Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

zuzuula
1. sep 2010

ahojte baby chcela by som poradit, momentalne som nezamestnana, a zistila som ze som tehotna, comu sa velmi tesim lebo na to cakame uz velmi dlho. Viem ze pojdem na rizikove, lebo som mala stale nejake problemy tak budem musiet byt doma, neviete poradit ako to je zo zamestnanim ked by som chcela dostavat vyssiu PN ku. Dobrovolne si platim, ale tych 270 dni budem mat az v januari. Dakujem za radu

matka2828
6. sep 2010

ahojte viete mi poradit
v robote som bola v 3 mesacnej skusobnej dobe a som na PN mam rizikove tehotenstvo budem mat narok na matersku da sa pripoistit ?

evaka
8. sep 2010

Zienky, viete mi povedat ako a ci ovplyvni PN vysku materskej? Materska sa bude ratat z tohto roka, kedze termin nastupu na matersku je koncom januara bud. roka. Krati sa potom vyska materskej v zavislosti od poctu dni na PN? Dakujem krasne.

zuzi55
9. sep 2010

ahojte baby.chcela by som sa spytat ci neviete kedy mam narok na marodku na rizikovom tehotenstve.po skole som totiz odisla do anglicka kde som bola vyse roka a tu som zamestnana 7mesiacov.tento mesiac mi konci pracovna zmluva teda budem musiet ostat doma.mam narok na marodku aj ked nemam odrobene na Sk 3roky??som v 7t.t. dakujem

bellasandra
13. sep 2010

@evaka ja som na rizikovom bola skoro celé tehotenstvo, to znamená som dostávala teda pn-ku. Na socialnej poistovni som sa bola pýtať, aká mi vychádza výška materskej, a rátali mi to z hrubého platu, a nie za nieaké posledné obdobie, čiže tam tu pn-ku nezarátavli, teda nebrali ju do úvahy. Tak si myslím že aj tebe by sa to malo rátať, podla platu . ... 😉

bellasandra
13. sep 2010

@susika ja som bola na pn-ke od marca, vypísal mi ju gynekolog- diagnoza rizikové tehotenstvo, vychádzky mi tiež vypísal on, a žiadny problém . Prečo by ti mal obvodný vypisovať pn ?

gapa
13. sep 2010

@evaka
Nie nekráti, dni PN sa vynímajú pri vypočte, t.j. vym.základ za rok 2010 sa delí počtom dní bez PN.

gapa
13. sep 2010

@zuzi55
môj názor, no skúsenost nemám: nárok na nemoceskké na SK mať nebudeš, ak pred vznikom PN nebudeš na SK nem.poistená. Bud ako zamestnaec alebo ako DNP. DNI nem.poistenia z UK sa ti prirátajú ku dnom na SK, tj. splníš potrebaných 270dní (ak by bola PN z DNP a nie zamestnania). Treba si z UK vyžiadať potvrdenie o dnoch nem.poistenia, nejaké E myslím E 104. Aj k nároku na materské to budeš potrebovať (tak asi prefotiť a nechaj overiť???)alebo sa spýtať, či dať overiť, ked aj k žiadosti o materské ho budeš potrebovať, nech nevybavuješ z UK nanovo)
Dobré by bolo sa prihlásiť na DNP do 8tt, ak ti už nebude trvať v UK. Vraj oboje mať súbežne nemôžeš, no aby bola materská slušná, tak treba do 8tt podla teraz platného zákona (možno od nového roku to bude už miernejšie, no nie je to isté). Ak máš možnosť sa zamestnať, je to asi lepšie, tam 26týž, netreba.

evaka
14. sep 2010

@gapa dakujem ti krasne, si ma potesila, kolegyna, co je na materskej mi tvrdila, ze je to pokratili, tak som si fakt nebola ista. A este by som sa chcela spytat, ked firma menila nazov k 1. maju tohto roka, to sa bude brat VZ len od maja, ci aj tak za cely rok?

gapa
15. sep 2010

@evaka
ak ste nepodpisovali nové zmluvy a išlo len o zmenu názvu firmy, tak v SP nerobili odhlášky a nové prihlášky (to by bolo inak), takže ostáva po starom.

evaka
15. sep 2010

Dakuje krasne, tak uz mam jasno 🙂 . Este raz ti dakujem krasne za vsetky mamicky, ze si vzdy ochotna vednovat nam cas a dat odbornu radu pre nas, co v tom nie sme doma. Vsetko dobre prajem.

