Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

evazvarikova
26. okt 2009

evazvarikova • 34tt • Dnes o 15:45 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
Ahojte vie mi niekto poradiť: Na PN som od 25.8.2009 PN som skončila 19.10.2009 a od vtedy som aj na MD. Peniaze za Pn mi neprišli a už je 26.10.2009. Za august mi prišli od zamest.aj za sep.ale len za tie tri dni. Neviem kde sa stala chyba asi v /soc.pois./. podla mňa by som mala dostať teraz za september, alebo mi to nestihli spraviť neviem vie niekto poradiť? A ešte rozhodnutie koľko budem brať MD a ako dlho mi príde nejaké rozhodnutie? Ja by som mala dostaváť trištvrte roka od zamestnávateľa ako slobodná matka. Je to pravda? Gapa ako čítam tak sa tu tomu rozumieš ak máš čas poradila by si mi?

gapa
26. okt 2009

skate,
to už bola zmluva na dobu neurčitú. A bude ti to zasahovať do 4roov späť? Ked sa chceš napr. zaevidovať den po dovršení troch rokov dieťaťa, tak do toho zasiahne len rok pred pôrodom.

Takže si si v oktobri dala potvrdenie o tom, že si poberala od júla do okobra nemocenské. A v decembri si potom doplnia aj november, tj. nemusíš to dokladovať každý mesiac, to som bola zvedavá. Oni ak si nezamestnaná, tak potrebujú mať zdokladované vyplácanie nemocenského, lebo len v takom prípade si poistencom štátu. Ak by si nemocenské nepoberala, tak by si musela byť bud poistenec štátu z iného titulu (napr. evidencie na UP) alebo si platiť sama zdrav.poistenie.

mima595
26. okt 2009

Eva - ja som na tom podobne, na PN som bola od 25.8 a od 16.10. som na MD. tiež mi neprisli peniažky za PN zo SP za august, iba od zamestnavatela - ale vyplatili mi ich spolu s peniazmi za september - vyplatili mi ich 16.10.

gapa
26. okt 2009

eva,
odniesla si zamestnávatelovi alebo do socpoit. papirer od lekára o pokračovaní PN k 30.9.09. Ak to nedostali do SP do tuším 4.10.09 spolu s potvrdením o výške vym.základu, tak ti nemohli vyplatiť PN. Teraz je tam už aj doklad o ukončení, takže dodatočne netreba ten doklad. Predpokladám vyplatia ti to naraz.

Ak si osamelá zamestnankyna (žijúca sama, slobodná, ovdovená alebo rozvedená alebo osamelá s iných vážnych dôvodov), tak by si mala čerpať MD v zamestnaní 37týždnov, no treba na to mzdárku upozorníť, príp. podpísať pre nu o tom čestné prehlásenie.
A tiež do SP treba pred uplynutím 28týždna doniesť čestné prehlásenie o tom. V takom prípade budeš poberať materksé 37týždnov a aj v zamestnaní čerpať MD 37tžývno, t.j. prerušia ti poistenie až pri ukonční poberania materského. Ak by si to mzdárke nepovedala, tak by sa mohlo stať, že ti skončí MD skôr a nemuselo by ti sedieť ani dôchodkové poistenie, nakolko by ta odhlásila z poistenia skôr a mala by si tam asi medzeru 3mesiace, teda 37 mínus 28týždnov.

Prihlášku na dôch.poistenie treba dať najlepšei pred ukončením MD/ukončením poberania materského. (PRedpokladám tvoj PP bude trvať).

evazvarikova
26. okt 2009

mima595 ak tomu rozumiem podla toho čo píšeš tak by mi mali prísť až v oktobri?? Neviem či som ťa dobre pochopila?

gapa
26. okt 2009

eva,
za 9/09 v oktobri (tak ako výplata) a za 10/09 v novembri. Ak ti ale neprišli, tak asi prídu až v 11/09.

evazvarikova
26. okt 2009

Ďakujem gapa myslela som si to,že mi to dajú omeškane.

