Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

anesim
16. jún 2008

Na materskú sa nastupuje 6-8 týždňov pred termínom pôrodu. 🙂

andela1
16. jún 2008

ahoj anesim!tak mi potom chces povedat ze celych 7mesiacov budem musiet trcat doma???to nemyslis vazne,vsak sa zblaznim doma.vsak na pnke ti daju 2hodiny vychadzky.co to je za den 2hodiny.a to ani sa nemozem presunut do mesta lebo kym tam pridem prejdehodina a mozem sa vratit.dufam ze je na to nejake riesenie.

gapa
16. jún 2008

či dá lekár vychádzky, záleží od neho. Nemusí dať vychádzky hned od začiatku PN. No obvyklé sú dva krát po dve hodiny denne. 10-12hod a 15-17 ale možu dať asi aj inak ???? neviem.
na MD môžeš ísť ako píše anesim najskôr 8 najneskôr a obvykle 6týždnov pred pôrodom.

andela1
16. jún 2008

ahoj gapa!tak to ste ma nepotesili.ale dakujem za odpovede.zajtra sa este spytam lekara ako to je ci sa to neda nejak inac vyriesit.to vsetky tehulky na rizikovom trcia doma???och moj boze.pre mna to bude najvacsi tresttolko veci mam vybavovacky ako to vsetko vyriesim neviem.pekny vecer som smutna ☹ 🙄 😢

lusilia
11. aug 2008

Ahojte zienky.
Dlho tu uz nikto nepisal, ale chcem sa opytat, ze ak teraz som na PN a asi pojdem na riziove, co jest od 16tt az do MD tak mi tiez bude zamestnavatel doplacat tych 35%, ci kolko to je k tym 55% od socialky?je to zakonom dane, ze to musi doplatit? Dakujem 😉

lukin
11. aug 2008

lusilia: PN a rizikové není totéž?

lusilia
11. aug 2008

Lukin, svojim sposobom ano 🙂

gapa
11. aug 2008

lusilia,
neviem, či vám to dopláca na základe kolekt.zmluvy alebo na základe nejakého zákona (tuším niektoré povolania? to májú?), tak treba pozrieť tam.
No samozrejme, ak ta lekár nechá doma z dôvodu rizikového tehotenstva, nie je nič iné ako dlhodobá PN-ka 😉

lusilia
11. aug 2008

Gapa dakujem, no naozaj neviem, ako je to v tej zmluve, skusim ju najst, pracujem tam uz skoro sedem rokov, tak dufam, ze nieco z toho budem mat 😒

viabella
20. aug 2008

ahoj, ak my viete niekto odpovedat, budem rada. kamaratka pracuje vo firme od 01.05.2008 tri mesiace bola v skusob.dobe, teraz ma zmluvu na neurcito, je tehu a pravdepodobne pojde na rizikove, ako sa jej bude ratat tych 270 dni, od 01.05. ma nieco okolo 120dni a ak by chcela dotiahnut tych 270 mala by pracovat do konca januara alebo sa rata aj pn? dakujem

vojtisek2007
20. aug 2008

viabella - a předtím kamarádka někde pracovala nebo studovala, ne ??? to se jí počítá k tomu, buď předchozí zaměstnavatel nebo studium 😉

gapa
20. aug 2008

viabella,
aj dni PN "počas trvania prac.pomeru" sa zarátavajú do potrebných 270dní nem.poistenia, s tým nech si nerobí starosť. 😉

Vojtisek má pravdu aj v tom, že v prípade, ak predtým bola zamestnaná, tak aj predchádzajúce nem.poistenie sa k tomu priráta, ak je v období posledných dvoch rokov pred pôrodom,- a teda ak by nestačil počet dní NP z terajšieho prac.pomeru.
Na Slovensku počas štúdia študent nie je štátom poistený nemocensky, dôchodkovo ani v nezamestnanosti (v čechách to je asi inak), takže štúdium sa neráta, ak počas neho nepracovala na riadny prac.pomer alebo si sama dobrovolne neplatila nemocenské poistenie. Doktoranti ale myslím boli do 31.12.07 nem.poistení, no od 1.1.08 už to zdá sa mi neplatí, ak chcú byť nem.poistený, musia si sami platiť dobrovolné poistenie.

