Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

zanika1983
23. jan 2010

DAKUJEM 🙂

bapi1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adriane
23. jan 2010

baby,som v dvanastom tyzdni,termin porodu mam na zaciatku 8.mesiaca,chcem sa s vami poradit,kedze som zamestnana,ale v praci to neni nic moc.chodim na tyzdnovky|je to 115 km daleko od domova|to nic ale v praci som od rana do vecera v zime,vlhku a mam nastarosti evidenciu prace 60. ludi co je velky stres moze to mne a hlavne babetku nejako uskodit,a este bola som cely december chora a stale sa toho este nemozem zbavit porade ci ostat doma na pn alebo to este vydrzat a ako to potom bude s matrskou a rodicovskym p. diki 😒

bapi1
23. jan 2010

adriane: ja myslím, že prvoradé je zdravie dieťatka. Takisto som bola na rizikovom tehotenstve a nejako sa mi to neodrazilo na materskej.

gapa
23. jan 2010

adriane,
súhlsím s bapi, prvoradé je zdravie bábätka. Tiež som bola na PN od začiatku tehot. do konca. Tvoja materská sa aj tak vyráta z obdobia roku 2009, t.j. pre výšku materského je absolútne jedno, či budeš na PN alebo nie.

gapa
23. jan 2010

bapi,
ono je to asi jedno. Možno ešte výhodnejšie je z RD na MD, ak ti mzdárka uvedie v potvrdení aspon takú mzdu, akú si mala pri nástupe na MD, u teba predpokladám cca 15tis. sK podla výšky materskej. Niekedy je problém, ak má mamička fixnú a pohyblivú časť mzdy, či jej napíšu aj tú pohyblivú do pravdep. vym.základu, ktorý by dosiahla v mesiaci nástupu na druhú MD.

bapi1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gapa
23. jan 2010

môžeš, no treba sa na dobrovolné nemocenské poistenie prihlásiť pred otehotnením. ´Pozri linky na blog. p. Mihála v teme o dobr.nemoc.poistení.

jenny
11. feb 2010

chcela by som sa opytat ako to je pri preruseni PN. Bola som na IVF a zostala som na PN cca 2 tyzdne.Robila som si tehotensky test a su tam dve ciarky, hoci jedna je slaba. Od pondelka by som chcela ist do prace, lebo sa citim O.K. Co ak budem musit ist opat na PN lebo sa budem citit zle - stale budem dostavat rovnaku PN, tam nevadi tych 270 dni?

silvia123
12. feb 2010

Mňa by zaujímalo ak si platím DNP štvrtý mesiac, otehotniem a hneď idem na PN, dočítala som sa že počas PN sa DNP neplatí, ale dni nemocenského poistenia sa počítajú??? Pýtam sa preto, že viem že DNP musím platiť aspoň 26 tt pred materskou, takže neviem či by som mala doplatiť ešte 2 mesiace, aby tých 26tt bolo aj skutočne zaplatených, aj keď by som bola PN, alebo platiť nemusím a materskú dostanem bez problémov.

liaa5
17. feb 2010

ahojte.. prosiiim poradte mi!! pred odchodom ma matersku chcem dat vypoved v sucasnom zamestnani a zamestnat sa u mojej sestry.. vyzera to ale ze budem musiet ist na pn koli zdravotnemu stavu... takze otazka znie ako to spravit este pred nastupom na pn, kolko dni musim byt zamestnana? neviem ako by to bolo s platenim odvodov, ktore by sestra za mna musela platit... koli tomu som myslela ze by som bola napr zamestnana 5 dni a potom sla na pn v ochrannej lehote.??? da sa to?

milena35
28. feb 2010

Ahojte,poradite mi niekto..v marci mi konci rodicak a mam nastupit do prace...necakane som otehotnela a lekar ma chce nechat na PN...zamestana som od 2006 a vypoved mi nedali,lebo na mna cakaju...a ja musim ist na peenku...dostanem vobec nejake peniaze? dakujem vam za odpoved...

gapa
28. feb 2010

milenka,
kedy presne dosiahne dieťa 3roky? (nárok budeš mať)

milena35
28. feb 2010

No mala bude mat 3roky 22.marca...keby som bola vedela,ze otehotniem ,tak by som si platila dobrovolne...dakujem za odpoved

drobcek222
28. feb 2010

Dobrý den chcem sa opýtať. Som v 16 tyzdni tehotenstva. Som zamestnana na dobu neurčitu od 3.11.2008. Zamestnavatel mi oznamil dna 28.2. ze ma chce prepustit ja som mu povedala ze som mu poslala pisomné oznamenie o tom že som tehotna, ktore som poslala 25.2. Kedze ma nemoze prepustit,zamestnavatel trval na tom aby som sa dala na PN-ku. Ako mám postupovat? Kolko by som dostavala penazi keby som bola na PN-ke?Dakujem

gapa
28. feb 2010

milena,
neviem iste, čo ti poradiť. Možno by nevadilo, ak by ti začala PN 23.marca 2010 t.j. najskôr prvý den po ukončení RD, nie skôr! Ale zákon je trochu nejasný a nemocenské by sa ti rátalo z jednej tridsatiny pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na PN.( Predpokladám v r.2009 si neodpracovala ani 1den ani nečerpala dovolenku, to by bolo inak.)

