Vláda plánuje siahnuť na príjmy mamičiek na materskej/rodičovskej dovolenke

bambinka123
19. apr 2013

Ahojte, otvorila som túto diskusiu hlavne kvôli tomu, aby ste mohli vyjadriť svoje pocity či názory na krok, ktorý sa chystá spraviť ministerstvo financií, t.j. zrušiť príspevok pri narodení dieťatka, príplatok k tomuto príspevku, spraviť zmeny v rodičovskom príspevku..... Jediné možné peniaze, ktorými môže mamička svojim deťom splniť aspoň základné potreby atď.....

http://udalosti.noviny.sk/politika/18-04-2013/p...

wena
19. apr 2013

Čo na to povedať....
Máme to, čo nám zvolila väčšina, tak väčšina by mala byť hádam spokojná, nie?

bodka13
19. apr 2013

@bambinka123 prosím ? "Jediné možné peniaze, ktorými môže mamička svojim deťom splniť aspoň základné potreby atď..." to si niekoho citovala,alebo je to tvoj názor ? ....otehotnieť a spoliehať sa na prachy od štátu je dosť biedne 😒 na základné potreby by sme si mali vedieť zarobiť- tieto príspevky sú iba prilepšenie 😉
.... nemyslím,že to všetko úplne zosekajú ....najväčšiu pravdepodobnosť zániku má podľa mňa príplatok k príspevku,teda tých 678€

elise
19. apr 2013

@bambinka123 to sa len vyjadril analitik nie vláda

tortelinka
19. apr 2013

no teda...uz nevedia,kde skrtnut? My sme sice nedostali nic, ale aj tak je to na.... 😠

janka257
19. apr 2013

@wena Presne tak, ked sa tato diskusia nejak rozvinie dalej, velmi by ma zaujimalo, kolko z tych nespokojnych mamiciek volilo SOCIALNE ISTOTY..... tu ich teda mate!

elise
19. apr 2013

ja som pri prvom prispevok - priplatok k prispevku nemala delilo ma od neho14 dni a rodičák zvýšený som tiež nemala lebo môj syn mal už 3 roky ked to dali.

zivika
19. apr 2013

@bambinka123 tato diskusia je podla mna zatial predcasna a zbytocne poburujuca....najskor napisu obrovsky nadpis: "Príspevok pri narodení dieťaťa zrušíme, odkazuje vláda", potom ku nemu par riadkov o tom, co povedal minister financii, z ktorych vyplyva akurat to, ze nic nekonkretizovat a velky boom je ukonceny silnym vyhlasenim nejakeho pana analytika 😀 tak teraz neviem, ci analytik je vlada, kedze on nam odkazuje, co sa bude diat 🙂
navrhujem pockat, co nakoniec vlada bude chciet realne rusit a potom rozprudit debatu...lebo zatial sa budeme len zbytocne nervacit 🙂

matahary25
19. apr 2013

ani im tak trosku nehrabe ? uz zas sa mam rozculit? nech si siahnu na svoje platy , co maju malo penazi aby mohli nabalit svojich dobrich kamaratov a rodiny? kebyze aspon rodicovsky zdvihnu tak aby sa s toho dalo vyzit, ale oni nie presustruju peniaze kde sa da lebo chudaci musia mat nove auta, nootebuky,kancelarie a potom brat chudobe to je najlepsie , keby si radsej spravili poriadky medzi sebou to by sa naslo penazi len taky fukot. fuj ale som sa zas rozculila

jajka68
19. apr 2013

Ja som pred chvilkou citala na jednom portali, co povedal poslanec hlina

Nezaradený poslanec Alojz Hlina už začiatkom roka podal návrh, aby sa príspevok pri narodení dieťaťa dostával len na prvé dieťa.

Argumentuje, že príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa ako štátna sociálna dávka má slúžiť na zvýšené výdavky spojené so zabezpečením nevyhnutných potrieb dieťaťa. Vo väčšine prípadov však pri narodení druhého alebo tretieho dieťaťa sa dieťaťu poskytnú potreby, na ktorých obstaranie už boli vynaložené prostriedky pri narodení prvého dieťaťa. Doslova uviedol:
Napríklad kočík, dojčenskú stoličku, dojčenské potreby ako napríklad vaničku či fľaše, prípadne oblečenie môžu druhé respektíve tretie dieťa použiť tak, ako ich používalo dieťa prvé a nie je potrebné, aby štát vynakladal prostriedky na ich opätovný nákup. Poskytovanie príplatku k príspevku pri narodení druhého a tretieho dieťaťa tak často nespĺňa zákonom požadovaný účel a naopak, stáva sa prostriedkom pre prilepšenie si oprávnených osôb."

