Trvalý pobyt si musím nahlásiť v zahraničí. Zrušia mi prídavky. Čo s tým?

mirka414
27. mar 2009

poradte mi prosim ako mam riesit tuto situaciu 😒 .snad to pomoze aj inym mamickam.rodila som doma na slovensku.po 3mesiacoch som odisla spolu z dcerkou do svajciarska za nasim tatinom.dcerka ma slovensky pas a vo svajciarsku dostala automaticky obciansky preukaz(ID)svajciarskeho obcana.ja mam len Bpovolenie.na slovensku som dostavala rodicovsky prispevok.trvaly pobyt som si neodhlasila,lebo nasa pani starostka mi povedala,ze si ho mozem ponechat...a teraz zevraj ho mam zrusit,lebo ak som v zahranici dlhsiu dobu ako 90 dni,takze si mam trvaly pobyt nahlasit tam!!ak si ho tam nahlasim zrusia mi pridavky.ako mam postupovat,poradte.

mywiel
27. mar 2009

No ano tie pridavky dostava manzel od zamestnavatela a matersku 3 mesiace, ja viem je to bieda. 😒

mywiel
27. mar 2009

Ked sa mala narodila tak som dostala tu porodné 1000CHF.

erikasadek
27. mar 2009

mirka s tym odpadom si vybavila aj moja , mama zije apracuje soro cely rok v cechach.. vybavila si papier a nepalti , odpad...

nguyen
27. mar 2009

aj podla mna mozes mat cely zivot TP na SK, co koho do toho, odhlasis sa zo socialky, a zijes v ramci EU, a TP mas na SK. Nikdy som nepocula ze by ta niekto mohol donutit zriect sa TP. Ja zijem vo FR (ako erika) tu mam svoju adresu mam o tom potvrdenie (faktura za elektriku atd) to mi sluzi tu vo fr ako justificatif a na sk pouzivam stale TP adresu svojich rodicov ktora figuruje na mojom obcianskom preukaze. Ked som bola zamestnana slovenskou firmou, dane som platila na sk, ked som presla pod francuzsku firmu platim ich tu, to je jedine co ich zaujima.

erikasadek
27. mar 2009

ahoj nuyen... 😉

mirka414
autor
27. mar 2009

ved uvidime co si zasa zmyslia zienky na urade.najprv zajdem na obecny urad do dediny a potom na ten urad a cudzinecku policiu.

3558
27. mar 2009

inak mywiel a mirka414, keby ste si nechali trvale pobyty /na ktore mate pravo/ tak by vam priznali aj rodicovsky prispevok do troch rokov veku dietata. ale ked uz trv.pobyt nemate, tak samozrejme nie.

mywiel
27. mar 2009

Zuzi no to som ja vtedy nevedela ked mi povedali, ze musim odovzdat OP. Ale ako vravim, to bolo pred 10 rokmi ked som ho odovzdavala a Svajciarsko nie je v EU, mozno aj v tom je rozdiel a odvtedy sa to zmenilo. U mna je rozdiel ze som si zobrala Svajciara a zijem tu trvalo zatial... 😅 nie prechodne a Mirka ma za muza Slovaka, co ja viem ci je aj v tom rozdiel. 😕

mirka414
autor
27. mar 2009

mywiel aj moj je svajciar!!
zuzana29 ved to prave RIESIM AKO TO MAM SPRAVIT,ze si ho mozem ponechat,nechcem sa ho zriect!!

bihan
27. mar 2009

Ja som si TP na Slovensku zrušila z jednoduchého dôvodu.. už tam nežijem a nevidím dôvod na to, aby som bola registrovaná. Každopádne všetko okolo TP je pozostatok komunistickej úchylky všetkých a všetko registrovať.
Na Slovensku som neplatila do žiadnych poisťovní, takže nevidím dôvod na to, aby som čerpala zo Slovenska nejaké dávky, takže tým je moja situácia odlišná, ale nikto ťa nemôže nútiť zrušiť trvalý pobyt a siahnúť ti na dávky, na ktoré máš nárok.

