Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

gapa
6. nov 2009

tiež som bola dlhodobo PN pred nástupom na MD a nastupovala som na MD 6týžd. pred PTP a nie 8. Aj ma chceli vypísať už 8týžtd.pred ale som povedala, že chcem až 6týž.pred a potom už neprotestovali. Je to tvoje právo sa rozhodnúť. Práve predvšerom som bola v SP a tam mali taký letáčik pre mamičky, kde je napísané, že lekár vypíše "predpokladaný dátum pôrodu" a mamička si napíše dátum, odk ktorého chce nastúpiť na materské (najlepšie presne 6týždov pred dátumom určeným lekárom)

-takto to tam bolo jasne napísané.

A tiež to, že ak nastupujete na materské v ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia, tak musíte nastúpiť na materské presne 6týžnov pred očak.dátumom pôrodu.

dejna3
6. nov 2009

ďakujem, veľmi pekne, babuľky... lebo ja som bola prvé tehu od začiatku PN a vtedy mi doki vravel, že on ma ako rizikovú musí vypísať 8tt pred termínom... ale dátum nástupu mi vtedy nepísal, vraj nech a pokúsim dohodnúť v práci nejakú dovču na tie 2 tt (v čom mi samozrejme zámestnávateľ nevyhovel)... no a k termínu 8 tt pred pôrodom mi aj ukončil rizikové....
čiže, teraz keď nie som viazaná rozhodnutím zamestnávateľa, tak si tam môžem uviesť sama dátum 6tt pred termínom, ak som správne pochopila 😉 tak to by mi veľmi pomohlo 🙂

gapa
6. nov 2009

dátum nástupu na MD je v časti, ktorú vypisuje poistenkyna a nie v časti, ktorú vypisuje lekár. On má len potvrdiť pravdepodobný dátum pôrodu.

dejna3
6. nov 2009

už mi je to úplne jasné, ešte raz vďaka 😉

jajka1608
15. nov 2009

Ahoj Gapa!
Precitala som si tvoje trefne odpovede , a preto by som taj aj ja chcela poprosit o radu. V roku 2008 som bola DNP. Som SZCO. V roku 2009 som 9.7.09 nastupila na MD. 1.07.09 mi vsak vznikla povinnost platit aj socialku z min. mzdy. Moj vymeriavaci zaklad z DNP bol 20.000 a z povinneho 8.900,- Sk. V roku 2009 som vsak bola aj 3 mesiace na rizikovom. Chcem sa teraz spytat, ze ked budem od februara 2010 dostavat rodicovsky prispevok a isla by som na PN, aku PN by som dostaval k rodicovskenmu prispevku? Zahrnalo by sa mi do VZ aj obdobie, ked som ceprala PN v roku 2009 z DNP? Bude sa mi do VZ ratat aj zaklad, ktory mi od nastupu na MD platil stat? Tzn. 20.000 pokarcoval stat v mojom DNP a 8.9000 pokracoval v mojom povinnom odvode do SOc. poistovne.
Dakujem
Jana

jajka1608
15. nov 2009

este som zabudla napisat, ze sa chystam na odstranenie hemoroidov a vraj po tejto operacii mam narok na PN, tak chcem vediet, ci popri rodicovskom prispevku mozem tuto PN poberat a aka bude asi jej vyska.
Jana

katk
24. nov 2009

Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. Od 1.1.2010 budem vypísaná na MD, teraz som od 1.11.2009 na pn, chcem sa opýtať, či mi niekto nevie poradiť, z akého vymeriavacieho základu sa mi bude počítať materské, a čo v prípade, že by som ešte pn prerušila a išla na 2-3 týždne do práce. Ďakujem

sarinka23
24. nov 2009

Dievcata neviete mi poradit vo february mam nastupit MD ale mohla by som hned nastupit na ten rodicovsky alebo musim mat prvy polrok MD???

