Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

bertica.h
29. jan 2009

v Čr je to mylsím 69% platu..aj nemocenská aj PPM.
Ja dostávam pri hrubej mzde 11700kč nemocensku okolo 8200kč

Inak je to suepr že na SR možete mať až 90%platu..ale myslím,že zamestnávatelom sa do toho nechce..aby platili okolo 35% zo svojho..

kesinka
30. jan 2009

Mozte mi prosim vysvetlit, ci vyska nemocenskeho pocas PN v tehotenstve sa rovna vyske materkskej? Zamestnana som viac ako 4 roky u toho isteho zamestnavatela. Od 3.12.08 som na PN. Predpokladany nastup na matersku mam niekedy koncom marca, ale pravdepodobne az dovtedy budem PN. Dnes mi prislo zo socialnej poistovne rozhodnutie o priznani nemocenskeho. Vyska na den je 480,-. Vyska mojej materskej sa bude potom ratat ako 480 x pocet kalendarnych dni v mesiaci? Cize ako nemocenske? Dakujem.

anib
31. jan 2009

kesinka, vyska nemoc sa nemusi vzdy rovnat vyske pn - tusim, ze zalezí z akeho obdobia ti vyratali PN -ak si nastupila v 12/2008 je mozne,ze ti ju vyratali z r 2007 a matersku, ked pojdes -tak ako ja v r.2009 - tak Rozhod.obdobie budes pravdepodobne mat z r.2008. A s tým rataním - ano je to tak: výsledná suma x počet dní v danom mesiaci

gapa
31. jan 2009

kesinka,
súhlasím s anib. PN-ka ti bola rátaná z vym.základov pre nem.poistenie v r.2007 a materské sa bude rátať z r.2008.

ela2
31. jan 2009

ahojky, marne hledam na internetu informaci o tematu, ktery jsem zrovna nasla na konikovi. jsem ve 13tt, na pracovni neschopence (od gyndare) a rada bych zmenila toho gyndare. zda se, ze umi psat jen neschopenky, ale odmita mi provest jakekoliv vysetreni, dokud nezaplatim 2000,- Kc.... mohu zmenit gyndare, kdyz jsem u neho na pracovni neschopnosti?

pink_lady
31. jan 2009

ela, myslim ze kludne mozes - resp. neviem ako je to v Cechach ale na Slovensku viem ze to ide - iba sa prelozi PN od jedneho lekara k druhemu. Ja som to tak mala raz a nebol s tym ziadny problem.
Ale nerozumiem, preco chce zaplatit 2000 Kc? 😕 😕 n

ela2
31. jan 2009

pink lady, diky za odpoved, snad to pujde. ... 😒
kdyz sem se u nej registrovala, tak sem platila 1500,- jako rocni poplatek za standardni sluzby. o 2000,- vim z letaku ktery u nich v cekarne visi, ale tyka se pouze nadstandardu - mobil 24hod denne, utz pri kazde navsteve atd. Bohuzel sem se asi nedovtipila, ze tam patri i bezne tehotenske vysetreni cipku, ci zmereni panve, ci odber krve a moci.....pouze sem mela dotaz, zda se mohu pripravit, ze me bude prohlizet. (dosud me nijak nevysetrovali) a on na me vysypal citaci buhvijakych zakonu, a jestli "moje kamosky" nejake vysetreni podstoupily, tak pry okradaji zdravotnictvi, ze v dnesni dobe neni nic zadarmo, a bohuzel jestli se mi to nelibi, tak si mam stezovat jinde. reknu ti, ja sem pouze vyslovila dotaz, vubec sem se nijak slovne nebranila, nebot sem byla v takovem soku, jak si nekdo muze neco takoveho dovolit....ale skoda mluvit, ovsemze bych i rada zaplatila 2000,-, ale musela bych vedet, ze doktor je peclivy, spolehlivy a hlavne lidsky. tohoto cloveka, i kdyz je asi ve svem oboru kapacita, ma spoustu titulu pred a za jmenem, uz nechci nikdy videt, natoz mu jeste nejak prispivat.
Bohuzel sem se k nemu dostala tak, ze ma doktorka odesla na materskou, a ja sem k nemu "spadla". za celych 13 tydnu meho tehotenstvi sem pouze absolvovala 1 ultrazvuk na potvrzeni tehotenstvi. nic ale opravdu nic jineho....

