Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

sakalka
24. aug 2009

tordis tak to je super , a nech sa hlavne opatruje, myslim že sa jej ulavi teraz ked si vytvori režim pre tehotne , a nech sa hybe, cviči a prechadzky na vzduchu , to jej ne uškodi , a bude sa lepšie citiť , a zmiernia sa aj pripadne tažkosti , ale samozrejme ak neje babo v ohrozeni , potom by jej nariadili pokoj na ložku, ale ja nejsom doktor , to može len on povedať . Ja len tolko chcem povedať , že mne odporučala doktorka viac ležať , čo som nedodržala a je to ok , ale nemuselo to tak byť, niekedy ti doktor radi preventyvne čo maš robiť , ale myslim si že každa žena sama najlepšie vie ako sa citi a čo si može dovoliť. Držim palce a užijte si to tehotenstvo a potom aj babo 🙂

andrejusa
24. aug 2009

ahojte, chcela by som sa opýtať. Dnes ma gynekolog nechal na PN, čiže to je rizikové tehu? vypisuje sa pri tom ten istý lístok? myslím taký červený a šedy pre zamestnávateľa a zelený pre mňa...?

gapa
24. aug 2009

andrejusa,
áno, rizikové tehotenstvo je tiež len PN. POzri na zelenom lístku aké máš napísané číslo diagnozy a na internete si môžeš pozrieť na nejakej zdravotníckej stránke o akú diagnozu ide.

andrejusa
24. aug 2009

mám tam napísané 026.8 a nikde na nete som to práveže nenašla, nevieš mi poradiť?

gapa
24. aug 2009

stačí hladať cez diagnozy,
http://www.zdravie.sk/sz/p1/475/Diagnoza-diagno...

tu to máš
O26 Starostlivosť o matku pre iné poruchy súvisiace najmä s ťarchavosťou

kejtty
24. aug 2009

Ahojte, tak dnes mi prislo rozhodnutie zo SP o poberani davok na PN-ke. To je tych 55% z vymer. zakladu. Ziadna slava, asi budeme zivorit ☹
Chcem sa opytat, ak budem na materskej, je to tiez ta ista suma ako pri PN-ke? Tych 55% z vymer. zakladu?

andrejusa
24. aug 2009

Ďakujem Gapa 🙂

gapa
25. aug 2009

kejty,
ak máš dlhodobý PP a nastúpiš na MD v ten istý kalend.rok, tak áno.

anasta
10. sep 2009

🙂 ahojte baby...potrebujem pomoc.....prvé je, že lekár ma vypísal na PN od 28.8.09 a nedal mi žiaden papier na peňažité dávky pre Soc.poisť.keďže som prechádzala k inému gynekológovi ten ma vypísal do práce 9.9 ale nový doktor ma od toho dátumu vypísal na PN(takže mám to v kuse).....mám teraz ísť ku starému lekárovi nech mi ten papier vypíše pre soc.p.???
a ešte by som chcela vedieť do práce som nastúpila 02.08.09 a na pn som išla 28.8.09 pravdepodobne budem do konca tehu ako je to s výškou pn a potom s materskou?ešte som zabudla, že som v skúšobnej dobe a pracovný pomer mi končí vo februári.termín pôrodu mám vo februári, takže v januári by som mala ísť na materskú, bude my ju vyplácať zamestnávateľ???
ďakujem veľmi pekne za odpoveď

gapa
10. sep 2009

anasta a predtým cca od 2/2008 si bola zamestnaná alebo inak nemocensky poistená? Ak nie, tak nárok na materské ti nevznikne.

ten doklad o prechode PN cez mesiac ti netreba, ak už máš doklad o ukončení PN. Zamestnávatel ti bude znovu platiť prvých 10dní druhej PN-ky a až od 11-teho dna platí soc.poistovna nemocenské.

anasta
10. sep 2009

v roku 2008 som bola zamestnaná v jednej firme asi 4 mesiace a v druhej 3 mesiace ale za to obdobie som bola pn 2 mesiace..

anasta
11. sep 2009

gapa a tento rok som ešte bola zamestnaná 1 a pól mesiaca(kvôli kríze nás hneď poprepúšťali..)okrem terajšieho zamestnania.....takže ak mi nárok na materské nevznikne, tak až po 6 mesiacoch budem poberať rodičovský príspevok???alebo ako to vlastne je??? a nemôžem si to nejako doplatiť pozadu, keďže mi chýbajú nejaké mesiace???

gapa
11. sep 2009

anasta,
ak si teda bola zamestnaná od cca 2/08 celkovo 3+4mesice + 1,5mesiaca, čo už by malo byť 8,5mesiaca + v terajšej práci už ti trvá PP 1mesiac, tak máš splnených tých 270dní (najlepšie prerátať podla dátumov, ak si nie si istá). V skúšobnej dobe môžu s tebou kedykolvek ukončiť PP aj počas tehotenstva,PN.

