Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

gapa
16. apr 2010

bancanka,
okamžitá výpoved neexistuje, teda vlastne existuje možnosť okamžitého ukončenia PP (nie však výpovedou), ak ti napr. nevyplatil zamesnávatel mzdu ani 15dní od splatnosti alebo na základe zdrav.problémov a posudku od lekára, ak by ťa zamestnávatel nepreradil do istého času na inú pre teba vhodnú prácu.

bancanka
19. apr 2010

gapa dakujem len som zabudla napisat , ze som pocas zastupovanie ale sme sa dohodli na 3 mesacnej skusobnej to som si teraz vsimla v zmluve. takze pocas toho môzem bezdôvodne z jedneho dna na druhy skoncit prac pomer.

svetlankat
20. apr 2010

Baby môžem sa Vás opýtať, či Vám už došla materská od SP za mesiac marec?

dajna11
20. apr 2010

ešte neprišla špina jedna. 😒

svetlankat
20. apr 2010

Volala som do SP, mala by dojst zajtra pozajtra, len vcera odsuhlasovali.

dajna11
20. apr 2010

a mne už nabehla🙂)))dnes poobede

svetlankat
21. apr 2010

mne tiež, už doobedu som ju mala okolo 11.00

gapa
21. apr 2010

bančanka,
počas skúšobnej doby môžeš kedykolvek skončiť PP, treba to len písomne oznámiť (samozrejme na kopii potvrdiť prevzatie, najlepšie nech napíšu Prevzal. xx.xx.xx + podpis a pečiatka. Ale treba napísať, že "ukončuješ prac.jpomer v skúšobnej dobe a NIE žE dávaš výpoved!!!

bancanka
22. apr 2010

vdaka gapa , urobim tak

gapa
23. apr 2010

to xx.xx.xx je dátum 🙂 ak by bolo niekomu nejasná 🙂

matka82
26. apr 2010

Ahojte dievcatá,casto som si cítala vase príspevky a v mnohom mi pomohli a teraz by som potrebovala tiez poradit.od 6.8.2001-31.3.2008 som bola zamestnana v jednej firme,potom som sa od 15.4.2008 znova zamestnala,a 23.2.2010 som nastupovala na matersku dovolenku ( 8 tyzdnov pred porodom ).zamestnana som na dobu neurcitu a vybrala som si aj dovolenku.no den po nastupe na MD som mala problemy a museli ma zobrat do nemocnice a v 32 tt som porodila mrtve dieta..teraz mam narok na 14 tyzdnovu MD,po ktorej mam narok sa vratit do zamestnania na svoje miesto,no moj zamestnavatel si za mna uz nasiel nahradu,moze ma aj prepustit?mam potom narok na odstupne,a na podporu z uradu?a este by som sa chcela dozvediet,ze ked budem chciet znova otehotniet musim mat znova zaplatenych tych 270 dni do soc.poistovne aby som mala vyssiu matersku,alebo v takomto pripade sa to berie inak,kedze som doma len 14 tyzdnov?pretoze pri najblizsom tehotenstve budem musiet byt hned od zaciatku pod dohladom a na rizikovom.a co v pripade ze si priplacas do soc.poistovne a stane sa ti nieco taketo,co potom s tymi peniazmi?dakujem mata

sofinka2009
26. apr 2010

Ahojte.Chcem sa iba spytat: ak som do nastupu na MD na PN treba ukoncit v jeden den PN a na druhy nastupit na MD alebo to urobit v jeden den?dakujem

lottys
26. apr 2010

sofinka2009, v jeden deň ukončiť PN a nasledujúci deň nástup na MD.

gapa
27. apr 2010

matka82,
po ukončení MD by ta mal zobrať na pôvodné miesto. Ale ak má náhradu, neviem, ako sa to berie, že vlastne by si mala mať nárok na svoje miesto.????
Ak Ti dá výpoved, tak máš samozrejme nárok na odstupné a podla tvojich údajov aj na podporu z úradu práce pod dobu 6mesiacov. Nárok na odstupné budeš mať aj v prípade, ak ti ponúkne iné miesto, ktoré nezodpovedá podmienkam uvedeným v prac. zmluve, t.j. iná funkcia alebo miesto. Takéto miesto môžeš odmietnuť a ostáva ti nárok na odstupné. Len nesmieš ty sama požiadať o ukončenie PP, lebo by išlo o výpoved zo strany zamestnanca. A ani nesmieš podpísať dohodu o ukončení prac.pomeru bez uvedenia organizačného dôvodu skončenia prac.pomeru, to by tiež nárok na podporu nebol.

