Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

petika
10. máj 2010

Problém je v tom, že som pracovala od decembra 2008 do 15.3.2009 a potom od 1.4.2009 do 30.10.2009 som bola poistená v Rakusku, lebo som pracovala tam. Čo v takomto prípade?

gapa
10. máj 2010

petika,
ak si aj v rakusku bola nem.poistená, tak to nie je problém. Len si vybav o tom potvrdenie E104? o dobe nem.poistenia v inej krajine Eu, ak ti nebudú stačiť dni z SK.

petika
10. máj 2010

To si mam vypytat zo strany At? Lebo doma mám o tom výpis, od kedy do kedy som bola poistená. Tuto to stačiť asi nebude, myslím, že to bude treba. A chcela som sa ešte opýtať, ci sa mi materská bude rátať podľa posledného zamestnávateľa, alebo z čoho sa bude vychádzať? Ďakujem ti.

effka_t
11. máj 2010

ahojte baby chcem sa opytat ako je to s kontrolami pocas rizikoveho tehotenstva? na jednej strane pocuvam ze tehulky nechodiua kontrolovat a na druhej strane zas ze chodia?! mozno je to aj podla bydliska, len ja zijem v ba a kazdy druhy tyzden chodievam domov, odkial pochadzam na vikend a tak neviem ci mam riskovat alebo ako postupovat.

nibiru
11. máj 2010

ja by som neriskovala mne dosla kontrola raz a to bolo hned ako mi nabiehala pn platena so socialnej poistovne a tu nezaujima ci si len pn alebo na rizikovom raz ti to platia oni tak musis dodrziavat liecebny rezim inak ti hrozy ze ti nevyplatia pn :o( ja teraz konecne cerpam mesiac dovolenku tak som uplne stastna mala som sice vychadzky denne od 10.00-12.00 a 15.00-17.00ale to neni ono ☹

petika
13. máj 2010

Ahojte, vyssie som písala o tom, že som pn, rizikové tehotenstvo. Vedeli by ste mi povedať, či to bude ok so SP a koľko mi asi vyjde materská? Ďakujem za odpoved.

lottys
14. máj 2010

effka_t, na kontrolu môžu prísť hocikedy zo sociálnej poisťovne. Mne osobne neboli na kontrole ani raz v roku 2008, ale ja som liečebný režim poctivo dodržiavala. Mám kamarátky, ktoré si chodili kedy-tedy vybavovať a tiež im kontrola neprišla. Ale teraz od kamarátky viem, že sa zameriavajú kontroly aj na tehotné mamičky, lebo veľa nastávajúcich mamičiek je na PN. Ale čo sa čudujeme, v dnešnej uponáhľanej a stresujúcej dobe, je byť radšej doma a v kľude, ako sa stresovať v zamestnaní, nie?
Takže odporúčam, radšej dodržiavať liečený režim a mať to zaplatené, ako prísť o dávku.

miska.misiak
23. máj 2010

@effka_t : svagrinka moja neriskuj, my prideme za vami 😉

pehapetra
25. jún 2010

prosiiiim o radu. precitala som vselico o ochrannej dobe pre tehotne, ale neviem celkom, ci sa to tyka aj mna. v auguste mi konci zmluva na dobu urcitu, termin porodu mam 15.11.2010, som platitelom DNP. mam teda narok na nemocenske, alebo sa budem musiet tie 2 mesiace hlasit na UP?

susika
10. júl 2010

baby, vietre poradiť? 29.7. mi končí RD a som tehotná a dalšia materská by mala začať 6.9. Po 29.7. si chcem ešte vybrať ostatu dovolenku tj. 12 dní, lenže potom mi tam vychádza 24 dní do materkej. chcem ukecať gyn. aby mi ju posunul 8 týždnov skor, potom by som tam mala len asi 14 dní bez príjmu... ..a to sa mi neche vracať na tu dobu do rpace...ak ho neukecám ani na PN, tak si potm beriem nepaltené volno z roboty. ide mi o to, že zdravotné a socialku mi už zamestnavatel nebude platiť, ked budem mať to volno a musím sa prihlasiť ako samoplatca, že? a oni ma odhlasiť, síce, to už asi aj urobili, pokial som na RD.....aspon tak mi to vychadza podla mojho rozumu...pýtala som sa zamestnávatela,že by som si predčasne vybrala dovolenku,č o by sa mi ratala za dobu nadchadzajucej MD do konca roka..vraj sa to nedá...hm, pri prvom tehu mi to navrhovali....ked budem samoplatca, neprídem o materksu, čo mi ma paltiť zamestnavatel po porode?aj ked som stale zamestnanec? lebo ním by som bola, len by som bola doma a neplatil by mi mzdu a odvody, tie by som si dolatila sama....či už potm sa mi to tým zruší a budem len na rodičovskej?či ako to je? a čo všetko by som si mala platiť? stačí len socialku a zdravotnú? a čo s tým fondom zamestnanosti?či to je len pre nezamestnaných na UP? nemám od koho zistiť, nepoznam žiadnu mzdarku a ta naša.....pomlčím.... ďakujemm

