Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

gapa
10. mar 2010

nech oznámi tehotenstvo v zmysle § 40 ods. 6 zákonníka práce (písomne a s predložením dokladu od lekára) a bude v ochrannej dobe pred výpovedou z nadbytočnosti.

Prei ermíne 5.7.2010 nastúpi na MD v rozmedzí 10.-.24.5.2010. Na jej mieste sa však uistím, že mi mzdárka uvedie ako pravdepodbný VZ najmenej CELOMESAčNú mzdu, aj ked sa hovorí, o VZ, z ktorého by sa "platilo" nem.poistnie v mesiaci nástupu na MD a počas neplateného volna a PN sa nem.poistenie neplatí. Lebo suma, ktorú uvedie, sa vydelí za každých okolností číslom 30 a 55% z toho bude jej materké na 1kalend.den.

Tá definícia je veeeeelmi nepresná a mohla by na to doplatiť. Mzdárky nemajú s tým skúsenosti, takže ani o tom nevedia. Výnimiek je málo. vid Zákon o sociálnom poistneí § 57 ods.2

ale asi sa opakujem.

Je už na firme, či zvyšovali platy a pred nástupom na druhú MD jej napr. dajú nový mzdový dekrét s vyšším platom ako jej kolegyne, čo neboli na MD,RD.

vlado.m
11. mar 2010

Asi je v podstate jedno, pre urcenie VZ, ci to bude PN alebo NV. Len si treba postrazit tu sumu VZ a pri NV by si musela manzelka doplatit do SP nemocensku.....myslim

zuzana39
12. mar 2010

Ahojte,neviete mi niekto poradiť? V decembri 09 mi skončila materská,mala som dieťa v náhradnej starostlivosti.Dieťa išlo biologickej matke a ja teraz v máji mám termín.Od januára som vedená na úrade práce,ale peniaze žiadne nedostávam.V materskej knižke je odchod na MD v 34 týždni,platí to aj ked som na úrade práce?Peniaze dostanem až ked porodím? Dakujem.

gapa
12. mar 2010

vlado.m,
s tým VZ a PN, NV súhlasím.
Ak by mala neplat.volno, tak by mala prerušené poistenie v SP, .tj. aj dôchodkové, v nezamestnanosti a aj nemocenské. Nemocenské si však doplácať nemusí.

emak
22. mar 2010

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Do 8.11.2009 som bola zamestnaná u jedného zamestnávateľa vyše štyroch rokov. Otehotnela som a som na rizikovom tehotenstve od 9.11.2009. Už predtým som vedela že pôjdem na rizikové tak som si vyčerpala všetku dovolenku na ktorú som mala nárok do 8.11.2009.

Chcem sa spýtať: mám nárok na nejakú dovolenku aj počas PN-ky - za 11,12 mesiac roku 2009 a rok 2010? Koľko dní?

A ešte sa chcem spýtať: Ak som na PN-ke tak na materskú nastupujem 8 týždnov pred pôrodom tak mi tvrdí aspoň sestrička, nemôžem si čerpať materskú šesť týždňov pred pôrodom že by som bola dlhšie PN. Som zároveň aj dobrovoľne nemocensky poistená.

Ďakujem za skorú odpoveď.

emak
22. mar 2010

Mala som nárok 25 dní dovolenky počas celého roka keď som pracovala.

gapa
22. mar 2010

emak,
ak si za rok 2009 už vyčerpala 25dní dovolenky z tohto roku, tak viac už nárok nemáš. Nárok na celoročnú dovolenku vzniká už pod odpracovaní 60dní, t.j. aj keby si 11+12 odpracovala, tak viac dovolenky za rok 2009 nezískaš. Jedine v prípade, že by si v r.2009 neodpracovala 100 alebo viac dní, dokonca by ti bola dovolenka krátená.
Vznikne ti však nárok na dovolenku za obdobie čerpania mater.dovolenky, lebo táto doba sa považuje za odpracovanú. Ale o tom tu je iná téma.
Ja som napr. nastupovala na MD 6týž. pred pôrodom aj napriek tomu, že som bola predtým dlhodobo PN. Tiež ma chceli vypísať už 8týž. pred, ale trvala som si na svojom. Len sa obávali, že bude SP robiť problémy, no neboli žiadne. Je na mamičke kedy nastúpi na MD, či 8 alebo 6týž. (resp. v období medzitým) pred PTP.