No a problém je v tom, že sa to dá chápať rôznym spôsobom. Počas RD sa nem.poistenie neplatí, t.j. mohla by mzdárka uviesť len sumu, ktorú by platila za obdobie 23-30.3.2010, lebo v období 1.-.22.3.2010 nem.poistenie nemusia platiť. A suma, čo by uviedla by sa delila aj tak číslom 30!!!!!

Tak asi by som sa snažila s mzdárkou dohodnúť, akú sumu by uviedla, ak by si nastupovala na PN 23.3.2010 alebo by som sa dala na PN až od 1.4.2010 a čerpala dovolenku, ak nejakú máš, resp. by som to odpracovala. No záleží od teba. Aby si nemala mizernú nemocenskú 😖 No a nechaj jej čas, aby si to pozisťovala, lebo to nie je bežná vec a bude to ťažko zistovať. Povedz, že si si to zisťovala a ak nemáš v rozhodujúcom období (u teba rok 2009) vym.základ pre nem.poistenie (vid zákon o sociálnom poistení § 54 ods.1 + § 57 ods.1 písm. a) ) tak sa postupuje podla § 57 ods.2.

Ozaj ti neviem zaručít ani ako by som postupovala ja.

Tu už je dôležítá komunikácia medzi tebou a zamestnávatelom a mzdárkou. Ako sa dohodnete. A ak by som pracovala alebo čerpala dovolenku, tak by som asi pre istotu hned písomne oznámila tehotenstvo, aby som nemohla dostať výpoved. Ak sú k tebe seriozny, tak by som tiež jednala radšej s predstihom, aby boli pripravený na alternatívu, že si musia niekoho hladať. Ale ty najlepšie poznáš pomery, serioznosť, ich situáciu, o akú prácu ide, tak to musíš zvážiť sama.

No a to, čo som písala

milena35
1. mar 2010

Dakujem Gapa....ak tomu dobre rozumiem ,nemocenku mi mozu teda vypocitat z min.mzdy...rada by som par dni odpracovala,ale uz treti tyzden lezim a tak to bude musiet byt aj dalej...dostala som sa do zlej situacie,co uz narobim...ale lepsia bude nemocenka z min.mzdy ako ziadna...neviem ci im mam dopredu oznamovat moje tehotenstvo,co ak mi potom oni daju vypoved k tomu 23.03..? a ja zacnem peenku?

gapa
1. mar 2010

milena,
ked im písomne oznámiš tehotenstvo s predložením potvrdenia od lekára (napr. kopia niektorých strán tehot.knižky alebo extra potvrdenie od gynek), tak si v tzv. ochrannej dobe pred výpovedou, t.j. nemôžu ti dať výpoved z nadbytočnosti. Jedine ak by rušili firmu, jej časť, alebo ju presúvali, tak by si výpoved mohla dostať.

pozri zákonník práce § 40 ods. 6 + § 64 ods. 1 písm. c) + ods.3 (z akého dôvodu môžeš dostať výpoved).

gapa
1. mar 2010

a nech všetko dobre dopadne 😉

gapa
1. mar 2010

a samozrejme si daj podpísať prevzatie + dátum prevzatia. Ak poštou tak doporučene najlepšie s doručenkou (budeš mať potvrdený dátum prevzatia, lebo do prevzatia nie si považovaná v zmyle zákonníka práce za tehotnú, t.j. nie si v ochr. dobe). Doručenie vid § 38 ZP.

ladybug1
4. mar 2010

Ahojte, chcela by som sa opýtať na pár vecí. Pracujem od roku 2006 na dobu neurčitú, keďže sme plánovali v tomto roku bábo, prihlásila som sa na DNP 30.12.2009., teda zaplatila som jeden deň minulého roka a to z max. VZ.
1. Ktoré obdobie sa bude brať do úvahy pri výpočte materskej dávky? Ak sa bude brať do úvahy rok 2009, mám si po pol roku zmeniť sumu platby na DNP?
2. Akú výšku materskej môžem očakávať, vzhľadom na to, či sa bude brať do úvahy rok 2009 alebo 2010?
3. Ak by som išla na PN, ovplyvnilo by to výšku materskej? Predpokladaný TP je začiatok novembra 2010.
Možno vás pri odpovediach napadne niečo doležité ohľadom materskej, takže za každú info veľmi pekne ďakujem.

