Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

simona55
31. dec 2009

este nevieme ze ci ju prepusti,ale je v skusobnej dobe, este jej chybaju par dni do 270to musi vydrzat.

maznacik007
31. dec 2009

pozor simona tam je aj klauzula ze musi byt v ochrannej lehote a to je 6 mesiacov v pripade tehotnej zamestnankyne do nastupu na MD

neviem ako to ma terminovo.. ale bacha na to..

zuzba
31. dec 2009

ďakujem gapa, lebo ja som strašné trdlo a toto ma tiež napadlo, len skúsim popýtať ešte od gyny v pondelok nové, ak by nedala, tak to urobím tak. no hrôza so mnou, to je tak, keď sa človek nevie sústrediť 😀

zuzba
31. dec 2009

aha predsa ešte jedna vec: v polovici mesiaca som odovzdávala papier na peniaze zamestnávateľovi, kde bolo uvedené, že som v čase do 31.12. PN, lenže nastal zlom a PN som kvôli zostávajúcej dovolenke musela prerušiť už 30.12.. stretli ste sa s takým prípadom niekto? mám kontaktovať sociálnu poisťovňu? a kto vlastne za mňa platí nemocenské poistenie, keď som bola na PN? ďakujem 😀

gapa
2. jan 2010

počas PN neplatí za zamstnanca nem.poistenie nikto, aj ked nem.poistenie trvá. Tieto dni sa pri výpočte materského vylučujú, aby neznižovali materské.

adija13
4. jan 2010

ahojte, chcela by som sa informovať ohľadne materskej.
dňa 1.7.2009 som nastupila na PN v 9 týždni tehotenstva, bola to rizikova PN. pracovný pomer som však mala ukončený 31.07., no bola som predtým zamestnaná 3 roky riadne. dňa 28.11. som mala ukončenú PN a v ten istý deň aj nástup na MD - 8 týdňov pred termínom zo zdravotných dôvodov. potvrdenie o ukončení PN som odniesla na SP a aj oznámenie o nástupe na MD 01.12. 2009. PN za november mi v decembry prišla. kedy môžem očakávať prvú materskú, už v januáry, alebo až po narodení dieťaťa? a budem mať v nej vyplatené aj tie 3 dni za november? či sa mám ísť informovať na SP? dakujem

gapa
4. jan 2010

adija,
tak neviem, ako toto vyriešia v SP, no v tzv. ochrannej lehote (ak ti netrvá nem.poistenie k nástupu na MD) vzniká nárok na materské presne 6týždnov pred predpokl.termínom pôrodu, t.j. nie 8týždnov. Takto som to čítala aj na letáku v SP. Nikde v zákone o soc.poistení sa nehovorí, že pri rizikovom tehu musíš ísť už 8týžd. pred, aj ked lekári to tak robia (tiež ma chceli takto vypísať, no som to nechcela, tak sestrička neprotestovala, len si myslela, či nebudem mať v SP problém, no nebol žiadny).

Na tvojom mieste, ak si ešte nemala materské vyplatené by som si tam zavolala a spýtala sa, či je nejaký problém, že ti materské doteraz nevyplatili. To o tých 6týžd. nemusíš spomínať. Nech sa oni vyjadria. A daj potom vedieť ako si dopadla, ak budeš tam telefonovať. Možno im len chýba potvrdenie od zamestnávatela (a tých 6týžd. si nevšimli). Alebo ešte počkaj do cca 16-18januára a potom ak nič nedostaneš, tak tam volaj. LEbo ak patrí zamestnávatel napr. pod Ba mesto, tak tam sa ťažko dovolať a sú v inej budove, ako ostatní.

a nezabudni na prihlášku do SP podla bydliska do 45dní!!! od narodenia dieťaťa, aby si bola dôch.poistená od pôrodu. čo treba zisti popredu. A tiež na ZP treba zájsť, ak si tam nebola, najlepšie aj s rozhodnutím o priznaní matersého.

