Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

lindalop
6. mar 2009

gapa, a mne by si prosim nevedela poradit?

risk66
6. mar 2009

gapa no naštvaná som teraz prišla zo Socialnej poisťovne a bolo mi povedané,nakoľko som nedodržala 42 ochrannú lehotu kôli tomu že som pn mala vystavenú až od 4 marca nemám nárok na žiadne korunky.Tak ja už sa v tom fakt nevyznám.Ako môžem mať dve ochranné lehoty 42 dennú a 6 mesačnú?A pani na úrade vyvracala úplne všetko,čo mi poslali listom.Už fakt neviem,čo s tým mám robiť a pripadám si ako debil.
😅

gapa
6. mar 2009

risk,
tak to by som im dala!!!

Absolútne nerozumiem, čo to písali o tej skúšobnej lehote?????/nešlo o ochrannú lehotu??? Vyjadruj sa prosím presne, lebo môže dôjsť k nedorozumeniu kvôli nepresnosti! To ti prišlo rozhodnutie o nepriznaní dávky? Tak pozor na dobu dokedy sa môžeš odvolať!!! Aby si to neprešvihla. Prečítaj si to v rozhodnutí, malo by tam byť poučenie dokedy a kde sa môžeš odvolať. A tiež nerozumiem aká pani na úrade vyvracala všetko, čo poslali listom?

Problém je určite v tom, že si nepreukázala, že si bola v čase ukončenia nem.poistenia tehotná!!!!! Oni bez toho nemôžu uznať 6mesačnú ochrannú lehotu, len obvyklú 42dnovu. Samozrejme ak mamičky, ktoré nastupujú na MD v ochrannej dobe 6mesiacov sa to dá lahko zrátať, či boli v ochrannej lehote. No pri PN to nie je vôbec jasné, preto treba o tom potvrdenie od lekára! No o tom ta mohli informovať, ak si im to tvrdila, že si bola v čase ukončenia PP tehotná.

Na tvojom mieste by som sa určite odvolala. Vybavila by som si od lekára potvrdenie, že som bola ku dnu ukončenia PP/nemocenského poistenia, teda ku dnu xx.xx.xx (t.j. u teba k 1.1.09 alebo k 31.12.08, neviem, ktorý den bol posledným dnom trvania PP) tehotná.

Do odvolania by som napísala niečo takéto:
Podla zákona o sociálnom poistení § 32 ods.2 písm. b) "Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov."
Ku dnu skončenia PP/nem.poistenia t.j. ku dnu xx.xx.xx som bola tehotná, o čom predkladám potvrdenie od lekára. Z tohto dôvodu sa na mna vzťahuje ochranná lehota 6mesiacov. Ochranná lehota mi začala plynúť od xx.xx.xx a končí xx.xx.xx.
Dna 4.3.09 som bola lekárom uznaná za dočasne práceneschopnú a požiadala som o nemocenské ako zamestanec v ochrannej lehote. Splnila som všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca podla zákona o sociálnom poistení § 30 písm.a) a b) a aj podmienky nároku na nemocenské podla § 33 ods.1 a § 34 ods. 2 zákona o sociálnom poistení, preto mi vzniká nárok na nemocenské od prvého dna dočasnej pracovnej neschopnosti.

Takže bacha, aby si neprešvihla termín, dokedy sa dá odvolať. A poslať samozrejme doporučene a všetko si prefotiť (aj potvrdenie od lekára). Alebo odniesť osobne a nechať si potvrdiť prevzatie pečiatkou na kopii.

gapa
6. mar 2009

linda, máš niekde otázku?

gapa
6. mar 2009

risk,
tak som ozaj zvedavá, čo za list si to dostala s tou skúšobnou dobou. Oni akoby hovorili o ochrannej dobe podla zákonníka práce § 64 (t.j. že počas skúšobnej doby neplatí ochranná doba, lebo nejde o výpoved = PP v skúšobnej dobe môže skončiť aj tehotnej). No pre nárok na materské nie je podstatná ochranná doba podla zákonníka práce ale ochranná lehota podla zákona o sociálnom poistení. OL podla zákona o soc.poistení je dlhšia pre ženy, ktoré sú v čase ukončenia PP preukazatelne tehotné.

