Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

jamilanka
13. dec 2010

@juana2 ahoj, ak si platis od januara dobrovolne nemocenske poistenie, kedze platis teraz 47,7 predpokladam ze si si to dala zvysit, teda si spravila zmenu, nie odhlasku a novu prihlasku. Budes mas narok na PN a budu ti vyplacane nemocenske davky. Platis si celu dobu maximum alebo si predtym platila minimalneho zakladu, prip. z ineho?

natas4
13. dec 2010

Ahojte. Vedel by mi niekto poradit, ci je lepsie si pred nastupom na matersku zobrat dovolenku alebo sa radsej nechat vypisat na PN? Kedy je lepsie si cerpat dovolenku - pred alebo az po materskej?Mam pocit ze narok na dovolenku sa inak vyratava, ze pred nastupom na matersku mam narok na 20 dni dovolenky a po materskej sa mi dovolenka krati. Dakujem za pomoc.

jamilanka
13. dec 2010

@natas4 ahoj, tomuto sa moc nerozumiem ale skus najst odpoved v tejto teme https://www.modrykonik.sk/forum/zamestnanie/dovolenka-a-materska-na-co-mam-narok/
🙂 Pekny dnik

natas4
13. dec 2010

@jamilanka dakujem idem na to 🙂

katkaajurko
14. dec 2010

Ahojte ako je to s vyplacanim PN pri rizikovom tehotenstve? viem-ze po 10 dnoch plati socialna poistovna 55% z DVZ - ALE - tie peniaze mi posle priamo socialna poistovna-alebo to poslu zamestnavatelovi a on mi to posle ako keby "vyplatu" ?

juana2
14. dec 2010

@jamilanka ahoj celu dobu si platim 47,7 a ja som bola v zahranici tak sa mi to nedalo zvysit ale do zajtra idem na pn task uvidim co mi povedia dam ti vediet dik papa 🙂

jamilanka
14. dec 2010

@juana2 ahoj marodku budes mat ak bude mat mesiac 31 dni cca 600 eur. Ja ked som isla marodovat od 15 dna v mesiaci, platim si rovnako ako ty, dostala som 303,3 eura. Tak aj ty dostanes tolko za december. V januari uz sa ti bude ratat marodka 55% z vymeriavacieho zakladu, takze to to vyjde okolo tych 600 eur. Prvych neviem kolko, tusim 10 nie som si ista (neviem najst to moje rozhodnutie) sa marodka vyratava 25% zvysne dni 55%. Ak budes PN, budes oslobodena aj od platenia poistneho a ked donesies na urade prace papier o tom ze si PN, nemusis sa ani na urade hlasit, pokila ti PN trava. Maj sa krasne 🙂. Inak gapa je velmi sikovna zienka tu na modromkonikovi , ona mi vela veci s tymto spojenych objasnila 🙂 .

stanuska71
15. dec 2010

ahojte..chcem sa spytat ci mi nevie niekto poradit..bola som zamestnana od 8.3 2010 a 31.8 2010 mi skoncila pracovna zmluva no 19.8 som nastupila na PN ako tehotna v 3mesiaci na rizikove.Marodim do teraz a 7.1nastupujem na matersku tych 6tyzdnou pred porodom.Teraz neviem ci budem vlastne nejaku matersku poberat a ked nie ci budem mat hned ten rod.prispevok ,alebo az ked sa mala narodi..mam sa pri nastupe na matersku hlasit na UPSVAR,alebo len do zdravotky?... 😢 .uz som z toho na mraky osprostena 😀 a ta 6mesacna lehota volaka je..ci ako to je..poradte ak viete nieco prosiiim moc;))dik..papik

juana2
16. dec 2010

@jamilanka Dakujem ti si zlata od do dneska som na PN asi do konca porodu termin mam 23.5 tak si to budem kludne vychutnavat doma 🙂

jamilanka
18. dec 2010

@stanuska71
ochranná lehota u tehotnej zamestnankyne je 6 mesiacov, co myslim do porodu splnas. Na vyplatenie materskej musis mat splnenu úpodmienku platenia poistneho aspon 270 dni, platis si dobrovolne nemocenske poistenie, alebo nie? a bola si niekedy pred dobou 8.3. 2010 zamestnana?

stanuska71
18. dec 2010

@jamilanka...neplatim si dobrovolne,ale ze vraj by som mala dostavat z toho pol roka matersku..no pred 8.3 som bola 4 mesiace nezamestnana a pred tym som robila tiez pol roka v jednej firme a pred tym 2roky v UK,,,, 🙂

jamilanka
19. dec 2010

@stanuska71 ked si predtym robila este 6 mesiacov ako uvadzas, dava to zmysel mas splnenu podmienku 270 dni platenia poistneho, si v ochrannej lehote a budes az do doby porodu, tym padom budes mat narok na matersku. Pocitat sa ti bude za rok 2010.

