Vláda plánuje siahnuť na príjmy mamičiek na materskej/rodičovskej dovolenke

bambinka123
19. apr 2013

Ahojte, otvorila som túto diskusiu hlavne kvôli tomu, aby ste mohli vyjadriť svoje pocity či názory na krok, ktorý sa chystá spraviť ministerstvo financií, t.j. zrušiť príspevok pri narodení dieťatka, príplatok k tomuto príspevku, spraviť zmeny v rodičovskom príspevku..... Jediné možné peniaze, ktorými môže mamička svojim deťom splniť aspoň základné potreby atď.....

http://udalosti.noviny.sk/politika/18-04-2013/p...

petra8786
19. apr 2013

viete čo,šak nech si nechaju rovno všetky peniažky...a my sa o seba postarame same......ano,este s malym novorodencom pojdeme pracovat a nadalej budeme platit dane z primu,budeme platit čoraz drahšie potraviny,elektrinu,plyn všetko,....to nevadii..hlavne nech sa maju polotici dobre...ved my si poradime..sme silne..oni su ten slaby članok ,ktory treba sponzorovat a pomahat im..oni musia chodit na dovolenky ,aby si oddychli...to oni sa musia vozit v drahych autach so šofermi,nie matka s piatimi detmi.....oni su chudaci vyčerpani z tej tažkej maualnej prace v kancli....taak tu pekne pišme,že PRISPEVOK NEPOTREBUJEME..A DOPADNEME JAK SME NECHCELI.. budeme sa pytat prečo.....pekne ruka hore ,otvorit si usta nedat sa......

bambibam
19. apr 2013

Viete prečo spáchal sused samovraždu? Mal hypotéku,2 malé deti a manželku na ÚP ich príjem bol cca420€ +rodinné,robil od nevidím do nevidím, manželke sa nedalo zamestnať na 6-8hodín, aby mohla ísť do škôlky pre deti,každý hladal mladú s 30 ročnou praxou,samozrejme veľmi dobre vyzerajúcou (predsa len pribrala 10kg),rodičia im pominuli ,tak ostali jeden pre druhého,tak muž to vyriešil tak ,aby sa aspoň ona s deťmi toľko netrápila, zabil sa . Poisťovňa im vyplatila aspoň hypotéku a tak žena získala strechu nad hlavou,ale bez práce ,hmm...príspovky od štátu?....ledva žijú a trápia sa,pomáha okolie,a tá žena vonku na piesku mi povie už len 4 mesiace a môžem sa zabiť,deti dostanú peniaze a zabezpečím ich aspoň do dospelosti ,dúfam,že štát sa postará. Smutné až do neba volajúce ,aby niekto zasiahol,lebo naozaj ľudia začínajú trpieť nechutenstvom žiť,padajú do depresií a rozbíja to aj zdravo fungujúce rodiny

kvetinka211
19. apr 2013

@petra8786 uplne suhlasim !!!! Nechapem ten masochizmus schvalovat aby nam nieco zobrali ... a to som skor pravicovo-konzervativne naladena. Pokial tu budu dotacie pre polnohospodarov, subvencie pre zahranicnych investorov, vsetky tie ukradnute milardy ktore miznu v danovych rajoch, kurvach, kokaine a drahych autach, tak nikto ale nikto nema pravo zobrat prispevky pre rodicov deti. Ked sa toto vsetko poriesi, potom sa mozme pozriet na to, aka miera zasahovania statu je vhodna.

bambinka123
autor
19. apr 2013

@bambibam je to smutne ☹

trish31
19. apr 2013

Ja jedno nechapem.Debil chce utahovat opasky.Preco nevezme davky indianom?Preco berie peniaze cestnym ludom,ktori makaju a ked mozu konecne nieco dostat,tak nedostanu?Ale ked by som bola ciern ako briketa tak mi este prida

zivika
19. apr 2013

@kvetinka211 ale ved tu nikto nesuhlasi s odobratim najakych prispevkov za takych okolnosti, ake tu teraz su...ale bolo by treba otvorit oci a zacat celu situaciu nejako riesit, pretoze ked sa pozries okolo, do zahranicia, tam taketo socialne prispevky v drvivej vacsine statov nie su a je otazkou casu, kedy tomu tak bude aj u nas...

