Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

gapa
25. sep 2009

kukona,
kombinácia nie som tehotná a som na rizikovom sa mi akosi nezdá 😀 😀

gapa
25. sep 2009

aha, som myslela, že sa prihlásiť na DNP
podla mna áno, lebo nepoberáš nemocenské z DnP, predpokladám.

No už som tu vieckrát písala, že sú aj iné názory, no môj je tento aj z dôvodu, aby nevznikal ani náhodou nedoplatok, čo by ohrozilo nárok na materské z DnP.

kukona1
25. sep 2009

som myslela že ked si teraz začnem platit DNP a zostanem tehotná,tak určite budem na rizikovom / pred mesiacom som potratila/ a to už bol druhý potrat a tehotenstvo ,z ktorého mám malú bolo tiež problémové..takže preto sa pýtam,....

gapa
25. sep 2009

kukona,
aj ma napadla neskôr takáto smutná kombinácia. Bohužial aj to sa stáva. Tiež sa mi to 2x stalo. TAk sa drž. Po nejakej prestávke sa určite zadarí 😉

petermonika
28. sep 2009

dakujem gapa...ešte jednu otázku....síce nasúvisí moc s témou ale predsa...
Ked je žena na rizikovom, má vychádzky ako na normálnej PN od svojho doktora (len nejakých pár hodín) alebo môže chodiť von ako potrebuje (po celý deň neobmedzene)?

gapa
28. sep 2009

peter,
v zákone o soc.poistení nie je rozdiel medzi bežnou PN a PN z dôvodu rizikového tehotenstva. Aj ked možno v niektorých pobočkách SP nechodia tehulám na kontrolu, v iných je to bežná vec, aj 2x do mesiaca (je tu o tom téma samostatná). Takže by mala dodržiavať liečebný režim, t.j. aj čas vychádzok. To je v zákone
😉

petermonika
29. sep 2009

ďakujem

tygrous
29. sep 2009

Ahojky, nevíte jak to je v ČR s přechodem z nemocenské (rizikového těhu) na mateřskou? Kdy můžu na mateřskou nastoupit? Můj Dr. mi tvrdí, že po nemocenské můžu jít na mateřskou pouze 6 týdnů před termínem porodu, ale já bych chtěla nastoupit už 8 týdnů před a některé tady v diskuzi takhle normálně nastoupily, tak jak to je správně? je to někde napsané? Myslím ta souvislost s rizikovým těhu, nemyslím teď normální těhotnou, která až do konce pracuje...

dadous
29. sep 2009

tygrous, maš uplně normylní neschopenku a tam se neřeší jestli je to rizikovy těhu, ty dva tydny bych asi neřešila 😕

tygrous
29. sep 2009

No ja to resim, jelikoz letos mi tu materskou zaplati lip nez za rok v kvetnu 😉 I tech blbych 14 dni... A navic me nebavi vychazky na nemocenske...

lajthia
7. okt 2009

Dobrý den Všetkým 🙂
Viem,ze tých tem je tu neurekom.Citala som si ich vela ,ale bojim sa ze by som nieco zle pochopila,preto by som bola rada,keby sa nasiel niekto,kto by mi vedel odpovedat ,presne na moju situaciu.

Som v deviatom tyzdni tehotenstva,robim v jednej prevadzke casnicku uz 7rokov,zamestnavatel sa rozhodol,ze prevadzku zrusi,alebo preda (ak sa mu podari).co som si citala zakony ,tak obe veci su pre mna nevýhodne:ked zrusi firmu ,podla §63,mozem dostat vypoved aj ja,no a ked ju preda ,tak nový zamestnavatel ma nemusi prebrat ako tehotnu a aj keby prebral,budem mat znova skusobnu dobu a tam ma vraj moze prepustit,ci som ci nie som tehotna.no skor sa priklanam k tomu,ze na zaklade krachu,prevadzku zavrie a ja budem bez prace asi za mesiac,budem vtedy v 13tt.co mam robit,ked ako tehotnu ma uz nik nezamestna,budem dostavat matersku a rodicovske?mam sa niekde prihlasit,nieco si platit.prepacte ak sa nahodou opakujem a velmi pekne prosim o radu.Ide mi hlavne o tych 5 mesiacov,co budem bez prace,ci mam ist na urad,ci je lepsie byt na rizikovom,pretoze mam uz 30r.,..........Prajem pekný den

