Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

mitinka
1. aug 2009

gapa ak by som sa dohodla s lekarom,možno by som išla aj podla socialky tych 8tyždnov pred porodom a to by bol datum 7.12.2009 až som dobre počítala 😒 ale čo sa viac oplati byt až do konca na pn alebo ist na tu matersku skor? 😒 ale zatial dakujem za radu,.. musim sa tam ist opytat,..

gapa
1. aug 2009

mitinka,
neviem, či v tomto prípade nevzniká nárok až 6týždnov pred pôrodom, t.j. nie 8týž.pred pôrodom vid § 50 písm.b) zákona o sociálnom poistení.

gapa
1. aug 2009

teda vlastne v ochrennej lehote § 50 písm.a) zákona o sociálnom poistení.

mitinka
4. aug 2009

ešte sa chcem spytat,že prečo by som to mala stihnut do 11.12?? 😒

lussy5500
4. aug 2009

Ahojte, chcem sa spýtať ako mi bude vyratana materska ked som na rizikovom. Neviete ci sa mi bude materska ratat z tohto roku alebo z predchadzajuceho za rok 2008?
Dakujem

gapa
4. aug 2009

mitinka,
lebo si písala, že 11.6.09 ti končí PP a teda 6mesačná ochranná lehota ti končí 11.12.09. Síce je v zákone aj také niečo, že ak trvá poberanie nem.dávky k nástupu na MD, tiež je nárok na materské ale priznám sa, o žiadnom prípade z praxe som ešte nečítala. Tak snád budeš prvá.
Tak príp. daj mi vedieť potom, že ti uznali nárok aj po ukončení och.lehoty, lebo ti trvalo nemocenské do nástupu na MD. A kolko pred PTP si na MD nastupovala. 🙂

A daj vedieť, aj ak by boli problémy. Možno by som ti mohla pomôcť. 😉

lussy,
málo údajov. Kedy nastupuješ na MD a kedy vznilo tvoje nem.poistenie, začal tvoj PP.

mitinka
4. aug 2009

gapa dakujem,.. 😉 určite dam vediet 😒 som teda velmi velmi zvedava ako dopadnem,ale to bude až v decembri 😀 😝 ale určite dam vediet a Dakujem 🤐

gapa
4. aug 2009

mitinka,
tak držím päste (aj a hlavne s tehotenstvom a aj materskou) a potom aj popíš tvoj prípad, nech si spomeniem 🙂

laua
5. aug 2009

Ahojte, vedeli by ste mi poradiť, ked si rátam VZ , čiže sčítam všetky HM a delím to počtom kalendárnych dní, len neviem podla čoho mám dať 30, alebo 31. Je to odvodené od toho posledného mesiaca alebo ako???
Ešte mi viete poradit: ak plánujem v septembri 2009 otehotnieť aké bude moje rozhodovacie obdobie z ktorého sa mi vyráta MD keď mám zmluvu uzavretú od 15.7.2007 (PN som nemala len dovolenky).
Chcela by som si začať platiť DNP len neviem či to v mojom prípade stihnem a či mi to bude k niečomu, keď ssa od septembra chystám otehotnieťa hneď budem na rizikovom. Oplatí sa to????a kde sa dá požiadavka na zvýšenie VZ?? ak by som teda mala dať, moja HM sa hýbe okolo 48O€. Neviete ako to je keby som si začala platiť DNP a by som potratila čo s tým?? dá sa to zrušiť, alebo do kedy je to nutné platiť???