Záleží, kedy prac.pomer vznikne. Tebe asi teraz neodporúčajú otehotnieť predpokladám aspon 3 možno 6mesiacov. Takže ak by skončil PP ked nebudeš tehotná, tak potrebuješ nový prac.pomer alebo dobrovolné nem.poistenie. Ak chceš slušnú materskú, tak treba byť poistný už do 6tt, no u teba možno aj skôr pred otehotnením, ak pôjdeš na rizikové. Výška nem.dávky záleží od toho, či pôjdeš na PN v období do 26týždnov od poslendého prihlásenia na DNP alebo po uplynutí 26týž. od prihlásenia na DNP.
Ak "do" 26týž., tak nem.dávka bude rátaná len z minim.odvodov.
Ak "po 26týžd, tak bude rátaná zo skutočných VZ v tzv. rozhodujúcom období.

Záleží ale velmi, či sa zmení do tvojho nástupu na MD zákon a tiež či budeš len DNP, či aj DNP a aj zamestnaná alebo len zamestnaná... je viac variantov, kde pri každom môže byť iné vhodné riešenie.

qwen
27. apr 2010

Ahojte, som tu dnes prvý krát. Do práce som nastúpila 1.2.2008 na dobu neurčitú. Za celý čas som nebola na PN ke. Teraz som tehotná 7 týždeň, v práci sa vo veľkom prepúšťa. Takže ako som sa tu dočítala 1. musím zamestnávateľovi písomne oznámi o mojom stave + doložiť doklad aby som bola v ochrane alebo 2. po dohode s lekárkou ísť na rizikové tehotenstvo. Takže materská sa mi bude rátať z roku 2009, z hrubého platu a bude to 55 %, ak som dobre pochopila a rizikové to teda nemôže nijako ovplyvniť. Je to tak ??? Ďakujem za odpoveď 🙂

zuzu1111
28. apr 2010

ahojte baby. som na PN-ke a pravdepodobne budem až do konca tehu. ako je to s príslušnosťou sociálky? Lebo u mňa je to tak, že zamestnávateľ má sídlo v BA, prechodný pobyt (toto je aj moje miesto pobytu na PN) mám Košice a trvalý pobyt mám ešte u rodičov v úplne inom okrese. Z ktorej sociálky mi môže prísť kontrola?A ktorá sociálka mi bude vyplácať PN-ku?
V júni bude mať manžel 2 týždne dovolenku a chceli by sme ísť k rodičom, treba nahlásiť nové miesto pobytu na PN-ke písomne alebo stačí telefonicky? Ak telefonicky tak na ktorú pobočku sociálky?
Troška veľa otázok, ale ak niektorá viete ako to je, napíšte mi prosím, budem vám veľmi vďačná 😉

alexandra0409
28. apr 2010

ahoj...ja som bola tiez na rizikovon ale az od 18 tyznda a podla mna by ti mali posielat zo socialky s kocis...malo by to byt tam kde je trvaly pobyt...kontrola ti tiez dojde s kosickej socialky a ked budes chciet ist na dovolenku k vasim mala by si ist asi najskor za lekarkou aby ti vystavila novu pn na inom mieste ale to som si nie ista...

alexandra0409
28. apr 2010

qwen- pokial si tehotna mala by si to mat potvrdene od lekara a ten papaier dat v robote nadriadenemu...pokila si tehotna uz si v ochrannej lehote a zamestnavatel nema pravo ta vyhodit...co sa tyka toho kolko budes dostavat materku tak by to malo byt az ked sa babenko narodi a to je okolo 90% platu a dovtedy budes dostavat peniaze ako by si bola iba na PN...takze to nebude vela...neviem ci som ti pomohla a chcela si vediet koknretne toto ale ked tak sa opytaj

matka82
29. apr 2010

ahoj gapa,velmi pekne ti dakujem za odpoved.
Mne lekari odporucaju otehotniet az o rok,takze niekedy az 02.2011,a to vraj budem musiet byt hned od prveho momentu na rizikovom.
Takze to mam chapat tak,ze by som mala otehotniet az ked budem mat na DNP zaplatenych viac ako 26 tyzdnov, ak chcem mat lepsie platenu PN-ku,a potom si mam aj počas PN nadalej platit DNP,ak by som chcela mat vyssiu matersku,pripadne si len priplacat ak budem zamestnana,ak by sme predpokladali,ze kym pojdem na MD,by sa zakon nezmenil.
Pretoze ked budem Pn,tak potom mi z coho vyrataju sumu materskej,kedze sa rata 55% z predošleho celeho roku(odrobeneho),a ja tam budem mat 14 tyzdnov MD.Ja sa akosi v tychto veciach nevyznam a u nas su take mile panie na socialke ze "ziadna ochota".Dakujem Mata

matka82
29. apr 2010

akosi som sa sekla,nemozem si priplacat popri zamestnani DNP kedze budem PN,a lekar mi počas tehotenstva nedovoli pracovat,takze si mozem platit DNP len pocas PN-ky,ak sa to da.Mata

gapa
29. apr 2010

počas poberania nemocenského z DnP neplatíš poistné. Bude sa ti materské rátať z ostatných dni, stačí ak budeš 1den v tzv. rozhodujúcom období platiť a rátať sa to bude z toho 1dna. Záleží však od dátumu posledného prihlásenia na dNP a nástupu na MD. A na zákone, čo bude platiť potom.

