Vláda plánuje siahnuť na príjmy mamičiek na materskej/rodičovskej dovolenke

bambinka123
19. apr 2013

Ahojte, otvorila som túto diskusiu hlavne kvôli tomu, aby ste mohli vyjadriť svoje pocity či názory na krok, ktorý sa chystá spraviť ministerstvo financií, t.j. zrušiť príspevok pri narodení dieťatka, príplatok k tomuto príspevku, spraviť zmeny v rodičovskom príspevku..... Jediné možné peniaze, ktorými môže mamička svojim deťom splniť aspoň základné potreby atď.....

http://udalosti.noviny.sk/politika/18-04-2013/p...

limetka713
20. apr 2013

akože človek rozmýšľa nad tým, že si založí rodinu, lebo vzhladom na vek ( doteraz som poctivo pracovala, ale bolo mi to zrejme na 2 veci) by sa patrilo..ale som normálne odradená..len normálne zmýšľajúca mamička v dnešnej dobe pochopí, že tie peniaze od štátu pomôžu..a vôbec nesúhlasím s názorom, že postarať sa ma výlučne rodič a štát v podstate do toho nič..zas bude vláda dávať ruky preč? žiadna zodpovednosť? a potom sa budú sťažovať, že klesá pôrodnosť.. Kažimír..ked ho vidím v telke, mám normálne chuť ten televízor rozbiť.. však nech sa to týka od 2. prípadne tretieho dieťaťa.. ..nikto nemôže hovoriť o diskriminácii, resp. rasizme..lebo by sa to týkalo VŠETKÝCH občanov tohto štátu !!!!

miggi83
20. apr 2013

@marianka0101 ok, dakujem za vysvetlenie, asi som zle pochopila danu vec, a to v ba stoja sukromne skolky tolko? ci asi aj viac? kks ved to mam skoro vyplatu 😀

marianka0101
20. apr 2013

@miggi83 noo... Co viem tak 350-400€, mozno uz aj viac, to som pozerala pred 1,5 rokom. Ked zarobim 600 v cistom-samozrejme aj z nadcasmi-co zase budem menej s detmi... ostane mi 200, to je radost chodit do prace... ☹ a statne skolky preplnene. Teraz vacsinou beru az deti, ktore k 31.8. Maju 4roky, no na zaplakanie. A to este nie je iste, ze ti ho v tych 4rokoch zoberu, pretoze deti je vela a miest malo ☹ minuly rok v nasej casti nezobrali 250 deti, pre nedostatok miesta ☹ Skonci ti rodicak a co dalej, kam s dietatom? Vsetko zle... A ten prispevok na skolku je iba do 3rokov dietata. Proste cely system je na ...

baklik
20. apr 2013

@bambibam no toto sa mi uplne nezda. ja sama mam zivotnu poistku a je tam uvedene, ze je rozdiel akou smrtou poistenec zomrie. najvyssie vyplatene podiely su pri nehode, potom nasleduje choroba a tusim pri samovrazde nie je vobec nic! 😕

baklik
20. apr 2013

@marianka0101 tak to je fakt sila. u nas v malom meste, aj ked neznasam zivot v tomto zapadakove, je vyhoda aspon v tom, ze kazde dieta sa dostane do skolky. minimalne vlani nemali ziadny pripad pre nedostatok miesta a beru aj 2r. deti, ale to len preto, lebo jasle su tu iba do 2 rokov a nemame tu vobec ziadne detske sukromne opatrovatelske centrum.
mne dokonca prislubil aj zamestnavatel pomoc s umiestnenim maleho pri nastupe do prace, ak by som sa rozhodla pre jasle, lebo tam je ozaj problem sa dostat.

bambibam
21. apr 2013

@baklik čo sa týka poistiek hádať sa určite nebudem,ja s mužom máme tiež životnú a je tam aj samovražda,ale nás to neláka a nertpíme depresiami (zatiaľ), tu na veľkom sídlisku ja nepoznám ani v našom vchode 10 susedov a to nás tu báva cez 36, robotu zohnať je tu fakt problém ,a dostať dieťa do škôlky umenie,sama čakám či mi jedno zoberú ,aby som skúsila viac behať a zháňať aspoň brigádu, predsa len s 2 malými deťmi lemovať ulicea fabriky je oživot.