jamilanka
19. dec 2010

@stanuska71 a este som zabudla tych 270 dni platenia poistneho sa rata za posledne dva roky pred dnom porodu, co ty splnas 🙂

zajkol
22. dec 2010

ahojte. Chcela by som sa spýtať, mala by som ist na matersku 5.4.2011, ak by som isla na rizikove vo februari, bude sa mi materska pocitat 2 mesiace z PN? alebo spätne z predchadzajúcich mesiacov?
Dakujem za radu

daniella5
3. jan 2011

Ahojte chcem sa spytat. V auguste som si zacala platit DNP - august vsak nie cely mam zaplateny len tu sumu z poctu dni. Termin pôrodu mam 5.7.2011. Splnam podmienku platenia min.270 dni. Avsak od januara chcem ist na PN az do materskej. Chcem si DNP platit samoozrjeme aj pocas PN. Je potrebne si neako zmenit vysku na TP tým ze budem PN?? Ovplyvni PN neako vysku mojej materskej? Ďakujem za odpoved. Nevyznam sa v tom tak.

janina7911
4. jan 2011

@daniella5 Ahoj, ja riešim teraz tiež niečo podobné... takže zbieram infošky a snažím sa zorientovať v tom (aspoň pre mňa) dosť veľkom chaose. 😅
Ja si platím DNP od júna 2010 (vrátane), od roku 2004 som zamestnaná na TPP a tiež mi možno bude "hroziť" rizikové teraz po novom roku. Na materskú by som mala nastúpiť oficiálne 8.5.2011. Tak sa snažím tiež zistiť, ako by ovplyvnil nástup na rizikové výšku materskej a koľko by som vlastne dostávala PN počas rizikového.
K Tvojmu: pokiaľ viem, DNP si počas PN platiť môžeš. Problém je akurát v tom, že na to, aby sa Ti pri výpočte materskej na DNP prihliadalo, 26 týždňov pred nástupom na materskú musíš byť nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená, t.j. veľmi zjednodušene povedané, musíš platiť z rovnakej sumy (keby si si totiž chcela zvýšiť odvod na DNP, to by si sa vlastne musela odhlásiť a prihlásiť s novým vymeriavacím základom).
Dúfam, že som nenapísala žiadnu blbosť. Ak áno, kľudne ma opravte, doplňte. 🙂

malinovka333
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
daniella5
4. jan 2011

janina7911. ja si platim DNP presne od 10. 08.2010. Na matersku by som teoreticky ak sa nic nestane mohla ist najskor koncom maja. Ak neurobim ziadnu zmenu a budem si to v kuse platit az do materskej aj počas PN tak je to OK? A ak by som chcela zvysit DNP tak musim min. 26 tyzdnov vkuse platit rovnaku sumu. Je potrebne si to počas PN zvysit?? Ovplyvni ta PN moju matersku? Na PN som od zajtra.

tinara23
4. jan 2011

@daniella5 podľa mňa už z DNP nerob nič. Tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej z DNP bude od 10.8.2010 do 31.12.2010. Ak pôjdeš na materskú koncom mája, a teraz sa odhlasíš a prihlásiš, tých 26 týždňov do nástupu na MD už nestihneš. A prípadná zmena je pre teba zbytočná momentálne, lebo aj tak MD sa ti bude rátať z roku 2010. Čo sa týka či ovlyvní PN tvoju materskú ti neviem odpovedať ak si zamestnaná, a.e podľa mňa nie, myslím, že materskú zo zamestania by ti rátali z roku 2010.

janina7911
4. jan 2011

@daniella5 Podľa toho, čo píšeš, ak Ti nástup na materskú vychádza na koniec mája, tak už vlastne nemáš inú možnosť, len platiť naďalej DNP tak, ako doteraz, teda žiadne zmeny už nerobiť. Počas PN plať ďalej, sumu DNP už nemeň počas PN, to by si už nesplnila tú podmienku 26 týždňov...
Čo sa týka výšky PN a následnej materskej, napíšem to tak, ako som to pochopila a vyčítala všelikde ja. 🙂 Tak snáď to bude správne. 🙂
Ak máš splnenú podmienku, že si bola 270 dní v posledných dvoch rokoch nemocensky poistená a 26 týždňov pred nástupom na materskú budeš nepretržite DNP, tak materskú dostaneš vo výške 60% z Tvojho denného vymeriavacieho základu (DVZ). Nástup na PN Tvoju materskú neovplyvní. Čo sa týka výšky PN, prvé tri dni dostaneš 25% z DVZ, od štvrtého dňa 55% z DVZ. Podľa toho, že si DNP platíš od 10.8.2010, tak na DNP sa Ti začne "prihliadať" až od 8.2.2011, keďže vtedy uplynie tých 26 týždňov od začiatku DNP, čiže dovtedy Ti určia DVZ len z toho, čo bolo za Teba platené ako za zamestnanca.