zivika
19. apr 2013

@bambinka123 podla mna to nie je smutne, ale hlupe...takto sa problemy neriesia...

mimikas
19. apr 2013

@zivika treba otvorit oci aj nad tym ake maju zase pracujuce matky s detmi vyhody v inych statoch co mi nemame, moznosti ciastocnych uvazkov, odpocitatelne polozky, skoly, skolky a hlavne vysku materskej 100% platu a preplatenu OCR. Bohuzial tych hlupich 199 eur je jedina vyhoda a podpora co tu dostanes, o neakych danovych bonusoch a inych veciach mozes len a len snivat.

mimikas
19. apr 2013

@zivika presne tak, na 100% pravda

kikina84
19. apr 2013

tu u nas na Slovensku chýbajú masové demonštrácie,ale nie obycajne,ale take kde je pol Slovenska v plamenoch a trvaju aj niekolko mesiacov,ludia behaju so zbranami a zranenych nestihaju odvazat sanitky..taky masaker poriadny sem treba,ako sa to deje v inych statoch,,tam si za takychto podmienok ludia vedia vydupkat vacsinou svoje..je to krute,ale je to pravda....my si jednoducho nechame serkat na hlavu,vlada na nas skusa vsetko ako na pokusnych kralokoch a mi si to len tisko odkomentujeme doma v obyvacke pri vecernych spravach..ale nerobime nic.,preto sme tam kde sme..!!! 🙄

silvid
19. apr 2013

@kikina84 plne suhlasim, lepsie si to uz napisat nemohla... kto zil aspon chvilku v zahranici a videl ten rozdiel ako sa zije tam a tu, my sme uplni chudaci a najhorsie je ze vzdy aj budeme...

zivika
19. apr 2013

@mimikas ked si precitas aj moje predosle prispevky docitas sa, aky mam nazor na podporu matiek v tomto state...v skratke, matky su v nasom state jednoducho diskriminovane...len si jednoduco myslim, ze treba bojovat za nieco ulplne ine ako za socialne prispevky...ja nechcem, aby ma stat dotoval, ked som na rodicovskej, ja potrebujem, aby mi zabezpecil pracu s primeranym ohodnotenim...lebo pracujucich ludi socialne prispevky nespasia, ale darmozracom, ktorym sa pracovat nechce(respektive oni budu vykrikovat, ze pracovat chcu, ale nie za 300-400eur) tak takym socialne davky velmi vyhovuju...

zivika
19. apr 2013

@kikina84 ktore staty mas na mysli?

mimikas
19. apr 2013

@zivika no ved o tom som pisala aj ja ze tie ine vyhody maju matky, lebo u nas je to tak : zena + dieta = lacna pracovna sila a k tomu este aj vykoristovana. Ja by som napr. chcela aby boli dostupne dobre jasle a nestali 500eur. Aby v skolkach a skolach nebolo viac volna ako maju rodicia dovolenky, aby som mohla pracovat na ciastocny uvazok (osobne tak pracujem ale som velkou raritou) a chcem dostavat normalny plat za svoju pracu, chcem matersku taku aky mam plat z ktoreho som si platila odvody, dobru zdravotnu starostlivost kde odomna nebudu stale pytat peniaze za kazde osetrenie dietata a kopec inych veci. Myslim si ze ako pracujuci clovek mam na to pravo kedze tomuto statu platim dost velke odvody a dane

mimikas
19. apr 2013

@silvid v zahranici som zila, rozdiel som videla ale aj napriek tomu chcem byt radsej doma, ale ak to takto pojde dalej, tak si zase pobalim kufre, dieta a muza a pojdeme tam kde nas nohy odnesu 😠

kikina84
19. apr 2013

no konkretne staty menovat nebudem lebo by som si toho musela nastudovat teraz dost na nete..ale mozem ti napisat par okolitych statov okolo Slovenska,kde maju mamicky zabezpecene kralovske podmienky aj pocas materskej a Slovensko do tejto kategorie nespada..na to sa este zmozem,,Ked to dokazu inde preco to nedokazeme my? a tie demonstracie tam ani nepotrebuju a funguje to..!!

