Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

gapa
29. mar 2009

skajkaze,
myslíš, že ak porodíš ešte pred nástupom na MD, t.j. pred uplynutím 26týždnov od prihlásenia na DNP?
V takom prípade budeš mať nárok na materské rátané len z minimálnej mzdy, tj. materské na 1kalend.den vo výške 55% z (295,5eur :30). Lebo v takom prípade sa pokladá za nástup na MD den pôrodu.

Ak však tvoj pôrod bude napr. den po nástupe na MD (tj v období 6najskôr 8týždnov pred PTP, ale samozrejme už po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP), tak to nevadí. Lebo predpokladám podmienku 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom máš splnenú.

barborrkaa
29. mar 2009

AHOJTE,PORADTE MI NIEKTO.15.JANUARA SOM SI ZACALA PLATIT DNP A TERMIN MAM 14.NOVEMBRA.270DNI UPLINIE OKOLO 11.OKTOBRA.SOM NA MATERSKEJ,TAK NA MNA SA VSTAHUJE NASTUP 6 AZ 8 TYZNOV?A TERAZ MAM IST NA SOCIALKU NIECO NAHLASIT?

gapa
29. mar 2009

si aj zamestnaná?

kajka239
29. mar 2009

ja by som chcela vediet kedy mozes ist na rizikove tehotenstvo mam na mysly zo zamestnania?

gapa
29. mar 2009

kajka,
ak to uzná lekár, bud gynekolog alebo všeobecný za potrebné

barborrkaa
29. mar 2009

pred nastupom na prvu md som bola

gapa
29. mar 2009

uved presný dátum dokedy si bola zamestnaná.

barborrkaa
29. mar 2009

22.AUGUST 2007

gapa
29. mar 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

barborrkaa
30. mar 2009

dakujem velmi pekne

barborrkaa
30. mar 2009

a nevadi,ze sa oktober plati az k 8.novembru?

gapa
30. mar 2009

nevadí. Som ti chcela napísať, že zaplať skôr, tj. ešte v oktobri. No ak sa bábo narodí až v 11/09, aj tak budú čakať až na ten rodný list, takže skorším zaplatením by si nič neurýchlila. No zaplatiť môžeš aj skôr, nech sa na to potom pri bábetku a pôrodniciach nezabudne. 😉

barborrkaa
30. mar 2009

a teraz nemusim ist nikde nic nahlasovat.pojdem pred alebo po porode

barborrkaa
30. mar 2009

po porode mi zrusia rodicovsky na prve dieta?

gapa
30. mar 2009

nie po pôrode, ale od mesiaca, ale ak nastúpiš na MD od 3.10.09 a vznikne ti nárok na materské, tak podmienku na RP splnaš len do 2.10.09, lebo od 3.10.09 budeš poberať materské. Takže máš nárok na RP len za 10/09 vyplaca sa v 11/09. Za 11/09 už nárok na RP mať nebudeš, ak budeš poberať materské.

barborrkaa
30. mar 2009

tak to je sila.takze este raz.teraz ani pred porodom sa nemusim ist nikde hlasit?vsetko sa zacne vybavovat az po porode?prosim ta,napis mi to este raz tak po lopate 🙂

gapa
31. mar 2009

myslím, že teraz nemusíš nič, no treba si to pozisťovať pred pôrodom a tiež pobrať tlačívá, ak to nebudeš robiť cez net. No a ako som písala, treba vybavovať aj po "nástupe na MD", aspon oznámiť na UPSVaR.
Neviem, čo by si teraz chcela hlásiť?

janulka24
31. mar 2009

Ahojte, viete mi poradit? Ako je to s vyplacanim davok za PN, ak je zena prepustena zo zamestnania? Plati to poistovna? Musi byt zena vypisana na PN este pred skoncenim pracovneho pomeru?

janulka24
31. mar 2009

A este otazocka ... ak by mi vysiel len jeden tyzden alebo 3, podla toho ci by som sla 6 alebo 8 tyzdnov pred terminom porodu na MD, ze by som musela byt nezamestnana, cize zahlasena na urade prace. Kolko by som dostala? 55 percent platu?

barborrkaa
31. mar 2009

gapa a nevie mi este priblizne povedat,kolko asi vyjde ta materska s dnp?

gapa
31. mar 2009

ak nebudeš mať okrem DNP žiadne iné nem.poistenie, tak to bude cca 55% z tvojho VZ mesačne.

ivka235
1. apr 2009

Gapa,
chcem sa opýtať,keďže som szčo a neplatím si odvody do sp,dnes som sa bola prihlásiť ako DNP s max.VZ. Termín nástupu na md mám 1.10.2009. Tú podmienku tých 270 dní budem spĺňať,keďže som bola do 31.5.2008 zamestnaná a teda mala by som spĺňať aj tých 26 týždňov pred nástupom na md,aby som dostávala max.materskú. Lenže ja mám ešte od 1.7.08 zamestnanecký pomer na 8hodín mesačne na obec.úrade.Nebude mi to nejak ovplyvňovať výšku tej materskej? Alebo mám radšej tento pomer zrušiť? Panie na sp mi jedna poradila si to nechať, že budem mať materskú aj odtial a druhá, že to mám radšej zrušiť,takže fakt neviem,čo urobiť 😢

gapa
1. apr 2009

ivka,
jednoznačne ti viem povedať len tolko, že ak máš teraz napr. PP s hrubou mzdou napr. 12000,-, tak aj ked si budeš platiť DNP z maxima, tak z DNP soc.poisťovna zoberie za každý mesiac len VZ z rozdielu akutálneho max.vym.základu a tvojho VZ zo zamestnania. T.j. bude ti vznikať na DNP preplatok.

