Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

fiona8
13. mar 2009

dakujem velmi pekne za obsirnu odpoved..... 🙂
ja to mam take vseliake, vystriedala som dost zamestnavatelov a bola som aj zivnostnicka....takze som asi specificky pripad ☹

mirip
16. mar 2009

ahojte chcem sa vás spýtať, zamestnaná u terajšieho zamestnávatela som od septembra 2007 a teraz od 4.marca 2009 som vypísaná na rizikové čiže som na PN, ovplyvní to nejako moj Mareský príspevok ked pojdem na riadnu MD?

gapa
16. mar 2009

mirip,
neovplyvní, aj tak sa ti ráta materské z roku 2008 a dni nem.poistenia ti plynú aj jpočas PN

amsi
21. mar 2009

Ahojte,potrebujem poradit. Som na PN od zaciatku tehotenstva a to od zaciatku januara a zostanem, az kym nenastupim na matersku. Mam narok na nejaku dovolenku pred nastupenim na matersku? A co treba vsetko v praci vybavit, ked ukoncim PN a nastupim na matersku dovolenku?

silviamt
21. mar 2009

ahoj amsi, neporadim ti toho vela, ale mne zostalo este 19 dni starej dovolenky, dr. ma vypisala z pn a teraz si cerpam dovolenku do nastupu na MD co je buduci mesiac. Ak mas este dovolenku nemal by byt problem s cerpanim. Mne povedala uctovnicka, ze aby som poslala doklad o zaciatku MD a a potom rodny list babatka ked sa narodi, na personalnom ti povedia najlepsie

gapa
21. mar 2009

amsi,
ak tvoj PP bude trvať k 31.12.09, tak nárok na dovolenku za r.2009 ti vznikne a bude krátený o neodpracované dni v r.2009 (o 1/12-tinu celoročného nároku za prvých 100neodpracovaných dní a za každých dalších celých 21neodpracovaných dní o dalšiu 1/12-tinu).

Dni čerpania MD, dni čerpania riadnej dovolenky sa rátajú ako dni odpracované.
Dni PN, očr, rodič. dovolenky sa rátajú ako neodpracované.
Dni neodpracované treba rátať bez víkendov, t.j. len dni od pondelka do piatka.

Ak si však už od januára PN, t.j. nemáš odpracovných ani 21dní, tak k nástupu na MD nebudeš mať nárok ešte na žiadnu dovolenku za r.2009. No je možné poskytnúť dovolenku pred vznikom nároku na nu, ak je predpoklad, že do konca roka/PP vznikne nárok. No to záleží od zamestnávatela, či ti to umožní.

jetko
22. mar 2009

ach jo, nemáme to jednoduché...

ivka235
23. mar 2009

Ahojte. Som tu prvý krát a vidím,že máte skúsenosti s vyplácaním md a pn. Ja mám takú otázočku-ak by mi niekto vedel poradiť alebo tiež bol v takej situácii.Minulý rok v máji som si otvorila živnosť-samozrejme som využila možnosť neplatiť si odvody prvý rok podnikania.Teraz som otehotnela a neviem,či si mám teda začať platiť odvody,aby mi vyšla teda materská a následne rodičovský,alebo čo s tým. Chystám sa na to opýtať na SP,ale ak by ste sa s tým náhodou niektorá stretli,napíšte ako to vlastne je.Lebo čo viem,tak na pn nárok nemám,keďže som si neplatila nemocenské poistenie.

gapa
23. mar 2009

ivka,
napíš aký je tvoj pravd.termín pôrodu a aké si mala nem.poistenia cca v posledných dvoch rokoch pred ním.

ivka235
24. mar 2009

Gapa, pravdepodobný TP máme na 7.11.. Do 31.5.2008 som bola zamestnaná,čiže v júni išli za mňa posledné odvody do SP.