adija13
5. jan 2010

gapa
dakujem velmi pekne, hej, ja patrim do BA podla zamestnavatela , tak pockam do toho 18 januara a potom to budem riesit, ak by sa nic nedialo. oni su na zahradnickej 151, tak to by som si tam potom skocila osobne, ak sa bude dat, ak nebudem rodit 🙂
to rozhodnutie o priznani materskeho mi este neprislo, tak hned ako to budem mat navstivim ZP.
a tu prihlasku do SP podla bydliska to kde dostanem, normalne na SP?
no a keby som vedela, ze tych 8 tyzdnov je tak, veru, dala by som si to aj ja tak urobit, neva, no co uz.
este raz velmi pekne dakujem za ochotu!!!

xpetka1x
5. jan 2010

baby aj ja mam otazku ak si budem platit z maxima furt a budem na rizikovom kolko mi vypocitaju z DNp eu.. to sa dostava len ked si v nemocnici alebo aj doma.. lebo ja som nikdy nebola zamestnana teraz som na rodicovskej ktora mi konci za mesiac a pracujeme na druhom DNP platim z maxima.. budem mat narok na pn??ak ano v akej vyske a ako casto sa to vyplaca dakujem baby za odpovede

standa82
5. jan 2010

Xpetka, PN sa vypočítava tak ako materská 55% z VZ. No aby si mala nárok na PN z maxima, musíš mať splnenú podmienku 270 dní nemoc.poistenia. Pokiaľ budeš mať len 26 týždňov, budú ti ju počítať z minima, aj keď si platíš max. Z PN prejdeš normálne na materskú.

xpetka1x
5. jan 2010

aha tak ked to budem mat splnene tyx 270 dni a pojdem na Pn alebo ma doktor vypise tak mi budu od zac tahu do konca platit mesacne taku vysku ako by som mala mat matersku a potom ete aj matersku v takej vyske 6 mesiacou?? aj ked som nemala nic odrobene

standa82
5. jan 2010

Presne, ak budeš mať slnených 270 dní skôr ako budeš na MD, tak keď nastúpiš na PN, budú ti PN počítať z VZ (u teba teda z max.VZ) až do vtedy kým neskončíš PN vo výške 55% a potom aj materskú budeš mať vo výške 55%.

xpetka1x
5. jan 2010

aha.. a aj rizikove tehu sa rata ako pn.. kedze mam za sebou jeden potrat tak by ma mohol vypisat na rizikove tehu a to sa rata ako Pn?

standa82
5. jan 2010

Musíš byť PN, ak ťa vypíše pri rizikovom na PN, potom je všetko OK.

gapa
5. jan 2010

standa,
len tolko, že ak nie je splnená podmienka aspon 270dní NP dva roky pred vznikom PN, tak nevzniká žiadny nárok na nemocenské z DNP, aj keby bola podmienka 26týždnov splnená. Inak súhlasím, aj rizikové tehotenstvo je vlastne práceneschopnosť, kde dáva lekár presne taká istý papier ako pri bežnej napr. angine, no niekedy vypisuje na rizikové tehu gynekolog, ak sú gynekologické ťažkosti, a niekedy všeobecný lekár. Ak ťa nevypíše gyn, tak skús u obvodného.

standa82
5. jan 2010

Takže ak dotyčná nebude mať splnenú podmienku 270 dní, ale bude splnených aspoň 26 týždňov, nebude mať nárok na nemocenské ani na minimálne?

gapa
5. jan 2010

nie, z DNP je základná podmienka na vznik nároku aj na nemocenské aspon 270dní NP dva roky pred pôrodom. Až potom je zaujímavé, z čoho sa bude rátať, či z minima (do 26týž) alebo zo "skutočného" VZ v RO (po 26týž.)

gapa
5. jan 2010

opravujem,

samozrejme ... dva roky pred vznikom PN (nie pred pôrodom)

dinka24
5. jan 2010

ahojte, prosim vas, vedeli by ste mi poradit? ak som zamestnana 2 a pol roka a budem mat splnenych 26 tyzdnov platenia DNP a pojdem pred materskou na pnku, budem dostavat po 10 dni peniaze len z DNP ? alebo aj peniaze so soc. poist. z toho, ze som zamestnana? moja hruba mzda je 663 eur a VZ na DNP 420,6 eur.