mima595
27. okt 2009

Eva - presne ako pise Gapa - vyplaca sa to mesiac pozadu - a ja som mala Pn aj u zamestnavatela aj z DNP - kedze mam vsak trvaly pobyt /v tej SP sa vedie DNP/ v inom meste ako ma sidlo firma, tak tam vznikol casovy sklz, kym si pobocky presunuli medzi sebou papiere - za september som to už urobila tak, že zamestnavatelovi som dala len prefoteny prechod marodky - teda ten papier, že som PN k 30.09. a original som už zaslala rovno na pobocku SP, kde mam trvaly pobyt - teda DNP:

matula1194
27. okt 2009

Gapa, ďakujem za poradenie 🙂

bancanka
27. okt 2009

dobry den, prosim prosim poradte mi lebo ked pojdem niekde na urad tak asi budem mat chaos. som doma nezamestnana od februara 2009 ale pred tym som robila v anglicku na papiere2 roky lenze som nesplnila nejaky pocet odpracovanych dni tak mi nevyplacaju podporu a ani nic insie kedze som sa vydala. takze som uplne bez penez. od augusta 25 do septembra 7 2009 som pracovala na pracovnu zmluvu a aj od 16 septebmra do 14. oktobra 2009 na pracovnu zmluvu boli to zastupovacky a teraz som zas bez penazi na urade prace. chcem si zacat platit dobrovolne nemoc poist z dôvôdu ze by som chcela otehotniet, viem ze by som si to mala aspon mesiac pred otehotnenim tak by to vychadzalo do porodu tych 270 dni tusim. no a nic blizsie neviem. viete mi poradit co vsetko ktomu potrebujem dolozit. ci aj papiere z anglicka a z posledneho zamestnania alebo si to oni vyhladaju sami. a ako to je ked budem stale na urade prace. pocula som ze ked sa dam na rizikove tak by som mohla mat aspon nejake peniazky a ako to funguje s tym rizikovym. môzem chodit von kedy chcem? a aka je vyska tej sumu pocas rizikoveho do kedy to platia a este kedy a v akej vyske by mi vyplacali matersku ked si to zacnem dobrovolne platit a do kedy to vyplacaju a co potom po pol roku zvysok materskej. mam si ziadat este aj o nejake ine davky? prosim pomôzte som z toho uplne mimo. hlavne viem ze v tomto state skor nedaju ako pomôzu mladym rodinam.

kisska
autor
28. okt 2009

bancanka mas velmi vela otazok a vela z nich sa riesi v roznych temach. Skusim ti odpovedat na tie, ktore sa tykaju tejto temy, ostatne najdes inde - ak ta lekar vypise na PNku, vacsinou kvoli zhorsenemu zdravotnemu stavu. Ak si k tomu este aj tehotna, hlavnou a vacsinou jedinou liecbou je kludovy rezim (ak nie az klud na lozku), cize AK vobec dostanes vychadzky, tak len na urcite casy (hodinu doobeda, hodinu poobede) a tie sa odporuca dodrziavat, hlavne kvoli kontrolam 😕 . Zalezi od toho akeho mas doktora, mne napr. nedal vychadzky vobec, aj ked som bola doma kvoli vysokemu tlaku a viem, ze niektore babenky to mali bez problemov. Aj ked doki hovoril, ze keby ma nahodou vymakli tety kontrolorky napr. pocas nakupu, tak ze mu mam povedat, dohodne mi nejaku poradnu u neho...
vyska PNky pocas rizikoveho tehu je rovnaka ako vyska materskej, takze ak splnis podmienky naroku, tak budes dostavat rovnaku sumu. PNka sa vyplaca pocas trvania od prveho dna, odkedy ta vypise lekar (prve tri dni len 25% a ostatne 55% VZ, myslim). Materska sa vyplaca 6-8 tyzndov pred predpokladanym porodom, myslim, ze 28 tyzdnov dokopy.
Info o plateni 270 dni mas spravne, len som si nie ista, ci sa do toho obdobia pocita aj PNka alebo nie (skor myslim ze nie). Ale to ti povedia skusenejsie 😉

val1319
30. okt 2009

PROSÍM, viete mi poradiť?.... Od 01.10.2009 som nezamestnaná, DNP si platím od 05/2009, s tým že pokiaľ som bola zamestnaná platila som z max.VZ-VZ zo zamestania, od 14.10. som DNP zrušila a 15.10.2009 založila nové DNP z max.VZ 1084.55€. Lekárka mi potvrdila,že som tehotná, ale chcela by ma vypísať na PN....Dá sa poberať PN zo zamestnania (ochranná doba je 42 dní, ja som ukončila zamestnanie 30.09.2009) a popri tom si naďalej platiť DNP? Ide mi o to, aby som splnila podmienku 26 týždňov bez prerušenia (podmienku 270 dní by som mala mať splnenú...), aby som dostávala max. materskú... ☹

jankkam
30. okt 2009

val 1319
pokiaľ si bola tehotná keď si bola ešte zamestnaná tak ochranná doba je 6 mesiace pokiaľ nie tak tých 42 dní od skončenia zamestnania takže potvrdenie od lekára na PN si vypýtaj 2krát a jedno odnes zamestnávateľovy a druhé do SP