daniella5
4. jan 2011

@janina7911, tinara 23
dakujem dievcata krasne za odpoved. ste sikulky naozaj. potesili ste ma.

teress
15. jan 2011

Ahojte chcem poporsit o radu, doktorka ma chce dat na dlhodobú pn,koli bolestiam chrbta...akú budem mat PN? a za aké obdobie sa mi bude vyrátavat výška materskej ked termín mám zatial 20.7.2010. zamestnaná som od augusta 2009

daniella5
6. feb 2011

@janina7911
ešte pre istotu na uistenie. tými 270 dnami v poslednych dvoch rokoch nemocenky poistená myslíš tým že za m´ňa zamestnávateľ platí odvody????Lebo DNP mam od 10.8.2010. Dovtedy som si to nikdy neplatila. Akurat čo za mna plati zamestnavatel. Som zamestnana od 02.09.2008. Samozrejme ze do materskej stíham 270 dni platit DNP.

janina7911
6. feb 2011

@daniella5 Presne tak... do tých 270 dní sa započítava akékoľvek nemocenské poistenie, teda aj to, ktoré za Teba platil zamestnávateľ.

asma
6. feb 2011

@malinovka333 ahoj ja som v rovnakej situacii ako si ty... ja som ostala PN par dni pred skoncenim zmluvy to som riadne ani nevedela ze osm tehotna... bolo to este v auguste.. PN ti bude dalej platit socialka a matersku ti potom vypocitaju z platu.. na urad prace nemusis lebo si v ochrannej dobe a stale si PN..

malinovka333
7. feb 2011

@asma ahoj dalujem za radu,ale pre istotou zavolam aj na urad prace a spytam sa a zevraj terba ista aspom na zdravotnu zaniest papier o skonceni zmluvy aby vedeli kto ti ma platit zdravotnu,

nikadel
8. feb 2011

ahojte. rada by som sa spytala ci nema niekto skusenost ako je to v pripade ked niekto dlhe roky pracuje na Sllovensku a aj tu otehotnie, ale bol by na rizikovom. Manzel je vo Francuzsku a chcela by som potom ist za nim. Je mozne opustit Slovensko ked je niekto na rizikovom a byt v zahranici potom / tam by bol aj lekar a neskor i porod/
ako je to s vyplacanim davok zo slovenska atd?
Dakujem za vsetky rady .

simib
3. mar 2011

Ahojte.DNP si platím z maxima už od 02/2009.Bola som stále nezamestnaná.Ale v 08/2010 som bola SZčo do 31.12.2010 ale bola som oslobodená od platenia,ale DNP som si dalej platila a platím si aj nadalej.ked som na očr tak mi vyplácajú z max.vymer.základu.A myslím že aj materskú by som mala mať z max.Termín mám 28.7.2011 a rozmýšlam,či sa mi neoplatí ísť teraz na rizikové.Dostávala by som nejakú PN?Materskú by mi to nemalo ovplyvniť,kedže sa to počíta z min.roku čiže z 2010?Poradte prosím !!!!! 🙂 🙂 🙂

kuriatko31
8. mar 2011

Ahojky,chclea by som vas poprosit o radu,od minuleho roku som na pn-kelebo som bola tehotna,ale nakolko som oto dosla a mala som este zdravotne problemi,som pokracovala na pn-ke,ale pocas tehotenstva som otehotnela,ale zanikla mi od januara nemocenska,tak som volala k svojmu lekarovy co ma robit aby mi zas davali nemocensku,poradil mi,ze si mam vypytat od svojej gynekologicky papier ze som na rizikovom,tak som si ho vybavila a sla na socialku,ani sa somnou nebavili,ze som prevrsila tych 52t.lebo mi zapocitali aj predtym co som bola pn.a ze si mam podat skor o matersku,ale tu mozem si dat az o 14tyzdnou..ani ich nezaujimalo,ten papier od zenskej,tak som sla zas na urad aby mi davali nejaku davku hmotnej nudzi,ani tam som nepochodila ☹ ,som zuzfala a neviem co mam robit,kam sa mam este obratit,aby mi niekto pomohol...alebo co mam robit...prosim vas bola by som kazdemu vdacna za radu...dakujem vsetkym z celeho srdca...