katrin21
2. feb 2009

baby... ja tomu nejak nerozumiem... ked napr. teraz otehitniem ( chceme sa snazit 🙂 )) a zostanem na rozikovom, tak potom budem mat aj mensiu matersku tych 6 mesiacov po porode?? lebo ak ano, tak to je o nicom.. mam skvele platenu pracu a tesim sa ze aspon budem mat 6 mesiacov dobru matersku.... ale ak nahodou budem mat rizikove, tak je to v keli, ci ako to je?? lebo aj napr. by som porodila v januari 2010, tak cely tento rok by som skoro bola na PN a tym padom príjem za rl 2009 o nicom..

halenka26
5. feb 2009

caute baby, chcela by som sa opytat ci by ste mi niektora vedeli pomoct v mojej situacii.
Vo svojom byvalom zamestnani som pracovala 3 roky, do 17.8.2008, potom som nastupila do noveho zamestnania ale po dvoch tyzdnoch som zistila ze som tehotna a od 4.8. ma moj gynekolog vypisal na PN, rizikove tehotenstvo na ktorom som doteraz. Kedze v novej praci som bola v skusobnej dobe, tak sme pracovny pomer 18.8. ukoncili. Materska by mi mala zacat 10. februara - 6 tyzdnov pred terminom, ale gynekolog ma vypisal na matersku uz od 28. januara, teda 8 tyzdnov pred terminom, na co mi socialka povedala, ze kedze nemam zamestnavatela, tak mi ziadost na materske mozu prijat az 6 tyzdnov pred terminom. Moj gynekolog to vsak nechce zmenit a tvrdi, ze by nemal byt problem tych 8 tyzdnov, tak neviem a uz som z toho na nervy, lebo neviem kto ma pravdu.

bertica.h
5. feb 2009

Možem aj ja poprosiť..?
Zlava na poplatníka(v ČR) sa vztahuje aj na ludí na nemocenskej?alebo len pre "norm.zamestnaných"?

Ďakujem

anib
5. feb 2009

katrin pokial viem, tak ak by si teraz zostala pn, tak Rozhod.obdobie z ktoreho ti ju budu vyplacat bude za rok 2008 a ked by si isla na matersku v r.2010 tak tu ti vyrataju z roku 2009- takze zalezi, napr.aky mas prijem v hrubom, a ci sa ti teda oplati sa hned prihlasit aj na DNP /ak mas plat 30000sk mesacne/nemusis,lebo budes mat max matersku. pn ti vysku materskej neovplyvnuje

gapa
6. feb 2009

halenka26,
podla zákona o sociálnom poistení (§ 50 písm.a myslím), ak si uplatnuješ nárok na materské v ochrannej lehote (tj. do 6mesiacov po ukončení nem.poistenia), tak ti vzniká nárok na nemocenské 6týždnov pred predpokladaným teramínom pôrodu.
Neviem, či aj lekári majú nejaké predpisy, na základe ktorého ťa musia vypísať v prípade PN pred nástupom na MD už 8týždnov pred (osobne som bola PN od začiatku tehotenstva u obvodného a od sestričky gynekologa som si vyžiadala nastup na MD až 6týždnov pred. Aj trošku namietala, že aby som nemala v SP problém, no nijaký nebol).
Takže podla mna si vytlač napr. zo zbierky zákonov tú časť zákona o sociálnom poistení § 32 (ochranná lehota) + § 50 (nástup v ochrannej lehote) príp. aj § 48 o materskom a ukáž to lekárovi, nech ti zbytočne nekomplikuje situáciu. A nech ti prípaden ukáže on zákon, podla ktorého ti nemôže dať nástup na MD 6týždnov pred. Aj tak nikde nie je napísané, že tento dátum má vypisovať lekár (on má udať pravdepod.termín pôrodu) a dátum nástupu na MD je v kolonke poistenkyna, takže by si ho mala aj poistenkyna vyplniť. No prax je trošku iná.
Tak sa nedaj, ozaj sociálka má také niečo v zákone, takže aj pN by ti mali ukončiť neskôr.