andrea16
24. mar 2009

Ahojte babulky,
potrebujem poradit na konkretnom pripade: momentalne som zamestnana,PP mam uzavrety na dobu urcitu od 9.6.08 do 31.12.09. V roku 2010 planujem ist na MD /predpoklad otehotnenia 10-11/09 za priaznivych podmienok/. Docitala som sa,ze sa mozem dobrovolne nemoc.poistit kvoli prilepseniu na materskej. Je vhodne to urobit uz teraz napr.april, maj, jun? Treba o tom informovat aj zamestnavateľa, ze som sa dobrovolne poistila? Tym padom by som platila aj ja,ale aj zamestnavatel nemocenske poistenie? A co po 31.12.09, treba sa niekde hlasit a platit ostatne poistenia, ked mi skonci PP?

gapa
24. mar 2009

ivka,
ak nebudeš ani po 1.7.09 povinne poistená ako szčo! tak treba rýchlo konať. Treba sa hned prihlásiť na dobrovolné nemocenské poistenie (DNP) najlepšie s maxim. VZ 2003,09eur. Ak sa prihlásiš 25.3.09, tak potrebných 26.týždnov uplynie 22.9.09, takže od 23.9.09 môžeš nastúpiť na MD a tá sa bude rátať z VZ z DNP. Ak by si nastúpila na MD skôr, resp. porodila skôr, tak tvoj nárok by sa rátal len z minimálnej mzdy.

NO pri termíne 7.11.09 je obvyklý nástup na MD 26.9.09 (6týždnov pred termínom), t.j. ak využiješ DNP, tak nenastupuj na MD skôr ako po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP.

Podmienku aspon 270dní nem.poitenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom splníš vdaka ukončenému prac.pomeru, lebo v období od cca11/07 do 5/08 si bola nem.poistená ako zamestnanec. Takže tieto dni sa ti ku dnom DNP prirátajú.

Ak by si však bola k nástupu na MD zároven aj povinne nem.poistená ako szčo, tak by to mohlo byť nejasné. Preto by potom bolo predpokladám lepšie prerušiť szčo, aby ti neuznali nárok z povinného NP szčo miesto DNP. Pri trvaní viacerých nem.poistení je to totiž ťažko odhadnutelné, ako to SP posúdi.

Takže treba rýchlo konať, ak sa rozhodneš pre DNP, lebo vidíš podla dátumov, že nástup by mal byť 26.9.09, ak ti ostane tento termín a môžeš najkôr 23.9.09!!! Tak ak ti presunú o pár dní termín, nech je to OK. 😉

Dalšia možnosť je prihlásiť sa na DNP aj neskôr (netreba hned) na cca dva mesiace, stačí z minima, (aby si splnila tých potrebných 270dní), potom sa odhlásiť z DNP a pred nástupom na MD sa zamestnať s vysokým vym.základom. Potom by sa materské rátalo z tohto zamestnania (ak by si nebola povinne nem.poistená ako szčo)

gapa
24. mar 2009

andrea,
zamestnávatelovi nič nahlasovať nemusíš, ak sa dobrovnolne prihlásiš na dNP.
V tvojom prípade nebudem radiť, lebo to záleží od konkrétnych dátumov a aj tvojho VZ v zamestnaní v r.2009 a vlastne tiež v r.2008.
Aby si rozumela, ak by ti k nástupu na MD trvalo len DNP a už netrvalo zamestnanie, tak nie je jasné, či SP uznáva nárok z oboch týchto nem.poistení.

Ak by si sa neprihlásila na DNP a po ukončení PP 31.12.09 bola tehotná aspon cca 11týžden, tak ti vychádza nastúpiť na MD v ochrannej lehote, ktorá je 6mesiacov od ukončenia PP. Materské by sa ti v takom prípade rátalo z vymer.základov v období 9.6.08-31.12.08, lebo sa to berie, akoby si nastupovala na MD v posledný den prac.pomeru.