standa82
24. nov 2009

Sarinka, pokiaľ máš TPP a spĺňaš do pôrodu 270 nemoc.poistenia, automaticky ideš na MD 6 - 8 týždňov pred pôrodom, až po ukončení MD prechádzaš na RD. Na RD nastupuje žena len vtedy hneď, keď nemá TPP a nebola ani 270 dní nemoc.poistená.No na RD sa nastupuje až v deň pôrodu (zrejme) a rodič.príspevok (nie materskú) v tomto prípade ti začnú vyplácať až po predložení RL dieťaťa na odbor soc.vecí.

sarinka23
24. nov 2009

standa: dakujem pekne ano splnam tych 270dni len som nevedela ci musim poberat ten polrok MD alebo mozem ist hned na RP to mi bolo nejasne.

standa82
24. nov 2009

Sarinka, na materskú máš nárok.

nanula1108
24. nov 2009

ahojte, i ja by som chcela poprosit o radu.som zivnostinik od 01.08.2006. takze odvody si platim,ale minimalne, lebo tak mi vychadza danove. zistila som, ze som tehotna, a pravdepodobne budem musiet ist na cely cas na pn. informovala som sa, a ze sa dam priplatit si DNP a vlastne dostavat "lepsie marodku". ako dlho si musim v mojom pripade priplacat dnp aby som ju dostala zvysenu?? a teta na soc mi povedala ze ked tesne pred nastupenim na MD zrusim zivnost, tak sa mi bude MD ratat z primeru nim platenia a Dnp, vtedy nemusi byt splnenych tych 270dni?? som z toho uplne ze blba!a neviem ci sa im tam da verit, lebo som volala na soc do ineho okresu a mi to povedala inak ☹(. tusim tu niekto nieco o takomto pripade??? dakujem za pomoc

standa82
24. nov 2009

Nanula, nemoc.poistenie v dĺžke 270 dní máš splnené, keďže podnikáš od roku 2006, síce z minim.Ak si chceš priplatiť rozdiel, musíš si od 1084,55 odpočítať tvoj mesač.VZ a z rozdielu sa prihlásiť na DNP. Platiť si musíš minim. 26 týždňov, aby ti PN počítali z max.VZ.

sarinka23
24. nov 2009

Standa ano viem len ma nahnevalo to ze v robote som mala pracovnu zmluvu + dohodu no vdaka tomu mi vypocitali PN a matersku iba 4,500sk keby som mala len zmluvu mala by som vyssie preto som nevedela ci musim cely polrok brat MD ci mozem skor uz poziadat o rodicovsky pretoze co to je v dnesnej dobe 4.500sk

nanula1108
24. nov 2009

cize, ked si napr teraz zacnem platit dnp, a o 2 tyzdne ozaj budem musiet ist uz na pn, tak pn bude z toho min ??????no tak to by bolo uplna katastrofa, nemas nejaku radu co mam spravit, ze aby sme prezili?????

standa82
24. nov 2009

Presne tak Nanula. Len ak by si prerušila/zrušila živnosť a zamstnala by si sa z max.VZ, ktorý je 1084, 55 eur.

nanula1108
24. nov 2009

tak v tomto pripade je to cele zle, netusim co teraz☹(

standa82
24. nov 2009

Ináč ti budú PN počítať z minima.

nanula1108
24. nov 2009

hm, pekny system, ak by som bola zamestnana a by som si zacala platit dnp, tak by sa mi to ratalo okamzite, krasny rovnaky meter pre vsetkych, len co je pravda!!!! netusite, keby som prisla za tetou uradnickou, asi sa to neda spatne prihlasit ??

zajacik...
24. nov 2009

Nanula aj keby si bola zamestnana a zacala by si si platit DNP, tak narok na davky z DNP vznikne az po uplynuti 270 dni DNP. Do DNP sa nezapocitava sucasne poistenie zo zamestnania, jedine uz ukoncene nemocenske poistenie... prave sme to so Standou rozoberali v teme Ako sa vypocitava materske, pozri si to...

nanula1108
24. nov 2009

zajacik, dakujem za upozornenie! musim si to pozriet, som uz z toho poriadny magor, este ze mi to uradnicka vysvetlila inak!

