Ukončenie pracovného pomeru.Na akú materskú mám nárok?

priadka
2. sep 2010

Rada by som sa poradila o možnostiach poberania podpory v nezamestnanosti/nemocenského a následne priznania materského príspevku za takýchto podmienok:
1. od mája 2005 nepretržite až do dnes som zamestnancom u toho istého zamestnávateľa,
2. pracovný pomer by som ukončila dohodou (prípadne výpoveďou) k 30.09.2010,
3. som v 14. tt a predpokladaný termín pôrodu je 08.03.2011, predpokladaný odchod na MD teda v januári 2011.

Otázky:
1. Mám nárok na podporu v nezamestnanosti aj v prípade, že by išlo o ukončenie pracovného pomeru výpoveďou?
2. Ak ostanem 6 mesiacov (resp. 4 mesiace = do nástupu na MD) registrovaná na úrade práce ako poberateľ podpory v nezamestnanosti, budem mať následne nárok na priznanie materského príspevku? Predpokladám, že keďže splním podmienku odpracovaných 270 dní počas 2 rokov pred odchodom na MD, mala by som dostať materské. Nie som si však istá, či nezamestnanosť od októbra do januára 2011 nebude mať vplyv na poberanie materského príspevku.
3. Ak by ma lekár (po skončení pracovného pomeru) uznal práceneschopnou, mám nárok na poberanie nemocenského? V tom prípade by sa dal aplikovať paragraf 50 b) zákona o sociálnom poistení a materský príspevok by mi mal byť priznaný. Ale práceneschopnosť sa nedá od ošetrujúceho lekára vymáhať, preto ma zaujíma ten status "nezamestnaná".

§ 50 zákona o sociálnom poistení:
Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak
a) jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu alebo
b) ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu poberala nemocenské alebo ošetrovné.

Ďakujem za rady.

priadka
autor
3. sep 2010

...nikto mi neporadí?

edusik
3. sep 2010

@priadka no ja si myslím, že ak dáš výpoveď si Dobrovoľne nezamestnaná, t.j. nemáš nárok na podporu, nožno na nejaké sociálne dávky v núdzi, ale to netuším. Ako Dobrovoľne nezamestnaná si evidovaná na Úrade práce len ak sa sama zaregistruješ, ale pokiaľ viem, štát za teba neplatí odvody len do ZP. Ak si pred májom nepracovala, nesplňaš podmienku 270 dní nemoc. poi., aby si mala nárok na MD. A ešte - ak si nezamestnaná a neplatíš si sama odvody, tak nemáš nárok ani na nemocenské ak by si sa dala vypísať už ako nezamestnaná. Proste - nepracuješ, neodvádzaš, tak ti nikto nič len tak nedá... Iné by to bolo, ak by ťa zamestnávateľ vyhodil... Ale možno je niečo ináč, nepracujem na ÚP, ale myslím, že je to tak.

&50 - platí, ak splňaš tých 270 dní za posledné 2 roky, ktoré by si mala odpracované alebo ak si DNP po dobu 270 dní

priadka
autor
3. sep 2010

@edusik 270 dni mam odpracovane - pracujem uz od r. 2003 nepretrzite.

Este som v zakone o socialnom poisteni č. 461/2003 vyskumala definiciu tzv. ochrannej lehoty, v ktorej sa tehotna nachadza po dobu 6 mesiacov od ukoncenia (odvadzania) nemocenskeho poistenia. Ak nastupim na MD v ochrannej lehote, narok na matersky prispevok vznika 😉

V zakone sa zaroven nenachadzaju podmienky, za akych by mal byt pracovny pomer rozviazany, aby vznikol narok na davku v nezamestnanosti, z coho usudzujem, ze narok by mohol vzniknut aj v pripade vypovede zo strany zamestnanca...

edusik
3. sep 2010

@priadka no pozri, po mojich skúsenostiach s úradníkmi, keď som začínala MD v jednom meste a na pokračovala v inom - najlepšie urobíš ak si zájdeš konkrétne za soc. pracovníčkou, ktorá ti povie čo a ako, lebo ozaj ty si môžeš zistiť hoc čo, ale úradník na to môže mať iný názor - aby si neostala prekvapená. A o tej ochr. lehote mám skúsensoti len čo sa týka po ukončení MD, ale pred začatím nie, keďže by ma asi nenapadlo byť dobrovoľne nezamestnaná - veď to porieš tak, že ostaň u toho zamest., choĎ na "rizikové" veď aspoň budeš mať akú takú istotu po skončení MD, ale asi máš dôvod to riešiť takto, tak si proste len záujdi na úrad a všetko si riadne pozisťuj - nie je jednoduché byť nezamestnaná, ak si zvyknutá na určitý štandard aj v sociálnom živote...