Prajem pekný deň. 😉

gapa
4. mar 2010

ladybug,
mala si v obd.30.-31.12.09 v zamestnaní neplat.volno alebo PN, očr? Alebo ak si sa prihlásila na DNP 31.12.09 (nerozmiem ako si to urobila), tak ten jeden den. Ak si pracovala= mala aktívne NP zo zamestnania, tak sa ti nebude z DNP rátať maximum ale len rozdiel medzi maximom a VZ v zamestnaním (ráta sa cez denný VZ).

Pri nástupe na MD v r.2009 je rozh.obdobie pre výpočet materskeho zo zamestnania rok 2009 a z DNP obd. 30-.31.12.09 alebo 31.12.09 (ak si sa prihlásila od 31.12.09).

Na DNP ti vzniká preplatok, lebo máš v súčte VZ zo zamestnania + z DNP viac ako max. VZ.

ladybug1
4. mar 2010

.... no, cez Vianoce som mala dovolenku, takže bola som v SP 30.12.2009, prihlásila som sa a zaplatila jeden deň za rok 2009 v pokladni priamo v SP, teraz už platím mesačne z účtu cca 14 eur. Zaplatila som vlastne rozdiel medzi max. VZ a priemerným hrubým platom. (že z max. VZ som myslela dokopy aj NP zo zamestnania aj DNP)

Bude to teda tak ako píšeš, dokopy by mi mala vyjsť max. materská, aj keď som v roku 2009 zaplatila len za jeden deň? Na MD nastúpim v roku 2010, takže do úvahy sa berie rok 2009, mám si potom v júni znížiť DNP, alebo radšej nechať tak? Ak by som náhodu išla na PN, asi to aj tak výšku materskej neovplyvní, že?

Je to také popletené, ani teta zo SP mi to nevedela povedať, keďže si nebola istá, čo bude v novom roku. Ďakujem pekne. 😵

gapa
5. mar 2010

ladybug,
ak si mala v zamestnaní za 12/2009!!!! (nezáleží na priemere ale na decembri!!!) VZ narp. 700eur a z DNP si sa prihlásila od 31.12.09 z VZ 384,55eur a zákony ostanú bez zmeny a splníš 270dní, tak by to malo byť ok.

ladybug1
5. mar 2010

gapa, ďakujem pekne ... tak to by bolo super, už sa len modliť, aby sa zákony nezmenili 😵.

simona.skal
6. mar 2010

Ak si na PN na úrad práce ťa nezaregistrujú.Až po ukončení PN.
A to či niečo dostaneš? Moja kamarátka takto išla tiež na PN a pak na matersku až do materskej dov.nevidela ani korunu a materskú len minimálnu.

simona.skal
6. mar 2010

Ešte aj ja sa chcem spýtat.Ak by som išla na Rizik.tehu a bola by som nan až dokonca,mám nárok na merstký príspevok?...jasné,treba odpracovať 270 dní- 9mesiacov.zatial to splnam.Ale mám tám rátat dobu PN??

macka2704
7. mar 2010

dobre ranko prajem.chcem sa spýtat mala som po 2x rizikove tehotenstvo a presiahla som v PN tých 52 týždnov čo vam plati socialka marodku.kolko by som musim odrobit v praci a kedy by som mala zase narok na PN ist keby nahodou .dakujem vam

gapa
7. mar 2010

macka,
pozri zákon o sociálnom poistení § 34 ods.5. Ak ti nem.poistenie bude trvať aspon 26týž. od skonč.poslednej dočasnej Pn.

vlado.m
10. mar 2010

Ahojte.
Manzelka je na MD do 11.4.2010 a v TPPomere. Cakame druhe dieta s pravdepod. porodom 5.7.2010. Nastup na MD je mozny 6-8 tyzdnov pred porodom. Medzi RD a nastupom na MD by mala mesiac odpracovat. Ale v praci ju moc momentalne nechcu a aj tak by im zase odisla. Moznost je taka ze na ten mesiac by dostala neplatene volno, alebo by sa pokusila o PN. Ak som spravne pochopil niektore odpovede vyssie, tak sa uz na nu ako na tehotnu vztahuje ochranna doba a ani pocas Nepl. volna by jej zamest. nemal dat vypoved. Ak by sa dohodlo neplatene volno ako by to bolo potom z VZ? Mzdarka uvedie pravdepodobnu sumu? Ako ziskat maximum a vyhnut sa rizikam?