Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

michaelachanel
9. mar 2011

ahooojte Babusky!!!!!!!!!!!! prosím Vas dnes tu toho studujem viac nez dost a uz ma boli hlavka.....chcem Vas poprosit o radu..mozno ste to uz sem pisali ale ja uz fakt nemam sil znovu citat...tak vas prosim o pomoc...som opatrovatelka v rakusku - so zivnostou....platila som si aj to pripoistenie....a teraz ma v pondelok doky vypisal na PN - rizikove.....chcem sa spytat ako dalej pokracovat...budem dostavat cely cas Pn z rakuska az do materskej????? a kedze som PN musim si dalej platit odvody do SVA?? Dakujem za vase rady :*

dadulka20
4. apr 2011

ahojte vie mi niekto poradit?platim si od marca 2010 DNP,od konca januara 2011 som na PNa 21.5.2011 mam nastupit na matersku dovolenku,pocas pn neplatim DNP a ako dalej pri nastupe na matersku?ďakujem za kazdu odpoved

leontinka27
25. apr 2011

Ahoj baby prosím Vás švagrova je tehotná.v januri nastúpila do prace. vo februári otehotnela a ostala na rizikovom tehotenstve. 31.3. dostala výpoveď bo mala 3 mesačnú skúšobnú dobu. ma sa zahlásiť na úrade prace keď ma rizikové tehotenstvo. kto je platí zdravotnú poistku a nemocenské????? a zaevidujú ju keď je tehotná a na rizikovom???

michaelafiladelfiova
25. apr 2011

@leontinka27 no je na pn?? od zaciatku tehu? ak je na pn. alebo má na nu narok nech ide do socialky. bude v ochrannej lehote, zdravotnu plati stat, take potvrdenie jej daju zo socialky....

leontinka27
26. apr 2011

@michaelafiladelfiova ano je pn od zaciatku tehotenstva to jest od februara ale od aprila je nezamestnana.nemala by sa zahlasit na urade prace.zo socialky jej chodia peniaze.ale neviem dokedy ked je nezamestnana. a co ta zdravotna positovna?????dakujem

michaelafiladelfiova
26. apr 2011

@leontinka27 ak je pn od zaciatku teh. a dali jej aj tak vypoved, tak od toho dna je v ochrannej lehote ( 8m) . tolko moze byt na pn. na urade sa hlasit nemusi ,lebo pokial dostava peniaze zo socialk urad nema stym nic... neviem ci má aj narok na materske kolko robila a tak...
a co sa tyka zdravotnej, bude za nu platit stat, ale musi si potvrdenie od socialky pytat ze je pn... treba do socialky zavolat.....

leontinka27
26. apr 2011

a ked si pojde do socialky pre pn tak ju ma zaniest do zdravotnej poistovne???? mareska jej ze vraj vychadza bo ma za posledne dva roky odprac. 270 dni.....takze ak som spravne pochopila nemusi sa hlasit na urade prace a bude dostavat pn - ku lebo je v ochranej lehote....

lucylla
8. máj 2011

Ahojte, ked mozem poprosila by som vas velmi pekne o radu.... Som momentalne v 6 tt a pracujem ako casnicka v kaviarni, na papieri mam samozrejme minimalnu mzdu ☹ ..., zamestnana som tu od 1.2.2010, predtym som bola na urade prace ( od 1.10.2009 do 31.1.2010). Kedze tuto pracu nebudem asi zvladat dlhsie ako do konca augusta ( to budem v 22 tt ), chcela by som ist na PN, ale predtym by som sa chcela dohodnut so zamestnavatelom na novej pracovnej zmluve s vyssim platom, dajme tomu ze 1000€, kvoli materskej... a moja otazka znie, ci by mi to zvysenie platu na par mesiacov pomohlo vo vyske PN, respektive ako si to mozem vypocitat a nasledne ako mi to ovplyvni aj matersku.... Uz si nad tym lamem hlavu niekolko dni 😒 a budem velmi vdacna za akukolvek radu od vas... Dakujem. (PS: DNP si neplatim...)

zajo29
9. máj 2011

Dobrý deň! Prosila by som o pomoc ohľadom materskej. Neviem či budem mať nárok na materskú. Momentálne som 7. mesiaci tehotenstva. Termín pôrodu mám 20.júla 2011 na materskú mám nastúpiť 8.6. 2011. Do mája 2010 som bola študentkou vysokej školy a od 25.augusta 2010 som zamestnaná. Pracovala som do decembra 2010 a od Januára som na PN (kvôli tehotenstvu). PN-ku som už ukončila a momentálne si čerpám dovolenku až do dátumu nástupu na materskú. Preto sa chcem opýtať, či v tejto situácii má nárok na materskú. Prosíííím o pomoc

gapa
9. máj 2011

@zajo29
tvoje nem.poistenie trvá súvisle od 25.8.2010 a bude trvať až do pôrodu predpokladám (tvoj prac.pomer pokračuje), takže nárok na materské v pohode máš. Aj v čase pn trvá nem.poistenie, tj. nevadí, že nepracuješ, je podstatné, že pra .pomer trvá.