kaktusik007
3. sep 2010

je to takto:
- narok na podporu v nezamestnanosti mas, ak za posledne 4 roky mas 1095 dni (tusim) poistenia v nezamestnanosti... to kedze si u jedneho zamestnavatela, splnas.... takze pohoda... dovod skoncenia pracovneho pomeru sa nerata... vzpocitava sa ako priemer zakladov, z ktorych si si platila odvody, za celych tych 1095 dni...
- nechapem preco chces ukoncit pracovny pomer.... ale dobre, ano, mozes ho ukoncit dohodou.... je to na tebe
- narok na matersku mas, ak za posledne dva roky mas 270 dni nemocenskeho poistenia.... to splnas... akurat kedze skoncis pracovny pomer a narok na materske si budes uplatnovat z tohto poistenia, je tam ochranna lehota 6 mesiacov, do ktorej musis na matersku nastupit... takze narok na materske v ochrannej lehote bude
- ano, ak pojdes na pnku, mas na nu narok, ale pozor, musis v ochrannej lehote, ktora je tu myslim 48 dni.... ale potom nemas narok na prispevok v nezamestnanosti.... tak si to zrataj, ci sa ti to financne oplati, pnka je 55% od 4.dna denneho vymeriavacieho zakladu, vyska podpory som ti napisala hore ako sa rata...

ak ti mozem poradit:
- nerozvazuj pracovny pomer, pokial nemusis.... ak mas na to brutalne dovody, tak potom hej, ale co v pripade, ze pocas poberania rodicovskeho prispevku ostanes opat tehotna???? potom mas narok iba na 164€ mesacne, ziadna materska, plus ziadny zvyseny rodicovsky prispevok..... plus ak by si ostala nezamestnana, tak potom nemas narok na podporu v nezamestnanosti.....

- ak pracovny pomer rozviazat z nejakeho dovodu musis, tak si dobre pohladaj v tvojom okoli niekoho, kto ta zamestna.... potom vies s materskou carovat 😉 a potom mozes spravit toto:
- zaevidujes sa na urade prace, dostanes podporu
- po 3,5 mesiaci sa zamestnas u znameho.... mas narok na doplatenie nevycerpanej podpory vo vyske 50% za obdobie, v ktorom ju nevycerpas - teda do 6tich mesiacov, takze je to 50% z 2,5 mesiaca
- po dvoch odpracovanych dnoch - nezabudni sa zamestnat s papierovym platom 1 116,75 EUR - a zamestnaj sa v pondelok, nastup na pnku...
- prvych desat kalendarnych dni plati tvoj zamestnavatel, to ta moc nezaujima, ale potom to plati uz stat.... no a ten plati pri takomto plate: 19,81€ denne.... cize pnka pri 31 dnovom kalendarnom mesiaci ti vychadza 614€, detto materska...
- cela tato sranda ta stoji do cca 200€, ktore predpokladam, ze by si tomu svojmu dohodnutemu zamestnavatelovi urcite rada vratila.....
a je to 🙂 ostatne veci radsej cez IP 😀 😀 😀

kaktusik007
3. sep 2010

@priadka som ta zabudla oslovit, ze aby si videla, ze som reagovala... tak teraz 🙂

kaktusik007
3. sep 2010

@edusik ano, uradnik moze mat iny nazor, lenze zakon nepusti... a je to tak ako som napisala vyssie, teda podla aktualne platneho zakona.....

anjelicek26
3. sep 2010

Ak ta lekar uzna praceneschopnou - tak prosim POCAS zamestnania - ziadnu vypoved urcite nedavaj. Vyjdes s toho zle, po kazdej stranke. kaktusik hore to rozpisala super. Nech sa v praci deje cokolvek, tak ty vypoved nedavaj, prijdes o kopu peniazkov. Vypoved ti dat NEMOZU, lebo si tehotna, ak sa ty tam necitis dobre - aj psychicky teror atp - moze ta lekar vypisat PN. Odsed si to doma s dobrym vedomim, ze dostanes slusnu matersku a plat ti popri PN bezi dalej... neries to takto, spravis chybu.

priadka
autor
3. sep 2010

@kaktusik007 dakujem, si skvela 😉
Prave som sa vratila zo socialnej poistovne, Tvoje slova potvrdili aj pracovnicky odbornicky - vsetko sedi.