Prepáčte, že sa pýtam tak nechápavo, ale naozaj neviem v týchto veciach chodiť a obdivujem každého kto vie na čo má nárok... Budem vďačná za každú jednu odpoveď a vopred ďakujem...

gapa
5. aug 2009

laua,
ak sa nevyznáš, treba pozorne čítať a študovať to.
Ak tvoj PP začal 15.7.07 a bude trvať k nástupu na MD, ktorý bude v r.2010, tak tvoje RO je rok 2009 (celý!) zrátajú sa vym.základy pre nem.poistenie (obvykle je to hrubá mzda) a delí počtom kalend.dní t.j. 365. Ak by si bola PN, očr, mala neplat.volno, tak tieto kalend.dni sa od 365 odrátajú.

laua
5. aug 2009

Ďakujem gapa, že si taká ochotná, ale už tri dni to čítam celé príspevky ale viac a viac sa mi to zamotáva. Preto som ti napísala konkretne moj prípad...Ešte mám otázku ak teda ešte v auguste cca do 17.8.09 sa pojdem zahlásiť na DNP a v septembri ak sa mi podarí otehotniet pojdem na RIZIKOVE HNED čiže budem na PN až do MD budem z toho DNP voĽačo mať, keď ho budem len tak krátko platiť pred rizikovým?? ide mi o max.
materskú.
Nechápem či si mám to DNP platit aj ked budem na rizikovom. To mi neni jasné, či tam bude splnená ta podmienka. Nechcem na to prerobiť a spraviť hlúposť. TAk sa mi bude to DNP rátať predpokladám z max.VZ. Niekde som čitala že ak je Pn tak sa potom ráta z minim. mzdy a to sa potom neoplatí. Moja HM je cca480€. Prosím poraď mi či sa mi to opatí v tejto situácii. Ďakujjjeeeem veľmi si to vážim...

mitinka
6. aug 2009

tak aj ja sa zasa pridavam gaga 😉 ja si to ešte len chcem začat platit ale pomože mi to nejak kedže už som v polke 4mesiaca?alebo to mam vzdat ?Dakujem ti velmi pekne 😉

gapa
6. aug 2009

mitinka,
ty ak nemáš nejaké ukončené nem.poistenie, tak nesplníš podmienku aspon 270dní nem.positenia. Ak ukončené nem.poistenie máš (nie si ty ten prípad, čo som písala, že ti tesne končí Ol zo zamestnia pred nástupom na MD ???), tak by si mala nárok na materské len z aktuálnej min.mzdy, lebo do nástupu na MD už nestihne uplynúť aspon 26týždnov. Materské na den z minima je cca 55% z 295,5eur (aj ked pri nástupe na MD v r.2010 sa to bude brať z min.mzdy v r.2010) je cca 162,53eur-167,94eur na mesiac a rodič.príspevok, na ktorý budeš mať nárok od mesiaca narodenia dieťaťa je 164,22eur a slubovaných je viac. Takže uváž sama. No a ak ostane zákon nezmenený, tak je jedno, či sa prihlásiš na DNP teraz a budeš mať nárok z minima alebo den pred nástuom na MD.

Ale pozor, potom by už asi neplatilo to, čo sme si už predtým písali!!! že by si mohla získať nárok z predchádzajúceho zamestnania. Lebo bud z DNP alebo z ukončeného zamestnania!!!

gapa
6. aug 2009

laua,
kopírujem, čo som ti odpísala na IP

Nestačí splniť len 26týždnov \"trvania nem.poistenia\" nie \"platenia\", ale hlavne 270dní pred pôrodom. Aj počas PN treba platiť DNP až od splnenia 270dní (apon podla starých info od mamičiek z r.2007). Sú síce aj opačné názory, no to by ti tiež nebolo na škodu. No platiť treba a radšej si potom preplatok vyžiadať písomne vrátiť, ako byť dlžný a z toho dôvodu stratiť nárok na materské.

Čo znamená že otehotnieš v septembri????? Tehotenstvo sa ráta od prvého dna poslednej menštruácie a môže trvať dovtedy aj napr. 38x7dní = 266dní. Ale ty potrebuješ až 270dní. Takže ked už, tak aspon s nejakou rezervou. Takže treba byť poistený ešte nejakú dobu pred poslednou menštr!!!!!!! Kolko rezervy, záleží od teba.