zuzu1111
29. apr 2010

gapa - prosím pozri môj príspevok, čo som tu včera písala 20:48 - vieš mi niečo k tomu povedať?

gapa
29. apr 2010

zuzu,
si zamestnaná t.j. nemoc.poistená ako zamestnanec v SP bratislava mesto a táto SP ti vypláca nem. dávku. Ale odkial ti príde kontrola, či si to posúvajú netušílm.

Ake ked sa dieťa narodí tebe bude trvať prac.pomer a budeš poberať materské, tak najneskôr nástupom na rodič.dovolenku si musíš podať prihlášku na SP podla tvojho trval.bydliska, ak chceš byť súvisle dôch. poistená štátom.

Ak si v II.piliery, tak ešte jeden papier (oznámenie o účasti na dôch.sporení, časť A) treba do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského poslať na SP (myslím podla trv.bydliska)

zuzu1111
29. apr 2010

gapa - ďakujem za rýchlu odpoveď 🙂
Len ešte to s tým druhým pilierom sa vybavuje už pri nástupe na materskú, alebo až na rodičovskú?

A k tej zmene miesta pobytu na PN-ke mi nevieš povedať ako to je?

yvetta
29. apr 2010

ahoj Zuzi tak ked bol svagor na PN tak normalne nahlasoval na KE socialnu poistovnu kde sa zdrziava, lebo tiez nepobyval na trvalej adrese, ale inde...takze asi by si mala na SP pod ktoru spadas nahlasit, ze pre pripadnu kontrolu kde sa budes zdrziavat... viem, ze KE socialka mu robila kontrolu podla miesta trvaleho pobytu ...takze by som nahlasila, ze sa na trvalej adrese nenachadzas... 🙂
skus tam zavolat aj na KE SP oni ti urcite povedia 🙂

barbibaba2
3. máj 2010

Ahojte. Chcem sa spýtať či je obyčajná PN-ka taká istá ako keď ma da na rizikové? Som v 13 týždni t. ale nakoľko mám chornický zápal pečene tak by ma chceli dať na rizikové. No pravdupovediac mám s toho strach, lebo v auguste budem v zamestnani 2roky, ale na zmluve mám minimálny plat. Ako by to vyzeralo z materskou, alebo s tým rizikovým tehotenstvom. Vie mi niekto poradiť??? Pleas ☹ Ako to riešia slobodné mamičky, ako to zvládajú, platiť si účty a aj byť doma??? ☹

ďakujem 🙂

zuzu1111
5. máj 2010

PN-ka a rizikové je to isté - vlastne keď ideš na PN, tak tam doktorka píše dôvod - diagnózu - a väčšinou to je rizikové tehotenstvo z nejakého dôvodu, hroziaci potrat a pod.
Ak máš na zmluve minimálny plat, zrejme ti z takého platia aj odvody. Niektorí zamestnávatelia to tak robia, ale pre teba to je dosť nevýhodné, pretože hrubá mzda (v tvojom prípade je to tá minimálna) je vymeriavací základ pre výpočet PN a potom materskej, a je to 55% z tejto sumy. Prvé asi tri dni, je to ešte nižšie percento)

petika
8. máj 2010

Chcela by som poradiť. So zamestnania som nastupila 15.3.2010. Teda som ešte v skúšobnej lehote. Moja vrba mzda je 1000 €. Od vcera som však na pn-rizikové tehotenstvo - v 9.tt. Bolo mi oznamene, že firma sa ide rušiť. Budem v nejakej ochrannej lehote? Budem mat vyplácajú Pn? Mám nárok na MD? Alebo si musím niečo platiť? Termín pôrodu mame na 10.12.2010. Ďakujem za každú jednu radu, Peťa.

gapa
9. máj 2010

petika,
nepíšeš či si robila aj predtým cca od 12/2008 a kedy sa firma ide rušiť. dobré by bolo, aby tvoj PP trval aspon do 13tt a samozrejme musíš mať splnených 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, inak nárok na materské nevzniká.

gapa
9. máj 2010

nemocenské ti budú vyplácať aj po ukončení PP.