Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

anasta
30. nov 2009

baby chcem Vás poprosiť o radu.....kamarátka oteotnela, no nerátala s tým kedže má už 40r a DNP si neplatila....
na ÚP je vedená ako dobrovoľne nezamestnaná a platí si minimálnu zdravotnú asi rok rok predtým bola vedená na ÚP....chcela by vedieť či jej bude patriť nejaká materská a keď áno tak koľko, alebo ako to vlastne s nimi bude.....ďakujeme

nastenka80
1. dec 2009

gapa - Ahoj, velmi by som ta chcela poprosit o radu, kedze vidim, ze si v tychto veciach zbehlá.
Ja som momentalne od jula na PN, na MD nastupujem 1.2.2010, ale zmluvu v praci mam len do konca decembra. Co by som mala urobit s tym januarom? Mam sa prihlasit ako dobrovolny platca poistenia, alebo sa materska bude ratat len z roku 2009? Mozem si ešte nejako ovplyvnit výšku materskej zaplatenim dobrovoľneho poistenia v januari? A musim sa prihlasit aj na urad prace? alebo ako to je ak mam cely cas PNku? Ak môzes prosim vyjadri sa mi k tomu. Dakujem

gapa
1. dec 2009

nastenka,
predpokladám, že tvoj PP trval aspon 9mesiacov, t.j. budeš mať splnených aspon 27dní nem.poistenia. Podstatné je, kedy tento tvoj PP začal. Ak už v r.2008 a končí ti 31.12.09, tak sa ti materské bude rátať z r.2008, resp. od zač.PP (ak začla v r.2008) do 31.12.08.

Ak budeš až do nástupu na MD na PN, tak ťažko zvyšovať materské. DNP určite nie je cesta. Jedine nový PP pred nástupom na MD, ale to by si mala najlepšie ukončiť PN a potom sa zamestnať.

počas PN ťa na UP nezaevidujú. Treba zájsť na ZP po ukončení PP. Pravdepodobne budú chcieť doklad o poberaní nemocenského, potom materského ... no to najlepšie zistiť vo svojej ZP.

zajacik...
1. dec 2009

Anasta pokial kamaratka nesplna podmienku byt nemocensky poistena v obdobi 2 poslednych rokov pred porodom minimalne 270 dni, tak jej narok na MD nevznikne... Zdravotne poistenie s tym nema nic spolocne. A DNP sa jej uz neoplati, kedze z tvojho prispevku vyplyva ze za posledne 2 roky nemala ziadne nemocenske poistenie 😒 Pokial by mala nejake uz ukoncene NP, tak by sa jej este oplatilo prihlasit na DNP, ale teda zrejme nema ziadne ukoncene NP. Takze matersku nebude mat ziadnu. Ale myslim ze v takychto pripadoch sa da poberat skor rodicovsky prispevok (tusim odo dna porodu?).

andrea16
1. dec 2009

ahojte chcem sa spytat, ak viete poradte:
PP mi konci 31.12.2009, islo o PP na dobu urcitu, od 1.1. 2010 je pre mna lepsie ak sa budem hlasit na UP a poberat podporu az do nastupu MD alebo mam nastupit na PN /rizikove tehotenstvo/ az do nastupu na MD? Termin porodu je cca 25-30.7.2010?Ake odvody si musim platit od 1.1.2010? Dakujem

simona55
1. dec 2009

ahojte, ako to je u mladsich bab,myslim tym 17,5rocne? moja dcera bola zamestnana v roku08 mala od pracovane8mesiacov teraz zase je zamestnana tam kde predtim . ake naroky maju take to babenky.ak by chcela byt v buducnosti mamina,ale len v buducnost 😝 😒

anasta
3. dec 2009

ďakujem za odpoveď ale aj tak mi nieje jasné či dostane aspoň to pôrodné aj ten príspevok pri narodení dieťaťa, gapa nevieš mi povedať??,ďakujeme

gapa
3. dec 2009

anasta,
nebude mať nárok na materské zo soc.poistovne ale len na rodičovský príspevok (ten nižší, čo sa každoročne valorizuje, t.č. je 164,22eur na mesiac) od mesiaca, kedy sa dieťa narodí.