Chcela by som jeho vidiet ako dava svojmu tretiemu dietatu flasu po prvom

marianka0101
19. apr 2013

Ja by som sa chcela zoznamit s niekym z tej vacsiny, v mojom okoli nikoho takeho nepoznam. Zacinam si mysliet, ze volby boli zmanipulovane

bambinka123
autor
19. apr 2013

@zivika tak to mas pravdu, ze znervoznovanie sa je zatial predcasne....dostala som sa k tomuto clanku, tak preto som chcela vediet nazory viacerych.... ja som zatial kludna 🙂 len ked si clovek predstavi, co moze byt- no ach jaj......

martinkatinka
19. apr 2013

Čo dodať.... Vláda plánuje zrušiť benefity pre tých, čo platia štátu dane, poplatky a prispievajú do štátnej kasy a dá to tým, ktorí nepohnú ani prstom... byť dobrý sa neoplatí 😒
Následok? Zníženie porodnosti inteligentnej vrstvy a nebudú mať peniaze na dochodky, lebo na ne nebude mať kto potom robiť.

elise
19. apr 2013

@jajka68 ešte by som dodala že čo ked má mamička väčši vkový rozdil ja mám 6 rokov (sice som to skladovala 6 rokov ) ale musla som si vľa veci dokupiť a švagriná ma 10 ročný rozdiel ona skoro nič nemala okrem pár dupačiek.

kika050
19. apr 2013

Čo na to povedať. V jednom smere o.k beriem tam tým čiernym to spravia,len dobre aspon tolko detí nebudú mať aj keď popravde oni si nejak poradia aby o to neprišli zas to len biely schytá na plnéj čiare. Ja osobne som mala len pri prvéj dcérke príplatok a pri mladšej ani cent. Dokonca z jedného rodičovského som musela živiť dve deti nikoho nezaujímalo či to stačí,keďže je medzi nimi len rok aj pár mesiačikov..
Čo sa týka poznámky otehotnieť a spoliehať sa na prachy od štátu. Tak nech štát da aj prácu ja mam dve deti bohužiaľ práca je vždy bud len ako brigáda,alebo žiadna ja si 3smeny nemôžem dovoliť,lebo mam rodinku ktorá prd pomôže a manžel vonku pracuje zarába,len on! Keď som sa bola pýtat na urade nemám na nič nárok lebo mam muža čo ma ma živiť ďakujem pekne! Práca od 7 do pol 4 tu nereálna.. Takže sa spolieham jedine keď deti vyrastú bohužial ☹ Uvažovali sme aj o tretom chceli by sme syna,ale jednoducho si to nemôže dovoliť zatial určite. Aj ked neviem či niekedy si budeme môct povedať,že ano že sme schopný uživit tri deti aby im nič nechýbalo. Viete čo nech škrtajú ok,ale nech škrtnú aj sebe ! A ja som ich nevolila !

gubcikova
19. apr 2013

ja mám názor taký že príspevok pri narodení dieťatka by mala mamička dostať len na prvorodené,na druhé ked tak polovinu a na tretie nič.ked si to vezmeme denne sa na sk narodí cca 50 detí x 678€ za rok slušná pálka.a ked vezmú ten príspevok tak by som radšej zdvihla trochu RP

bambinka123
autor
19. apr 2013

@marianka0101 neviem sa vyjadrit, ci boli zmanipulovane, ci nie posledne volby.... kazdy ma pravo slobodneho nazoru a volby, ale je pravdou, ze sucasna vlada vyhrala podstatnym percentom a pritom tolko ludi v mojom okoli je nespokojnych - takze je to na povazenie

martinkatinka
19. apr 2013

@kika050 "menšiny" sa to netýka, oni aj tak nedosahujú ten príjem, aby im to nedali

bodka13
19. apr 2013

@gubcikova ešte by som zvažovala ,či má niekto deti v priebehu 2-3 rokov,lebo tam ozaj všetko má - naozaj treba možno dokúpiť len tie fľaše a "cumle" a dať plný príspevok aj druhorodičke ak čaká dieťa po 8-10 rokoch 😉

gubcikova
19. apr 2013

@bodka13 presne tak,len som to nedopísala.pretože fakt ked si to vezmeš.kto má deti po roku má všetko.a aj tak tú výbavičku musíš kúpiť skôr ako sa narodí.my sme teda tieto peniaze dali deťom na účty takže hned v roku života mali nasporených 700€

kvetinka211
19. apr 2013

@bodka13 ked sa v tomto state prestane kradnut a zdierat sikovnych ludi vysokymi odvodmi a buzeraciou uradnikov, tak sa mozme zacat bavit o ulohe statu v rodinnej politike a "spoliehaniu sa na stat" ...

zivika
19. apr 2013

@martinkatinka no neviem, inteligentna vrstva sa pri pladeni deti podla mna nespolieha na socialnu podporu...skor je ta socialna podpora pre tych, co prstom nepohnu a robia si deti preto, aby dostali peniaze od statu, co je smutne, ale je to realita...

ja osobne by som bez problemov suhlasila s tym, aby sa prispevky aj priplatky k prispevkom aj rodicak zrusili, ale to by bola potrebna vacsia reforma, ale to je na dlhu diskusiu...