Chystala som sa rozviazat pracovny pomer cisto zo zistnych dovodov - bolo by to pre mna v nadchadzajucom obdobi pred materskou dovolenkou financne vyhodne + mala by som cas pripravit sa v pokoji na materstvo.
Pracovny pomer by som ukoncila dohodou so zamestnavatelom, myslela som si, ze z organizacnych dovodov mam narok na 3mesacne odstupne. Dalej by som poberala davku v nezamestnanosti, alebo nemocensku davku az do casu nastupu na MD v januari 2011. Suma sumarum by som na tom s prepacenim "zarobila".
Samozrejme, je tu problem s tym, ze po ukonceni rodicovskej dovolenky by som ostala nezamestnana a bez podpory v nezamestnanosti, no to by sa stalo aj v pripade, ak by som ostala v pracovnom pomere, kedze je na dobu urcitu a ukonceny bude v case trvania mojej rodicovskej dovolenky.

Vsetky plany na odchod vsak zrusila informacia, ze narok na odstupne nemam, kedze pracovny pomer je na dobu urcitu. Budem to tu musiet do januara nejako vydrzat
😝

priadka
autor
3. sep 2010

@anjelicek26 lekar by ma mohol uznat praceneschopnou aj po ukonceni pracovneho pomeru, a to v case trvania ochrannej lehoty, t.j. 42 kalendarnych dni od skoncenia pracovneho pomeru.

kaktusik007
3. sep 2010

@priadka no, ale ak by ta zamestnavatel vyhodil, teda rozviazal by pracovny pomer s tebou on, tak je povinny ti uhradit vsetky platy az do datumu, do kedy by pracovny pomer trval 😀 😀 😀 toto plati v pripade zamestnania na dobu urcitu... ale asi to neurobi, ze??? 😀 😀 😀
a jasne ze je to tak, mam to overene 😉

priadka
autor
3. sep 2010

@kaktusik007 trochu sa poopravim - pre zjednoducenie som uvadzala, ze som v pracovnom pomere na dobu urcitu, ale nie je to celkom tak - som totiz v docasnej statnej sluzbe. Z tej ma asi nikto tak lahko nevyhodi 😀 no a v statnozamestnaneckom pomere uhradenie vsetkych platov az do datumu, do kedy by pracovny pomer trval asi nehrozi...

kaktusik007
3. sep 2010

@priadka tak to uz musis vediet ty, ci sa na teba vztahuje zakonnik prace, alebo ides podla ineho predpisu... tam moje znalosti nesiahaju, ja viem len ten zakonnik prace, zakon o socialnom poisteni a podobne hluposti 😀 😀 😀

fattamorgana
3. sep 2010

Prosím vás, od 1. 7. 2010 som nezamestnaná, zaevidovala som sa na úrade práce. Vznikol mi nárok na podporu v nezamestnanosti. Od 10. 8. 2010 som PN. Myslíte, že treba PN nahlásiť aj v zdravotnej poisťovni alebo si to už oni medzi sebou dajú vedieť? Kedy cca v mesiaci bývajú vyplácané peniaze z PN? Ďakujem

priadka
autor
3. sep 2010

@fattamorgana neviem, ale skus sa opytat na pobocke Socialnej poistovne:
http://www.socpoist.sk/zoznam-pobociek-podla-kr...
Chapem - trapi Ta to asi preto, ze zamestnavatel uz za Teba nic nikam nenahlasi, kedze si nezamestnana...

Tu sa uvadza, ze nemocenske sa vyplaca "mesačne pozadu v lehotách určených Sociálnou poisťovňou, spravidla okolo 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa nemocenské vypláca a doklady musia byť pobočke predložené spravidla do 3. až 5. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca ":
http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s#vyplata...

fattamorgana
3. sep 2010

@priadka ďakujem, v HC na sociálnej sa moc toho nedozviem, asi skôr skočím priamo do zdravotnej poisťovne a opýtam sa, či im to treba dať nejak oficiálne potvrdiť. Ale ďakujem za linky.