risk66
7. mar 2009

gapa ty tuším nespíš v noci.V prvom rade dakujem za odpoved a pomoc.Ozaj mi písal o skúšobnej dobe a nie o ochrannej lehote.Dala som im aj potvrdenie od lekára kedy som zostala ,tehotná a aj od zamestnávateľa,kedy somnou ukončili pracovný pomer!Dobu na odvolanie mám 15 dní tak si môžu písať že to odvolanie podám.Lebo to včera bola ozaj sila.Aby pravá ruka nevedela,čo robí druhá!?Dnes si saadnem a pekne to napíšem a uvidím čo sa bude diať.Majú 60 dnovú lehotu na odpoved,tak zas budem musieť čakať,ale určite to nenechám len tak.Ešte raz ti veeeeeeeeeeeeeeeeľmi pekne dakujem a hned ako bude niečo nové dám vedieť.

ladybird1l
7. mar 2009

gapa, to som sa ja pytala za moju sestru - str. 5

gapa
7. mar 2009

ale niečo písala aj linda, či ty si aj linda aj ladybird???

ladybird,
sestra nebude mať nárok na materské. Nesplní podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledn.dvoch rokoch pred pôrodom. Bude mať nárok len na rodič.príspevok od mesiaca narodenia, samozrejme rodinn.prídavky, príspevok pri narodení dieťa a ak splní podmienky, tak aj na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, príp. manžel nárok na dan.bonus. Predpokladám sestra aj dieťa budú mať trv.pobyt na Slovensku a má tuším minim. 18rokov? a ide asi o jej druhé dieťa, ak jedno už má. POzrite sa na tlačívá k príspevkom, aké potvrdenia treba priložiť, t.j. od gynekologa, že od 4mesiaca navštevovala poradnu ... podla toho sa dá tiež vela zistiť, kto má nárok.

gapa
7. mar 2009

risk,
tak to je sila, ak si priložila aj potvrdenie od lekára. 😠 😠 😠 Oni ani netušia, čo majú v zákone. Snád si vysvetlujú zákon tak, že 6mesačná ochr.lehota je len pri nárokovaní na materské????? Ani si nedajú prácu s tým, že pozrú do zákona??? Ale takto to nie je nikde napísané. Platí to pri uplatnovaní nároku na všetky nemoc.dávky.
NO prajem ti vela trpezlivosti a nedaj sa. Ja som s nimi mala viackrát tiež iba problémy a spôsobilo mi to niekolko nocí bez spánku. NO netreba sa báť. Máš na 100% pravdu. A daj určite vedieť. 😉

janapo
7. mar 2009

ahojte, som rada ze som narazila na tuto temicku 😵 Potrebovala by som poradit v nasledovnom:
Som zamestnana u posledneho zamestnavatela na TPP na dobu neurcitu od r. 2005. Od 17.9. do 14.10.2008 som bola PN (ale nie rizikove, ina diagnoza) a v tom case som uz bola aj tehotna.Potom som cerpala dovolenku od 15.10.-20.10.2008 a dnom 21.10.2008 som nastupila na rizikovu PN az do ukoncenia tehotenstva. PTP mam 8.6.2009 Zaroven si od 9.9.2008 platim aj DNP, ktore musim platit po dobu aspon 270 dni...neviem vsak ci mi to vyjde kedze cakame dvojicky a porod moze nastat aj skor ☹ Neviem ako to bude s nastupom na MD, da sa tento nastup oddialit aby som stihla DNP doplatit v uvedenej lehote alebo je moznost ze normalne nastupim na MD (tusim v aprili) a budu mi vyplacat nizsiu matersku a ked uplynie tych 270 dni tak mi automaticky matersku zvysia o sumu chybajucu do maxima teda do 1003,09 eur?
Neviem ci som to napisala jasne....dakujem za pomoc 🙂