gapa
7. okt 2009

lajthia,
finančne závisí, či máš nárok na podporu, tá je 50% z obdobia troch rokov pred zaevidovaním na UP. Prac.pomer ti predpokladám trval/bude trvať aspon 270dní t.j. cca 9mesiacov pred ukončením. JE dobré, že ti skončí PP najskôr v 13tt, potom ti vychádza, že stihneš nastúpiť na MD do 6mesiacov od ukončenia PP, čo je tzv. ochranná lehota.
Od ukončenia PP už síce nebudeš nemocensky, dôchodkovo poistená a ani v nezamestnanosti, no zdravotne budeš bud ako uchádzač o zamestnanie (ak sa zaregistruješ na UP) alebo ako poberatel nemocenského (ak zanesieš na ZP doklad o poberaní nemocenského, taký je obvykle postup, no zisti radšej priamo vo svojej ZP, čo treba).
Počas PN musíš dodržovať liečebný režim (vychádzky ) a počas evidovania na UP si musíš hladať prácu, pravdepodobne nosiť doklady o tom. Takže si vyber. Ak si evidovaná na UP, tak si aj v budúcnosti môžeš za toto obdobie doplatiť dôch.poistenie aj spätne, čo však neviem, či využiješ, lebo je to drahé. Ale ak by si to prípadne chcela v budúcnosti z nejakého dôvodu využiť, tak sa dá aj tak, že sa zaeviduješ na UP a až následne pôjdeš na PN. Bude to viac papierovačiek, ale sama musíš sa rozhodnúť. Počas poberania nemocenského sa nepoberá podpora.

Ale celkovo info treba hladať na fore. Nepísala som všetko.

Nárok na materské, ak ti trvalo nem.poistenie (PP) aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a nastúpiš na MD v 6mesačnej ochr.lehote, mať budeš. Ak máš dlhodobý PP a tvoj PP skončí v r.2009, tak sa bude materské rátať z vym.základov roku 2008.

A vzhladom na to, že budeš mať nárok na materské (predpokladám tých 270dní splnaš), tak aj nárok na zvýšený RP podla terajšieho znenia návrhu mať budeš do 2-och rokov dieťaťa.

hanubobu
7. okt 2009

Dobrý den přeji, mám takový konkrétní dotázek a věřím že někdo šikovný a orientující se v dané problematice by mi snad mohl poradit.
Zvažuji nastoupit ještě teď 30.října (13dní před nástupem na mateřskou dovolenou - 12.11.) na nemocenskou. To proto, abych si udržela lepší průměr. Vychází mi to lépe za období 10.2008-09.2009 než kdybych to o měsíc posunula dopředu. A zajímalo by mě, jestli se mi bude počítat vyměřovací základ pro mateřskou z toho ročního období v práci, před tou 14-ti denní nemocenskou. Vím že pro nemocenskou se bere taktéž průměr za poslední rok, tak prostě jestli se bude pořád brát průměr z toho stejného období.
Možná je to komplikovaně napsané,. jednoduiše řečeno, nechci aby se mi v tom vyměřovacím základu počítal tento říjen.

tygrous
8. okt 2009

hanubobu: Ja se po necem podobnem taky pidila a pochopila jsem to tak, ze pro vymerovaci zaklad se ti bere plat za poslednich 12 mesicu a odecitaji se dny nemocenske... Takze rijen by se ti pocitat mel... Ale jestli to chapu dobre, tezki rict 😒

katana11
8. okt 2009

Ahoj GAPA, chcem ťa poprosiť o vysvetlenie výpočtu materskej. Moja situácia, u terajšieho zamestnávateľa pracujem od 04.2006 až do súčasnosti a DNP si platim 04.02.2009 tiež do súčasnosti vo výške rozdielu max VZ a mojej HM. Ide mi o to. TP mám na 05.04.2010. Nakoľko mi klesla moja mzda na minimálnu a pokiaľ dobre rátam tak začiatkom novembra by som mala dovŕšiť 270 dni platenia DNP rozmýšľam pri spoločnej dohode s gyn. ísť radšej na PN-ku. Len mám teraz chrobáka v hlave nakoľko materská sa mi bude vypočítavať s tohto roka 2009 to znamená kvázi aj s možnosti využitia už spomínanej PN. Čo to pre mňa bude znamenať? Uškodí mi to pri výpočte MD? Ako sa to potom vyratáva PN a odpracované dni v kalendárnom roku 2009? Nerada by som urobila daku blbosť a bola by som ti vďačná za tvoju odpoveď. Ďakujem

