Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

gapa
5. apr 2009

🙂 😅 😵

gucci31
21. apr 2009

Ahojte.Číítala som si všetky príspevky pozorne.Dlho nikto nepísal,tak neviem,či sa niekto ozve a poradí.Určite sa to tu už spomínalo...,ale fakt mám z toho riadny chaos.Zamestnaná som od 10.nov.2008 a PP mám na dobu určitu t.j. do 30.4.2009.Vlastne nesplnam 270dní NP pretože predtým som nebola zamestnaná,takže nemám nárok ani na matersku.Dnes ma gyn.vypísala na rizikové.Nie zo zdrav.dov.,ale koli robote.Som v 16t.t. a 4 okt.mám termín porodu.Kto bude teraz za mna platit poistné.Jasné,že zamestnavatel už len za tento mesiac.Musím to íst niekde nahlasit? A zaujímalo by ma k čomu je dobrá tá 6 mes.ochranná lehota? NP do toho nespadá však?Za akú koľvek radu ďakujem.

gucci31
21. apr 2009

A ešte niečo.Keď chcem platit DNP aby som splnala tých 270 dní od kedy mám začat?Hneď od ukončenia PP?

juliett99
21. apr 2009

pekny vecer prajem
aj ja by som mala otazocku, za minuly rok som bola zamestanana az od 1. novembra ale uz som doma na rizikovom. prestym som bola skoro 3 roky v UK a rok som bola v 1O mesiacov dobrovolne nezamestna..
budem mat narok na matersku??

gapa
21. apr 2009

pre teba by bolo najlepšie sa prihlásiť na DNP od 1.5.09 a po uplynutí 270dní v súčte so zamestnaním (myslím vychádza to na cca 6.8.09, ak si nemala prerušené NP zamestnanca napr. neplateným volnom) sa odhlásiť z DNP a zamestnať krátkodobo s vyšším VZ. Potom by sa ti materské rátalo z tohto posledného zamestnania, aj keby trvalo napr. 2dni.

Ak sa prihlásiš na DNP a nebudeš mať už žiadne iné nem.poistenie (nové zamestnanie), tak nárok na materské budeš mať len rátanú z minimálnej mzdy, lebo od prihlásenia na DNP do nástupu na MD neuplynie potrebných 26týždnov. Tvoj nástup na MD pri PTP 4.10.09 bude bud 23.8.09 alebo najskôr 9.8,09 (ak 8týž pred PTP, no neviem, či je možné nastúpiť skôr ako 6tt pred PTP v ochrannej lehote). Preto ak chceš sa prihlásiť na DNP len z dôvodu materského, tak sa ti neoplatí platiť z VZ vyššieho ako minimum.

No najlepšie by bolo kombináciou so zamestnaním pred nástupom do zamestnania. Z toho zamestnania by si mohla nastúpiť na MD v ochrannej lehote.

juliett99
21. apr 2009

gapa dakujem za vysvetlenie
ale po pravde som z toho na vetvy,,
co sa tyka prace ja som na Pn pretoze uz som dvakrat krvacala a tak doktor usudil ze pracovat nemozem a musim lezat..
co znamena DNP?? a kde sa o to treba hlasit?? ja az do porodu budem musiet lezat ak neskoncim v nemocke..

prepac ze nechapem co si pisala ,, ☹

gapa
21. apr 2009

tá odpoved z dnes o 19.18hod bola pre gucci,
ešte doplním pre gucci, že
štát neplatí za nikoho nem.poistenie a nem.poistenie netrvá od ukončenia PP.

Po ukončení PP bude treba odniesť rozhodnutie zo SP o priznaní nemocenského (pravdepodobne si ho budeš musieť so SP vyžiadať, lebo posielajú to len niekomu) na zdr.poistovnu.

No a s tým novým PP by bolo potom najlepšie ukončiť PN a zamestnať sa na pár dní a treba sa radšej potom poradiť na ako dlho a s akým platom.

Inak treba sledovať, lebo vraj sú možné nejaké nepriaznivé zmeny s dobrovolným poistením.

gapa
21. apr 2009

juliett,
ak bude trvať tvoj PP až do nástupu na MD, tak v pohode bude nárok na mateskú, lebo aj počas PN ti stále trvá nem.poistenie. Pri nástupe na MD v r.2009 bude tvoja materská rátaná z obdobia od vzniku PP t.j. od 1.11.08 do 31.12.09 a vlastne by mala byť na 1kalend.den rovnaká ako ti budú vyplácať so soc.poistovne nemocenské (prvých 10dní platí zamestnávatel náhradu príjmu pri dočasnej PN a tá je za prvé tri dni nižšia, len 25% zo základu, od 4-tého dna je to rovnaké ako zo SP).