kvetinka211
22. apr 2013

Tak uz to vyzera realnejsie ... skor ci neskor to urobia, a preistotu radsej skor, aby na to stihli volici do dalsich volieb zabudnut ... doplatia na to najmä bratislavske/zapadoslovenske priemerne zarabajuce rodiny, kde obaja makaju aby splatili hypoteku na drahu nehnutelnost ... nielenze im Fico v buducom roku vyrubi 1000e dan na tu nehnutelnost, ale este im/nam aj zrejme zoberie rodicovsky prispevok, prispevok pri narodeni dietata, danovy bonus atd.: http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/278321-ak...
Pisem zapadoslovenske preto, lebo ine regiony sa trosku lahsie zmestia do nastaveneho limitu, kedze platy aj ceny nehnutelnosti su nizsie, ale postihne to urcite vela rodin aj v inych castiach SR.

Takze v 30 rokoch treba byt radsej slobodny, byvat po prenajmoch, draho sa obliekat a peniaze minat po podnikoch s kamaratmi, to je spravanie ktore tento stat rad vidi. Kto sa ozeni a ma dieta, jeho smola ...

kika050
22. apr 2013

Tak to skvelo vymisleli!!! No chúďatkác čierné huby zas prídu k tomu dobre a budú mat aj 16 detí!! Takto pán minister neušetrite nič!! Prečo razantne nespraví krok ak máš viac ako 5 detí jednoducho nedostaneš nič!! Koľko by sa ušetrilo toto nikomu nepomôže! Som zvedavá ako to budú rátať!!!

valy
22. apr 2013

Ja chapem, ze chcu zrusit pridavok na dieta rodicom s vyssim prijmom, aj ten priplatok k prispevku pri narodeni. ale zrusit rodicovsky prispevok? Ved ak to spravne chapem, tak to nie je socialna davka, platis si socialne poistenie a potom Ti z toho platia rodicovsky prispevok.
Takze to zrejme ostane tak, ze jedna skupina obyvatelstva bude pracovat a platit si a neuvidi z toho ani halier a druha skupina si nebude nikdy nic platit a bude stale dostavat. Fakt super. Najhorsie je, ze pisu, ze pravica to podporuje tiez, takze nikde ziadna alternativa, to je fakt sila.

sussie259
22. apr 2013

@miggi83 no v Ba su skolky aj za 700 ;) ak mas za 300 aj jedlom je to super ;)