zivika
19. apr 2013

@kikina84 ver mi, ze staty, ktore su z polovice v plamenoch, ludi nestihaju odvazat zachranky, atd., maju uplne ine problemy ako socialne prispevky a nemam pocit, ze by si tam niekto nieco vydupkal...a pochybujem, ze by si v takom state chcela zit, alebo ze by ti tam bolo lepsie ako tu...tak to nedavaj za priklad...z okolitych statov neviem, okrem rakuska je asi vsade situacia podobna tej nasej...a kralovske podmienky? to su ake?

rora
19. apr 2013

Ja by som z toho celeho skrtla pridavky na deti, ale takym sposobom, ze od piateho dietata, cize na sieste,siedme.osme a viac by uz pridavky neboli... Romovia z pridavkov ziju, mozno ze toto by ich odradilo mat namiesto 15 deti "len" 6.... By videli kolko penazi by sa nazbieralo!

bodka13
19. apr 2013

@petra8786 a ak ich vezmú,tak čo ? 😉 ...no tak nič ,prispôsobíme sa novým pravidlám....zoberte si to z tej pozitívnej strany : v ktorej inej krajine môže byť žena doma 3 roky na platenej RD 😕 ...ak dávajú aj v iných krajinách takéto extra príplatky a príspevky pri narodení,tak mi ich prosím napíšte lebo ja si neviem spomenúť

bodka13
19. apr 2013

@petra8786 aj naše mamy(moja určite) mali nárok byť doma 1 mesiac pred pôrodom a 5 po pôrode a detičky išli do jasieľ,ktoré sme v záchvate demokracie v roku 1989-1990 vo veľkom rušili ...ak sa po tejto dobe nevrátili,nemli svoje pracovné miesto a doma boli,ale bez akéhokoľvek rodičovského príspevku

svetlusska
19. apr 2013

@bambinka123 ludia si zvolili ficove socilane istoty tu ich maju dufam ze sa im uz otvorili oci...namiesto toho aby konecne poriesili neprisposobivych a siahli im na peniaze idu zdierat prracujucich...sak co: SOCIÁLNE ISTOTY...

bodka13
19. apr 2013

@kvetinka211 v tomto štáte sa kradlo vždy a vo väčších množstvách ako teraz,len je zvláštne to ža vtedy mal každý prácu,bývanie a automaticky jasle či škôlku pre deti 😉

zivika
19. apr 2013

@rora ja by som este pritvrdila a pridavky dala len na tri deti 🙂 ciste statisticky, v priemere by mala mat kazda zena 2,5dietata, aby populacia nevymierala, kedze 2,5 sa z objektivnych pricin neda 😀 tak sa zaokruhluje na tri...dve by boli malo a pomaly by sme vymreli...takze z globalneho hladiska su 3 deti maximum, takze na tie by som pridavky nechala...

bodka13
19. apr 2013

@bambinka123 proti príspevkom pri prvom bábätku v podstate nič nemám,ale hnevá ma ako niektoré mamičky-čakateľky vzdychajú "že je to almužna" 😉 a to teda almužna nie je - sú to 2 platy nejakej kuchárky zo škôlky...a tak isto som sa vyjadrila,že treba rozlišovať po koľkých rokoch žena čaká 2 či 3 dieťa
...a k tomu "pošťastilo sa" blahoželám a verím,že sa tešíte - no v mojom okolí sú tiež baby,ktoré skončili školu,zamestnali sa a zvážili,že je dôležité odpracovať si ten určený čas alebo si priplatiť dobrovoľné poistenie...ak si v práci písomne oznámila,že si tehotná,ako si sa mohla stať nežiadúcou,si predsa v ochrannej lehote- donútili ťa ísť na PN alebo si súhlasila s výpoveďou?

bodka13
19. apr 2013

@bambibam smutné a v dnešnej dobe veľmi časté riešenie problémov ☹ - ale zbabelé riešenie 😒 ...pomohol sebe ,ale ako pomohol im ? však keď spáchal samovraždu,ani len životnú poistku jej nevyplatili 😉

bodka13
19. apr 2013

@kikina84 ktoré štáty v okolí Slovenska majú kráľovské podmienky pre mamičky počas materskej 😕

sofiadurovic
19. apr 2013

@petra8786 super nazor konecne mamicka co ma gule .milujem nazor mamiciek ktore sa dobre vydali asi 🙂 ako im nic netreba ani rodicak ani prispevok lebo mali mat rozum a postarat sa o dieta az ked bude plne konto jasne ktora by si to nezelala kazda!!!! Ale bohuzial a pravdu keby som mala aj miliony to su peniazky pre dieta a druhe a tretie si zasluzi len pouzite veci neverim vlastnym ociam o co su horsie alebo co ked prve bolo dievca a druhe chlapec sup s nim do ruzoveho kocika 🙂