halenka26
7. feb 2009

gapa, velmi dakujem za odpoved, urcite si tie zakony pozriem a pojdem za lekarom, hadam sa spamata a bude to OK 🙂

adka12
8. feb 2009

Baby tak keď budem doma na rizikovom dostanem až 90%, či len tých 55%. Som tu to nejak nepochopila 😖

gapa
8. feb 2009

adka,
obvykle je to od 4-tého kalendárneho dna PN-ky (je jedno či ide o PN z dôvodu rizikového tehotenstva alebo z iného dôvodu) 55% z denneho vymer.základu.

jankohrasko
9. feb 2009

Ahojte,
budem mat narok na matersku, ak som zamestnana 4 mesiace, teraz dam vypoved a zbytok (az do porodu) by som si nemocenske poistenie dobrovolne platila sama?
Dakujem velmi pekne

gapa
9. feb 2009

jankohrasko, ak si v čase vzniku PP este nebola tehotná, tak by to malo vyjsť, no záleží či ti od vzniku PP do pôrodu uplynie 270kalend.dní.

sidonka9
9. feb 2009

Ahojte,
vie mi niekto, prosim, poradit?
Kedze nemam narok na matersku dovolenku-financne, lebo nemam odvedenych 270 dni do Soc. poistovne a zaroven mi lekar tvrdi, ze na matersku ma MUSI vypisat 6 tyzdnov pred porodom, tak tych 6 tyzdnov mam teda zostat bez prijmov na nutenych prazdninach?
Momentalne som zamestnana a chcem/musim z financ. dovodu pracovat co najdlhšie. Ak budem teda vypisana na Materskej...vyplyva nieco z toho pre zamestnavatela, mozem pracovat dokedy chcem resp. musim "povinne" odist na "neplatenu matersku" tych 6 tyzdnov pred porodom?
Jedna pani mi tvrdila este, ze sa mozem dat tych 6 tyzdnov vypisat na PN, ale v tom pripade musim asi aj tak ostat zamestnana, nie? Lebo PN a Materska asi nejdu dokopy...?
Poradi mi niekto, prosim?

Dakujem

bertica.h
19. feb 2009

Ahojte..nechcem zakladať novú tému(aj tak by mi ju zavreli 😠 😀 )
ale potrebovala by som (zasa 😀 )poradiť.
som na nemocenskej.Poberám nem.dávky+RP.
TP mám 31.5 na MD by som teda mala nastupiť asi 6tt pred TP:
Chcela by som sa s pýtať,ako je to s RP na staršiu dcéru?Dokedy mám nárok?Mám ho potom ukončiť?
Aklo je to s vyplácaním RP na staršie dieta+MD na mladšie ale v dobe tých 6tt?
Budem v tej dobe 6tt mocť poberať aj RP(3800kč)na Viktorku?

A musím ísť niekam osobne to zrušiť?

Ďakujem

lukin
19. feb 2009

bertica.h: Na Viktorku už pak nebudeš pobírat rodičovský příspěvek. 6 týdnů před termínem začneš pobírat mateřskou a na Viktorku si musíš zrušit rodičák. Peníze se pobírají jen na nejmladší dítě.

PS: Nevěděla jsem, že se při rodičáku může brát i nemocenská. Můžeš zase ty mně, nebo i někdo jiný, vysvětlit, jak to je? 🙂 Díky.

bertica.h
19. feb 2009

Lukin..no..sama neviem.. 🙂
aj tu mi baby veľa radili..

U nás to bolo takto:
Mala som na Viktroku nárok na ridičovsku dovolenku do 3rokov(teda do 5.10.2008)..na druhý den som teda bud mala nastupiť,dať výpoved,alebo som mohla priniesť neschopenku s tým,že som tehotná..tak som dala to posledné.
A ja som mala ešte štastie s RP..mala som nárok 3 roky na 7600kč a štvrtý rok na 3800kč..