miggi83
22. apr 2013

@sussie259 to nemyslis vazne,

sharmana
22. apr 2013

V tomto štáte rodičom, ktorí pracujú a odvádzajú viac než ostatní do tohto otrasne nastaveného sociálneho systému, zoberú všetko a tým im zhoršia situáciu a nedostanú ani cent z toho, čo do tohto štátu naliali. Podla mna je to protiústavné, aby niektorým nedali za povinné odvody nič a druhým za nič dali "príspevky". A čo je to v BA plat 1000 eur nejaká výhra? Alebo príjem rodičov 2000 alebo 2500 dokopy, to už sú milionári? Ved tam sú výdavky, tu ludia cestujú, platia vysoké úvery na bývanie, opatrovatelky, súkromné jasle, služby sú tu drahé.... A okrem toho, väčšina takýchto rodičov nemá viac ako jedno či dve deti. A aj to po 12 tich a viac rokoch, lebo najskôr sa musia vypracovať, vziať úvery a až potom si môžu dovoliť dieťa. Tu nefunguje, že postráži jedna babka, druhá babka, mama a podobne. Je tu vela rodín pristahovalcov, odkázaných samých na seba... a X vecí, čo vláda nechápe. Tieto príspevky by mali aspon troškou pomôcť rodičom, ktorí odvádzajú do systému omnoho viac, než iní, lebo to nejde im, ale tým deťom. Pomôcť im, aj za to, že oni pomáhajú inak po celý čas a platia na ostatných, čo nedajú do systému nič!!! Ked zarobí človek 400 eur, tak len nezdanitelná časť je vyše 300. Tak taký dostane podporu od štátu. Ale kto mu na nu dal? Ten kto zarobí 1000 a viac eur. A takému sa ešte znižuje nezdanitelná čast, takže platí aj vyššie dane, to sú tie skryté, ktoré si vela ludí ani neuvedomuje. My tu už dávno nemáme rovnú dan!! A prečo by mala dostat asociálka rodičovský, ktorá nikdy nepracovala? Za čo?? Tak potom zrušme všetkým rodičovský príspevok. Alebo nech odvádzajú všetci rovnako do sociálneho systému. A vlastne nedávajme do sociálneho systému nič a každý nech sa postará sám o seba. Aj tak si už pomaly všetko platím.
A ako to bude vyzerať v budúcnosti? Slovenská inteligencia si bude môcť dovoliť max 1 dieťa, asociáli kolko len chcú, lebo tam nevidia rozdiel. Som zvedavá, kto bude nalievať do tohto štátu peniaze o 30 rokov. Ved tu už bude len samý darmožráč.
Toto je zlá cesta. Treba podporovať hlavne rodiny, ktoré tento štát ťahajú a nie ich ťahať dole ku dnu!!! Len ich podporou a podporou pôrodnosti takýchto vrstiev tento štát dosiahne pozitívny výsledok do budúcnosti. Krátkodobé a krátkozraké riešenia, že teraz treba ušetriť sa odrazia v pôrodnosti tých zodpovednejších rodín.

olifcek
22. apr 2013

@sharmana super napisane, plny suhlas :_(

canama
22. apr 2013

@zivika presne tak. prispevky pri narodeni dietata zrusit vsetky! namiesto toho zaviest radikalne danove ulavy pre rodicov, nie ten smiesny danovy bonus co je teraz. cize ti co pracuju dostanu, co by dostali, mozno aj viac a bez behania po uradoch (vsetko by sa vybavilo na danovom priznani) a ti co nepracuju, holt nedostanu. aj cierna praca by sa tym trosku eliminovala. lenze holt mame vladu ktora to bude min. 4 roky robit presne opacne opatrenia. 🙂

valy
23. apr 2013

ved aj ten danovy bonus chcu zrusit

sharmana
23. apr 2013

@olifcek Ďakujem. A inak jedna vec, čo verejnosti vôbec neprezrádza vláda, že väčšine mamičiek ten rodičovský zostane. Vyzerá to pozitívne? Blud!!! Pretože tým, ktorým zostane, dávajú do sociálneho systému len zlomok, takže velké pr.t sa ušetrí. Tých, ktorí majú nad 2000 eur príjem do domácnosti zas nie je tolko vela, aby štát na tom skrachoval, že im neprispeje na to najzraniteľnejšie obdobie tým poondiatym rodičovským príspevkom. A v podstate všetci ostatní ho aj tak poberať budú. Takže o čo tu vlastne ide??? Totálna debilina.
Nech mne a manželovi vrátia všetky príspevky do sociálneho fondu, ja si potom budem aj 5 rokov užívať s malou doma a vyvalovať riť, pretože tolko som do systému naliala a môžu si strčiť aj rodičovský. Ale potom nech sa asociáli aj pasú na tráve.
Ja teraz nedostanem pri druhom dietati vlastne nič ako tak čítam. Lenže myslí niekto na to, že niekolko rokov po narodení dieťaťa ja môžem zostat bez práce, ochorieť, môže sa nám niečo prihodiť? Naliala som do systému peniaze a ho...o z nich budem potom mať? Lebo však deti budú vyrastené...
Áno, nech zrušia všetko a všetkým. Nech mi znížia radšej odvody a dane a ja si budem financovať všetko sama. A nech zrušia debilné nerovné dane, ktoré vlastne ničia strednú vrstvu. A odpočítatelná položka? Sorry, neviem prečo ju znižujú, ked aj tak ludia s vyšším príjmom dávajú predsa viac, ved 25% zo 100 eur 1000 eur je sakra rozdiel.