kaktusik007
3. sep 2010

@fattamorgana nikde v socialnej sa toho moc nedozvies, najviac sa dozvies tu na tomto fore 😀 😀 😀 mne sa bezne stava, ze viem viac, ako tetuska v poistovni za priehradkou 😠 😠 😠
ale na urade prace je to lepsie, tam mi tetuska poradila sama od seba a celkom rozumne a vyhodne pre mna 😀

priadka
autor
3. sep 2010

@kaktusik007
@fattamorgana aha tak prepac - ja som dnes mala uzasnu skusenost s bratislavskou pobockou Soc. poistovne na Zahradnickej 153 - poskytli mi ochotne potrebne informacie za 5 minut 🙂 vedeli reagovat na vsetky otazky a myslim ze odpovedali spravne
😎

zuzuula
5. sep 2010

@kaktusik007 - ahoj velmi ma zaijala tvoja rada, ja tiez spekulujem ze idem nieco take urobit s tym zamestanim, som v 6 tyzdni a chcem ist na PN lebo mam hroznu robotu a este dokonca aj na dohodu. Ale v minulosti som pracovala takze tych 270 dni mam odpracovanych. Prosim ta nevies ci je vyhodnejsie ked ma niekto akoze zamestna a napr po tyzdni ma vyhodi alebo ma stale zamestnava, napriklad mi da zmluvu na 3 mesiace. Ja budem na PN az do materskej. Neviem si s tym rady, prosim ta nevedela by si mi s tym pomoct, dakujem

mrauco
5. sep 2010

Ahojte, potrebujem poradit. Mam zmluvu na neurcito. Ale dala mi ju nova riaditelka s tym,ze to potrebujem k hypoteke. Povedala som, ze po roku sa ja tak budem stahovat, takze odidem, ze moje miesto mozu dat inej. Lenze situacia sa zmenila, sla som na pn, lebo som mala problemy a potom na MD. Cely cas a presviedclai, aby som dovolenku vybrala medzi MD a RD. A teraz mi uz svitlo preco. Volaju mi , pisu, mailuju smskuju a citovo vydieraju, aby som dala vypoved pocas RD, pretoze dovolenku som si nevybrala a nenastupila kvazi do rpace a nemohli mi dat vypoved oni.
A ja uz neviem ako s aich zbavit. vypoved dat nechcem, moze sa stat hocico,a le oni mi nedaju pokoj a vydieraju am tym, ze ja ustna dohoda je dohoda a ze ta baba berie posicku a teraz potrebuje zmluvu ona, No des ☹((( som zufala a nervozna☹

kaktusik007
6. sep 2010

@zuzuula ak si na dohodu, v tom ti nepomozem, nastudovane mam len v pripade zamestnanca na trvaly pracovny pomer

@mrauco - ano, aj ustna dohoda je dohoda, nas obciansky zakonnik taketo pozna... avsak popravde, ako chcu tuto dohodu dokazat na sude??? nemaju ako... odhliadnuc od toho, ze vypoved musi byt vzdy dana pisomnou formnou, nemozete sa dohodnut na vypovedi ustne, to nejde 😉 - ak sa chceli poistit ked si podpisovala ten dodatok, mali ti dat podpisat dohodu o skonceni pracovneho pomeru s datumami dopredu... obchadzanie zakonov, avsak mali by ta tam kde ta chceli mat... resp. hned po hypouvere ta mali donutit zmenit pracovnu zmluvu, alebo si to osetrit nejako inak... k tej dovolenke - presne kvoli vypovedi, dobre ti svitlo 😀 - to, ze si nenastupila do prace.... ehm... dala si si ale dufam pisomnu ziadost o rodicovsku dovolenku??? aj ked nie je nikde uvedene, ze si povinna tak spravit, resp. ake su sankcie, ale cisto teoreticky by ta mohli viest ako absentujucu a vyhodit pre nechodenie do prace..... potom by ti ostalo iba vypoved napadnut na sude do dvoch mesiacov..... ale ak si to urobila, oni su povinni ti rodicovsku dovolenku dat, takze pohoda...
zbavit sa ich asi len tak nezbavis, jedine sa obrn trpezlivostou.... ono nemas co stratit, po tom, co pojdes po RD do prace tak ta tak ci tak donutia dat vypoved, resp. ta vyhodia, tak si aspon ziskaj dovtedy prerusenie poisteni, aby si mala narok napriklad na podporu.... alebo ak sa zadari a do troch rokov ostanes opat tehotna, ktovie 😵 😵 hlavu hore, a bojuj.... mozno pomoze im dorazne povedat, ze ziadnu vypoved podpisovat nebudes, ze je ti jasne ze sa nemas kam po skonceni rodicovskej dovolenky vratit, a ze prave preto aby si v tomto state dostala ake take socialne davky ten pracovny pomer na dobu neurcitu mat musis a bodka.
bud to pochopia, a daju pokoj, alebo nie.... ale ak ta budu obtazovat, tak to je potom vecou aj policie, ak to teda budu prehanat.... ber to tak, ze skusaju.... chcu ta mat tam, kde ta potrebuju mat, a ty si ta, ktora sa nesmie dat, pretoze inak vela stratis 🙂