evulik6
3. okt 2010

ahojte ...potrebovala by som poradit.... pred par dnami som zistila z testu ze som teho a chcem sa spytat ci ma vyznam este vybavit si DNP. Som len v 5tt. Dakujem

monymony
5. okt 2010

Ahojte...mam presne tu istu otazku ako evulik6, vcera som zistila, ze som tehotna, k lekarovi som objednana az v piatok, tak az potom budem vediet v akom tyzdni som (predpokladam ze to bude max 5tt). Chcem sa teda opytat, ci ma vyznam si vybavovat DNP, alebo co by som si mala navyse este platit, aby materska bola slusna (lebo ked som dnes videla tie spravy, ze budu kratit na 190EUR, ma skoro vystrelo....ved ani tych 250 ci kolko to bolo, bolo uz mizerne malo)....mam dva roky odpracovane, teraz som zacala treti, a kedze som ucitelka, neviem ako dlho ma lekar necha v praci......Dakujem za radu...vobec neviem na koho sa obratit, cakame prve dietatko a v podstate este stale tu vcerajsiu spravu spracuvavam....

emia
14. okt 2010

ahojte, ja by som sa chcela spýtať, som na rodičovskej, no platim si DNP aby som mala materskú, keďže na budúci rok mam termín pôrodu 😉 , ak mám zaplatených 270 dní a pôjdem na marodku môžem byť na marodke až do nástupu na MD? 😒 Kedy musím najneskôr nastúpiť a vybaviť si MD, ktorá mi bude platiť z DNPo? Myslím tym, či sa môže nastúpiť na MD napr. 2 týždne pred pôrodom, pýtam sa to preto aby som niečo nezbabrala a dostala matersku. 😝

jablonka222
14. okt 2010

ahojte ja by som sa chcela spytat teras som na pn 25.10.mam nastup na matersku doktorka mi chce ukoncit aj pn chcela by som vediet ci do porodu nieco dostanem lebo materska mi asi ani nevide neviete mi niekto poradit

wchmoka
16. okt 2010

pomozete mi porosim niekto, lebo uz mam z toho zmatok. Za ake obdobie sa mi vyratava PN ak nastupim na PN v rizikovom tehotenstve v novembri 2010?
A ako je to s dobrovolnym nemocenskym pripoistenim, Treba ho platit nepretrzite az do cerpania, alebo staci plati si 270 dni a potom kedykolvek pri nastupe na matersku vyuzit davky? Je tam nejaka doba ktora sa musi dodrzat?
dakujem krasne za info

luuca1
2. nov 2010

Baby neviete náhodou či to zvýšenie materskej dávky a predlženia sa bude týkať iba tých mamičiek ktoré pôjdeu na materskú od januára alebo aj tých ktoré nastupujú od decembra ale termín pôrodu majú na január......????

l.lara
4. nov 2010

@gapa ahoj, ak by si bola taka dobra, potrebovala by som poradit. v maji/juni cakam babatko, asi budem cele tehu na rizikovom a od januara mam po rodicovskej dovolenke nastupit do prace. ak by som ale zo zdravotnych dovodov nemohla nastupit, z coho sa mi bude ratat PN a materska? resp, mozem ist vobec po ukonceni RD hned na PNku? zatial mi nikto nevedel poradit, tak ma odporucili na teba, ze ty sa vyznas..🙂 dakujem

gapa
4. nov 2010

@l.lara
podla terajších zákonov ak ti PN vzikne hned prvý den, kedy máš nastúpiť do práce, tak sa bude rátať z pravdepodoného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem. poistnie v mesiaci vzniku PN. Ten uvádza mzdárka do potvvrdenia pre SP. Z neho sa vyráta denný VZ tak, že sa vydelí číslom 30.

Toto ale uvádzam prípad, podla teraz účinného zákona. Neviem, ako je to po novom roku, lebo sú tam navrhované nejaké zmeny. A celkom tomu nerozumiem, ako to bude vprípade, ak od ukončenia RD bude menej ako 31dní ale nejaký den sa odpracuje. Takže neviem, na istotu ti to povedať.

gapa
4. nov 2010

@jablonka222
povedz to lekárke a podla mna by sa malo dať aj tak, že ti neukončí PN, ak ti nárok na materské možno nevyjde. Skús sa poradiť aj na SP.
napíš napr. dotaz na soc.poistnovnu cez poradnu SP. Či môžeš požiadať o materksé, t.j. lekárka ti vypíše žiadosť o materské a nemusí ti zároven ukončiť pn, ak nevieš, či ti vznikne nárok na materské (kvôli splneniu podmienky 270dní do pôrodu, predpokladám) Tú odpoved potom daj lekárke.