Na príspevok pri narodení dieťaťa a tiež príplatok k príspevku (ked ide o prvé, druhé aelbo tretie dieťea) bude mať nárok, ale aj tam sú povinnosti, napr. pravidelná návšteva gynek. od 4-tého mesiaca tehot., dieťa sa musí dožiť tuším 28dní ... čo si bude musieť dať potom potvrdiť lekárom.
spolu to je tuším cca 25000Sk

nasa.zuzka
6. dec 2009

Ahojte. vedeli by ste mi poradit? od jula som na PN. 1.1.2010 nastupujem na MD. Mam vsak este zostavajucu dovolenku - 16 dni. Mam si ju vycerapat do konca decembra pred nastupom na MD alebo si ju mozem vycerpat aj po skonceni MD pred nastupom na rodicovsku dovolenku? Dakujem za odpoved.

gapa
6. dec 2009

nasazuzka,
ja by som si dovolenku nechala na vyčerpanie až po ukončení RD, ked dieťa začne chodiť do škôlky a možno predpokladať napr. nejakú chorobu hned ...

ak začinaš MD 1.1.2010, tak ti končí cca 15.7.2010 alebo 16.9.2010 (ak si osamelá alebo sa ti narodí viac detí). Ak by si potom čerpala riadnu dovolenku pred nástupom na RD, tak by si nemala nárok na rodič.príspevok za 7/2010 resp. 9/2010, čo by bolo škoda. Jedine že by si si dovolenku vyčerpala až počas RD, čo je ale zase viacero papierovačiek aj pre mzdárku a aj pre teba a dôchodkové poistenie v soc.poistovni. A podla mna sa ti tá dovolenka potom zíde, aj ked to musíš posúdiť najlepšie ty. 😉

nanula1108
7. dec 2009

otazka na gapu,chcela som sa spytat,som tehu a tp mam na 4.8.,lenze som na zivnosti, ale isto budem musiet ist na pn, tak sa chcem dat zamestnat so max vz aby mi z toho sla pn aj md, ale, mozem to spravit az od januara , ale musim teraz do konca roka, lebo si tu radila ze pn sa rata za min kalendarny rok???

michamicha
18. dec 2009

ahoj, chci se zeptat jak to je, když mám rizikové těhotenství, jsem zaměstnaná ve firmě jako zaměstnanec a k tomu jsem ještě OSVČ. Jsem od 1.12.2009 v PN. Můžu pracovat dál jako OSVČ z domova? V lístku na peníze, který jsem dala zaměstnavateli, je napsáno, že jeho podepsáním uvádím, že jsem nevykonávala žádnou pracovní činnost, tak nevím 😖 nerada bych měla nějaké oplétačky s úřadama ☹

pisuliatko1
19. dec 2009

Od 1.2.2008-31.7.2009 som bola zamestnaná, následne som sa nahlasila na urad práce. som na rizikovom tehotenstve a od januára by som mala ist na PN Mám nárok na PN ako dávku a tiez matersku? Termin porodu mám 4.6.2010 a od zaciatku decembra si platím dobrovolne poistné - nemocenské
Dakujem

pisuliatko1
19. dec 2009

ahojte, chela by som sa informovat bola som zamestnaná od 1.2.08 - 31.7.09 následne som sa nahlasila na urad prace. Som v 4.mesiaci na rizikovom a doktorka ma chce dat na pn. Termin porodu mam az koncom mája. Mám narok na PN a na Matersku ???
Od zaciatku decembra si platím dobrovolne nemocenské poistenie. tak ako ? dakujem