juliett99
21. apr 2009

gapa dakujem si zlata ze takemu nemehlu si to vysvetlila nejako mi to neklape ale uz som pochopila..
dala si mi to po lopate tazke uz chapem,,,
dakujem este raz,, 🙂 🙂

gapa
21. apr 2009

juliet som sa kiksla v dátumoch. ☹ 😝
Tá materská sa bude rátať z obdobie nie od 1.11.08 do 31.12.09 ale od 1.11.08 do 31.12.08!!!

juliett99
21. apr 2009

to znamena ze dostnem matersku iba v podstate za dva mesiace??

gapa
21. apr 2009

nerozumiem otázke. Bude sa rátať z obdobia dvoch mesiacov (nie za dva mesiace). Napr. mne sa rátala len z dvoch dní 😉

juliett99
21. apr 2009

takze zamestnana so od 1.11 2008 a pracovnu zmluvu mam do 31.10.09
a budem uz az do konca na rizikom ako som pisala,,

gapa
21. apr 2009

juliet,
materské dostaneš normalne až do ukončenia, aj ked tvoj PP nebude trvať. T.j. obvykle 28týždnov. Ja som len písala, z ktorého obdobia sa bude rátať jej výška. 😉

Len teda neviem, ako to bude v tvojom prípade s prihláškou na SP. Lebo ak by ti trval PP až do ukončenia MD, tak by si si sama dávala prihlášku na SP až po ukončení MD, nástupom na RD. Ak však tvoj PP skončí ešte pred pôrodom, tak podla mna si mušíš dať prihlášku tak isto ako by si bola nezametnaná, t.j. do 45dní od pôrodu.

Ak by si porodila ešte pred ukončením PP, napr. 30.10.09, tak veru neviem, ako to treba urobiť!!!??? Aby si nemala ani den bez dôch.poistenia.

juliett99
21. apr 2009

dakujem moja,, za super vysvetlenie,, si fakt zlata 😉 😉
ta prihlaska na Sp je co?,
a kde sa podava ta prihlaska,-- na socialnej poistovni?

gapa
21. apr 2009

áno, na SP podla bydliska

juliett99
21. apr 2009

dakujem este raz ,, ked sa mi zlepsi stav tak sa pojdem popytat,, dakujem este raz,,
pekny vecer

gucci31
22. apr 2009

gapa ďakujem ti ! hneď som mudrejšia.ale ako si písala,ked si chcem DNP platit len z dôvodu meterského sa to neoplatí.Lebo veru pochybujem,že ma niekto zamestná,ked som tehotná.Na materské nárok nebudem mat,tak potom načo?na nejake prídavky určite,však?To kto by mal za mňa odvádzat poistnenie,ked som na PN som myslela ZP,SP.Lebo ak nikto,tak mi je vlastne úplne zbytočné byt na PN.Lebo ako som písala dokt.ma vypísala len kôli tomu,že som mala také zamestnanie,ktoré by som ako tehotna robit nemala.

gapa
22. apr 2009

gucci,
Terajšia PN nie je zbytočná. Jedine že máš novú prácu, tak nie.

Až do jej ukončenia budeš poberať nemocenské zo soc.poistovne. Ak by si PN ukončila, tak nárok na podporu nebudeš mať (ak si nebola aspon 2 roky/resp. 3roky v posledných štyrooch rokoch poistená v nezamestnanosti). Takto budeš poberať aspon nemocenské.
Počas poberania nemocenského za teba bude štát platiť zdravotné poistenie. Ale žiadne iné poistenie. Treba odniesť na ZP doklad o poberaní nemocenksého (no to som predpokladám už písala).

Ak PN ukončíš, tak sa treba zaevidovať na UP, inak si budeš musieť sama platiť zdrav.poistenie. Po ukončení PP/nem.poistenia si v 6mesačnej ochrannej lehote so zamestnania pre nárok na nemocenské a ošetrovné zo zamestnania (aj ked niektoré pracovníčky SP s tým majú problém, zákon v tom hovorí jasne).

No sama sa vtom mušíš najprv lepšie zorientovať.

😉

gucci31
23. apr 2009

Aha.Takže je jasné,že na PN zostanem.A ešte niečo.To potvrdenie,že poberam nemocenské mi daju kde na SP?gapa ďakujem ti moc krát!!!!

gapa
23. apr 2009

gucci,
áno,SP podla sídla zamestnávatela, môžeš tam zavolať, alebo zájsť V RáMCI VYCHáDZOK 😉 no podla mna, najprv si to pozisťuj v ZP

no a ešte ohladne tej PN (myslím, že aj inej mamičke som to písala včera), vraj je možné byť na PN až od 6týždnov od pôrodu (počas šestonedelia), ak by si nemala nárok na materské, t.j. sa neprihlásila na DNP.