dalida
7. mar 2009

Janka, vyska materskeho prispevku sa vypocitava z denneho vymeriavacieho zakladu... Denny vymeriavaci zaklad sa berie za predchadzajuce dva roky (pred otehotnenim, nie pocas neho)... Nie som si ista, ci DNP v tvojom pripade ovplyvni vysku mat.prispevku bez ohladu na to, ci "stihnes" tych 270 dni alebo nie.
Ak sa mylim, opravte ma.
P.s. Dryim ti palce. Nech vsetko vyjde ako ma. 😉

janapo
7. mar 2009

dalida dakujem...ak je to tak ako vravis tak sa pojdem "podakovat" tetuskam na socialke 😠 Som zistovala ci sa mi to oplati alebo nie a oni ma svetosvete presviedcali ze urcite si to mam platit a budem mat vyssiu matersku...som znechutena z tych nasich uradov ☹

ludka77
7. mar 2009

Neberie sa denný vymeriavací zklad náhodou len z roku?? Myslím, že keď ideš na materskú v roku 2009 tak sa ti ráta z roku 2008. a DNP si musíš platiť 270 dní inak ti ho do úvahy neberú!!!! Aj materskú dostaneš len vtedy ak máš za posledné 2 roky odrobených 270 dní (alebo tých 270 dní platíš DNP)

anesim
7. mar 2009

Gapa veľmi pekne ďakujem, tá kamarátka o kt.je reč, skončila školu - učňovku v máji alebo júni v 2007, potom nastúpila na nadstavbu v septembri no to rýchlo skončila, nejak v októbri a potom od novembra 2007 do júna 2008 pracovala, no potom sa s kamarátom rozišli a ona sa vrátila na dva mesiace domov a to neviem či bola evidovaná na ÚP, ale pochybujem. A keď sa zase dali dokopy tak pracovala tu v TT od septembra 2008 až do toho 28.2.2009, kedy jej nepredĺžili zmluvu a od 5.3 je na PN-ke, tak preto by chcela vedieť či bude dostávať nejakú materskú alebo len rodičovský,. 🙂Ďakujem Martina

janapo
7. mar 2009

ludka no ja som tiez bola v tom ze sa rata za predosly kalendarny rok teda 2008 a DNP som si zacala platit v septembri 2008 .....takze teoreticky v maji by mala uplynut 270 dnova lehota a nevidim dovod aby mi matersku neuhradili o par ticiek vyssie...o normalnu matersku sa nebojim, pracovala som niekolko rokov bez prestavky a marodiek, skor mi slo o ten doplatok z DNP 🙂
mam v tom teraz mismas a ani na socialke mi nevie nikto povedat tak neviem ci tie prachy neplatim zbytocne ☹ ja len chcem vediet ci mam alebo nemam narok a podla toho sa zariadit, nemam zaujem zivit instituciu kde nie su ochotni ani podat kvalifikovane info 😒

ladybird1l
7. mar 2009

gapa, moc dakujem za odpoved, nie sme jedna osoba, ja som ti dala otazku za sestru, potom sa ona prihlasila, aby si kukla odpoved...dakujeme

gapa
7. mar 2009

jankapo,
čo napísala dalila je hlúposť. Teda až na to, že "materské sa ráta z denného VZ" 😅

nuž ale u teba je to velmi natesno!!!

Pri predpokladanom termíne pôrodu 8.6.09 vychádza nástup na MD 6týždnov pred 27.4.09, no u teba je pravdepodobnejší nástup na MD 8týždnov pred PTP t.j. už 13.4.09. Je jedno kedy nastúpiš na MD, dôležité je z dôvodu splnenia podmienky aspon 270dní ... kedy porodíš!!!

Ak si sa prihlásila na DNP od 9.9.08, tak 270ty den DNP vychádza na 5.6.09. TAkže ak porodíš "najskôr" 6.6.09, tak nárok na materské budeš mať aj z DNP. Ak porodíš skôr, nárok na materské z DNP ti nevznikne (predpokladám žiadne iné ukončené nem.poistenie v posledných dvoch rokoch pred pôrodom/PTP už nemáš). Podla info od mamičiek, ak dosiahneš 270-ty den medzi nástupom na MD a pôrodom, tak treba platiť DNP aj po nástupe na MD až do dosiahnutia 270dna. Sociálka ti však materské z DNP nebude vyplácať už po nástupe, lebo nevedia, či stihneš tých 270dní. To zistia až po prinesení rodného listu dieťaťa, kde zistia termín skutočného pôrodu a či si tých 270dní splnila. Potom vyplatia materské spätne od nástupu na MD.
Či ti budú medzitým vyplácať materské zo zamestnania neviem, to záleží od konkrétnych postupov v SP (mne vyplácali z DNP dávku osobitne od dávky zo zamestnania, no mala som každú v inej pobočke SP).