No a o možných zmenách v zákone o sociálnom poistení týkajúcich sa DNP si už predpokladám čítala.

Samozrejme treba vedieť aké bude tvoje rozhodujúce obdobie zo zamestnania (rok 2009 ak nastupuješ na MD v r.2010) a aký VZ ti z daného roku zo zamestnania vychádza. Ak by si bola PN, tak môžeš platiť aj z vyššieho VZ z DNP ako je rozdiel maxima a tvojej obvyklej mzdy, lebo v čase PN vlastne nemáš zo zamestnania žiadny VZ, takže nedochádza k prekročeniu maxima v súčte DNP + zamestnanie. No nemalo by to význam, lebo predpokladám, že pri nástupe na MD po 1.7.2010 bude ešte nižší maximálny vym.základ ako teraz vzhladom ku kríze. Takže ak chceš, tak sa prihlás z rozdielu maxima a tvojej mzdy v r.2009.

No treba sledovať potom aj zmeny, čo môžu nastať. Musíš sa len sama rozhodnúť.

laua
6. aug 2009

Ďakujem Gapa za odpoveď, si milá.
Poslednú menštruáciu by som mala mat teraz za dva dni takže len taká rezerva by tam bola... a čo znamená otehotnieť v septembri sa pýtaš, no doktorko mi presne že povie kedy mám splodiť dieta podľa sona. Tak som si myslela, že sa to tak ráta povedal, že zhruba na 16 den cyklu.Ale tu som sa už naučila,že sa to teda ráta od prevého dna posl. menštruácie. No neviem či sa na to DNP nevykašlem volako sa mi to nepáči ved v podstate nemusím mat splnenú ani tu podmienku 270 dní ak by boli neaké problémy tie peniaze by prepadli??? a gapa ak rátam matersku kde rozhodujúce O je rok 2009 celý:::: a budem tam ku koncu mat Pn tak sa to vyníma pri rátaní takže odrátam od 365 tie dni PN toho roku ano??? a dakujem za predchádzajúcu odpoveď ešte ta budem určite kontaktovat ked tak diiik

gapa
6. aug 2009

laua,
ak máš v rozhodujúcom roku PN, tak áno odrátavajú sa dni pri výpočte materského, ak pozeráš presné vym.základy z výplatných pások.

laua
7. aug 2009

Čaute,,, poradte mi niekto kto ste online...bola som v soc.poistovni a pani mi povedala, že už prihlášky neberu osobne v meste mojho bydliska a musím si to poslat do Trnavy. Chcem sa, ale spýtat lebo stále tomu nerozumiem, keď pojdem na materskú v roku 2O10 a v roku 2009 budem PN až do toho nástupu na MD tak ja si to musím platit aj počas tej Pn aj teda ešte aj počas MD!!!!!!!, lebo inak by som nesplnila tých 270 dní... ale teraz sa pýtam, či ten vymerávací základ, ktoý som si určila mi bude stačit aj počas tej PN , ked si to odratávam od 460 do maxima t.j 1084,55eur. takže platit mesačne tých cca 27,...eur. poradte mi prossiiim čo najrýchlejšie ak to je možné... a dakujem pekne aj gape dakujem...

petulka28
9. aug 2009

ahojte...potrebujem radu...bola som zamestnaná od 26.5.2008 do 31.07.2009 (PP na dobu určitú) od 09.06.2009 som na PN a 10.08.2009 nastupujem na materskú....pnku mi lekárka ukončila a teraz neviem, či ju mám poslať zamestnávateľovi alebo do SP?? a zároveň chcem poprosiť aj o pomoc pri výpočte materskej...teraz neviem, či mi ju Pnka ovplyvní alebo nie, lebo aj z poslednej výplaty mi šéf stiahol čo sa dalo a to som odrobila normálne celý mesiac, tak som z toho trošku na nervy, či mi tým neuškodil...veľká vďaka

gapa
9. aug 2009

petulka, ak tvoj PP začal 26.5.08 a na PN si išla 9.6.09, tak sa ti nemocenské rátalo z obdobia 26.5.08-31.12.08. Tak isto to bude aj s materským. Takže dostaneš na den to isté ako pri PN-ke.