vojtisek2007
20. aug 2008

aha - tak u nás je to trochu jiné -nám se započítává i předchozí studium... 😉 takže vy jste na tom o trochu hůř...nám se akorát nezapočítává evidence na úřadu práce.

gapa
20. aug 2008

vojtisek, u nás toto o študentoch platí tuším cca od polovice roku 2006. ☹

viabella
21. aug 2008

Dakujem, predtym nepracovala, teda pracovala ale bez zmluvy, viete podnikatelia neradi platia odvody....predtym bola na urade prace...ale ak sa pn rata tak potom je to v poho termin ma v maji, takze to v poho stiha "odpracovat" tych 270 dni, a dufam ze este plati to ze na pn ju nemozu prepustit ak uz je po skusobnej dobe? Ci ano? dakujem za odpovede

vojtisek2007
21. aug 2008

viabella - tak propustit na pn jí určo nemůžou,jedině kdyby zkončila celá firma - zkrachoavala,tak samozřejmě o místo přijde...jinak ale ne

gapa
21. aug 2008

viabella, ak má prac.zmluvu na "dobu neurčitú" a uplynula jej skúšobná doba (pozor, ak bola počas SD napr. PN,očr ..., tak SD sa predlžuje o tieto dni! ), tak jej prac.pomer sa môže skončiť len dohodou, ak by sama dala výpoved alebo napr. ako píše vojtisek, sa rušila firma.
Počas PN, tehotenstva (oznámeného podla zákonníka práce), MD, RD je zákaz výpovede zo strany zamestnávatela.

viabella
22. aug 2008

co to znamena oznamene tehotenstvo? tomuto pojmu nerozumiem ale inak dakujem.....a miesto jej musia drzat do konda MD, teda myslim tym cele tri roky? potom moze dostat vypoved hned po MD alebo jej to musia dat do predu vediet napr. tri mesiace? dakujem

gapa
22. aug 2008

ZP §40 ods.6 hovorí:
Tehotná zamestnankyna na účely tohto zákona je zamestnankyna, ktorá svojho zamestnávatela písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.

pokial tak tehotná neurobí, tak nie je pokladaná v zmysle ZP za tehotnú, takže môže dostať aj výpoved (samozrejme na PN-ke nie, tam je v ochrannej dobe aj z dôvodu PN).

zamestnankyna má právo sa vrátiť na pôvodné miesto (ak ovšem toto miesto ešte existuje) po ukončení MD (28týž, resp.37týž), ale už nie po ukončení RD.
Výpoved (samozrejme s výpovednou dobou 2alebo 3mesačnou) môže dostať najskôr prvý den po nástupe do práce. Počas čerpania RD je stále v ochrannej dobe.
Ale o tomto je písané v iných temach, ktoré sa toho týkajú. 😉

krtko.
22. aug 2008

prosim.poradte. v novembri mi konci materska(dcera bude mat 3 roky),mala by som nastupit do prace.
som tehotna (pojdem na rizikove) a na dalsiu matersku by som mala nastupit nejako v januari.
bol mi priznaný penazný prispevok za opatrovanie blizkej osoby.
neviem ako mam postupovat dalej
mam dat výpoved?
dakujem

gapa
23. aug 2008

o aký pen.príspevok ide? z UPSVaR alebo miestneho úradu (velmi sa v tom však nevyznám). Máš to ako plat s riadnymi odvodmi? To je dosť podstatné. No a s tým zamestnaním asi záleží aj od teba, či si ho chceš ponechať. REsp. či môžeš poberať ten príspevok a zároven byť zamestnaná.

Ak pôjdeš na rizikové t.j. na PN, tak by si vlastne mohla poberať nemocenské zo zamestnania alebo ak si nem.poistená ako opatrovatelka, tak z tohto nem.poistenia. Tiež podla toho, ktoré nem. poistenie ti bude trvať k nástupu na MD, tak z toho by si mohla mať nárok na materské.