dadous
30. okt 2009

PN se do mateřsky nepočíta, jen odpracovany dny 😵

gapa
30. okt 2009

val,
na tvojom mieste požiadam o PN z oboch nem.poistení. No pn nenos do zamestnania ale od zamestnávatela si vyžiadaj potvrdenie z-la o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc.dávku a sama si PN odnes do SP zamestnávatela. Druhú PN na SP podla bydliska, kde máš DNP založené. Ak ti uznajú nárok aj z DNP na nemocenské, tak DNP platiť od začiatku PN nemusíš. Ak neuznajú, tak podla mna platiť musíš (aj ked aj na to je aj opačný názor soc.poisťovne niekedy). Dokial nebudeš mať istotu, že nárok z DNP ti uznali, tak radšej DNP plať. Radšej mať preplatok, ktorý si môžeš písomne vyžiadať vrátiť, ako nedoplatok.
To že počas obdobie 26týždnov od nového prihlásenia by si neplatila (ak ti vznikne nárok), neohrozí nárok na materské z DNP. TAm nejde o platenie 26týždnov ale o trvanie DNP 26týždnov pred nástupom na MD. Stačí ak budeš platiť DNP aspon 1den v rozhodujúcom období! (pri uplatnovaní nároku na materské)

val1319
30. okt 2009

gapa, ale "nové" DNP platím len od 15.októbra, nie je to krátke obdobie? "Staré" som platila od 15.05.-14.10.2009, takže nemám 270 dní.....ale predtým som mala nem.poistenie zo zamestnania.....Myslela som, že to všeko bude jednoduché, ale tou PN-kou sa mi to začína celé zamotávať....

val1319
1. nov 2009

gapa, ďakujem za rady.....Takže, ak by som nastúpila na PN k 03.11.2009 a poberala ju aj z DNP, moje RO pre výpočet materskej by bol 15.10.-03.11.2009, alebo až 31.12.2009(koniec roka)....Keďže som nezamestnaná, asi by som potrebovala od DR. až 3x PN-ku (SP zamestnávateľa - PN zo zamestnania, SP moja-PN z DNP a ÚP). Mám pravdu?...

gapa
1. nov 2009

val,
len dve, na UP odnesieš kopiu, resp. len niektorú časť z PN (niekto to tu písal), lebo z kažej PN ti dá lekár jednu zelenú pre teba, ked prídeš na kontrolu a okrem toho aj červenú a čiernu časť pre SP resp. UP.

ak budeš poberať nemocenské aj z DNP! to je podstatné, či ti nárok uznajú t.j. prirátajú aj dni z ukončeného zamestnania, aj ked si samostatne zo zamestnania uplatníš nárok v ochrannej lehote, tak v takom prípade ak PN potrvá aspon do 31.12.08 a splníš 26týždnov do nástupu na mD, tak RO bude 15.10.-2.11.09 (ak PN začne 3.11.09)

val1319
2. nov 2009

gapa, nemocenské z DNP mi asi neuznajú, keďže tam nebudem mať splnenú podmienku 26 týždňov....Alebo sa mýlim? Mám to vyskúšať z oboch poistení, lalebo len zo zamestnania?.....ĎAKUJEM....

kisska
autor
2. nov 2009

val - podmienku platenia nepretrzite 26 tyzdnov je dolezite splnat, aby ti DNP pocitali ako RO, inak (ak splnas aspon 270 dni), pocitaju ti DNP ako keby si plati z minima. Ale aj PNka z minima + od zamestnavatela je viac ako len od zamestnavatela, nie? 😉

standa82
2. nov 2009

Dievčence, jedna z nás mi písala, čo sa dozvedela na SP od tých paní, čo tam len sedia a podľa mňa nič nevedia. Takže: citujem: " Ja som v riadnom trvalom pracovnom pomere cize zamestnanec a DNP som si platila od OKTOBRA 2007 do augusta 2009 v sume 19 eur mesacne, cize na sumu cca.400 eur (vtedy 12000 sk), co bol rozdiel medzi mojim platom a maximom 1084,- EUR . Dnes od 2.11. som si ho zacala platit znovu, ale uz len z minima 295, 50 eur, pretoze mi povedali ze podmienku 26 tyzdnov nesplnam, tak je zbytocne si zase platit z toho rozdielu."
" Navyse dnes som bola na socialke, je to neskutocne!!! Dozvedela som sa, ze vraj keby som isla na PN, tak z DNP dostavat PNku nebudem, iba z platu, pretoze ak chcem aby som dostavaal PN aj z DNP, musela by som byt poistena 3 roky pred tym vraj...To mi povedali....Cize DNP je ciso LEN na vyplacanie materskej!!!!"