pehinka
8. okt 2009

ahojte baby,
ja sa budem tiez asi opakovat s mojou otazkou, no tiez by som si to potrebovala uz naisto ujasnit.
moment. som PN v 8 tt. zamastnanana som od r. 2005 u toho isteho zamestnavatela, termin porodu mam 27.5.2010, ako sa mi bude pocitat materska, ovplyvni ju to, ze som v tomto roku na PN, a budem ju mat tym padom nizsiu ako keby som bola v riadne v zamestnani? bola by vtedy vyssia, keby som do konca roku pracovala?
ide o to, ze mam dost velke nevolnosti a nevladzem v praci pracovat, je to dost stresove zamestnanie, takze ma lekar nechal na PN.
Dakujem za odpoved

tordis
8. okt 2009

chcel by som sa opýtať, či sa budú manželke do Pn-ky, alebo teda do nemocenského príspevku rátať aj víkendy, t.j soboty a nedele? myslím či je aj to platené... ďakujem

dadous
8. okt 2009

pehinka, mateřska by se ti měla počítat od 1.1 do nastupu PN. PN se do pruměru nepočíta, aspon tak mi to vysvětlovala naše učetní 😵

pehinka
8. okt 2009

dadous, dakujem moc za odpoved.. 😉 toho som sa bala, aby sa tam ta pn nepocitala.no nevedela, som ci budu brat do uvahy len priemer mzdy za tento rok alebo aj minuly rok...

dadous
8. okt 2009

😀 😀 to by byla sakra mala mateřska 😀

pehinka
8. okt 2009

dadous, tak to ano.. 😅 pekny vecer

gapa
8. okt 2009

katana,
v klude, po splnení 270dní z DNP nastúp na PN. Výšku materského to výrazne neovplyvní. Pri výpočte sa dni PN vynímajú, aby neznižovali nem.dávky.

pehinka,
podobne. Ak máš stále cca rovnaký plat, tak výšku materského to neovplyvní. Len ak by si teraz mala výrazne lepšiu hrubú mzdu ako od začiatku roka, tak by si si mohla trochu polepšiť. Ak rovnakú, tak nič výrazne nezmeníš. Ako som písala dni PN sa pri výpočte vynímajú, t.j. zrátajú sa len VZ za dni, kedy pracuješ/čerpeš dovolenku... a vydelia sa kalendárnymi dnami bez dní PN,očr, neplat.volna.

pehinka
9. okt 2009

dobre ranko,
gapa, dakujem moc, ty si taky poklad...ze sa tak o nas staras a radis...super, dakujem este raz 😉

ajvi
9. okt 2009

ahoj,¨
omlouvám se, jestli už tu takový dotaz padl, ale číst všechny příspěvky, to fakt ne 😉
pobírám PPM,synkovi je 16 měs., mám 3-letou mateřskou. chtěly bychom druhé mimčo. první těhu jsem měla od začátku rizikové a byla až do nástupu na MD v PN. pokud se situace bude opakovat, budu mít nárok na výplatu nemocenské nebo mám smůlu, protože pobírám PPM a přejdu až těch 6 týdnů před termínem porodu na MD?
díky

svetlankat
13. okt 2009

Aj gaga chcela by som sa ta velmi pekne opytat:
-som evidovana na urade prace a taktiez som poberala davku v nezamestatnosti, tymto mesiacom mi uplynul narok, nakolko davku poberam uz pol roka
- som tehotna, splnam podmienku 270 dni a taktiez si platim DNP, ale este nie 26 tyzdnov
- chcem sa ta velmi pekne opytat, ci mam narok na nemocenske davky v pripade nastupu na rizikove a ci to nejako ovplyvni narok na matersku nakolko DNP musim platit najmenej do 15.1.2010 aby som splnala podmienku 26 tyzdnov alebo ci mi to nejako ovplyvni vysku materskeho.