Ak by si ale po uknčení tohto PP mala ešte iný PP, stačí pár dní z vysokým vym.základom na 1kalend.den, tak materské by sa rátalo z neho.

gapa
24. mar 2009

andrea, preštuduj si dôkladne toto:
http://jozefmihal.blogspot.com/ seriál o materskom

no od 1.1.09 navyše platí, že vym.základ možno meniť až po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ.

A tiež dôležíte, že ak máš v zamestnaní napr. mzdu 500eur mesačne, tak ti soc.poistovna v danom období bude brať z DNP maximálne VZ v sume rozdielu medzi aktuálnym maximom t.č. 2003,09eur a tvojou konkrétnou hrubou mzdou (tá je obvykle vym.základom pre nem.poistenie zo zamestnania) za daný mesiac. Prihlásená na DNP síce môžeš byť z maxima a aj z neho platiť, no v SP na DNP by ti vznikal preplatok.

Preto, ak by si schcela max.materké pomocou DNP, tak jedine byť tehotná pri ukončení PP maximálne do 8tt a prihlásiť sa do tohto 8tt. na DNP (aby stihlo uplynuť potrebných 26týždnov do nástupu na MD!!!!!!). No prihlásiť sa na DNP až po ukončení PP aby aj SP brala maximum.

Je to vela info, no najprv treba dôsledne prštudovať ten link a až potom sa prípadne pýtať. 🙂

gapa
24. mar 2009

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! OPRAVA
andrea,
ivka,
v dvoch predchádzajúcich príspevkoch (dúfam, že nikde inde!!! 🙄 !!!) som uviedla, že max.VZ je 2003,09eur !!! . Samozrejme správny aktuálny maximálny VZ je 1003,09eur!!!!!!!!!!!! (nejako mi stále robia problém tie eurá. Tak dúfam, že som nikoho nesplietla 😀 😀

Dúfam, že si info overujete aj inde, nie len z jedného zdroja 😉

ivka235
24. mar 2009

gapa, ďakujem za rady,ale aj tak mám v tom troška hokej. Za rok 2008 sme spravili daňové tak,že ešte stále by som nemusela platiť sociálku. Takže to aj tak spravím a prihlásim sa ako DNP??? Tým pádom by mi rátali materskú z minimálky-t.z.55% z 295,50??? A aké odvody vychádzajú z max.VZ? Myslím,že živnosť si ponechám aj počas materskej. Alebo by bolo lepšie ju prerušiť?Fakt netuším,čo spraviť.Nechcem otravovať,ale ak budeš mať čas,napíš.Ďakujem!!!

andrea16
24. mar 2009

Dakujem za info od ivky a gapy.....prestudujem ten link dokladnejsie

Ale predsa mam este 1 otazocku: ak mam PP na dobu urcitu do 31.12.09 a budem na PN aj po skonceni PP, treba sa hlasit na socialke a tiez si platit zdravotne?

gapa
24. mar 2009

na sp nemusíš
na zp budeš poistencom štatu ako poberatel nemocenského. treba zajst na zp s potvrdením či rozhodnutím o poberani nemocenského zo sp

luciaq
27. mar 2009

ahojte aj mna tato tema velmi zaujima. chcela by som vediet ci by mi niekto z vas vedel pomoct aj s mojim problemom. som zamestnana a poberam minimalnu mzdu, ale zaroven som aj zivnostnik. z obidvoch zamestnani mam minimalne odvody. kedze som uz raz potratila , tak pri dalsom tehotenstve ma lekarka da na rizikove. chcela by som vediet ako by sa dali zvysit nemocenske davky, tak aby som nemusela poberat minimalne nemocenske davky. viem o dobrovolnom nemocnenskom poisteni,ale to si uz nestihnem platit, kedze pri mojej diagnoze musim co najskor otehotniet. dakujem

gapa
27. mar 2009

Luciaq
Dosiahnuť vyššie nemocenké môžeš jedine z pracovného pomeru. Môže vzniknúť napr. aj den pred vznikom PN.