matamm12
24. nov 2009

ahojte tiez vás prosím o radu. Som tehotna a v oktobri som robila do 10.10.09 ale potom som ochorela takze som bola na Pnke. Medzi tým som bola u gynekologa na kontrole a zistil mi nizko polozzenu placentu - rizikove tehu takze dalsia Pnka. S onbvodnnou som sa dohodla ze Pnku kt. mi dala ona ukoncim v posledny oktobrovi den a potom zacnem Pnku v novembri kt. mi dal gynekolog. Lenze peniaze zo socialnej mi neprisli- za oktober.
Vsetky papiere som v praci odovzdala - ukoncenie Pn a zacatie novej Pn, aj socialnej som dala zacatie novej od gynekologa. Treba este doniest nejake potvrdenie ak ano tak od koho aby mi chodili peniaze kazdy mesiac a kedy sa to ma/lo odovzdat poistovni. Asi som uz prepasla termin?? ☹ Prosim o radu bo mam v tom zmetok. Dakujem velmi moc 🙂

gapa
24. nov 2009

matamm,
doklad o ukončení PN bolo treba do 4.11.09 odniesť na SP. Mzdráka predtým odovzdala samotnú PN + potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely nároku na nem.dávku (tak nejako sa to volá). Ak niečo z toho im chýba alebo to odniesli neskôr, tak ti nemocenské za obdobie od 20.10.-30.10.09 nevyplatili. Pri novej PN ti zase prvých 10dní hradí zamestnávatel a až od 11-eho dna PN ky platí SP.

dicaa
25. nov 2009

Ahoj Gapa,
chcela by som Ťa poprosiť o radu. Platila som si DNP z max. vymeriavacieho základu a od 12.11.2009 som mala nastúpiť na MD, len mi ešte neprišlo rozhodnutie zo SP. Ak mi teda to materské z DNP schvália, môžem potom byť súšastne na MD a PN, alebo na MD a OČR? Má to nejaké nevýhody?
Ďakujem pekne za odpoveď.

gapa
25. nov 2009

dicaa,
ak si na MD (nie RD), tak aj v prípade, že by dieťa bolo choré, alebo ty, nemáš nárok na ošetrovné alebo nemocenské, lebo poberáš materské.

nanula1108
25. nov 2009

ahojte, este jeden dotaz, to, co mi tu radila standa s tym ze by som sa este mohla zamestnat(moj pripad je tu kusok vyssie rozpisany🙂) s max vz tych 1084,55eur, tak to som mala chapat tak, ze ked sa takto zamestnam, samozrejme predtym ukoncim zivnost, tak mi sa automaticky bude ratat pn aj materska z toho max, ak keby som mala odrobeny napr, iba jeden den?? potom tam netreba dnp a min 270dni???? citala som to tu v teme ako zvysit matersku...legalne, radila to gapa jednej, spravne som to pochopila????

standa82
25. nov 2009

Nanula správne si to pochopila. Zrušíš živnosť, niekto (známy) ťa zamestná z max.VZ a materská sa ti bude rátať z tohoto posledného. 270 dní máš splnených, lebo podnikáš už dlhšiu dobu.

marion
26. nov 2009

Ahojte. Prosim viete mi poradit? Keby som isla z MD hned na PN rizikove tehotenstvo. Mam narok na nejaku davku? Sama si dobrovolne platim Nemocenske poistenie z maxima, ale v den nastupu to nebude este 26 tyzdnov. Zaujima ma, ci ma zena narok na nieco ked z MD ide hned na PN. Lebo jedna moja znama, neplatila si dobrovonle NP isla na 1 den do prace a potom hned na PN a dostavala minimum. Dakujem vopred. 🙂

standa82
27. nov 2009

Marion, ak máš splnených minim.270 dní nemoc.poistenia, no nedodržíš 26 týždňov, bude ti PN rátaná z minim.mzdy.

marion
27. nov 2009

Dakuejm ti. A nevies budu mi platit aj ked pojdem z MD hned na PN? Hlavne toto ma najviac zaujima. Ci mam narok ak pojdem z materskej hned na PN? Dakujem vopred. 🙂 🙂