Vláda plánuje siahnuť na príjmy mamičiek na materskej/rodičovskej dovolenke

bambinka123
19. apr 2013

Ahojte, otvorila som túto diskusiu hlavne kvôli tomu, aby ste mohli vyjadriť svoje pocity či názory na krok, ktorý sa chystá spraviť ministerstvo financií, t.j. zrušiť príspevok pri narodení dieťatka, príplatok k tomuto príspevku, spraviť zmeny v rodičovskom príspevku..... Jediné možné peniaze, ktorými môže mamička svojim deťom splniť aspoň základné potreby atď.....

http://udalosti.noviny.sk/politika/18-04-2013/p...

zuzik311
23. apr 2013

ked budeme mať ich platy tak nam tieto príspevky a príplatky netreba.. nechapem to kto bude mať už len deti? proste čo sa tu deje je NONSENS

natalienka12
23. apr 2013

Dodám len to, čo tu už bolo povedané - ruku na srdce, koľké z vás tu hodili hlas Smeru? Tak čo sa čudujete? Máte svoje rany istoty.

natalienka12
23. apr 2013

@959touareg vieš prečo? lebo to je SMER strana tretej cesty

vevinaaa
23. apr 2013

@sharmana citam tvoje prispevky, hlavne ten o studentkach ktore nestihli pracovat a otehotneli...takze podla teba je zodpovednejsi potrat? Tak radsej zahrdusit dieta hned len kvoli financiam...?... Za dalsie aj ta mamicka raz bude pracovat... Nemyslim tych ktory si doma valaju len r... Nechcem sa hadat, len to fakt krasne vyznelo s tvojej strany...

sirinka
23. apr 2013

Je to tak.... Komu tato vlada vyhovuje? Tym ostanu aj vsetky benefity... Zamestnanost sa ich netyka, milionarske dane tiez nie, RP im nezoberu, kedze ani zdaleka nedosahuju vysku priemernej mzdy... Co ste chceli, to mate.....

959touareg
23. apr 2013

@myshalka
presne, vcera som mala dost, ked som to pocula co zase idu robiť.
inak tiez som alergicka na morgosov a musim sa priznat, ze az rasistka. byvam v meste, kde ich je veľa a mame dost. maju viac prachov ako hociktory biely clovek, nakupuju o dusu, pred nakupnym retazcom si zavolaju taxik a tak sa vlacia domov, taxikmi. cely den sa v lete valaju na terasach, drahe cigarety na stole, cola, kava, fresch, znackove haby na sebe. minule som v parfumerii bola svedkom, ako si cigane nakupovali drahe parfumy, no ten puch co ostal po nich, tak ten nimi neprekryju, predavacka musela vetrat.
pracovala som na oddeleni vyplacania davok a este pred 6-7-mimi rokmi bezne morgoske sme vyplatili mesacne iba na fafrnky 400€, nepocitam k tomu ine davky, plus tristvrtina je invalidov od narodenia, takze suma sumarum takia nakotena rodina dostane slusny balik penazi mesacne. spiny hnusne. 😝
zeny na poste za prepazkou tiez hovoria, ze tolko, co im vyplatia penazi, ked tam nabehnu raz mesacne, tak ze o tolkych prachoch sa im moze iba snivat.

sharmana
23. apr 2013

@vevinaaa no ja som otehotnela po 12r. odpracovaných, a nedostanem možno pri druhom dieťati nič.... študentka možno! bude pracovať tých 12 rokov, a dostane to skôr, než si ich odpracuje... neviem, ale čo je na tom spravodlivé? A ja mám ísť na potrat, ked budem mať druhé? Ja môžem? (hypoteticky). Možno zarábajúci človek má napätý rozpočet a s tými 200 eurami mesačne ráta. A budú mu chýbať takže nebude schopný zaplatiť hypo. Takže kto má prednosť??

S týmto potrat predsa nemá nič spoločné. Dieťa si robia dvaja a ked sa hrnú do toho bezhlavo, tak si musia znášať aj následky. Ja nie som proti tomu, aby matka dostala rodičovský príspevok, ja som proti tomu, aby ho odobrali pracujúcim matkám!!! Ktoré už teraz odvádzajú štátu a roky odvádzali!!!

vevinaaa
23. apr 2013

@sharmana prepac zle som ta pochopila! Ospravedlnujem sa v tomto mas pravdu! Nevedela som ze to takto myslis...