gapa
9. máj 2011

@lucylla
ak s tebou ukončia PP a uzatvoria nový a pn vznikne po uplynutí 90dní, tak bude rátaná z nového vym.základu. Ak vznikne pred uplynutím 90dní pred vznikom pn (príp. materského), tak bude rátaná z minima.
tj. môže byť tak, že pn bude z minima a mateské z maxima, ak vznikne nový pp aspon 91vý den pred nástuom na md. Podstatná je tiež odhláška a nová prihláška na SP (musí tak spraviť mzdárka)

kuriatko31
11. máj 2011

Ahojte chcem sa opytat a zaroven poprosit o radu,od minuleho roka (maja) som na pn,lebo som bola tehotna,ale dosla som oto,ale pocas pn som zas otehotnela,co sme neratatli stym,v januari mi zaniklo narok na nemocensku,tak uz nedostavam nemocensku...Pracovny pomer mi stale trva,aj ked v maji tohto roku som uz rok doma,do prace nemozem ist,lebo som na rizikovom,Neviem ci dotsanem matersku,ked som na pn tak dlho...alebo iba RP,ci tie 4 mesiace co neplatim si mam doplatit?Na socialke sa somnou nik nebavil ,kazdy mi zatvoril dvere pred nosom....ani davku hmotnej nudzi mi povedali,ze nemam narok...Prosim vas pomozete mi niekto alebo poradi,dakujem

lucylla
13. máj 2011

@gapa dakujem velmi pekne za radu, pomohla si mi a si velmi zlata a ochotna, pekny dnik prajem....

graceful9
13. máj 2011

baby, keď som študentka a teda nemám nič odpracované, budem dostávať ten rodičovský príspevok, ale až od nástupu na normálnu materskú, aj keď pôjdem na rizikové?

gapa
14. máj 2011

@graceful9
až od mesiaca, kedy sa dieťa narodí, nie skôr. Predpokladám dovtedy budeš mať 18?? to je asi tiež podstatné, aby ti boli priznané rodič.práva. Podla toho bude aj nárok na ostatné príspevky.

graceful9
16. máj 2011

@gapa a keby som nemala 18? mala by som mať, ale je pravdepodobné, že porodím skôr a tak neviem, či to stihnem,,,,

ika07
16. máj 2011

@avion ahoj,prosim ta si na PN a mas vychadzky?

flowerfairy
16. máj 2011

Ahojte mudre hlavicky, nevedeli by ste mi poradit, co mam robit, ked doteraz som bola na rodicovskej dovolenke (prac. pomer nemam, mam pozastavenu zivnost kvoli rodicovskemu), ale som znovu tehotna a PN na rizikovom. Je vraj nejaka moznost zostat dobrovolne doma na neplatenej rodicovskej dovolenke. Vybavuje sa to na UP? V socialnej poistovni na mna tetuska pozerala ako na mimozemstana, ked som sa na to pred casom pytala. 😀

gapa
17. máj 2011

@graceful9
myslím, že pre príspevky je podstatné, aby si si o príspevok požiadala do 6mesiacov ale až po dovršení 18. Tak snád ti tovyjde. No aj tak odporúčam si zistiť aj na vašom upsvar.

graceful9
18. máj 2011

@gapa do 6 mesiacov po narodení, alebo po otehotnení? ja som z toho všetkého jeleň,,,

gapa
18. máj 2011

@graceful9
treba to čítať postupne a dokola. Každému kto s tým nerobí, sa to pletie.
do 6mesiacov od narodenia.

lucylla
20. máj 2011

@gapa mohla by som este jednu otazku 🙂 ? Len sa chcem spytat, ze v pripade PN sa materska potom pocita aj z tej vzniknutej PN-ky, alebo len z prijmu v zamestnani pred vznikom PN? Dakujem este raz velmi pekne 🙂 ....

mima595
20. máj 2011

@lucylla - rata sa len z prijmu, obdobie Pn sa z vypoctu vyjima

lucylla
23. máj 2011

@mima595 dakujem 🙂

milluska
24. máj 2011

Ahojte, viete mi poradit keday najskor mozem poziadat mojho gynekologa o PN (ktory tt) a ci existuju aj neobmedzene vychadzky alebo viac ako styri hodiny denne? Dakujem 🙂
Som tehula este len tyzden, tak neviem a konci mi uz DNP a rada by som ho vyuzila aj na PN....

graceful9
25. máj 2011

@gapa aha, ďakujem,,,,takže čím skorej tým lepšie 🙂

babulkaa
1. jún 2011

ahojte chcela by som sa spytat kto vypisuje tehotnu na pnku az do zaciatku materskej??? Obvodny lekar alebo gynekolog? Dakujem

martina2001
1. jún 2011

@babulkaa mňa vypísala gyndoška od 3mesiaca až do nástupu na materskú

strihalka
1. jún 2011

holky jaks e to plati, kdyz jako tehotna kadernice nastoupim na rizikove jeste pred oficilanim nastupem na materskou?kdyz bych sla trena uz od toho tretiho mesice...kolik a ajk se to paltia kdo to plati?

ewisam
15. jún 2011

Kocky, chcem sa opytat ako je to s narokom na vychadzky pocas PN, dnes mi bolo povedane, ze namam narok, lebo PN mam vraj ako nahradu za hospitalizaciu- cize nemat PN doma, tak som v spitali a preto sa nemozem z domu ani pohnut....