Ak teda porodíš najskôr 6.6.09, tak sa ti bude materské "z DNP" rátať z vymer.základov v období 9.9.-31.12.08. Ak nestihneš, tak si zisti, či musíš platiť DNP aj počas poberania materského zo zamestnania. NO v tom sú názory veeeeeeeeelmi rôznorodé a aj ked ti povedia, že nemusíš, ich názor sa môže zmeniť, ak budeš po ukončení MD žiadať dalšiu dávku. No to nebudem rozvádzať, lebo v tomto to robia, ako im to vyhovuje.

Zo zamestnania sa ti bude rátať materské z vymeriavacích zákoladov v r.2008. Napr. dni PN sa z tohto obdobia vynímajú, takže sa ti materské zo zamestnania bude rátať z obdobie 1.1.-16.9.2008 + 15.10.-20.10.2008.

Potom ak si v II.pilieri, nezabudni doručiť na SP oznámenie o sporitelovi časť A, ak chceš počas poberania materského odvody do II:piliera. No a po pôrode odnes oba rodné listy na oddelenie, odkial ti vyplácajú materské (zvlášť zo zamestnania a zvlášť z DNP). Pozor na to, aby prevzali oba!!! lebo budeš mať nárok na vyplácanie materského až 37týždnov na základe toho, že sa ti narodia dvojičky. MOžno by som v tvojom prípade napísala k tomu aj sprievdný list, že zasielaš rodné listy svojich dvojičiek (bol tu totiž prípad mamičky, kedy jej zobrali len 1list, vraj to stačí a materské jej vyplácali len 28týždnov, takže preto). Tiež do zamestnania by som im zaslala oba rodné listy, aby mali tiež podklad na to, že ti dali nástup na RD až po tých 37týždnoch. To je pre teba dôležité aj preto, lebo teraz sa VRAJ podáva prihláška do SP až dnom nástupu na RD. TAk aby sa nestalo, že ti v zamestnaní nahlásia nástup po 28týždnoch a ty sa prihlásiš až od 37týždnoch.
To by som si odsledovala a v tej SP ešte overila, či je postup taký.

NO snád som na nič nezabudla. Tak držím päste, nech porodíš až 6.6.09, aj ked pri dvojičkách neviem, neviem ... Takže hlavne zdravé a spokojné bábätká ti prajem 😉

bertica.h
8. mar 2009

Dobrý večer.

Nájde sa zasa niekto šikovný,kto mi poradí?

TP mám 31.5.
takže nastupiť by som mala nejako 15.4 na PPM.

Teraz som na nemocneskej+poberám na dcéru 3800kč RP.

Dokedy ho budem poberať?keby som nebola tehotná,asi do jej 4.narodenín,teda 5.10.2009

Mám RP nejako odhlásiť? a mám si ísť vybaviť a zažiadať o PPM?Kedy asi?už aj teraz?

Ďakujem🙂

bertica.h
8. mar 2009

a ešte dodatok k mojim otázkam 😅 😅

Mám nárok na preplatenie dovolenky?Som norm.zamestnaná,na odbu neurčitú.Preplatia mi dovolenku?a ak áno,kedy?

Uvazok v práci mám 0,88,bude sa mi podľa toho vypočítavať aj PPM?