Zavolaj do práce mzdárke, nech ti pošle potvrdené "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku", budeš to potrebovať priložiť k žiadosti o materské, lebo si budeš uplatnovať nárok v ochrannej lehote. RO sa ti stanovuje vzhladom na posledný den PP, ak mzdárka nebude vedieť, tak jej povedz, že je to § 54 ods.3 + ods.2 písm.a), ale predpokladám, že bude vedieť, že tvoje RO je 26.5.08-31.12.08. Možno by toto potvrdenie vybavila aj SP, no záleží, kto by ti to robil, tak nech potom nemusíš dodatočne vybavovať.

Potom žiadosť o materské spolu s potvrdením od zamestnávatela odnes do SP podla sídla zamestnávatela. Prefoť si to a nechaj radšej potvrdiť pečiatkou prevzatia na SP, človek nikdy nevie 🙂

čo ti zamestnávatel odrátaval, netuším, ved aj nemocenksé vypláca SP a nie zamestnávatel. On platí len prvých 10dní, no tvoja PN trvala dlhšie.

petulka28
9. aug 2009

Ďakujem ti veľmi pekne...len sa ešte chcem spýtať...ukončenie PNky mám zasielať už rovno do SP, keď už nie som zamestnanec? alebo ešte zamestnávateľovi, keďže som ju začala ešte počas PP?

odrátal mi, ale ešte z výplaty, ktorú som dostala ako poslednú ešte za máj....stiahol mi všetky príplatky a všetko čo sa dalo, ja som len nevedela, či aj tá výplata zaváži....

a čo sa týka vyplatenia PNky, tak SP si dáva načas, takže ani vlastne netuším akú PNku dostanem...

gapa
9. aug 2009

petulka,
predpokladám, že ozaj máš PP ukončený, t.j. máš už aj zápočtový list.

v takom prípade aj ukončenie PN treba odniesť na SP. No a odniesla si na SP/zamestnávatelovi aj listok o pokračovaní PN ku koncu mesiaca (k 30.6. a tiež k 31.7.). Ak nie, tak to nevyplatia, teda až ked to donesieš, resp. ked donesieš onesieš ukončenie PN, tak už je to pasé.

Ak by si tam išla na SP, tak si vypýtaj doklad o poberaní nemocenského v období do toho 9.8.09, lebo predpokladám budeš to potrebovať do zdrav.poisťovne, aby ťa zaevidovali v období 1.8.09-10.8.09 ako poberatelku nemocenského (nestačí, že si PN) a z toho titulu budeš poistená štátom. Potom dostaneš zo SP rozhodnutie o poberaní materského, ktoré tiež môžeš predložiť ako doklad o poberaní materského a nadalej budeš poistencom štátu pre ZP ale potom už ako poberatel mateksého.

No a nezabudni na prihlášku do soc.poisťovne do 45dní od pôrodu!!! Zober si hned potrebné tlačivá zo SP a daj si vysvetliť, ako sa to vyplna.

vevoncek
10. aug 2009

ahojte prosím vás poraďte mi lebo ja už neviem na koho sa obrátiť robím asi dva a pol roka v jednej firme minulý rok(2008) v máji som sa vidala a rozhodli sme sa že chceme bábo tak som si hneď v máji začala platiť dobrovolné nemocenské poistenie v sociálnej poisťovni platím si ho aj tento rok od júna som bola na PNke a od augusta znovu robím ale asi len do 12teho septembra a chcela som sa spýtať ako to je s materskou a dobrovolným nemocenským plat mám minimálnu mzdu a neviem či si ten poplatok do SP mám zvýšiť alebo sa mi to už neoplatí ževraj sa to teraz menilo a že keby som si to výšila že už by mi to nepomohlo tak neviem čo mám robiť? Keďže mám minimálnu mzdu veľmi by mi pomohlo keby som mala aspoň materskú vyššiu, lenže v týchto zákonoch sa vôbec nevyznám