emak
22. mar 2010

Ďakujem za odpoveď, ak som to správne pochopila tak mám u zamestnávateľa ešte štyri dni dovolenky do konca roka 2009.
Dovolenku ktorú som si vyčerpala bola do konca októbra 2009 - tak sme to v robote počítali a do konca roka mi zostávalo ešte dva mesiace aj keď som bola už na PN.
Ešte raz ti ďakujem

gapa
22. mar 2010

emak,
nerozumiem tvojim výpočtom.

emak
23. mar 2010

No myslela som to tak, ja som vedela že od 9. novembra ma vypíše na PN-ku. Pracovala som do konca októbra, mala som tam ešte pár dní dovolenky a to som si čerpala do toho 8.novembra dovolenku a 9 som išla na PN-ku. Ale tú dovolenku som rátala len do konca októbra. Takže ak som bola PN - november a december tak to nemám nárok na dovolenku a
zamestnávateľ mi ju určite nepreplatil. Dúfam, že už som to napísala jasnejšie.

gapa
23. mar 2010

akože si rátala dovolenku??? predpokladám neovládaš Zákonník práce ako sa dovolenka ráta, alebo si rátala pomerne? na páske máš predpokladám uvedenú celú=celoročnú dovolenku za rok 2010 napísanú, ty si si nechala tie 4dní nevyčerpané?

Jasne by to bolo napísané napr. Z dovolenky, ktorá mi vznikla za rok 2010 som si vyčerpala 21dní, 4dni som si ešte nevyčepala, lebo som nevedela, či nan budem mať nárok, ked budem skoro 2mesiace PN. Mám na túto dovolenku nárok? 😉

emak
23. mar 2010

Veď preto sa tu radím - že to neovládam. 🙂

No tak som to myslela a mám na tie štyri dni dovolenky nárok alebo nie?

gapa
23. mar 2010

ak máš v r.2009 neodpracovaných menej ako 100dní, tak máš nárok na celoročnú dovolenku 25dní. 🙂 T.j. ak si si vyčerpala len 21dní, máš ešte zostatok 4dni.

macka1144
26. mar 2010

ahojte!
ja by som potrebovala poradit lebo som uz tu tolko z toho picitala!
tak že som zamestnana vo firme od roku 2005 febr. nedavno som zistila ze som tehotna, pracujeme na 3 smeny, no ked ze zakon nedovoluje pracovat v noci tak ostavaju len ranna a poobedna ale ja stym stracám nočné príplatky cca 160 eur a tak teraz neviem ci by nebolo lepsie ist na PN alebo ostat a pracovať za menej a keby sa rozhodnem ist na PN tak by som dostavala len 55% z čoho a ako?
dam kokretne cisla a prosím o prerátanie PN-ky a MD
Hrubá mzda....775 eur
cista mzda..... 607 eur
otazka je:co sa mi oplati lepšie? pracovat za 420 eur alebo ostat doma na PN.
dakujem

bancanka
12. apr 2010

ahoj gapa, prosim vedela by si mi poradit ako to je? som zamestnana od februara ale len na zastupovanie pocas pn, pred tym som bola nezamestnana ale od novembra 2009 si platim dobrovolne nemocenske 33Eu. snazim sa otehotniet ale pri mojej robote neviem ci sa to podari, ale ak nahodou tak by som sla na pn rizikove. da sa to aj hned ked dr zisti ze som tehotna? a môze ma dat na pn aj keby som nemala ziadne velke problemy? len som rozmyslala ze keby som tu dalej robila tak neviem ci donosim babo z takych nervov ake v robote mam, pravidelne hnacky po nociach... ked je zena na rizikovom tak musi byt len doma a von len pocas vychadzkovych hodin? a ako to je? dostavala by som normalne nemocenske vo vyske mzdy aku tu mam? a potom by mi pred porodom nabehla materska? a ozaj ked si platim aj dobrovolne a aj v zamestnani mi odvadzaju tak potom mi to ako vypocitaju? ale to len v pripade ze by som bola tu zamestnana a na pn kedze nemam pracov pomer ani na rok len na zastupov. vdaka za odpoved