Ďakujem pekne 😵 😉 😉

ludka77
9. mar 2009

janapo. Jasné že ti budú dávať materskú aj z toho DNP keď splníš tých 270 dní. A určite sa ráta z príjmu z roku 2008. Tam ti budú brať do úvahy aj to DNP za september, okt....december. Tak držím palce aby miminka vydržali v brušku kým neprejde tých 270 dní 😀

gapa to vysvetlila dobre 🙂

janapo
9. mar 2009

gapa velmi pekne ti dakujem za super vycerpavajucu odpoved, si hlavicka 🙂 tusila som ze to platim zbytocne...ale kaslem na tie peniaze, islo mi skor o princip ako to tu u nas na slovensku funguje ☹
ludka aj tebe dakujem 😉 dufam, ze dvojky sa moc nepoponahlaju, denne im dohovaram 😀
pekny den vsetkym 😵

ludka77
9. mar 2009

janapo tak verím že poslúchnu 🙂

bertica.h
9. mar 2009

neviete mi prosím,niekto odpovedať ana moje otázky?? 😅
Ďakujem

onka
11. mar 2009

Ahojte, ja mam takyto problem:
som v trvalom pracovnom pomere od oktobra 2007 s prestavkou 6 mesiacov v roku 2008. Od 16.1. 2009 som na rizikovom, teda poberam PN. MOj problem spociva PNky ku DNP,ktore si platim od maja roku 2008. Termin porodu je (zatial 🙂 ) urceny na 13.7.2009. S PN z odvodov od zamestnavatela problem nemam, PNku z DNP mi vsak nepriznali, lebo som tam mala nedoplatok za 3 mesiace a nestihla som to doplatit v lehote do konca mesiaca, kedy narok na PN vznikol.
To, ze je to v podstate moja chyba je mi jasne, chcem sa len opytat, ci nahodou neviete, ci nemozem urobit nieco takeho: jeden den akoby skoncit PNku a na druhy den sa opat prihlasit. Takto by sa mi to posudzovalo nanovo a davky by som dostala a dalej moja otazka znie, ze ci by som to mohla urobit len ku PNke z DNP a tu PNku "normalnu" z odvodov od zamestnavatela by som nemenila.
Viem, ze su to kus take spekulacie, ale asi kazdy vieme, ako to u nas chodi a jednoducho treba si vediet pomoct, ked sa da. Lebo na socialke Vam dokopy nikto nic nepovie, alebo len vynimocne - po mojich skusenostiach.

gapa
11. mar 2009

oNKA,
by ma zaujímalo, či teraz počas poberania nemocenského zo zamestnania platíš nadalej poistné z DNP. Lebo niekde tvrdia, že netreba, niekde, že treba. No v tvojom prípade by podla mna tvrdili, že treba 😒 (vždy čo je pre SP výhodnejšie).

Podla mna môžeš ukončiť PN a potom začať novú. No to záleží od lekára, či si to obháji pred SP.

A môj názor, treba obe PN-ky ukončiť a začať naraz. Lebo bud si práce schopná celom alebo si práce neschopná. Napolovicu to nejde. 😉

onka
11. mar 2009

Ahoj Gapa
vdaka za odpoved. V piatok idem ku svojej gynekologicke a uvidim, co mi povie.
Co sa tyka platenia DNP - platim si to nadalej. Ja som citala, ze ak budem chciet mat narok na matersku z DNP, tak si to mam platit az do nastupu na matersku, aj ked rozhodujucim obdobim, z ktoreho sa mi vypocita davka bude rok 2008 a to aj po splneni podmienky 270 dni, inak mi tu davku jednoducho nedaju. Preto sa myslim odporuca, ze v rozhodujucom obdobi si platit z co najvyssieho vym. zakladu a potom v dalsom roku, uz len malu ciastku - ale platit si. No podla zakona prijateho niekedy koncom roka 2008 tuto vysku mozno zmenit len raz za polroka! Takze ja si stale platim celkom dost a teraz je mi to v podstate na nic, jedine, ze by som mala babo aj na buduci rok 😀
Pekny den vsetkym

helenky
11. mar 2009

ahoj holky, prosím o radu - je možné platit si DNP, když jsme evidovaná na ÚP...chystám se na IVF a už nebudu splňovat 270dní pojištění za poslední dva roky, tak si říkám, jestli bych to ještě nemohla ošetřit takhle..
díky moc za radu

gapa
11. mar 2009

onka,
až tak zbytočne možno nie. Aj počas rodič.dovolenky si môžeš čerpať nem.dávky, a to ošetrovné na dieťa, nemocneské na seba, z tohto vyššieho VZ. Ak by si DNP nebola, tak nárok na tieto dávky počas čerpania RD nemáš.