kaktusik007
6. sep 2010

@zuzuula este k tebe - ak mas 270 dni, tak sa zamestnaj na trvaly pracovny pomer na dobu neurcitu a po "odpracovanych" dvoch dnoch chod na pnku.... toto ale sprav tak v tom 5 mesiaci, ako mozes aj teraz, ale 7tt je moc skoro na taketo cachre 😉 - akurat podmienka je tych 270 dni potrebujes do nastupu na matersku (resp. do datumu porodu, ak by si porodila napr. predcasne) za posledne dva roky, tak si to zrataj, aby ti to vyslo, aj s tymi dnami, kedy si bola doma a zamestnana na dohodu..... dni, kedy si na pnke, sa do tych 270 dni pocitaju

zuzuula
6. sep 2010

@kaktusik007 - no ja si platim DNP koli materskej, to mam uz zaplatene 5 mesiacov a to si setrim na materske, len tu PN potrebujem lebo mi byva strasne strasne zle, a ked mam chodit kazdy den do roboty a predavam v obchode vies, a som tu sama, tak to je katastrofa.... a doktor mi hned povedal ze babo je najdolezitejsie, ze od oktobra ma da na PN, tak dovtedy to musim nejako vymysliet :D

kaktusik007
6. sep 2010

@zuzuula 😀 to poznam, tiez som rok dozadu vymyslala a teraz vymyslam znova... a uz mi z tych zakonov tresti v hlave 😀

mrauco
6. sep 2010

@kaktusik007 Velmi pekne ti dakujem, len sa chcem spytat o co by som prisla, keby som dala tu vypoved? Socialen poistenie za mne plati stat...mam si nieco teba este platit?

zuzuula
6. sep 2010

@kaktusik007 - no ved to, ale po pravde som celkom rada ze budem doma, lebo mi byva zle a som strasne unavena, a taka dovolenka doma mi padne dobre :D tak dufam ze mi to s tym zamestnanim vyjde a vsetko bude dobre :D

mrauco
6. sep 2010

@kaktusik007 este k tej ziadosti o Rd, nedala som ju aj ked sopm tam bola osoben a mala ju rpiprave.-( kedze oni vedia ze nastupujem na rodicovsku. a uz aj tak nestihnem poslat , lebo MD mi koncila 29.8., u nas kazdy oznamuje ustne...☹

zuzuula
6. sep 2010

@kaktusik007 a prosim ta nevies este ci musim byt potom zamestnana na dobu urcitu ci neurcitu?

kaktusik007
6. sep 2010

@mrauco o co by si prisla???? skoncilo by ti nemocenske poistenie, za to sice aktualne za teba nikto nic neplati, avsak tym, ze si na materskej a rodicovskej, mas ho sice prerusene, ale doba sa ti do trvania nemocenskeho poistenia zaratava... rovnako by ti skoncilo poistenie v nezamestnanosti, je to rovnake, aktualne ho mas sice prerusene a nik za teba nic neplati, avsak tato doma MD a aj RD sa pocita, akoby si poistenie prerusene nemala....

stratis to, co som spominala vyssie... ak by si ostala opat tehotna, stratis narok na matersku a nasledne vyssi rodicovsky prispevok (staci, aby si do 3 rokov veku starsieho dietatka bola aspon v 5tt a mala o tom lekarske potvrdenie a nasledne to s nim pisomne zamestnavatelovi oznamila) no a ak neostanes tehotna, tak stratis narok na podporu v nezamestnanosti, co kedze su tam vztahy take ake su tak po nastupe z RD donutena odist budes.... takto si zabezpecis aspon na dalsich par mesiacov aky taky prijem.... takze... ja by som to rozhodne nerobila a obrnila by som sa proti tym tlakom, co su voci tebe vedene, skus to jednym uchom dnu, druhym von a ingnorovat 😉

kaktusik007
6. sep 2010

@mrauco tak ak by chceli s tebou nejako vypiect, tak:
- pisomne musia ti oznamit s dorucenkou najlepsie ze nechodis do prace, na takyto list ak ti pride okamzite zareaguj pisomne
- ak by ta napriek tomu vyhodili - t.j. ak by ti domov prisla vypoved pre hrube porusenie pracovnej discipliny, nevahaj ani chvilu, mas presne 2 mesiace od okamihu, ako sa to preukazatelne dozvies (podpisanie dorucenky) daj na sud okamzite navrh na neplatnost skoncenia pracovneho pomeru!!!! - iak to presvihnes, vypoved sa stava platnou.