Ako postupovať? Záleží od toho, čo uprednostňuješ sama, o aké sumy v zamestnaní a opatrovaní ide a od konkrétnych dátumov.

krtko.
23. aug 2008

priznal mi to upsvar.ja myslim ze zatial plati za mna stat ked som na md.ale co potom ,neviem ako mam postupovat s tou pracou,keby som si ju chcela ponechat ked mi skonci dalsia materska t.j za dalsie 3roky.ci mozem.bol mi priznany vo vyske 6 000korun.
mozem poberat aj matersku aj opatrovatelske?
kde by som sa mohla informovat aby mi dobre poradili
dakujem

gapa
23. aug 2008

krtko, pozerala som velmi zbežne niektoré zákony s tým súvisiace

takže poberáš penaž prísp. za opatrovanie podla zákona č.195/98 o sociálnej pomoci z UPSVaR, takže ide o dávku sociálnej pomoci (je tu pracovná akutálna verzia)
http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=...
je to upravené hlavne v § 64a
kedy ho nomôžeš poberať napr. § 64a ods.12 (ak máš príjem zo závisl.činn. presahujúci 2nasobok živ.minima) ...
treba sa asi informovať aj priamo na UPSVaR, kde ti poskytli tento príspevok, ako by to bolo v prípade, že by si bola zamestnaná so mzdou xxx, bola na PN, poberala materské, poberala len rodič. príspevok (ten asi nevadí)

NAROK NA NEMOCENSKE A MATERSKE
ak by si predsa ukončila zamestnanie napr. posleným dnom čerpania RD, tak predpokladám nárok na nemocenské počas PN ani na materské mať nebudeš, ak sa do nástupu na MD nezamestnáš (dobrovolne nemoc.poistenie by asi nebolo rozumné, lebo nárok by vznikol len z min.mzdy). Ak by si zotrvala v práci, tak áno. V akej výške, záleží od konkrétnych podmienok a to tiež v tvojom prípade nebude jednoznačné.

K DôCHODKOVEMU POISTENIU:
Ak by si teda ukončila PP a poberala ten penaž.príspevok na opatrovanie a "tvoje dieťa by si dala do škôlky", tak by si sa mohla aspon prihlásiť na dôchodkové poistenie ako osoba poberajúca tento príspevok - pozri si napr. zákon o sociál.poistení § 15 ods.1 písm.e + § 22 ods.1 + 138 ods.22 (bola by si však dôch.poistená len z minimálnej mzdy).
Ak by si však dieťa do škôlky nedala, mohla by si byť dôchodkovo poistená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov a to podla zákona o socialnom poistení § 15 osd.1 písm.c + § 22 ods.1 + 138 ods. tuším 21 (to by si bola dôchodkovo poistená z vyššieho vymeriavacieho základu, tuším 60% z priem.mzdy, teda predpokladám t.č. cca 12000 (no nepamatám si presne).
Ak by si si však prihlášku na soc.poistovnu nepodala, nebudeš dôchodkovo poistená!!! Pozor na to, neda sa to urobiť spätne, najskôr odo dna odovzdania prihlášky!

K ZDRAVOT.POISTENIU
čo sa týka zdravot.poistenia, tiež by si potom musela nahlásiť zmeny na svojej poistovni.

NEMOCENSKY POISTNA ani poistená V NEZAMESTNANOSTI ak ukončíš PP počas poberania pen.príspevku za opatrovanie nebudeš (nebola si ani počas poberania rodič.príspevku, teda počas čerpania rodič.dovolenky "v zamestnaní". Ty stále hovoríš o materskej dovolenke, no tú si čerpala len počas prvých 28týždnov počas trvania PP a počas týchto prvých 28týždnov (MD) si bola nem.poistená a aj poist.v nezamestnanosti, lebo si bola zamestnaná! -to bolo podstatné), lebo štát neplatí nemocenské ani poistenie v nezam. za nikoho.

krtko.
23. aug 2008

ja sa staram o nevladnu babku v spolocnej domacnocti ,nie o dieta
co by si mi poradila alebo co by si spravila ty
dakujem

gapa
23. aug 2008

ale máš aj dve dcery a tá mladšia predpokladám nechodí do štátnej škôlky ešte, ak si s nou na rodič.dovolenke. Ak nepôjde ani po dosiahnutí 3-och rokov, tak môžeš byť dôchodkovo poistená aj ako osoba, ktorá sa stará o dieťa do 6rokov a súčasne poberať pen.príspevok za opatrovanie.