adikeada
19. dec 2009

ahojte, chcela by som sa vas cosi opytat - asi sa rozpisem trosku viacej.
som v 7 tyzdni tehotenstva a od noveho roka ostavam zrejme na rizikovom tehotenstve- co bude asi 9t. termi porodu vychadza na august 2010. som zamestnana uz 5,5 roka v jednej sukr. firme a od oktobra 2009 si platim DNP (dobrovolne nemocenske poistenie) kvoli lepsej materskej. viete mi prosim vas poradit, ako ma toto rizikove tehotenstvo ovplyvni? chcela by som vediet, ci to bude mat nejaky vplyv na vysku materskej, alebo ci to nejako ovplyvni davky, ktore by som mala poberat - ani sama neviem, coho presne sa to tyka. neviem sa k tomu nikde dopatrat, tak ak by ste mi cosi poradili, bola by som vam velmi vdacna.
dakujem pekne 🙂

emia
29. dec 2009

andrea16 na tvojom mieste by som šla na PN a a potom rovno na matersku 🙂 , počas PN a materskej nemusíš platiť nič, lebo oni platia tebe 🙂 . A s tým uradom prace neviem čo všetko by si musela vybavovať, aké papiere, tak to maš jednoduchšie, ale je to na tebe. 😵 😎

emia
29. dec 2009

pisuliatko1, áno maš nárok na PN pretože si tehotná do 6 mesiacov od ukončenia PP, si ešte v ochrannej dobe, ale k PN-ke nezabudní doložiť doklad od gynek. že si tehotná, teda že v čase keď žiadaš PN si tehotná. 🙂 Potom maš nárok aj na MD, a počas PN a MD si DNP neplatiš. 😵

gapa
29. dec 2009

pisuliatko,
poopravím emiu,
6mesačná ochranná lehota platí len v prípade, ak by bola mamička už "v čase ukončenia prac.pomeru (nem.poistenia) tehotná", a to si ty nebola. Vtedy treba doniesť doklad od lekára o tom, že v čase ukončenia NP si bola tehotná, ak od ukočenia PP už uplynulo viac ako 42dní.

nárok na nemocenské máš, ale vdaka tomu, že si DNP a bude rátaná bud z min.mzdy 295,5eur (ak začne PN v r.2009) alebo z VZ 318,58eur (ak začne PN v r.2010, do 26týždnov od prihlásenia na dNP).

Dni NP zo zamestnania sa ti prirátajú ku dnom DNP, takže splniš podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN.

počas poberania nemocenského DNP platiť nemusíš. Nárok na materské budeš mať, ale predpokladám zase len z minima, lebo od prihlásenia do nástupu na MD neuplynie 26týždnov. Jedine pri novom PP by si mohla mať nárok na vyššie materské.

emia
29. dec 2009

sorry, jasom si to nevšimla že nebola tehotná, tak ďakujem za opravu. 😉

zuzba
29. dec 2009

babule,
bola som dnes u gyny ukončiť PN kvôli čerpaniu dovolenky pred nástupom na materskú. dala mi pre zamestnávateľa potvrdenie o ukončení PN a rovno mi vypísala papier - žiadosť o matreské. Moje otázky znia: to len tento jeden papier odovzdám zamestnávateľovi a to je všetko? alebo treba ešte niečo so SP poriešiť, keď som vedená v 2.piliery? ďalšia otázka je, že z druhej strany žiadosti je vyhlásenie poistenca - či si uplatňujem alebo neuplatňujem nárok na materské aj z iného poistenia - tým sa myslí DNP? Keď nie som DNP, budem mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok?
´dakujem moc za odpovede 🙂 😀

gapa
29. dec 2009

zuzba
-len žiadosť dáš zamestnávatelovi, ked máš len jedno NP.
- do 30dní od právoplatnoti rozhodnutia o priznaní materského treba do SP podať "oznámenie sporitela o účasti na dôch.sporení" podpísať časť A (no viac je o tom v téme o dôchodkovom poistení mamičiek)
- ak nemáš druhé NP, tak si uplatnuješ len zo zamestnania (niekto môže mať dve zamestnania, t.j. dve nem.poistenia aleob zam+DNP alebo zamestnanie+povinné NP szčo ...)
- ak budeš mať nárok na materské (je jedno z ktorjého NP), tak máš nárok na zvýšený RP