blau
27. mar 2009

Ja tomu nerozumiem, zijes vo svajciarsku si vydata za svajciara a chces mat trvaly pobyt na SK?
kvoli pridavkom?, tak potom ti asi pomoze, len mat znamu na urade. Inak podla spravnosti by to malo byt ako to ma mywiel. Zrusit TP odovzdat obciansky. Ale urcite ti to povedia a aj viac kompetentne osoby na urade.
Pretoze napr. tu v Rakusku aby som dostala tie pridavky atd. Musim mat trvaly pobyt tu a nie inde. Aj kvoli banke ako slovenka s trvalym pobytom na sk by som platila mensiu dan z urokov, ale keby mi na to danovy urad prisiel, tak by som sa mala po pr...
pozrela si tu stranku www.eures.sk?

mywiel
27. mar 2009

Mirka tak ja potom neviem mne na matrike v Ban. Bystrici povedali, ze bez trvalého bydliska na Slov. nemam narok na nic. Stale mam dvojité obcianstvo ale ked som sa vydala jednoducho OP si odomna vyziadali a uz ho nemam... 😕

mywiel
27. mar 2009

Co je na nervy, ze aj na urade ti povedia kazdy inac aspon u nas... 😠

saska.t
27. mar 2009

no ja mam trvaly na SK a zijem v DE to znamena ze mam narok na slovensku na rodicovsky prispevok napriek tomu ze beriem matersku a pridavky tu v DE no to sa mi nezda ... aj ked tu budem mat matersku len rok a co potom netusim ... 😠

blau
27. mar 2009

myslis vo svajciarsku, alebo na Sk? Na sk je to este stale otras, ako pise Bihan obciansky, pas, hrube zaznamy u doktora zdravotne dotrhane karty to je vymysel komunistov. Akokwby nestacil jeden doklad o totoznosti.
A s tym trvalym pobytom suhlas s Bihan, kde zijem a som vydata( alebo nevydata) mam trvaly pobyt a hotovo, nemam co riesit.

mirka414
autor
27. mar 2009

blau,ale ja mam este len bcko vo svajciarsku a to znamena,ze musim cakat 5rokov kym budem mat obciansky vo svajciarsku a dovtady si chcem(este tri roky)ponechat slovensky obciansky.ja sa nechcem zrieknut mat u maminy istotu,ze ak by sa nieco stalo nemala by som tam pobyt..jednoducho si to chcem ponechat a aj dcerke.

mywiel
27. mar 2009

Mirka a ked doteraz si ho mala preco ti chcu ten trvaly pobyt zrusit? Kto? 😕

mywiel
27. mar 2009

Saska ako mozes poberat z oboch krajin? 😕

saska.t
27. mar 2009

ja nepoberam 😀 to bola len hypoteticka otazka 😀 , poberam len v DE a keby nebolo Fica tak dostanem aspon na SK porodne kedze mala ma aj SK aj DE obcianstvo, tu sa nepobera ziadne porodne ale ten pako to zrusil ak sa nenarodi v SR 😠

mywiel
27. mar 2009

Aha no ved... 😉 😅

mirka414
autor
27. mar 2009

mywiel mam ist na upsvr mne ten rodicak uz raz pozastavili,potom som dolozila papiere co chceli,vies tie,ze vo ch takuto davku nevyplacaju,potom mi ju spetne doplatili a teraz tam mam ist zasa ohladom trvaleho pobytu 😠 ..uz to vidim,ze celu dovolenku na sk stravim na uradoch!!
a mimochodom ja vo ch nemam narok na nic,ani na matersku,ani porodne som nedostala,lebo som bola pred porodom a po porode tri mesiace na sk,kde som si aj vsetko platila.