(a daj potom vedieť, ako si to vyriešila. Tada ak chceš, bola by som zvedavá. Už tu také prípady boli, no nik nedal vedieť, ako to dopadlo. )
V zákone sa o niečom takom hovorí napr. tak, že ak vzniká nárok na materské, tak sa už nevypláca nemocenské od 6týž. pred pravdepodobným termínom pôrodu. Z toho usudzujem, že ak nevzniká nárok, tak by sa malo pokračovať v poberaní nemocneksého ale samozrejme, to nejde ak by ti pn ukončila. vid § 34 ods.6 + §35 Zákona o sociálnom poistení.

l.lara
5. nov 2010

@gapa dakujem, si zlata.🙂 noo, to som ale v situacii... ☹ a keby som odrobila v tom januari aspon cca 2 tyzdne?

emia
13. nov 2010

@gapa to čo píšeš o zákone že ak vzniká nárok na metersku tak sa nevypláca nemocenske 😕 , mam to chápať tak že ak mam nastupiť v polovici decembra na matersku tak ma doktor nemôže nechať na PN dlhšie, aby som šla na matersku neskôr napr. až niekedy v januári, tesne pred pôrodom? 😖 prečo? 😝

gapa
13. nov 2010

@l.lara
no tak medzitým som toto písala na stránkach www.porada.sk som nad tým tam dumala a objasnila mi to Jana MOtyčková.
Nie je problém, ak nastúpiš po RD(trvajúcej vyše 2,5roka) do práce a za pár dní nastúpiš na MD. LEbo tu sa nebude sledovať, či ti trvalo nem.poistenie 31dní (alebo teraz sa hovorí už o 90dnoch) pred nástupom na MD. To, či si bola pred nástupom na MD aspon 31 (90) dní nem. poistená sa skúma len pri uplatnení nároku z nem.poistení, ktoré vznikli v tom istom roku, ako je nástup na MD alebo kalend.roku pred nástupom na MD. A to nie je tvoj prípad, lebo tvoj prac.pomer začal skôr, ked si už čerpala MD a RD z neho.
Materské sa ti bude rátať z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Daj si bacha, aby mzdárka napísala celomesačnú mzdu. Materské na 1kalend.den bude = suma čo uvedie mzdárka deleno 30 x55% (podla teraz účinného zákona, príp. x 60% podla toho čo sa hovorí)

gapa
13. nov 2010

@emia
vid § 34 ods. 6 Zákona o sociálnom poistení.

a okrem toho, ak nastúpiš na MD neskôr ako 6týž. pred PTP, tak sa môžeš ukrátiť na dlžke poberania materksého vid § 48 ods.6

juana2
14. nov 2010

ahojte som nezamestnana a platim si DNP ak by ma doktor vypisal na PN kolko by som dostala PN? platim si 47e a som vo 4mesiaci dakujem.

jamilanka
28. nov 2010

@juana2 ahoj, musis napisat kolko si platis, prip, ci si bola predtym zamestnana, ci mas narok na nemocenske davky ked budes PN. DNP ak si nebola predtym zamestnana si musis platit 270 dni, az potom mozes cerpat nemocenske. Tak napis ci si predtym v priebehu dvoch rokov pracovala a kolko.

jamilanka
28. nov 2010

@juana2 aby bola jasna ta otazka nie kolko ao sumu, to si uviedla, ale ako dlho. a ci si robila nejaku zmenu vymeriavacieho zakladu, prip. si si dala odhlasku, novu rihlasku a pod. dake blizsie informacie, neda sa to takto posudit,

katarinafr
29. nov 2010

ahojte, potrebovala by som poradiť...,som v 20 t t , som dosť prechladnutá a neviem, či je lepšie dať sa vypísať PN od lekára, alebo zobrať týždeň dovolenky od zamestnávateľa...???

juana2
13. dec 2010

@jamilanka ahoj ja som bola 5rokov dobrovolne nezamestnana a platim si od januara do soc.pois.a momentalne som dva tyzdne zaregistrovana na urade prace a chcela by som sa vypisat na pn.Tak by som uz mala narok na marodku?a kolko asi ja si platim 47,70 dakujem

juana2
13. dec 2010

@juana2 nemala som net tak sa mi nedalo nakuknut sem este raz dik 🙂