj zdravotne na slovensku, tak mi povedala ze je to protizakonne a vsetky peniaze mi za cely ten rok vratili.

blau
27. mar 2009

mirka ty si mozes predsa vzdy nahlasit trvaly pobyt na sk( len si musis vybavit novy obciansky, lebo ked odhlasis trv. pobyt doma musis na policiu vratit obciansky.) ved si statna prislusnicka SR, mas slovensky pas a ty si chranena slovenskym statom mas to v pase napisane. Ak si teda nezrusila statnu prislusnost

mirka414
autor
27. mar 2009

erikasadek mne sa moja narodila na slovensku.

erikasadek
27. mar 2009

zuzka, lenze j asom este zrusila, v roku 2004, est esme neboli ani v unii, takze som platila, zdravotnu a aj union.. isiel ma slak trafit....

erikasadek
27. mar 2009

mirka nato aby si dostala rodicovsku musi mat jeden s vas trvaly pobyt ty , alebo dieta;... 😉

neodhlasuj sa....

3558
27. mar 2009

tak mas narok aj na zdravotnu karticku poistenca pre nu. ja som rodila v Uk a tiez mi ju pred dvoma tyzdnami dali.lebo som doteraz vsetko musela platit a mala som nervy. tak som pisala do blavy do hlavneho ofisu zdrav.poistovne a tam mi poslai mail, ze ked je narodeny v uk a zije tam, tak narok mu nevznika.
nahnevala som sa a kukla som si to na nete, a je tam napisane, ze ak ma dieta jedneho z rodicov slovaka, tak ma narok automaticky aj na zdrav.poistenie. a to plati pre deti narodene aj mimo SK a do 16-teho roku veku dietata.

blau
27. mar 2009

zuzi keby sa na teba pozreli z blizka, tak neviem ci by si od nich nieco dostala. Lebo ako vravis je to protizakonne. Na slovensku ak mas trvaly pobyt musis platit zdrav.poistenie. Taky je zakon. AK podas na poistovni papier ze si ale zdravotne poistena v UK tak je to v pohode. Ak nie budu tu dobu co neplatis od teba vymahat.