Neviem ti však celkovo poradiť. To už je aj o peniazoch, predpokladám a v tom prípade záleží na vela podrobnostiach. Napr. ak by si aspon mala ešte nevyčerpanú dovolenku, tak možno. Tiež si písala o rizikovom tehotenstve, teda PN-ke a to tiež neviem, ako by presne bolo. No a tiež možno bude platiť od 1.1.09 nový zákon o rodič.príspevku, takže to by tiež trochu veci menilo. Potom by sa dalo využiť predsa aj DNP.

Takže v neistej situácii (o ktorej nemám prehlad) ti radiť, si netrúfam. ☹

Ja sa vyznám trochu v zákonníku práce a zákone o sociálnom poistení (nemocenské a materské), aj ked v tvojej situácii by som poradiť asi nevedela jednoznačne, lebo zákon to jednoznačne nerieši (nárok pri ukončení PP posleným dnom rodič.dovolenky pravdepodobne nevzniká. Ak by si ešte nejaký čas PP mala, napr. čerpala zostatok dovolenky, tiež by som ti nevedela povedať, z čoho sa ti bude rátať materské, lebo nárok na materské v ochrannej dobe ak nemáš v rozhodujúcom období vymeriavací základ, to zákon nerieši - ale tomu asi nerozumieš).

No bolo by užítočné ozaj zistiť na UPSVaR, ako by to bolo s poberaním pen.príspevku za opatrovanie pri poberaní nemocenského-rizikovom tehotenstve (to by si musela dodržiavať liečebný režím, takže neviem či by to šlo?) no a tiež počas poberania materského. Tým by som asi začala. A tiež by som si overila, že aký príjem zo zamestnania môžem mať popri tomto príspevku. A či náhodou za teba štát niečo neplatí (no predpokladám, že len to dôch.poistenie ak sa prihlásiš a tiež zdrav.poistenie - to iba predpokladám)

krtko.
23. aug 2008

ta mladsia zatial nechodi do skolky,davam ju az od novembra,aby som mohla este poberat rp
co som robila doteraz u sukromnika dal to do prenajmu jednote aj s pracovnickami
ja zatial este s nimi zmluvu podpisanu nemam 😒

anib
24. aug 2008

Gapa, prosím ťa, ak tu budes, prosim pozri na forum - materské 2008 na moju prosbu o radu. Dakujem. 😅

veronika81
31. aug 2008

Ahojte, chcela by som sa vás na niečo opýtať..
Na začiatku tejto diskusie (ešte z roku 2007) som sa dočítala, že pokiaľ by som chcela ísť na PN (na rizikové), 90% PNka vyplýva z diagnózy, ktorú vám doktor nahlásil v poisťovni. Máte s tým skúsenosti? O akú diagnózu by malo ísť? Ďakujem za akékoľvek info 😵

littlekatka
31. aug 2008

veronika,
skúsenosti s tým síce nemám, ale zákon hovorí , že výška nemocenského je 25% prvé tri dni PN, a od 4. dňa 55% vymeriavacieho základu, takže tým 90% nedávam veľkú šancu... Jedine že je niečo také dohodnuté v pracovnej alebo kolektívnej zmluve...
Toto píšu na stránke sociálnej poisťovne:
http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk

veronika81
1. sep 2008

ďakujem llittlekatka, idem to preštudovať. Ale tých 90% bude asi ozaj iba ak je to v zmluve, lebo niečo také tu bolo spomenuté, jedna kočka to mala tak. Hmm.. 😖