Ak si ponecháš zamestnanie a to bude trvať k nástupu na MD, tak z tohto zamestnania ti vznikne nárok na materské z VZ z obdobia 1.7.0-31.12.08. Ku dnom z DNP by mali teoreticky prirátať dni z ukončeného zamestnania. Snád ho nebudú chcieť prirátať k tomu zamestnaniu. Nemám s tým absolútne skúsenosť, no predpokladala by som, že by mali uznať nárok z oboch nem.poistení, no zaručiť ti to nemôžem. ☹

ivka235
1. apr 2009

Gapa,
ten PP čo mám teraz,tam mám hrubú mzdu cca 1800,-skk.Práve toho sa bojím,že si budem platiť z max.VZ a oni mi to potom budú rátať len z minima. Pretože jedna "známa" z SP mi radila,aby som ten PP najneskôr v septembri zrušila,ale druhá mi zas povedala,že to rušiť nemám,že aj tam mi vznikne nárok na materské. Preto absolutne neviem,čo urobiť.

gapa
1. apr 2009

ivka,
predpokladám, že to malo byť mzda 8100 (nie 1800sk) resp. teraz už najmenej 295,5eur (t.j. cca 8902,..Sk)

no tak to ti ani ja nezaručím, či nárok vznikne, ale tiež nie, či by si zbytočne nerušila ten PP. Teoreticky aj ked by ti to v prvom kole nechceli uznať, tak by som sa určite odvolala, že dni ukončeného PP by mali prirátať k DNP. Ozaj neviem, či by som na tvojom mieste rušila ten PP. Prípadne si napíš priamo na SP mail s otázkou, či ti vznikne v tomto prípade nárok aj z DNP, tj. či sa ti dni ukonč.PP prirátajú k trvajúcemu DNP. Takéto prípady zákon nerieši.

lenka_66
2. apr 2009

gapa,
zamestana som u jedneho zamestnavatela 10r.rok 2007 bez pn.v 12/ 2007 zvyseny plat ( o 4ooosk)az do teraz bez zmeny.
od 1.12.08. som pn az do MD.termin porodu 10.8.09.
neviem ako a z coho sa pocita pn tak sa pytam:
-vysku materskej budem mat vlastne taku ako teraz pn?
[matersku viem vypocitat HM x 12= xxxxx : 365 =xxx - 55% = xxx ( vymeriavaci zaklad) VZx 30= vyska materskej.]
-ako slobodna mam narok na 9 tyzdnov naviac.mozem ich zacat cerpat skor alebo normalne len sa mi to posunie?
ide mi o to ze ak by bol neaky vacsi penazny rozdiel medzi Pn a materskou ci mozem ist o tych 9tyzdnov skor.

dufam ze som to neako zrozumitelne napisala
dakujem.

lenka_66
2. apr 2009

este neviem ci treba , ten strop na vypocet materskej urcite nemam ak je to tych cca 30 000.

gapa
2. apr 2009

Lenka,
tvoja PN sa rátala z vymeriavacích základov v r.2007, tj súčtu za všetky mesiace deleno počet kal.dní, za ktoré sa platilo v r.2007, 55% z toho je nemocenské/náhrada mzdy na 1kalend. den od 4-tého dna (za prvé 3dni len 25%).

materské sa ti bude rátať z roku 2008.
Ak si zrátaš hrubú mzdu z výplatných pások za mesiace 1-12/2008 (HM je obvykle aj VZ pre nem.poistenie) a ak si bola v decembri napr. PN 20kalend.dní, tak z celkového počtu dní odrátaš 20 t.j. 366dní v r.2008-20dní = 346dní.

t.j. súčet HM 1-12/08 :346 x 55% = materské na 1kalend.den

za mesiac s 30dnami bude materské násobené 30
za mesiac s 31dnami bude materské násobené 31dnami

materské sa vypláca mesiac pozadu, tj. napr. za marec sa vypláca v apríl

a poberá sa obvykle 28týždnov t.j. 196kalend.dní

- na MD môžeš nastúpiť najskôr 8týždnov pred pravdep.termínom pôrodu a najneskôr 6týždnov pred PTP. Pri nástupe na MD je jedno, či si osamelá alebo nie.

ako osamelá matka t.j. slobodná, rozvedená alebo ovdovená a žijúca sama môžeš poberať materské 37týždnov, no tento stav musí trvať k 28memu týždnu poberania materského, kedy o tom dávaš čestné prehlásenie na SP.

nezabudni aj v zamestnaní pripomenúť, že máš nárok na dlhšiu MD. Možno budú chcieť tiež čestné prehlásenie, prípadne im prefoť potom potvrdenie o dlžke poberania materského, ktoré budeš vybavovať pre uPSVaR a poberanie rodič.príspevku.

lenka_66
3. apr 2009

gapa, dakujem velmi pekne.

dzio2
5. apr 2009

ahoj gapa ako sa divam tak si asi tuna nas dobry anjel dajujeme za odpovede