No a ale teda predpokladám, že podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokov pred skutočným pôrodom máš splnenú. Ak už nenastúpiš do práce, tak nemocenské bude také isté na kalend. den (len prvé 3dni PN platí zamestnávatel sumu nižšiu), ako bude aj materské, t.j. rátané z obdobia 2-27.8.09

anasta
11. sep 2009

prepáč, že ťa toľko otravujem ale keď som počas 8,5 mesiaca bola zamestnaná a bola som na pn neodratávajú sa mi dni pn od tých 270???

gapa
11. sep 2009

anasta,
nie. Ak trval PP,tak trvalo aj nem.poistenie. Len ty aj zamestnávatel ste boli oslobodení od platenia odvodov.

marika_m
13. sep 2009

Ahojte,
som tu prvýkrát a mám otázku. Som zamestnaná od 1.4.2009. Predtým som bola študentka bez akéhokoľvek dobrovoľného poistenia. Otehotnela som a termín pôrodu by mal byť 28.2.2010. Od augusta som však práceneschopná a budem až do konca tehotenstva. Budem mať nárok na materskú? Ráta sa do obdobia 270 dní poistenia aj obdobie práceneschopnosti?

gapa
13. sep 2009

marika,
áno ráta, ak PP trvá aj počas PN. Ak PN potrvá až do nástupu na MD, tak sa ti materské bude rátať z obdobia od začiatku PP do dna pred vznikom PN.

mona00
23. sep 2009

Ajojky!chcela som sa spytat ci mam narok na MD.uz tu niekto mal podobny pripad.datum porodu mam 30.10..od 5.1.2009 marodim a zmluva mi skoncila 31.1.2009.odvtedy som stale marodila pokial m dr nevypisal na matersku 6 tyzdnov pred porodom..predtym som vtej firme robila rok a pol a predtym v dalsej dva.tak odpracovane dni mam.

gapa
23. sep 2009

mona,
podla teraz platného zákona jedine že by si bola v čase ukončenia PP/NP tehotná!!! a poberanie nem.dávky ti trvalo k nástupu na MD. Nárok na materské v ochrannej lehote alebo poberaní nem.dávky vzniká 6týždnov pred predpokl.termínom pôrodu, t.j. nie 8. Takže nenechaj si ukončiť PN skôr ako 6týž pred PtP.

pozri si § 50 zákona o sociálnom poistení a ak by ta lekárka chcela vypísať na materské skôr, tak jej ho ukáž, kedy ti vzniká nárok na materksé.

a neodpovedala som ti už ? Alebo to bol asi len podobný prípad. Daj potom vedieť, či ti nárok uznali. Teda ak chceš.

to.beruska
23. sep 2009

nie citala som tu podobny prispevok ale neviem ako to dopadlo.no mne uz matersku vypisal od 18.9 a ukoncenie PN som mala 17.9.tak papiere som mala zaniest aj do roboty.aj ukoncenie mi tam kazali zaniest a tiez papier na matersku.no a teraz cakam kedy mi pride papier ci mi to uznali alebo nie.no nastup mi dal tych 6 tyzdnov

gapa
23. sep 2009

beruška,
tiež sa ti skončil prac.pomer/nem. poistenie pred viac ako 6mesiacmi pred nástupom na MD?

petermonika
24. sep 2009

Ahoj, chcem sa spýtať, žena ide od 1.10.2009 na rizikové od 9 týždňa.
V auguste jej skončila skúšobná doba a teraz je už 2 mesiac na dobu neurčitú.
Pred tým nepracovala, skončila školu.
Ako teraz postupovať ohladne príspevku na materskú, resp. PN asi až do pôrodu?

natali1985
25. sep 2009

Ahojte pocula som,ze mam narok na zvysenie materskej do dvoch rokov dietata ak boli za mna platene odvody co je na tom pravdy?Viete nieco o tom?

natali1985
25. sep 2009

petermonika

ja som tiez bola na rizikovom pol roka a za ten pol rok mi zamestnavatel platit...ale to zalezi od vysky platu....ano na PN bude az do porodu... pred porodom Vam urcia datum kedy jej zacne materska ale to su dalie vybavovacky

gapa
25. sep 2009

petermonika,
či bude mať nárok na materské, to záleží na tom, či od jej začiatku PP do dna pred pôrodom uplynie aspon 270dní. Ak áno, nárok na materské bude mať. Ak nie, tak skúste sa s lekárom dohodnúť, že jej neukončí PN, aj ked neviem, či je možné aby PN trvala a dala si žiadosť o materské. Takto ak totiž viete, že nárok na materské mať nebude, tak by mohla poberať nemocenské. Ale či je to možné byť aj PN aj požiadať o MD, tak to netuším. Zatial čo tu bolo písané, tak to lekári nechcú robiť.

natali,
pozri v príspevkoch o rodič.príspevku 2010. Je to len návrh zákona, zatial nič viac.

petermonika
25. sep 2009

Ďakujem zatiaľ....no začala pracovať v polovici mája 2009, teraz je v práci už 4,5 mesiaca, čiže po skušobnej dobe a pokračuje so zmluvou na dobu neurčitú, na rizikové ide od októbra a termín pôrodu je predbežne 10.5.2010...čiže ked si to dám správne dohromady, mala by tých 270 dní nakoniec mať a tým pádom nárok na materskú...alebo píšem zle???

gapa
25. sep 2009

petermonika,
v takom prípade má dokonca aj rezervu, lebo bude mať dokonca aj cca 360dní a nielen 270. 😉 Ak má prac.pomer na dobu neurčitú, tak je to OK. Aj dni PN sa rátajú do dní NP.

gapa
25. sep 2009

a teda aj po skúšobnej dobe (písal si, že na pN nastúpila až po jej uplynutí, takže by to malo byť ok)

gapa
25. sep 2009

petermonika,
nech nezabudne po ukončení poberania materského/čerpania MD (najneskôr v den po) si podať prihlášku na SP, aby bola aj počas RD dôchodkovo poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Lebo zaemstnávatel jej podla zákona od 1. dna čerpania RD prerušuje poistenie v soc.poistovni.

kukona1
25. sep 2009

aj počas PN / na rizikovom / sa platí DNP ked si ho začnem platit ešte ked som neni tehotná?