sharmana
23. apr 2013

@vevinaaa v pohode, ved na to je diskusia 😉

zivika
23. apr 2013

@natalienka12 mas sice pravdu, ale vies co je najsmutnejsie? ze opozicia v tomto pripade fica vlastne podporuje 😒

matozazzo
23. apr 2013

Skrty robia kvoli "diskriminovanym" obcanom, ale doplacame na to bohuzial my 😒 Zaviedla by som, ako v inych statoch matersku pol roka a potom uz nic, ale s tym, ze je mozne dohodnut sa so zamestnavatelom - musel by sa prerobit cely socialny system, od zakladov, aby mamicky napr. mohli ostat do 2r doma s tym, ze pol roka by platila socialka matersku a do 2r by to slo cez zamestnavatela + zo socialky. Tak by sa eliminovali spekulacie postupnej porodnosti po 3r, bohuzial poznam aj take mamicky, ktore su uz 12r doma, a ziju len z RP, ved naco pracovat!!! a zaroven ciastocne vyriesil aj problem s neprisposobivymi obcanmi, ktori z toho maju biznis. Urcite narok na RP by mal vzniknut az po dosiahnuti urciteho veku, ale nie sposobom, ze matka berie RP na dieta svojho dietata... to je nonsence! Davky obmedzit urcitym poctom mesiacov a ak nie je praca, zamestnat ich cez mesto, obce. Odmietnu? Nedostanu nic... a k dochodkom sa nevyjadrujem... cely zivot platite odvody a mate menej ako neprisposobivy, ktoremu to vypocitaju z priemernej mzdy, kde to zijeme??? Naco on bude pracovat a platit nieco statu, ked aj tak peniaze dostane? Ale placeme a stazujeme sa na nespravnom mieste. ☹ Kazdy ma tolko vlastnych starosti a tak malo konexii, aby sa to niekde vypoculo, pretlacilo, riesilo... Suhlasim s mamickami, ktore pisu, naco nam je 150 poslancov? dalsi nezmysel, tam kebyze sa urobia skrty, hned sa najdu peniaze. Ale oni nepojdu proti sebe... Nevolila som ich, ale aj tak to nepomohlo. Musime zacat niekde inde...

natalienka12
23. apr 2013

@matozazzo súhlasím, sociálny systém sa musí prerobiť úplne celý hlavne ten dôchodkový sa o pár rokov zrúti ako domček z kariet.

matozazzo
23. apr 2013

@sharmana Maximalne s tebou suhlasim, asi by som vypocitavala narok a vysku RP ako matersku, bud mas narok alebo nemas, to by bol hned poriadok... A podla toho,m kolko si odviedla, dostanes vysku RP alebo nedostanes nic a potom si rozmyslis, ci budes mat deti, ale co sa tyka asocialov, budu rodit aj dalej, co s nimi? Toto je problem, ktory nasa vlada nevie riesit a tym padom robi take nezmyselne rozhodnutia... pri takom systeme bude chvilu trvat, kym im docvakne, ze nepracujem= nedostanem nic a prestanu mat deti ako biznis. je vela asocialov, ktori idu a pracuju a dokonca zarabaju viac ako si mnohi myslia, takze su to len vyhovorky a neprisposobia sa? Ani my a az vtedy nastanu zmeny. Len si to musia uvedomit tam hore...v parlamente...

danim
23. apr 2013

dnes rano v telerane hovorili... ze vlada ( a podporila to aj opozicia... ako sa svorne zrazu rychlo zhodli 😝 ) planuje skrt pridavkov rodinam s vysokym prijmom.. neurcili este presne, ale spominali 2000 e na rodinu. ja ze na jedneho.. ma skoro vykotilo... z toho ludia bezne platia 500e hypo,, + ostatne naklady s bytom.. ked niekto maka od rana do vecera, sa vypracuje.. aby sa mal lepsie, tak uz skrt.. 🙄 kym nie si na hranici biedy, tak uz si bohac... 😀 😀 😀 toto ma stve.. ze ziadny stred...lebo ja si myslim, ze hranica prijmov BOHACOV zacina veru uplne inde...

modrofuzik11
23. apr 2013

zaujimalo by ma, cim vlada chce motivovat svojich obyvatelov k tomu, aby sa im neznizovala porodnost. kto bude na nas robit, ked budeme stari? ved uz ani teraz nie je dost penazi na dochodky, potom co? myslim, ze ani jedna z nas nema dieta kvoli peniazom. akokolvek, matka s dietatom si zasluzi aspon aky taky zivotny standard, aby nebol stale pod fin.stresom, co sa moze odzrkadlit na jej celkovej pohode a vztahu k dietatu. viete, najhorsie je, ze tato vlada kradne a velmi. keby nekradli, bolo by dost penazi na vsetko. fuj, je to hnus.