diduska777
10. aug 2009

Ahojte babulky ;o) Chcela by som vas poprosit o radu. Som zamestnana na dobu neurcitu uz vyse 2 a pol roka a od polky novembra 2008 si platim dobrovolne nemocenske pripoistenie. Jedna sa o to, ze by som vas chcela poprosit, ci by ste mi vedeli pomoct vypocitat kolko by mi vysla PN na rizikovom a taktiez vysku materskej (TP mam na 10. 01. 2010). Jedna sa totiz o to, ze v aprili 2009 som bola cca 1 mesiac na PN - bola som chora 1 tyzden (a vzapati som zistila, ze som tehu, ale zacala som spinit a tak sa mi PN predlzila na 1 mesiac s tym ze sa nezmenila diagnoza - obvodna mi to nechala ako chripku). Momentalne je vsetko v poriadku a som v 17+5 tt ale podla gynekologa by bolo vhodnejsie aby som uz rozmyslala nad tym, ze zostanem doma (cestujem denne za pracou cca 200km a pred 5 rokmi mi bola robena konizacia a ma obavy o moj krcok). Urcite nechcem riskovat, ze by som prisla o babatko a tak by som chcela zostat od 1. septembra doma. Ked som bola mesiac na PN tak som z DNP nedostala ani korunu - pretoze som vraj nesplnila podmienku poistenia 270 dni (nevedela som, ze musim byt DNP 270 dni aby som nieco dostala - myslala som ze tu podmienku splnam z toho, co mi platil zamestnavatel odvody). Takze moj hruby prijem bol minuly rok 25000 SK (s tym, ze mame este aj 13. plat a neviem ci sa tam pocita aj to - polku dostavame v lete a druhu v zime) a DNP som od polky novembra 2008 do maximalnej vysky - ja som si platila iba rozdiel z minima. Volala som do socialky aby som zistila, ci si tuto ciastku mozem zvysit (podla noveho je to 3084 Eur) ale pani v socialke mi to nevedela vysvetlit a vraj mam prist osobne a dat si to vypocitat, lebo ze mne je jedno, ci sa to zvysilo alebo nie. Chcela by som vas teda poprosit, ci by ste mi pomohli s tym vypoctom PN a materskej a taktiez, ci by ste mi vedeli kedy by bolo lepsie nastupit na MD ci 6 alebo 8 tyzdnov - ak budem na rizikovom. Taktiez, ci neviete ako je to teraz s tym novym maximom na DNP a ci by bolo lepsie dat si zvysit sumu, ktoru platim (je to momentalne 13 EUR) a ci by to malo nejaky vplyv na PN a MD. Dakujem vam velmi pekne za pomoc a ochotu a prajem krasne tehulkovanie a zdrave a stastne babatka 😉

tordis
21. aug 2009

Chcel by som sa opýtať, čo môže moja manželka požiadať svojho gynekologa o PN, alebo o rizikové tehotenstvo kvoli stresom v práci. Má aj zdravotný problém týkajúci sa chrbtice, ale ak by náhodou to nestačilo... ďakujem za rady

sakalka
22. aug 2009

tordis , ja si myslim že to zaleži od doktora ale može to urobiť ak chce, pretože sa može stať že s tych stresov žena aj potrati , ak je to prve tehotenstvo tak ne može vedieť doktor ako to bude znašať . Pretože ked su ťažkosti v pvom tehotenstve ,tak v druhom už posielaju bez problemov na pn . Ale je to moj nazor tak to musiš zistiť aj inde . Ja som s tym nemala problem , len som poprosila dokiho a vysvetlila situaciu a dôvody na to , tak ma ihned vypisaly hoci zdravotne dôvody neboli take važne . A citim sa dobre , ale asy by som sa tak ne citila keby som pracovala do konca , z tou chrbticou by som mala určite problem v neskoršom termine ,a z tymy horučavami , pretože o klime sa neda hovoriť u nas vo firme ani nahodov. a možno by sa pridaly aj problemy zo stresou. Už ne hovoriac o problemoch z travenim , pretože si nemožeš v praci regulovať stravovacie navyky a tym padom ti to len horšie urobi , a ani vykon v praci potom ne zodpoveda tomu ako za normalneho stavu. Odporučam ti nech sa žena o tom pozhovara z dokim narovinu 😉