Možno Vojtá¨íšek by ti poradila alebo neviem..ja to lepšie vysvetliť nedokážem 😅 😅 😅
a díky🙂

silvi1
25. feb 2009

Ahojte dievcata,prosim chcem sa poradit.Som na rodicovskej dovolenke uz piaty rok s dvoma detmi.Rodicovska dovolenka mi konci teraz v marci. Medzitym som znovu otehotnela a kedze zijem v zahranici,nemozem nastupit opat do prace na cca 4 mesiace do nastupu na dalsiu matersku dovolenku.Lekar mi odporucil rizikove tehotenstvo. V Soc.poistovni mi povedali, ze na PN z dovodu rizikovej gravidity mam nastupit presne den po skonceni rodicovskej dovolenky, nie skor, a to aby som mala narok na vyplacanie socialnych davok.Viete mi prosim poradit, kde je uvedene zakonom upravene, a rovnako aka bude vyska soc. davok (55 per. z predpokladaneho prijmu, keby som nastupila do prace?) a aka bude vyska materskej, z coho ju budu pocitat? Dakujem pekne vopred za radu.

janulik176
2. mar 2009

Ahojte, chcem sa Vas opýtat na jednu otazku. 31.12.2008 mi skončil pracovný pomer,ale pocas jeho ukoncenia som bola na PN až do 01.03.2009, teraz od 01.03.2009 už budem poberat matersku a chcem sa opýtat ci je potrebne sa ist zaevidovat aj na urad prace,alebo nemusim byt evidovana nikde? Kto bude vlastne teraz za mna platit zdravotne? Dufam,že mi niekto bude vediet poradit,lebo ja sa do týchto vecí vobec nevyznam. Dakujem......

dusul
4. mar 2009

ahojte
je to velmi zaujimave forum, 🙂 lensom tu nenasla odpoved na svoj problem, prosim ak by ste mi mohli poradit,
zamestnana som v jednej firme nepretrzite uz takmer 8 rokov, od maja 2008 si platim DNP z minimalnej
vysky, od februara som si to dala zvysit na maximalnu, ale pani v socialke mi povedala, ze mi to vypocitaju
len z rozdielu medzi mojim hrubym platom a z 1003,09 Eur. Moj hruby plat je v priemere za minuly rok
18.000,- Skk. Momentalne som v 10 tt od aprila by som chcela ist na rizikove. Vedeli by ste mi vypocitat kolko
by mi vysla mesacna PN ? Dakujem velmi pekne za odpoved 😵

gapa
4. mar 2009

dusul,
to, že si si v januári podala zmenu VZ od 1.2.09 DNP nebude mať vôbec vplyv na výšku tvojej PN ani materského. Tá sa ti bude rátať z vymer.základov v r.2008. T.j. zo zamestnania z celého roka 2008 a z DNP z obdobia od posledného prihlásenia predpokladám u teba aj prvého t.j. od mája 2008 do 31.12.08.

V sociálke mali pravdu. V súčte za každý mesiac zvlášť, môžeš byť poistená v súčte zo všetkých nem.poistení (t.j. zamestnania + DNP) len t.č. z VZ 1003,09eur(od 1.7.09 to bude viac). Ak platíš z vyššieho, tak ti vzniká na DNP preplatok a soc.poistovna berie len rozdiel medzi 1003,09 a tvojou mzdou (vym.základom) za daný mesiac. Z vym.základu za rok 2009 si môžeš uplatniť nem.dávky až v r.2010, ak ti bude DNP trvať.