bambinka123
autor
19. apr 2013

@bodka13 necitovala som, je to cisto moj nazor.... som typ cloveka, ktory sa nespolieha na prispevky od statu, nikdy som nebyvala chora, vzdy som si zarabal brigadami atd...po statniciach som sa zamestnala, s polovickou sa nam postastilo a cakame prveho drobceka- avsak z tohto pohladu som bola v praci neziaduca- takze som na nutenej PN..... cize ja si nemam ako vytvorit usporu, z ktorej by som vklude vytvorila zaklad- a v tom pripade by mi bolo jedno, co a ci vobec nieco dostanem od statu ..... ked si na marodke nemozes nic, nijak si privyrobit .... privyrobit si budem moct tak najskor pocas materskej- aj to je mala pravdepodobnost, pretoze mamicka na materskej je kriticka sucast systemu a to iste maju aj mamicky, ktore chcu po 3. rokoch nastupit do prace....... nemyslela som si, ze takto dopadnem, ale ja budem bohuzial ta, ktorej napr. ten prispevok velmi pomoze pri prvom babätku.....takze asi tak

bambibam
19. apr 2013

čo sa týka príspevku na prvé dieťa - v pohode,možno aj viac ,na druhé by som dala až po 5- 7 rokoch ,na tretie znížila , určite nezastavila,nezrušila úplne, vidím to u nás doma ,na prvé ten príspevo bol 0 bodov (bod mrazu) bolo to stresujúce všetko zháňať, brať si malú krátkodobú pôžičku, ked som tie veci po 14 rokoch povyberala (niektoré išli rovno dokoša),niektoré sa dali super použiť,ale viac sa dokupovalo, pri treťom by bolo všetko super len rok chodil ako dievčatko a všetky tie peniažky čo sme dostali sme investovali zas do liečby ( pri pôrode boli komplikácie a tak sú následky) benzín,lekár,lieky,rehabilitácie.....a bolo po nich. Tak určite rodičovský príspevok by som nechala ,lebo niektoré maminy to vôbec nemajú ako dovolenku....ale napr: pre mňa je to 24hodinová služba pre 2 deti za mesiac plat 0 bodov ,a RP mohol byť aj vyšší aspoň o 100€

petra8786
19. apr 2013

@bodka13 no ale to vlada žije z našich penazi nei my z ich takze skusia vziat ten jednorazovy prispevok hajzli...to oni sa spoliehaju na naše dane z prijmu dane z hentoho dane z tamtoho a potom si chodia po dovolenkach a neviem čo....a my este aj to co nam maju dat z toho co nam vzali .....nebudeme mat z čoho deti poriadne živit ,alebo teda im dopriat o nieco viac ak nam zoberu prispevok ...tam mi im nech nepaltime dane ..hajzli..havet prašiva

ranya
19. apr 2013

@jajka68 on to nepotrebuje, ved on penazi ma dost🙂

katka0905
19. apr 2013

tie prispevky zrejme mali motivovat obcanov k porodnosti... lenze uz mozno nie su opodstatnene, ked sa rodi tak vela deti... ved porodnice su preplnene. V niektorych vyspelych statoch nemaju vobec ziadne prispevky po narodeni dietata ani rodicaky, len to, co si zarobia. Ja som sice nevolila nikoho, ale v tomto zmysle sa hnevat na vladu mi pride zas ako typicky slovenske zbavovanie sa zodpovednosti za vlastny zivot.

petra8786
19. apr 2013

ženy vy tu pišete jak ,keby Vam to VLADA Z VLASTNEHO VRECKA DAVALA..ROVNO POLITICI,NIE?? JAK VAS už zmanipulovali......a tak to robia zo všetkym ,aby sme si mysleli a nadobudli pocit,ze oni nam davaju z vlastnehoa mali by sme im byt vdačny..pritom je to naopak....oni žiju z našich penazi,kto by ich platil,keby sme mi neplatili dane atd

quaxi
19. apr 2013

keby tie nase "neefektivne vybrate" dane neodtiekli kamaratom do vrecka, tak by sme ziadny deficit nemuseli riesit...

zivika
19. apr 2013

@bambinka123 presne tu je chyba...stat by mal podporovat ludi, ktori chcu pracovat a donutit zamestavatelov, aby sa k matkam spravali tak isto, ako ku bezdetnym zenam...to nie je diskriminacia? zvlastne, ze ked ide o madarov, romov a homosexualov, to sa vsetci ohanaju diskriminaciou, ale ked ide o matku s detmi, ktoru skoro nikto nechce zamestnat, tak to nikto nic...socialne davky by nam boli na nic, keby sme bez problemov zohnali pracu a pre deti jasle alebo skolku...

bambinka123
autor
19. apr 2013

@zivika nemam co dodat- VYSTIHLA SI TO PRESNE