luciaq
27. mar 2009

kedze mi moj sef ponukol ,ze ma zamestna s maximalnym vymeriavacim zakladom, je nutne pri ukonceni povodneho pracovneho pomeru zrusit aj zivnost? dakujem za predchadzajucu odpoved

gapa
27. mar 2009

Z dôvodu nároku na max.nemocenskú netreba rušiť živnosť. Len to treba potom dobre premyslieť s dátumami začiatku nového PP a nástupom na PN. A ak ti bude trvať aj živnosť, tak treba od lekára 2x doklad o PN (ale to asi vieš). No a samozrejme potom dodržiavať liečebný režim.

luciaq
27. mar 2009

Ďakujem, na sociálke v BB mi nikto nevedel podať normálne info.

redangel
28. mar 2009

ahojte kocky 🙂 rada by som vas poprosila o radu - ak sa da...
- keby som sa napriklad v maji 2009 nechala vypisat na PN (chripka alebo tak nieco 🙂 a zostala na nej cca do septembra s tym, ze hned na to by som(ak to pojde) otehotnela a bola na rizikovom, co sa u mna da predpokladat - z coho by mi ratali v roku 2010 matersku? resp. rata sa do hrubeho prijmu za rok 2009 aj PN? alebo by sa bral do uvahy len ten prijem od zamestnavatela, ktory by som dostavala do maja 2009?
Pre spresnenie - este nie som tehotna, ale uz od minuleho mesiaca si radsej platim DNP.
Velmi pekne dakujem vopred 😉

skajkaze
29. mar 2009

Ahojte baby,neviete mi prosim poradit-som nezamestnana od 1.septembra 2008,do februara 2009 mi vznikol narok na podporu v nezamestnanosti,no v januari som otehotnela a od 25februara som na PN.Chcem sa spytat-ak budem marodit nadalej bude mi UPSVaR vyplacat marodku,aj ked uz presla polrocna lehota,alebo mi budu vyplacat len minimalnu socialnu davku?dakujem

lienocka235
29. mar 2009

skajze

k ochrannej lehote
ochranná lehota je
42 dní po skončení nemocenského poistenia
ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 42 dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie
v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, šesť mesiacov

u teba ale nemocenske nezaniklo v obdobi tehotenstva.. lebo v septembri si este tehotna nebola.. cize uz si mimo ochrannnej lehoty
takze na PN mozes byt ale na nemocenske ti narok nevznikne..

toto samozrejme je inak ak si bola na DNP dobrovolne nemocensky poistena...

narok na socialnu davku posudzuje socialny odbor nie urad prace.. a tam bude zavisiet ci nieco dostanes od vela faktorov.. prijmu manzela, ci zijete v domacnosti s rodicmi a pod..

skajkaze
29. mar 2009

lienocka dakujem a este by som mala jednu otazku-dobrovolne nemocensky poistena som od 24.2.2009,mam na niejake nemocenske narok teraz,ked som poistena len tak kratko.dakujem

gapa
29. mar 2009

skajkaze,
ak si bola zamestnaná/nemocensky poistená aspon 270dní cca 9mesiacov v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN, tak ti vznikne nárok na nemocenské z DNP z minim.mzdy, t.j. od 4-tého dna PN je to 55% z denného vym.základu a ten je 295,5eur:30. Prvé 3dni len 25% z DVZ: Dúfam, že si sa prihlásila z maxim.VZ, kvôli materskej.

gapa
29. mar 2009

a samozjreme asi vieš, že na MD treba nastúpiť až po uplynutí 26týždnov od 24.2.09 😉

skajkaze
29. mar 2009

gapa moja dakujem velmi pekne,samozrejme dala som si max.VZ.Na ten odchod na matersku ma upozornili,vyslo mi to tesne-2 dni neskor a nemam nic,tak som bola rada 😉 Ked dojde napr.k predcasnemu porodu,tak na to stracam narok,alebo je tu vynimka?