dusul
4. mar 2009

gapa
dakujem velmi pekne za odpoved, len som moc nepochopila to, ze ked pojdem teraz na PN
kolko by mi vlastne ta PN vysla?
kamaratka si platila DNP viac ako 270 dni (co vychádza aj u mna) a teraz dostava ked je na PN okolo 12.000,- Sk
vyslo by so aj mne tolko alebo menej?
dakujem moc za odpoved

ladybird1l
5. mar 2009

ahojte hlavicky, poprosim vas o radu pre moju sestru. Momentalne je v 24 tt., okrem toho ma 5 rocneho chlapceka. Naposledy bola zamestnana pol rok dozadu, dokopy tam pracovala 4 mesiace, na trvaly pracovny pomer,ktory ukoncila sestra vypovedou. Pred touto robotou bola dlho dlho nezamestnana,ani si sama za seba nikdy v zivote nic neodvadzala. Jedine, co teraz pobera, su pridavky a vyzivne na synceka. Viete mi/jej prosim poradit, na co ma teraz narok? uz teraz jej doktor vypisal pn - rizikove tehu. Na ake peniazky bude mat narok? co vsetko si ma prosim pobehat a povybavovat? Bude mat narok na matersku? alebo len rodicovsky? v akej vyske? bude mat narok na prispevok a priplatok k prispevku pri narodeni dietata? dakujem vopred za pomoc.

anesim
5. mar 2009

Možno mi budete vedieť niekto poradiť. Kamarát s priateľkou čakajú dieťa niekdy začiatkom septembra. Ona pracovala od septembra 2008 do 28.februára 2009 - mala zmluvu na dobu určitú a teraz jej ju nepredĺžili. A od dnes( 5.3.) je na rizikovom, to sa asi dala vypísať, ale až od dnes. A chcela by vedieť, čo by mala teraz spraviť - koľko bude teraz asi dostávať kým pôjde na materskú, zarábala cca 11000 čistého, či sa má prihlásiť na ÚP alebo ísť na sociálnu poisťovňu? A koľko a či vôbec bude asi dostávať materskú, keďže tieto 4 dni nebola prihlásená nikde a už teraz ani robiť nepôjde 🙂

gapa
5. mar 2009

Anesim
a v odbobí od cca 9/07 niekde ešte pracovala? Ak áno uved presné dátumy aj toho poslendého PP, či dosiahla aspon 270kalend.dní nem.poistenia.

Ak sa neprihlásila na UP ešte pred PN, tak ju už nezaevidujú, takže si bude musieť zaplatiť zdrav.poistenie za tie 4dni. Ked pôjde na ZP, nech si zoberie rozhodnutie zo SP o tom, že jej vznikol nárok na nemocenské, príp. zápočtový list a PZ.

PN-ku nech odnesie na SP podla sídla zamestnávatela. No potrebuje jedno potvrdenie (potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku). Tieto dva papiere nech odovzdá na SP. Nech si to prefotí a dá potvrdiť prevzatie. Nemocenké sa jej bude rátať z vymer.základov v obdobi od 8-12/08.

To potvrdenie ... nech si vypýta radšej hned 2x. To druhé bude potrebovať k žiadosti o materské (ak už od ukončenia tohto PP nebude mať žiadne iné nem.poistenie), tak nech si ušetrí jednu cestu. Vlastne aj ked nárok na materské nebude mať, žiadosť si musí podať, lebo bude potrebovať k žiadosti na rodič.príspevok potvrdenie zo SP o tom, že nárok nemá (na osobitnom tlačive z UPSVaR).

No snád jej predsa nárok na materské vznikne, no uved bližšie údaje.

risk66
6. mar 2009

gapa ahojky tak po dlhom čase sa ozývam.Dnes mi prišlo vyrozumenie,že nespadám do 6 mesačnej ochrannnej lehoty,nakoľko som bola v skúšobnej dobe,ked ma prepustili.Prre pripomenutie,k 1 januáru som dostala výpoved v skúšobnej dobe,teermín pôrodu mám 26,08,2009,tak že ked som odchádzala z práce už som tehotná bola.Mla som platené poistenie prrred otehotnením a evidenciou viac ako 270 dní.Prosím ťa ako mám dalej postupovať?Momentálne som na rizikovom a vlastne neviem čo bude dalej a som z toho dosť zmetená 😖 ☹