zivika
23. apr 2013

@valy len ta poopravim v tom, ze rodicovsky prispevok je socialna davka...preto ho kazdy dostane a vrovnakej vyske bez ohladu na to, ci pracoval, alebo nie...z toho, co odvadzas do socialnej ti platia matersku, rodicak vyplaca UPSVaR...no a v ostatnom, co si napisala s tebou plne suhlasim....

sharmana
23. apr 2013

@zivika všetky sociálne dávky a príspevky štátu štát prerozdeluje zo štátneho rozpočtu a sociálneho systému, ktorý sa napĺňa z odvedených daní a sociálnych odvodov, takže je diskutabilné, či je spravodlivé, ak niekto odvádza viac, že nedostane nič ako ten čo do systému nedal nič, nie? či príde ti fér, že ked nepracuješ, dostaneš a ked pracuješ nedostaneš, len ti berú??

959touareg
23. apr 2013

@valy vidis, ja nechapem ani to, preco chcu zrusit pridavky na dieta ludom s vyssim prijmom. celkovo nechapem, ked sa nieco ma brat takymto ludom. zato, ze sa maju lepsie, vedia si zarobit, su sikovni maju zato doplacat? predsa dieta ako dieta, aj tie z lepsie situovanych rodin maju pravo take iste ako tie z chudobnych. alebo malo odvadzaju do statnej kasy ti lepsie situovani? nie. odvadzaju vela si myslim, preto nechapem, preco by im nemalo patrit rovnako ako ostatnym. 😒 ale u nas je system bohatym brat a chudobnym davat. ako za Janosika.

zivika
23. apr 2013

@sharmana ked si precitas moje prispevky, budes vediet moj nazor 😉 @valy som len napisala, ze rodicovsky prispevok je socialne davka...ako jasne, ze je vyplacany z nasich odvodov, ale nemeni to nic na tom, ze to je socialna davka, preto ju dostavaju aj socky, ktore nikdy nepracovali...a diskutabilne to vobec nie je, je to absolutne nespravodlive 😠 lebo v tomto state, cim sa clivek viac snazi, tym viac mu stat podraza kolena a to by mu mal skor nohy a ruky bozkavat 🙄
tiez neznasam porovnavanie bratislavy a vychodu, robi to medzi ludmi nevrazivost a pritom sme na tom v konecnom dosledku rovnako, lebo clovek v bratislave, ktory zarobi 1000eur je na tom cca tak isto, ako clovek, ktory zarobi na vychode 350-400eur...preco? lebo plati raztaku hypo (3-izbovy byt na vychode stoji okolo 40tisic, v BA 90tis a viac), omnoho vyssiu dan a aj naklady na zivot su jednoducho vyssie...vychodniari zavidia, ale nemaju co...v konecnom dosledku sme vsetci rovnaki chudaci a najlepsie sa maju ti, co nikdy nic nerobili, len kopec deti a penazi maju skoro tolko ako ti, co robia denno denne na tri smeny...je mi z toho zle...
preto som pisala, ze najlepsie by bolo zrusit vsetky prispevky, priplatky, pridavky, ale vsetkym a postarat sa o ulavy pre pracujucich rodicov, ale bola som za to skritizovana, preco, to neviem...

zivika
23. apr 2013

@959touareg keby brali bohatym...ale tu je system, ze zoberu chudobnym a daju este chudobnejsim...sebe z tych svojich nezasluzenych poslaneckych platov kedy zoberu?

sharmana
23. apr 2013

@959touareg presne a len doplním.... tí čo viac odvádzajú štátu na daniach a odvodoch, nie že nedostanú za to viac, ked sú oni v situácii, že im to pomôže(malé dieťa, vstupné náklady pri narodení dieťaťa, zníženie príjmu počas materskej, rodičovskej, drahé súkromné jasle), ale oni teraz nedostanú ani rovnako ako ostatní, čo nedali nič, či odvádzali omnoho menej, dokonca!!! im to vezmú úplne!!!!

Je to podla mna zaujímavá diskusia pre právnikov a odborníkov na Ustavné právo!!! Nemôže byť predsa pracujúci človek zdieraný vyššími odvodmi a ešte mu je aj odopierané právo na príspevky, na ktoré prispieva ostatným.