No verili by ste tomu? Čo tam tie robia? Lenn zbytočne berú plat.

Čo vy na toto?

seuska
2. nov 2009

kočky viete mi odpovedat na par otazok? Nechce sa mi to tu cele citat, len by som chcela vediet zopar informacii. Som SZČO, nástup na MD mam 21.2.2010, chcela by som ist na PN uz cim skor, len neviem ci mi PN moze dat aj obvodny lekar ci len gynekolog? Ci pocas PN platim odvody do socialky a zdravotnej poidtovne? A ak by som bola na PN ci mi prisudia tu vyssiu matersku? Tak celkovo, ci sa mi oplati este platit odvody ci nepridem o nieco.? diky zatial

val1319
2. nov 2009

kisska, aj Tebe veľmi pekne ďakujem za radu....Asi to vyskúšam....ĎAKUJEM...

kisska
autor
2. nov 2009

standa - na vsetky taketo odpovede by som si to vypytala pisomne a v pripade, ze mi nepriznaju davku na zaklade takychto mylnych informacii by som im to oplieskala o hlavu 😠 😠 😠 A dupala by som po naroku... By sa im zislo poslat pozvanku na skolenie od Mihala 😠

seuska - najlepsie, ked ta na Pnku vypise gynekolog, kedze pravdepodobne chces diagnozu tehotenstva, ale uz som pocula aj o vypisani na PNku od obvodaka. Ale podla mna, obvoda nema informacie o diagnozach, kedy sa ta moze poslat na PNku. Pocas PNky si do socialky odvody neplatis, ci do ZP to som si nie ista, ale myslim, ze nie, najlepsie ti povedia v tvojej ZP. PNka ti vysku materskeho neovplyvni 😉

flamenga
5. nov 2009

dievčatá, viete mi poradiť, vypočítať, koľko by som dostával PN? U terajšieho zamestnávateľa pracujem od 1.4.2009, predtým som bola od začiatku roka nezamestnaná. Termín nástupu na materskú mám 8.5. 2010, no od nového roku by som chcela ísť až do materskej na PN. Moja priemerná hrubá mzda v terajšej práci je cca 15-16000 Sk v hrubom.

Ďakujem 🙂

dejna3
5. nov 2009

ahojte, chcem poprosiť o radu...
momentálne som na RD, ale pravdepodobne mi doki vypíše aj PN... nástup na MD mám cca v druhej polovici februára, ale obávam sa, aby mi potom ten nástup na MD neposunul o 2 týždne skôr (práve kvôli tej PN ako rizikové)... v tom prípade, by sa mi podstatne krátila materská 😒
je možné, keby mi tú PN-ku ukončil napr. v polovici januára, aby som i napriek tomu nastúpila na materskú v riadnom termíne, t.j. 6tt pred plánovaným termínom?

kisska
autor
5. nov 2009

flamenga - PNka je 55% z hrubej mzdy. Tolko by mala byt potom aj tvoja materska.

dejna - neboj, materska sa ti kratit nebude, stale ju budes dostavat 28 tyzdnov, bez ohladu, kedy na nu nastupis 😉 . Ked si na materskej, neviem, ci ma nejaky vyznam PNka, ked sa aj tak staras o dieta a predpokladam, ze nejaky extra kludovy rezim nehrozi (to pochopi aj lekar). Jedine, ze by tvoj zdravotny stav bol natolko vazny, ze by ta museli hospitalizovat... ale vtedy by som o predcasnom ukonceni PNky ani neuvazovala... tie dva tyzdne za to nestoja.

dejna3
6. nov 2009

kisska - nepochopila si ma... ja si platím DNP, a pokiaľ by som na MD nastúpila o tie 2 tt skôr, nemala by som splnenú lehotu 26 tt od posledného prihlásenia... a PNka má u mňa význam, nakoľko bude musieť drahý pravdepodobne ostať doma s malou a mali by sme značný výpadok príjmu ☹

kisska
autor
6. nov 2009

ach taaak, prepac, nepozrela som si tvoje predchadzajuce prispevky.
Tak jedine, ze by si sa dohodla s lekarom...

mima595
6. nov 2009

Dejna -ja som pred porodom tiež PN a normalne ma lekar vypisal na MD 6 tyzdnov pred plánovaným porodom - som ho popytala a nerobil s tym ziaden problem 😉