sharmana
23. apr 2013

@matozazzo áno súhlasím taktiež, pridávam sa k názoru, sociálny systém prerobiť, nebrat ohlad na asociálov, lebo ked sa nám o niekolko rokov zrúti systém, tak tých posr...ch pár euráčov na RP pre pracujúcich to aj tak z biedy nevytrhne a len to pritlačí o múr ludí, ktorí prispievajú na "darmožráčov"...
Uplne zrušiť sociálne prídavky, sociálna pomoc len jedlo, obnosené oblečenie, dočasné ubytovanie, ale za povinnú prácu. Deti odobrať pokial sa matka nevie postarať, avšak ak sa postaví na nohy, nerobiť prietahy pri navrátení. Ved človek sa môže naozaj dostať niekedy do biedy aj nie vlastný pričinením.
Nerobí a už čaká druhé dieťa? Tak toto kočky aj ked ma ukamenujete, ale absolútne by som nebrala ohlad, to je len vypočítavosť, hlavne v mestách, kde je priemerná mzda 400 eur a 200 eur je RP, plus danovy bonu 21, rodinne pridavky 23 a už si "zarába"pomaly 250. Kurna, načo by zdvihla riť, ked môže sedieť doma 9 rokov? a zarobí len o 150 viac? Ale mne tu bude niekto RP brať 😠

sharmana
23. apr 2013

@danim super, takže druhého platiča im neporodím a moje dieťa ked vyštuduje pôjde pekne za hranice, tam zarobí viac a bude mat RP podla odvodov .... tu na SK sa to zosype ako v Grécku... Ved prečo tu máme najvyššiu nezamestnanosť? Hlavne že sme "hospodárski draci" či jak to sami seba nazývali vo vláde 😀 😀 zachvílu budeme hospodársky v ri.i s republikou plnou poberatelov dávok a asociálov...

lencika
23. apr 2013

ja neviem ci pan fico si mysli ze zijeme z lasky, ale tak mi to vychadza, podla mna tu uz zacina byt zufala situacia, clovek nema poriadnu robotu a robi za nic len aby si zaplatil hypoteku na byvanie, nemas kde dat dieta do skolky, najlepsie je ho porodit 1. september inak hroza a druhe dieta tak to si clovek pekne musi rozmysliet ci na to ma, nejdem sa ani rozculovat,

danim
23. apr 2013

@sharmana no tu hranicu este neurcili.. sa tam pohravali so sumou 2000 e na rodinu.. a neviem o akych prispevkoch to presne hovorili- ale tusim rodicovsky pridavok... no ale uznaj.. to 2000 e na rodinu uz akoze BOHACI ??? 😀 😀 😕

dadushka007
23. apr 2013

mna by zase zaujimalo, ako budu riesit mamicky na rodicovskej. pred rodicovskou dovolenkou by sme tych 2000 splnali, ale kedze som uz 2 roky doma, tak sa k tejto hranici vobec nepriblizujeme. ale ako poznam nasu vladu, tak isto budu brat prijem pred rodicovskou....len aby co najviac penazi usetrili...

sharmana
23. apr 2013

@dadushka007 ano, asi pred rodičovskou, čo je totál blbosť, lebo však už to vôbec nemusí byť pravda....a ak berú 2000 eur v hrubom, tak to je úbohosť prvého rangu... ved keby len vzali prídavok a bonus, tak to robí cca 45 eur, čo je dosť... nehovoriac o RP... dúfam že na príspevok na starostlivosť o dieťa ani len omylom nesiahnu...

krasnyden
23. apr 2013

to akoze mam chapat, ze ked je zena na rodicovskej dovolenke a caka 2 dieta, nebude mat narok na prispevok pri narodeni dietata ? to je myslim tych cca 670 eur. ako tomu mam rozumiet.

danim
23. apr 2013

@sharmana nezachytila som ci hruby, alebo cisty prijem.. ale ked uvazujem.. tak vsetky take cisla sa uvadzaju v hrubom prijme... tak to uz total koniec 😠 😀

danim
23. apr 2013

nezenme to do extremu... ja vecny optimista 😉 isto to az tak zle nebude 🙂

acko
23. apr 2013

ruku na srdce - kolke z vas su take, co lepsie zarabate a volili ste smer?
medzi volicmi smeru su sice hlavne menej zarabajuci ludia, a s nizsim vzdelanim, a nezamestnani... ale najdu sa aj ti lepsie zarabajuci... tak tam teraz mate dan za tento "experiment"... nabuduce volte lepsie...
a najlepsie je, ze tych 800E v hrubom - co to je? ved z toho clovek ani ked je sam, tak vyzije len tak tak... ja by som teda nevyzila... v skupine ludi s prijmom 800-1000E je pomerne velka skupina volicov smeru - a tak im teraz treba...