Je rozdiel, ak má niekto do rodiny príjem 2000 eur, ale nemá úver, alebo 2000 eur, lenže vyše polovica ide na úvery, poistky, poplatky a výdavky spojené s dochádzkou za prácou, údržbou auta, údržbou či prerábkou nehnutelnosti kúpenej na úver a mnoho iných vecí...

959touareg
23. apr 2013

@sharmana
jasne ako facka, opat sa budu mat dobre iba socky, romovia a asosiali.
inak ja uz niekolko rokov od naseho poondianeho statu nic necakam, ked sa nepostaras sama a nezabezpecis do buducnosti, od statu nic necakaj. sa vobec cudujem ludom, ktori si myslia, ze stat im pomoze, na stare kolena sa o nich postara, alebo v pripade akejkolvek tragedie, choroby....velky prd.
darmo si aj teraz clovek plati odvody, ked k niecomu dojde, aj tak si musis vsetko platit sama. 🙄

zivika
23. apr 2013

celkovo som zasadne proti diskriminacii...ked chcu brat, nech zoberu vsetkym, nie len niektorym...socialnu podporu schvalujem len u ZŤP a mozno pre par naozaj nedobrovolne nezamestnanych,nie spinam, ktorym sa krizom slamy nechce prelozit 😠

sharmana
23. apr 2013

@959touareg ale hlavne že grékom posielame my chudáci peniaze, ešte aj cypru alebo ja neviem komu ešte... však my sami sme ešte závislí od príspevkov a fondov z EU....

Jednoduchá matematika: pracujem, odvádzam, mám dieťa po X rokoch, na materskej zostanem napr. len cca 12 mesiacov, potom znovu pracujem a odvádzam, pričom štát mi prispieva na tú starostlivosť=čiastočne, čím vytváram dalšie pracovné príležitosti pre opatrovatelky a súkromné jasle, ktoré zas odvádzajú... myslím, že toto by mal štát ocenovat, lebo v podstate mu za tie príspevky znovu odvádzam, takže stratový nemôže byť, keby zostanem doma, tak mi musí ten príspevok dať tak či tak.... či zle píšem???

Chcú vziať danový bonus a rodinné prídavky? Super, vezmite. Ale nech mám právo si dat do danového priznania ako náklady úver, teda úroky z úveru!!! Lebo štát mi nemusí poskytnúť bývanie, zabezpečujem si ho sama, že áno, neničím štátny byt, ktorý som dostala zadarmo ako socky!!! Tak mi vrátte na daniach moje výdavky, lebo o to sa mi znižuje predsa príjem!!!

Dan z nehnutelnosti? V pohode. Ale prosím Vás, je normálne, aby som platila Dan z nehnutelnosti, ktorú ešte stále splácam??? Ktorá v podstate ešte nie je moja?? Len na LV? A na ktorú mám požičané peniaze, ktoré preplácam o úroky, ktoré sú ziskom pre banku a z ktorých banka odvádza zas dane do štátnej kasy ako dan z príjmu??? Pričom banka si tie peniaze požičiava omnoho lacnejšie a za omnoho nižší úrok ako mi ho poskytuje? Nad týmto sa ešte asi nikto nezamyslel, že?

959touareg
23. apr 2013

@sharmana
presne ako pises, som toho isteho nazoru. nechapem, preco sa zameriavaju na tych, co viac zarabaju. ved prave tym by mohli ruky, nohy bozkavat, z tych ma stat najvacsi osoh a nie ich tlacit ku zemi a zdierat ako sa len da. mne to pripada, akoby sa im chceli pomstit zato, ze sa maju lepsie, su sikovni, vedia sa otacat. tak ich treba vycicat. a dat tomu, co nic nerobi a vala sa. ved je to chore. neuvedomuju si, ze komunizmus uz davno skoncil a nemozu si byt vsetci rovni. a konieckoncov kazdy clovek ma rovnaku sancu , ved nech len skusi, nikomu nie je upierane. najlahsie je zavidiet, ohovarat a vraviet..tak ti teba, mas dost tak daj inym, chudobnym. ale preco? ved nech kazdy skusi, zacne. aj tomu bohatsiemu nepadaju pecene holuby z neba same od seba. ten co zavidi a nema nic si neuvedomi, kolko driny, odriekania, nervov stoji cloveka to, aby sa mal kus lepsie. ten si nemoze po 8-mich hodinach odrobenych niekde prist domov, vylozit nohy na stol a hotovo. ale to darmo clovek vravi niekomu, kto to nezazil. kazdy vidi iba finalny vysledok a to vela penazi a bohatstvo. a preto ho treba nenavidiet a zdrat .