piduska
29. dec 2009

Ahoj holky, prosím o radu. Snažíme se s manželem o mimi a vůbec nevím jak to příští rok bude s mateřskou. Jsem zaměstnaná,ale hrubej plat mám bohužel jenom 13.000,- . Nevíte na kolik mi asi tak vyjde mateřská? Ten Janotův baliček je teda pěkně na prd. Díky moc.

simona55
29. dec 2009

ahoj gapa aj ostatne, prosim ta o radu, ked ze dcera nastupila pracovat v roku 16.8.08 a skoncila ju v16.3 .09 potom bola zahlasena na upsvr,a potom od 1.12.09 zase pracuje.nie na dohodu ale normalne na pracovnu zmluvu, s dobou urcitou 9mesiacov. moja otazka ked teraz ju zamestnavatel vyhodi, pretoze ju gynokolog ypise ako ryzikovu,aj tak splna podmienku na matersku?prosim ta odpismi alebo kto sa k tomu to rozumie. vopred dakujem.

maznacik007
29. dec 2009

simona...

dajme tomu ze termin predp. termin nastupu na MD je jul 2010 a dcera v tom case uz bude mat 18 rokov

tak sa sleduje obdobie od jula 2008 do juna 2010 a teraz

pokial je este v skusobnej dobe / kedze nastupila 1.12.2010/ a bude v ramci nej prepustena v blizkej dobe.. tak jej materske a teda aj zvyseny Rp nevyjde /budu jej chybat dni/ a pri skusobnej dobe nepomoze ani to ze oznami svoje tehotenstvo zamestnavatelovi povacsinou

neviem ja by som to riesila PN a skusila sa so zamestnavatelom dohodnut

simona55
29. dec 2009

aha, ja som myslela ze ked jej bude platene PN, a to sa jej nebude zaratavat ? myslim tym tie dni.ved bude este pod ochrnou dobou nie, to je ako by este bola vedena v praci nie?

gapa
29. dec 2009

simona,
rátať sa bude PN len v prípade, že trvá aj prac.pomer. Ak už trvať nebude a PN bude trvať, tak sa tieto dni nerátajú.

simona55
30. dec 2009

dakujem gapa za odpoved, aj maznacik, 🙂 no dnes som bola snou u doki,ale radsej sa nedala vypisat len priepustku .este musi vydrzat aby splnala ppotom podmienku,a ozaj este kolo musi robit ked robila od 16.8.08 do16.3.09 potom bola na upsvrdo 1.12.09 a teraz zase robi od1.12.09?

maznacik007
30. dec 2009

simona nejde o to platene PN ale o to ci ju prepusti alebo nie.. ako ti uz gapa napisala.. takze je v skusobnej dobe? a hrozi jej to prepustenie?

zuzba
31. dec 2009

babule prosím Vás,
vzadu na žiadosti o materské má mamička vyplniť či si uplatňuje alebo neuplatňuje nárok aj z iného poistenia - samozrejme som prečiarkla neuplatňujem, ale to je v mojom príp. nesprávne. toto nemôžem odovzdať zamestnávateľovi, keď som sa pomýlila. vystaví mi gyna novú žiadosť? neviete niekto? alebo to môžem takto odovzdať?
😠 jaj za blbosť sa platí 😒

gapa
31. dec 2009

ja by som prečiarkla aj uplatnujem a nanovo nad preškrtnuté neuplatnujem napíslala rukou neuplatnujem, dala k tomu hviezdičku a na okraj k novej hviezdičke napísala, "opravila a podpis" Nerob si z toho velkú hlavu, určite nie si jediná.