tordis
22. aug 2009

ďakujem, už tri dni som nevedel dohľadať rady. Zamestnávateľka mojej ženy jej dokonca zatrhla obedové prestávky, musí sa najesť za pochodu a dokonca jej musí shcvalovať aj kontroly u dr. Je to protizákonné, ale riadi sa tým, že keď sa jej nepáči, môže ísť.

sakalka
22. aug 2009

V tom pripade by som ne rizkovala naozaj potratom , a povedala doktorovi na rovinu že ma psichicke natlaky , a že tak to sa ju chce zbaviť , ale nemože ju prepustiť , ked je tehotna, tak sa snaži na nu tlačiť inym sposobom. Ja vie že ti zamesnavatel musi umožniť taku pracu ktoru budeš zvladať v tomto stave , a to može nariadiť aj doktor, alebo ešte viem o jednom riešeni , pokial nezvlada žena robiť v praci tolko roboty ako pred tym , a tym padom ide dole z platom , tak sa da poriešiť to tak že sa na SP požiada o take potvrdenie , už teraz neviem presne kde a čo to je , ale to musi potvrdiť doktor . Ten papier sa zaniese na SP a oni musia žene doplacať ten rozdel v mzde , o ktory žena prijde ak ju preradia na menej platenu pracu kvôli tehotenstvu. Len to treba zistiť podrobnejšie ako to je , ja som to nevyužila pretože som išla na PN od treteho mesiaca , len som nad tym uvažovala , keby som musela pracovať do konca , pretože som pracovala na ukol a , v mojom pripade na mna doplacaly aj kolegine že som už ne stihala tak v time pracovať , ked som musela par hodin straviť na zachode v prvych mesiacoch, vela štastia a nech sa vam to narodi zdrave a nech je hlavne v pohode žena , pretože to ovplyvni potom cele tehotenstvo a aj dietatko , dokonca aj samotny pôrod.

tordis
22. aug 2009

Tak v tomto prípade to asi nepôjde s preradením na inú prácu, pretože žena predáva oblečenie v obchode a je tam sama. Na každej smene je jedna predavačka a žiadna iná práca tam nieje. Okrem toho stojí 10 hodín na nohách a nemôže si ani sadnúť, ani sa najesť, proste teror.

sakalka
22. aug 2009

tak to nech nerozmyšla vôbec a nech sa vypiše na PN , som zvedava či jej kolegina bude ochotna tahať dve smeny , kym sa najde ina pracovnička , a vtedy aj šefka zmäkne možno . Napište potom ako to dopadlo, inač každe 4 hodiny musi mať prestavku na osvieženie sa aspon , a to aj ked neje tehotna, neviem ako chodi na zachod ked ju nema kto zaskočiť? či len pred a po šichte, je to proste hrozne niečo . Možme byť hrdi na našich zamesnavetelov , to si tam može dať robota a nech predava , ked nemaš žiadne prava, a nech ho nauči aj ako ma komunikvať zo zakaznikom a robiť aj poriadok tam aj tovar vykladať . Ja som robila v kuchyni pred časom a to bolo niečo podobne , tak si to viem živo predstaviť.držim vam palce.

tordis
24. aug 2009

Iba som prišiel oznámiť, že žena je na rizikovom, takže ďakujem za rady, ale robotu ani nemusela spomenúť, hneď sa mu nepáčil ten chrbát. Takže dik.