masinka
23. apr 2013

@sharmana @matozazzo
v podstate s vasimi prispevkami sushlasim, len mam pocit, ze zase hadzete vsetky mamicky co si dovolili byt na retazovej materskej do jedneho vreca. Ja som 10 rokov makala a tomuto statu som odviedla nemale odvody, az potom v 27 rokoch som isla na matersku. Dcera sa narodila v decembri, takze do skolky by mi ju zobrali az ako takmer 4 rocnu.... potom by som mala nejaku dobu zase pracovat (a najprv si samozrejme pracu zohnat) a az potom mat dalsie dieta... tretie by som mala az po styridsiatke... Dalsia vec je, ze napr. na prve dieta som dostavala rodicak len do jej roka a tristvrte, potom som mala zase MD a rodicak na druhe dieta.... takze som vlastne rodicak za rok a stvrt statu nechala...
a pobavila ma ta hlaska ze "ziju len z RP, ved naco pracovat".. .. no, zit z RP tak sa mozem ist tak akurat past ...aj ked som rada, ze aspon nejake drobne od tohoto statu dostanem, ved mu vychovavam 3 novych danovych poplatnikov.... ciastocne ma zivi manzel ktory maka od nevidimn do nevidim a ciastocne zijem z uspor co som si naskrblila aby som si mohla s detmi 3 roky sunky valat na RD 😉

krasnyden
23. apr 2013

od kedy planuja vlada toto schvalit neviete?

valy
23. apr 2013

ja si este myslim, ze proti tomu skrtaniu rodicovskeho prispevku by sa mali ozvat aj zenske organizacie. Lebo ked zena nebude mat uplne ziadny vlastny prijem na rodicovskej, tak bude kompletne na 100 percent zavisla od manzela, ci jej vobec nieco da. Tych 190 eur je malo, ale aspon nieco. A pravica ma poriadne stve, ze s tym suhlasia.

libertine
23. apr 2013

@katka0905 ak by to bolo tak, preco chcu nechat prispevky pre tych, ktori nekodvadzaju tolko dani, nepracuju, tych preco chcu motivovat k porodnosti? a myslis si, ze tym, co toto vymyslaju, ide o blaho obcana? hahaha. ide im jedine o nabratie volicov a dobre vedia, ze ich volia socky.

natalienka12
23. apr 2013

Ja predpokladám, že výška príjmu bude stanovená podobne ako v Českej republike, tam je to 2,4 násobok životného minima na rodinu. Čiže kto bude prídavok na dieťa chcieť, bude musieť výšku príjmu preukázať.

baby, myslím, že nemá význam sa hádať, či žena má ísť na RD vtedy, keď už má odrobených pár rokov alebo hneď po škole. Život je zložitý a nikto nemá právo súdiť druhého za to, kedy a koľko detí sa rozhodne mať. Poznám kočku, čo teraz končí VŠ a už je v 7. mesiaci pretože jej manžel je od nej o 17 rokov starší, tak načo majú čakať? Dieťa má právo aby ho rodičia aj vychovali a aby mu dali aj city, lásku, výchovu, nie ho iba hmotne zabezpečiť.

A ešte posledná vec, ja som túto populistickú vládu nevolila, takže mám svedomie čisté a bez tých 22 eur už nejako prežijem. Ale ako k tomu prídu tí, ktorí sa spoliehali na Ficove istoty a zistia, že sa na Slovensku zvýšila nezamestnanosť, dane, obmedzili dávky....krátkozraká politika. Smiešne mi bolo, keď Fico vykladal že Smer nepôjde cestou zvyšovania DPH, že toto by sa plošne dotklo chudobných, ale že sa zvýši daň z príjmu pre ľudí s nadštandardnými príjmami a podnikateľov. Už aj prvák študent ekonómie by mu vysvetlil, ako fungujú firmy - štát mi zvýši prevádzkové náklady a dane, čo urobím? Prepustím ľudí, zvýšim ceny, ale na svoje si nesiahnem. A toto sa teda už tých chudobných ľudí týka. Ja som skeptická, ja si myslím, že dnes sa máme ešte dobre a že bude oveľa horšie.