jankando
27. mar 2009

Dievcata
ja som porodila v uk a kedze som ja slovenka, teda mam take obcinstvo, trvaly pobyt, a synkovi vybavujem obcinastvo, trvaly pobyt, tak mam narok doma na prispevsky, ale sak samozrejme, ze sa moze poberat len z jedneho statu..tu mi narok nevysiel, tak doma
Nechapem ako a preco ziadaju sa vzdat obcianskeho, alebo trvaleho pobytu 😕

vroni
28. mar 2009

Poberanie prispevkov (rodinnych a rodicovskeho) nie je viazane na trvaly pobyt v krajine!!!!! Cize mas narok na slovenske rodicovske ak vo Svajci nic take neexistuje a na vyssie (asi to budu tie svajciarske) rodinne pridavky. Tak isto v Nemecku - ked po roku skonci nemecka materska, mas narok este poberat dva roky slovensku. Trvaly pobyt je pri tom uplne nepodstatny. Blau, nemas pravdu (uz 😀 ), zakon bol v priebehu minuleho roka novelizovany, trvaly pobyt nie je ani v Rakusku podmienkou na RP a rodicovske (Eu zakon platny aj pre Svajciarsko)

mirka414
autor
28. mar 2009

vroni to vzssie spomenute su detske pridavky!!to som normalne uviedla na urade v trnave a vedia o tom.Tie nepoberam na Slovensku.Rodinne mozes poberat na Sk,len ,ked tam mas trvaly pobyt!!

mywiel
28. mar 2009

Moj brat si akurat vybavuje pred dcerku rodinné pridavky, lebo sa vratili na Slovensko, mala je narodena v UK, no a minuly tyzden sa spytal na matrike aj na mna ci mam pravo a ze ked nemam trvaly pobyt na Slov. tak pravo nemam to mu povedali, tak vroni neviem preco tebe dali zas iné informacie...? 😕

blau
28. mar 2009

Vroni ja som pisala, hovorila, len z vlastnej skusenosti. Ja som tu musela mat TP (nie sme zobraty), maly sa narodil v AT a je slóvak nema rakuske obcianstvo. Dokonca som musela dolozit doklad ze mam na konte 20 000euro, ze nie som prizivnik tohto statu. Aby som dostala papier na neobmedzeny pobyt v Rakusku. Tak preto...Ale ako hovoris, ked bol zakon novelizovany( a to viem, ze sa vyznas), tak je to ine. Cakala som kedy prides sem a das to na spravnu mieru 😉

gijar
28. mar 2009

Saska- a to kedy sa zrusilo? lebo ja som si citala teraz zakony a kamoska porodila pred necelym rokom tu vo FRA a tych 25tisic sk ci kolko je ten prispevok pri porode dostala 😕 - na slovensku. a to uz Fico fungoval....aj teraz je napisane, ze je jedno kde sa dieta narodi, ak ma trvaly pobyt na SVK a do urciteho mesiaca dieta na SVK prihlasis tak zena to porodne dostane....teda ak sa chapeme rovnako co sa slovicka porodne tyka....

gijar
28. mar 2009

ta kamoska nie je vydata za francuza , obaja su slovaci ale prechodne ziju vo FRA preto aj maleho rodila tu. ja som ten sity pripad. cize pocitam do buducnosti so slovenskym porodnym samozrejme 😉

3558
28. mar 2009

ja si myslim ze pokial ste slovenky, tak ste si vobec nemuseli zrusit trvale pobyty a mohli ste poberat tie davky, ktore v tej ktorej krajine zijete, nedostavate.
ja to mam tak. 🙂
a nic neporusujem. mam kamosku na danovom urade a su v jednej budove so socialkou, takze tam s nou chodim aby ma neodbili len tak lahko. 😉
a este aj tak mam na slovensku nehnutelnosti, za ktore platim dane, a davam ich do podnajmu a mam na jednom trv.pobyt a na druhom prechodny. a isto sa ani nehodlam to rusit ked nemusim 😉 😉

saska.t
28. mar 2009

gijar - ja som si dala ziadost a od roku 2008 ak sa dieta slov. obcanovi nenarodi na slovensku nemas narok na porodne(25.000,-) takze ani ja som ho nedostala napriek tomu ze mala ma automaticky slov.obcianstvo len treba vybavit slov. rodny list a ma aj nemecke

vroni na to sa popytam ci mam narok po skonceni materskej tu v DE poberat na SK dalsie 2 roky rodicovsky 😉