no a nezabudni potom na prihlášku do SP podla bydliska do 45dní po pôrode. papiere si priprav najlepšie ešte pred pôrodom a potom si urob kopie a nechaj potvrdiť prevzatie v SP. kopie si dobre uchovaj, tak ako napr. zápočtové listy až do dôchodku 😉

whoknows
23. apr 2009

Ahoj holky, mám v tom pořád dost zmatek, ale možná mi někdo poradíte. Od záři jsem zaměstnaná, předtím jsem v posledních dvou letech zaměstnaná nebyla a soci. a nem. pojištění jsem si neplatila. Nyní jsem asi od poloviny února na PN. Termín porodu mám na konci září, takže po celou dobu zřejmě budu na PN. Platí za mě zaměstnavatel během pracovní neschopnosti sociální a nem. pojištění? V případě že ano, budu mít tedy od toho září nárok na Mateřskou?
Díky moc

gapa
23. apr 2009

whoknows,
na Sk aj počas PN, v prípade, že prac.pomer trvá, tak trvá aj nem.poistenie. Takže bude aj nárok na materské.

gucci31
24. apr 2009

Ok gapa.Tak ja pojdem do ZP a pozistujem si.Miesto zamestnavatela je v Ilave ale čo mi hovorili oni maju SP až v BA.Nevieš či je možné keby to potvrdenie pošlu poštou?Napr.keby poviem zamestnavatelovi.

gapa
24. apr 2009

Lepšie si tam zavolať, no ale do Ba je to dosť problém volať cez spojovatela, lebo aj tak sa presťahovalo oddelenie nem.dávok, ktoré má na starosť aj vyplátu nemocenského.

Možno si radšej zavolaj na tel. 02/20813351 povedz o čo ti ide (potrebuješ myslím rozhodnutie o priznaní nároku na nemocenské, ktoré potrebuješ pre ZP, lebo ti končí PP) a tvoje priezvisko. Snád ti povedia ku komu patríš a dajú telefon. číslo. Nie je to spojovatelka, ale na tejto klapke je pani, čo má na starosti mna. No je to SP Ba mesto, takže ak tam patríte.

gapa
24. apr 2009

Keby si volala cez spojovatela, tak pravdepodobne môžeš skúšať volať aj niekolko hodín a počúvať ich hudbu a niečo také, že bud si počkaj alebo čakaj. Som takto presedela striedavo pri telefone skoro 4hodiny. ☹

gucci31
25. apr 2009

som ja teda zvedava,či sa tam dovolam a či stravim pri tel.tiež "len"taký krátky čas 😉 . gapa ďakujem ešte raz!!!!

gapa
25. apr 2009

😀 no písala som to ako tatar, že ... bud si počkaj alebo čakaj. ... 😀
malo tam byť ... bud si počkajte alebo zavolajte neskôr.

to číslo, čo som uviedla, nie je na spojovatela, takže snád lepšia šanca 😉

andrea3010
26. apr 2009

Ahojte,ja mam problem s ktorym mi nokto nevie dat rady.Som tehotna TP mam 13.8.2009,momentalne som nezamestnana a platim si sama SP.pracovala som v UK oh 28.72008-28.2.2009 a rok predtym 3,5mesiaca c CZ.Na dobrovolne platenie socialky som sa prihlasila preto lebo nemam 270 dni poistenia aby som mala narok na MD.V SP som sa pytala z coho sa mi vyrata MD,ci aj z prijmu z UK a povedali ze nie,ale ked si zozeniem E104 tak by mi mohli aj z toho primu vyrata,ale to trva aj pol roka.Chcem sa spytat ak by som sla na PN ci mi bude SP vyplacat nemocenske alebo tiez k tomu potrebujem nejake tlacivp z UK?prosim o radu,som zufala ☹

bobket
6. máj 2009

Ahojte dievčata!
Potrebovala by som od Vás radu. Som v 18 tt. citim sa relatívne dobre, teda pokiaľ nie som v práci. je na to viac dovodov... v kancelarii mame 28 C pri vonkajsej teplote 20C, neda sa vetrat, puchnu mi nohy a ruky, klesa mi tlak a kruti sa mi hlava,ale pijem vodu o sto šesť, v práci zažívam neustály stres až taký, že nemožem zaspať alebo sa budim s placom čo sa mi sniva o praci. som sice uradnicka, takze nemam rizikove povolanie,ale organizujem akcie na ktore vo svojom stave nestiham, co moj zamestnavatel neakceptuje a povazuje za velku chybu z mojej strany, som zufala, stale sa v robote stresujem a rozculujem a moj manzel je zo mna nestastny a chce aby som odisla z prace, no a tu nastava moja otazka....myslite si, že moje dovody pre lekarku budu dostacujuce,aby mi napisala rizikove tehotenstvo? Viete, ja sa nevyhybam robote,ale uz mi to vsetko pressta cez hlavu a nedokazem robit veci tak ako pred tehotenstvom ale zamestnavatela to nezaujima. Nechcem mat vystresovane dieta len preto ze ja sa nervujem v praci, prosim o radu, čo by ste robili na mojom mieste? Alebo sa mam ísť dať vypísať normálnemu lekarovi? finančne budem na tom rovnako ci pojdem na PN alebo rizikove tehotenstvo? Dakujem Vám za rady ☹