katka888
12. apr 2010

ahoj bancanka, mozes sa s lekarom dohodnut, ze ta da na PN, ked oehotnies, uz len kvoli stresujucej praci. jednoducho mu povies, ze rpaca je narocna a ta vycerpava.
PNka sa ti vyplaca presne podla rovnakych pravidiel ako materska, myslim tym 55% z VZ z min roku / berie sa ti prijem za rok 2009 a z toho hrubeho zakladu 55%. ten zaklad si najdes na vyplatnej paske pri informaciach o odvodoch za nemocenske / .
ak by si mala nastup na matersku v roku 2011, tak ti beru do uvahy prijem za rok 2010.
ak si pocas tehotenstva PN, mas povolene vychadzky len v urcitu dobu a je potrebne ich dodrziavat , moze ti prist kontrola.
ked si platis dobrovolne, zratava sa ti VZ zo zamstnania aj z dobrovolneho, pricom v oboch pripadoch treba splnit podmienku:
1. byt nemocensky poistena min 270 dni za posl 2 roky pred porodom, alebo nastupom na PNku.
2. byt nemocensky poistena min 26 tyzdnov pred nastupom na matersku.
o sposobe zratania a vypocitania si kukni blog p. Mihala:
http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/dob...

dajna11
12. apr 2010

macka....je to 55% z hrubej mzdy. ak budeš na PN tak budeš mať 775eu---z toho 55% je asi 426eu a ak je bežný mesiac asi 30dni..tak na den to bude asi 14eu. to je vymeriavaci základ na den a potom kolko je dni v mesiaci ...aj víkendy...tak si to vynásob tymi 14eu na den. to by si mala dostať od SP:

bancanka
12. apr 2010

ahoj katka dakujem za odpoved. myslela som si ze ked je zena na rizikovom tak môze ist von kedy chce. no ak nie tak je to o nicom. mam z toho poriadny chaoz co sa tyka vyplacania. keby som dala teraz vypoved tak mam za 2009 odrobenych 3 mesiace na zmluvu a asi 4 na dohodu cez urad zvysok som bola na urade evidovana bez podpory. no katastrofa. ale aspon si od novembra 2009 platim to dobrovolne takze mi uz tie dni pred otehotnenim vychadzaju. len teraz ci tu ostat a skusat babo v takomto strese alebo dat rovno vypoved. takze to znamena ze ked ostanem na rizikovom tak musim byt doma a len cez vychadzky von a druha moznost ked dam vypoved a otehotniem tak nedostanem nic az do vyplacania materskej takmer 9 mesiacov?

katka888
12. apr 2010

no ja som bola vypisana a mala som vychadzky od 9-11 a od 15-17 ci ako, uz si nepamatam. a ja mam napriklad na beznom ucte poistenie, ze za kazdy mesiac PNky mi vyplatia 5000 sk, tak som z poistovne za PNku dostala 545 eur, takze ak som zratala PNku + to poistenie, dostala som v podstate to co v praci.

ak das vypoved, mala by si si zistit aky mas narok na podporu, tusim tam musis mat platene poistne 3 roky zo 4roch, ale urcite ajk k tomu najdes info na stranke p. mihala.