fiona8
12. mar 2009

ahojte
prosim poradte mi ak viete.....ja mam zmluvu na dobu urcitu do 31:3:2009 a uz od 10.2.2009 som na PN lebo som tehulka.....baby, ako to bude s korunkymi?? kolko budem dostavat zo socialky???

gapa
12. mar 2009

fiona,
tak ako doteraz až do ukončenia PN, tj. od zamestnávatela si dostala za obdobie od 10.2.19.2. vyplatenú náhradu mzdy, a to za prvé 3dni 25% z denného vym.základu a od 4-tého dna 55% z DVZ.
Od soc.poistovne dostaneš vyplatené nemocenské od 11-teho dna t.j. v marci cca okolo 16-teho za obdobie 20.2-28.2.09. A potom vždy za celý kalendárny mesiac mesiac (podla počtu kalend.dní v nom) cca toho 16-teho nasledujúceho mesiaca.
Ak ti skončí PP 30.3.09 (môže sa stať, ak ho zamestnávatel nebude chcieť predlžiť), tak budeš odnášať/zasielať pokračovanie PN-ky cez mesiac do Soc.poistovne zamestnávatela sama. Treba tak urobiť vždy do 4-tého nasledujúceho mesiaca, aby ti nemeškalo nemocenkské. Takto to bude až do ukončenia PN.

S rozhodnutím o poberaní nemocenského potom treba zájsť na zdrav.poistovnu, príp. aj s dokladom o ukonč.PP (radšej si popredu zavolaj do ZP).

či budeš mať nárok na materské záleží od toho, či budeš mať splnených aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak to máš splnené už teraz (t.j. tvoj PP a aj nem.poistenie trvalo aspon 9mesiacov), tak až do pôrodu nepotrebuješ žiadne iné nem.poistenie, lebo vzhladom na to, že teraz si v 13tt, ti už vyjde ochranná lehota do nástupu na MD. Potom si sama odnesieš žiadosť o materské, ktorú ti dá gynekolog do soc.poistovne zamestnávatela. Od zamestnávatela však budeš potrebovať papier "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc.dávku". To si môžeš vyžiadať hned pri ukončení PP, ak k tomu dôjde, nech nemusíš chodiť viackrát do práce.

Od ukončenia PP už nebudeš nemocensky, dôchodkovo poistená ani poistená v nezamestnanosti. Zdravotne budeš poistená ako poberatel nemocenského (neskôr materského, rodičovského) No ak máš splnených 270dní nem.poistenia, tak ti dobrov. nem.poistenie neodporúčam, lebo by si mala materské z DNP rátané len z minimálnej mzdy (nestihne uplynúť 26týždnov od prihlásenia do nástupu na MD).

Od pôrodu už budeš dôchodkovo poistená, ak si podáš na SP prihlášku do 45dní od pôrodu.

TAkže u teba je teraz podstatné, či máš splnených 270dní. Materské by malo byť v tom prípade také isté ako nemocenské, lebo predpokladám tvoj terajší PP vznikol najneskôr v r.2008.

Potom pouvažuj nad dobrovolným platením poistenia v nezamestnanosti. Ak nemáš istotu s prac.pomerom po dosiahnutí 3-och rokov dieťaťa (teda ak nad tým uvažuješ, že budeš potom sa evidovať na UP a chceš mať nárok na podporu). Ak si mala rok pred narodením dieťaťa len prac.pomery na dobu určitú (žiadny na dobu neurčitú) a do zaevidovania na UP tiež žiadny PP na dobu neurčitú, tak podla terajších zákonov ti stačí byť poistená v nezamestnanosti 2roky (2x365dní) v posledných 4-och rokoch pred zaevidovaním na UP. Ak by si mala v posledných 4-och rokoch pred zaevidovaním na UP aj nejaký PP na dobu neurčitú, tak treba byť poistená v nezam. aspon 3x365dní=3roky.
No na to máš ešte čas, len treba o tom vedieť. Platí sa 2% z vymeriavacieho základu. No a aj zákony sa dovtedy môžu zmeniť.