gapa
13. okt 2009

svetlanakat,
ak splnaš podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred PN (vdaka ukončenému zamestnaniu), tak nárok na nemocenské mať budeš, ale len z minima, ak neuplynulo 26týž.od posledn.prihl. na DNP.
Nie je podmienka platiť aspon 26týždnov, ale podmienka trvania aspon 26týždnov. Takže ak budeš poberať nemocenské z DNP z minima, kedy platiť DNP nemusíš, tak to výšku materského neovplyvní. Predpokladám 26týžndov uplynie do nástupu na MD, ktorý bude najneskôr 6týžd.pred predp. termínom pôrodu.

lara75
19. okt 2009

ahoj gapa,

chceĺa by som sa spýtať na jednu vec: či je termín odchodu na MD 8 tý /6 tý pred TP závislé od toho, či som pred MD vypísaná na PN. Konkrétne: TP mám 3.1.2010, ale od 25.9.2009 som na PN. Podľa mojej lekárky by som mala na MD nastúpiť 8 tý pred TP (pretože som bola vypísaná), je to pravda?, alebo úplne stačí 6 tý TP?
Ak mám na výber, tak čo sa mi viac oplatí? (PP mi trvá, mám dobu neurčitú v zmluve a pracujem pre firmu od roku 2004).
Ďakujem za odpoveď 🙂

svetlankat
19. okt 2009

Ahojte baby, aj ja by som potrebovala este raz poradit, som nezamestnana, splnam podmienku 270 dni, cize mam narok na PN, platim si aj DNP ale este nie 26 tyzdnov, do nastupu na matersku by som to mala stihnut, ale mam nejasnost, pri nastupe na pn som oslobodena od platenia DNP aj ked to stale plynie, len ako sa potom bude pocitat ta materska, oni to budu brat tak ze tych 26 tyzdnov som platila 47,70 eur aj ked som ich vlastne pocas PN neplatila? pytam sa preto lebo tych 26 tyzdnov mi vyjde len tak na chlp pred porodom a bojim sa aby som nastupom na PN so sebou nevybabrala, nie je lepsie si aj pocas PN platit DNP? ale je to naozaj jedno a matersku mi budu pocitat z maxima? Dakujem
Gapa dakujem ti velmi pekne za predchadzajucu radu, len este tato vec mi nie je celkom jasna.

mima595
19. okt 2009

Lara - aj ja som bola pred nastupom na MD na PN a vypisal ma normalne 6 tyzdnom pred porodom.
Podla mna je rozdiel len v tom, že si ušetriš 2 tyzdne MD - lebo ta sa vyplaca len 28 tyzdnov, bez ohladu na to, kedy nastupis, či 6 alebo 8 tyzdnov pred porodom. A aj PN aj MD ti bude platená rovnako.
Este si to skus prepocitat, kedy by ti koncilo poberanie materskeho v jednom aj v druhom pripade:
teda ak by si nastupila na MD 8 tyzdnov pred TP - t. j. nastupila by si k 8.11 - 28. tyzden by ti skoncil - 22.5. - dovtedy by si dostavala materske a este by si dostala za maj aj cely rodicovsky prispevok.
Ak by si nastupila 6 tyzdnov pred TP - to by ti vyslo cca. 22.11.09, 28. tyzdnov poberania materskeho by ti uplynulo cca. 5.júna - takže si to prepocitaj - co je pre teba vyhodnejsie 😉

gapa
20. okt 2009

lara,
súhlasím s mima595. "Možno" najvýhodnejšie by bolo nastúpiť v 7tt, aby ti skončilo pobernie materského najneskôr 30.5.10, takže 31.5.10 by si materské nepoberala a vdaka tomu mala nárok na RP aj za 5/10 v plnej výške. Ale to záleží ako vysokú budeš mať materskú na 1den a vlastne aj to, či schvália ten zvýšený RP.

Tiež som bola dlhodobo PN pred nástupom na MD a chceli ma vypísať na MD 8týžd. pred, ale som nechcela a trvala som na nástupu 6týždnov pred. Ak by som nastúpila 7týžd. pred, tiež by mi to vyšlo ako tebe, že by som mala nárok na RP aj za mesiac navyše. No neriešila som to a nastúpila 6týž. pred termínom.