959touareg
23. apr 2013

@sharmana
chichi, citas mi myslienky.presne o tomto sme sa vcera vecer s manzelom bavili, ze je to cele na hlavu..my si poziciame peniaze, aby sme ich vzapati pozicali Grecku, Cypru. my, co sami nemame. chore. ale cela vlada, system je chory. ja sa vobec cudujem, ze sa ludia este neburia, nestrajkuju a neposlu do prdele tu po@ranu vladu, na cele s tym komunistom Ficom. nechapem iba jedno, vzdy ked sa robia prieskumy, vzdy ma Smer najviac hlasov, minule Fico vysiel ako najdoverihodnejsi politik, no rozum mi stoji. to mu tie hlasy posielaju jedine socky, Cigosi..inak si to neviem vysvetlit.

sharmana
23. apr 2013

@959touareg 🙂 vieš mne príde divné, ak štát poskytuje sociálnu pomoc tým, ktorí do štátu ešte nič nedali, okrem teda invalidov... ja si myslím že pomoc môžeš dostať len krátkodobú a postav sa na nohy... mat 3 deti po sebe a predtým nepracovať, je podla mna drzosť najvyššieho zrna a taká mater si ani korunu nezaslúži a ak bude na úrade predkladať, že nemá z čoho uživiť deti, tak nech jej ich odoberú... deti sa nerobia, ked nemám strechu nad hlavou alebo aspon pomoc od rodiny a otecka dieťaťa! bohužial, to platí aj na mladé študentky, je to maximálne nezodpovedné... materstvo nie je len o "vecičkách, handričkách, hračočkách"... materstvo je zodpovednosť za dieťa po všetkých stránkach, jeho zabezpečenie čo sa týka stravy, bývania, všetkých potrieb a budúcnosti... o prácu predsa môže prísť aj dobre situovaný človek, z jedného dna na druhý mu môžu zavrieť jeho podnik a môže mať problém sa uplatniť na trhu....

Proste musí platiť úmera: ak pomoc sociálne slabším, tak podla miery pomoci aj úlavy na daniach tým, ktorí na to prispievajú.... Inak to predsa nejde krátiť jedného človeka 2 krát a nebrať v úvahu jeho náklady na život!!!

zivika
23. apr 2013

a este su aj tie hnusoby cerne drze, jak plostice 🙄 dva tyzdne dozadu ma pred obchodom odchytila ciganka, ze ci nemam 50centov pre jej deti na jedlo...ma skoro rozdrapilo, ze ma drzost zastavit mna, co mam brucho jak kotol a za ruku so mnou 2,5rocne dieta a ona si bude pytat odo mna 😠 co dostava tie iste penize, ako ja...spina jedna hnusna, nech zodvihne rit a ide volaco robit...este sa aj urazila, ked som jej povedala, ze ja potrebujem peniaze pre moje deti, ne pre jej..ach boze...idem sa radsej vyvetrat, nech sa nenervacim...dufam, ze ju nestretnem 😀

myshalka
23. apr 2013

normálne nenachádzam slov .... niekedy mám pociť, že to čo sa tu u nás v tejto krajine zázrakov deje sa mi asi len sníva...veď deti sú zmyslom života...prečo nám to takto strpčujú? fkat som úplne hotová ako som to začula v správach...veď to NAOZAJ hraničí so zdravým rozumom, čo sa rozhodli urobiť...a tí cigáni poj...í sa budú len kotiť a kotiť...a ja si nemôžem dovoliť ani druhé dieťa :/ je mi na GRC :(