a tiez si skus zistit, ako je to s platenim PNky, ak mas dobrovolne poistenie, mala by si dostavat PNku podla toho, aky mas VZ. mozno ked si to vsetko rperatas, PNka bude rpe teba vyhodnejsia

bancanka
13. apr 2010

ahojte vedeli by ste mi povedat ci môzem dat okamzitu vypoved ked mam zmluvu len pocas zastupovania pn? ved tam nemam urcene za na jeden rok s 3 mesacnou vypovednou alebo ze mam staly pracovny pomer. je tam len pocas pn.. dotycnej osoby. vdaka za odpoved

evina0
15. apr 2010

dobry den, potrebujem pomoct..snad som nasla spravnu temu a poradite mi..
20.4.2010 nastupujem na matersku dovolenku.Viem ze vyska materskej sa rata mne za rok 2009.
odvody mi platil zamestnavatel s min mzdy co je 295,50 ..lenze koli problemom som bola od septembra 2009 na PNke takze mesiac oktober, november a december som bola na PNke a tiez aj par dni vo februari( tam som bola zase na operacii).
MA TO VPLYV NA VYSKU MATERSKEJ??

a este si platim sama DNPO ale kezde som aj tam na Pnke( s nej cerpam peniaze od zaciatku Pnky kedze som uz splnila podmienku) za ten mesiac oktober, november a december aj to mi spravi nizsiu sumu ked nastupim na matersku..lebo od zaciatku PNky som oslobodena od platenia..
dakujem za kadzu radu

katka888
15. apr 2010

ahoj, ked si na Pnke, nerataju sa ti dni nem poistenia, tzn ze to nema vplyv na vysku materskej. vymeriav zaklad sa berie do uvahy rok 2009 tie mesiace, kedy si si platila nemocenske, deleno pocet dni kedy si platila nemocenske.

evina0
15. apr 2010

Katka pises ze to nema vplyv na matersku..
ale v roku 2009 som bola takmer 4 mesiace PN ..vtedy sa asi neplati nemocenske pocas Pnky. takze ako to mam chapat ?
matersku mi vyrataju z cca 8 mesiacov co som pracovala ci s celeho roku?

katka888
15. apr 2010

za odpracovane mesiace, aj ja som bola posledne mesiace 2009 PN

evina0
15. apr 2010

Katka dakujem za opoved.spravilo to asi dost vsak?? lebo ak dobre ratam tak je jasne ze pocas Pnky som dostavala viacej korun nez budem pocas materskej. kedze v roku 2008 som nebola doma a pracovala cely rok..a PNku mi ratali este s roku 2008 kedze som na Pn sla v 2009. ☹

katka888
15. apr 2010

evina, pozri si vyplatne pasky januar - posledny mesiac, kedy si robila 2010. pri kolonke odvody na nemocenske mas uvedeny vymeriavaci zaklad , z ktoreho sa platili odvody na nemocenske / nemusi suhlasit s hrubou mzdou /.
zrataj si vysku Vz januar + februar + atd.... celu sumu vydel poctom dni - januar 31 + februar 28 + marec 30 .. atd za vsetky mesiace, kedy zratavas vymeriavaci zaklad. vyjde ti suma na jeden den, z toho dostanes na den 55%. tzn ak ti vyjde napr 20 eur, 55 % je 11 eur. matersku budes mat 11 eur krat pocet kalendarnych dni za dany mesiac... materska jun = 11 eur * 30 dni atd.

ja som to mala ako ty, PNku za rok 2008, matersku za rok 2009 ...

evina0
15. apr 2010

Katka nakolko som stale od 1.10.09 PN aj teraz tak nemam vyplatne pasky..takze si nemam co pozriet 😔 a keby aj hej u mna je taka divna vyplatna paska ze vsade nuly len prijem na konci..

evina0
15. apr 2010

Ktaka inak ja viem ako sa rata materska aj PNka len som potrebovala vediet ci PN ma vplyv na vysku materskej.

katka888
15. apr 2010

v kazdom pripade, matersku ti budu ratat z toho obdobia roku 2009 kedy za teba platil zamestnavatel dovody. ak platil napr 200 dni v roku, tak sa laicky povedane berie rok pre teba akoby mal 200 dni.

gapa
16. apr 2010

evina,
odpoved odomna, ako ovplyvní poberanie nemocenského (nem.dávok) výšku materského ak platíš v súčte z oboch nem.poistení z maxima máš v téme o DNP, kam si tiež otázku zadala.