nasa.zuzka
7. jan 2010

zuzba, my mame asi podobny nastup na MD, ja som bola pre ziadost o materske u doktora 30.12, od 1.1. som nastupila na matersku. Tlacivo som zaslala zamestnavatelovi. Zamestnavatela mam v BA,ja byvam v TO. Ake povinnosti mi z tohto vyplyvaju? Vsetko za mna spravi zamestnavatel,alebo mam ist aj ja do SP? Gapa ty si vyssie pisala, ze do 30 dni od pravoplatnosti rozhodnutia o priznani materskeho treba do SP podat oznamenie sporitela o ucasti na doch. sporeni..To je vsetko? alebo este nieco treba?
A este sa chcem spytat, kto mi potvrdi vysku materskeho? Potrebujem potvrdenie o vyske materskeho prispevku do banky kvoli uveru. Potvrdi mi to SP alebo zamestnavatel? Velmi pekne dakujem za radu.

gapa
8. jan 2010

nasa.zuza,
výšku materského potvrdí SP.,
pri nástupe na MD, ked si zamestnaná, tak len tolko, čo píšeš, potom po pôrode, po skončení MD ostatné

nasa.zuzka
8. jan 2010

ahoj gapa, dakujem velmi pekne za odpoved. Takze ak som to dobre pochopila, teraz stacilo odovzdat iziadost o materske zamestnavatelovi a az potom po porode mam ist do SP?

adriane
15. jan 2010

caute.chcem sa spitat,mam v tom totiz chaos.od1.februara 2009 som zamestnana,ale chcela by som ist na rizikove,lebo moja praca mi momentalne moc nevyhovuje\inak plat mam dobry\no necitim sa dobre, som v 3.mesiaci tehotenstva.nepokazi sa mi tym materska,kedze mi znami povedali,ze je najlepsie odrobit co najviac sa da.este k tomu mi konci prac. zmluvak 31.01.2010.ako to teda je bude ovplyvnena moja vyska materskej.diki

gapa
18. jan 2010

adriane,
na MD nastupuješ v 6/2010, t.j. materské sa ti ráta z obdobia 1.2.-31.12.09, takže tvoja mzda v r.2010 neovplyvní výšku materského (ak sa nanovo nezamestnáš, to by bol iný prípad). A aj ked skončí PP 31.1.2010, nárok na materské mať budeš v ochrannej lehote, ktorá je pre teba 6mesiacov od ukončenia PP. Nárok ti vzniká v OL 6týždnov pred predpokl. termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materké, nie skôr.

adriane
20. jan 2010

diki gapa 🙂

bapi1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gapa
20. jan 2010

bapi,
materské sa poberá obvykle 28týždnov od nástupu na MD, t.j. u teba od 12.6. do 24.12.09. PReto si žiadala o RD od 25.12.09, t.j. prvý den, kedy si už nárok na materské nemala. Materské za december za obdobie 1-24.12.09 dostaneš vyplatené v januári vo výške 24dní v decembri x dávka na 1den.

RD sa poberá vždy v celomesačnej výške, t.j. neráta sa na kalendárne dni, ako materské. A stačí, ak splníš podmienky na nárok na rodič.príspevok aspon časť mesiaca (t.j. stačí 1den) a vznikne ti nárok na RP za daný mesiac (v plnej výške). T.j. za 12/09 si splnila podmienky v obdbobí 25-31.12.09, t.j. v januári ti vyplatia/vyplatili RP za 12/09 v sume 164,22eur.
t.j. vypláca sa mesiac pozadu.

bapi1
21. jan 2010

ďakujem ti Gapa veľmi pekne - konečne mám v tom jasno.

zanika1983
22. jan 2010

Mohol by aj mne niekto poradit...
OD 11.5.2009 si platim DNP z minima od 1.1.2010 som si dala ,,zmenu,,a platim z maxima. Neviem či som urobila spravne.. Ak nie, da sa moja situacia zachranit aby som dostala matersku z maxima? dakujem

gapa
22. jan 2010

zanika,
už som ti písala, treba sa odhlásiť a nanovo prihlásiť.