martinkatinka
19. apr 2013

@zivika myslela som to tak, že jednoducho karieristi nebudú mať motiváciu mať dieťa... povedia si, platíme, makáme a vypadne nám príjem, to radšej nie, nebudem mať deti....zjednodušene povedané....takto som to myslela, samozrejme, že nie všetci, ja tiež chcem druhé a nespolieham sa na štát, ale čo to som pre tento štát odrobila a poplatila, takže očakávam, že ak dajú niekomu nejaký príspevok, malo by to byť tomu, kto si to aspoň trocha zaslúži...
Ja sa v prvom rade spolieham na muža a potom samozrejme sa snažím prispieť do rozpočtu aj svojou prácou popri materskej.

zivika
19. apr 2013

@sofiadurovic ja zase milujem nazor mamiciek, ktore nie su schopne prebrat zodpovednost za vlastne deti...a to ti tu mozem cestne prehlasit, ze nemame plne konto, ani som sa nevydala za bohaca, zijeme asi ako velka vacsina slovakov a jasne, ze by ma potesili aj dalsie prispevky a priplatky a pridavky a neviem co este, ale takto to jednoducho nejde...preto si myslim, ze je potrebne nieco v tomto systeme urobit...socialne prispevky musia fungovat, ale na trosku inych principoch ako teraz...vsetci sa navazaju do ciganov, ze oni maju kopec deti a stat im furt len prispieva, ale kopec bielych sa sprava rovnako, zenam este ani brucho nevykuklo a uz zistuju, ze na ake davky maju narok...smutne...jednoducho o deti sa maju starat rodicia, nie stat...

bambinka123
autor
19. apr 2013

@bodka13 bodka, v mojej praci to bolo komplikovanejsie, vypoved mi dat nemohli, a tak mi pod natlakom bolo oznamene, ze mam ist na PN, ze inu poziciu pre mna nemaju (inac je to na dlhe vysvetlenie, takze len tak v skratke)....
citala som si tvoje prispevky, takze viem, ze zdielas nazor, ze na 1.ano, ale na 2. a 3. sa uz pozerat na to po kolkych rokoch ho rodicia maju a s tym suhlasim- malo by to vyhody z roznych pohladov!!! ........... dakujeme, ze nam prajes 🙂 je to vytuzeny drobcek po vsetkych problemoch a diagnoze po zenskej stranke, sam lekar bol v soku, ked zistil, ze ja cakam male aj po diagnoze, ze deti mat nebudem- takze sme pravdupovediac ani necakali, ze by som mala mat nejaky problem v praci, a ze by sme si nenasporili vklude nejake peniaze...kupili sme si byt a nasledne sa dozvedeli tuto krasnu spravu..... je pravdou, ze tieto prispevky su neskutocnou motivaciou najmä pre nasich spoluobcanov, a urcite aj pre mnohe mamicky (nechcem nikoho urazat ani obvinovat), ktore sa spoliehaju na tieto peniaze a statnu pomoc......pre mna maju tieto peniaze len jediny vyznam- ze budu peniaze bokom pre drobceka, keby sa cokolvek dialo, alebo mu bolo cokolvek treba, kedze nam (vzhladom k tomu, ze sme tuto cast nasho zivota, ze budeme mat drobceka uz davno zavrhli) nahradia usporu, ktoru sme si my nestihli vytvorit..... a ver mi, ze to pre nas nie je maly peniaz, pre mna je to 1 a pol mojej vyplaty, ktoru som dostavala, ked som este chodila do prace .......... moj nazor je, ze by sa cela tato cast socialnej podpory rodicom mala cela pretvorit, ale to nie je kratkodoby proces, ale je potrebne si nad to sadnut a prejst si to cele- niekde skresat, kde je to mozne atd....a nie len zrazu prist a rozhodnut sa, ze ,,aaaa, tak to vsetko ludom vezmeme, ved my ako stat tie peniaze potrebujeme a ludia vzdy nejak vyzili, tak vyziju i nadalej" ......