dzudka
11. júl 2010

Susika ahoj, tak ja mam termin porodu skoro presne ako ty tusim uplne v ten den...a mam doma uz trojrocnu dcerku...mala 3roky 12juna a od 13juna som PN gynekologa som poprosila a on mi napisal doporucenie pre obvodneho lekara to sa musis dohodnut s obvodakom on vypisuje PNku. ALe ja mam problemoveho zamestnavatela takze toto bolo najlepsie riesenie pre nas.....
Ja budem PN dva a pol mesiaca vlastne uz teraz som mesiac....a chcem ist na matersku 8tyzdnou pred porodom ....cize dovtedy som PN...podla mna lepsie je byt PN ako sa odhlasovat a prihlasovat s tym su len problemy...
takze sup sup vybavovat PNku ved uz teraz sa s nim dopredu dohodni a potom mu to len pripomenies...nech ti napisem odporucenie PN pre obvodaka...

susika
11. júl 2010

@dzudka -ved ja viem, že je to naj riešenie. lenže otazne, či mi ju da a vraj nechce davať 8 týždnov skor matersku, teda sestra sa ho pýtala na to, ta tiež čaka a že jej chcel dať iba 7. nechapem, lebo mne pri malje dal kludne 8 týždnov a ešte na začiatku som mala aj PNku, nie od obvodnej ale od neho a až 3 mesiace. lenže probelme je, že on neche davať ani vychdzky a ja som s malou sama a nemožem ju nutiť byť 2 týždne dnu a azsa riskovať socialku na kontrolu...
šla by som za ním aj hned, lenže ma doki dovolenku,t akže musím ešte týžden počkať. a uvidím, čo mi povie. najlepšie, že aj naša mrzdarka ma dovču tiež ešte týždne, takže musím tak isto čakať. ale ona vie tiež len tolko , čo ja, tkaže len čakať na dokiho🙂)

dzudka
14. júl 2010

susika, no ja tiez ked som cakala prvu dcerku teraz ma 3r1mesiac vtedy este mohli gynekologovia vypisovat PN len teraz je to tak ze on musi dat doporucenku obvodakovi a ten ta az vypise....este aj odporucenie na vychadzky teraz som konecne po 1mesiaci dostala doporucenie na vychadzky tak sa tesim zajtra bezim k obvodacke a dam si ich napisat na PNku....

susika
15. júl 2010

@dzudka -top je čo za veci? ved to nemám šancu stihnúť. mne končí rodičovská 29.7. a ptoom beriem 11 alebo 12 dní dovolenky, čo mi ostala a ked mám mesiac čakať na doporučenku na PN.....či to len na vychadzky??inak dobrá blbosť, to akože s 3 ročným dieťaťom mám 2 týždne trčať dnu, lebo mi nedaju vyhcadzky, aelbo doporčuenka príde až o mesiac..už fakt nevedia,č o by vymysleli..a že podpora rodiny atď...nejdem sa rozčulovať, lebo to tu asi vo všetkých sferach ide dolu vodou.....

dzudka
16. júl 2010

@susika klud 🙂 rozculovanie ti nepomoze.... 😉
uvidis ako sa ti to poriesi.....
tak co mam robit s nimi ale som rada ze uz ich mam napisane na PNke tie vychadzky a mozem v klude bez stresu ze pride kontrola behat po vonku 😀

nuca
16. júl 2010

Ahojte. Som tu nová, a potrebujem si poradit. Som tehotná v 12. týždni a pracujem ako čašníčka aj 12 až 13 hodin denne. Už to nejak nezvládam, tak rozmýšlam na rizikovom tehotenstve sa vypísať. Akú výšku ND budem dostávať?
Som zamestnaná a platím si už rok pred otehotnením dobrovolne nemocenské poistenie. Bude sa mi počítať nemocenské dávky aj z DNP a v akej výške?
Počas rizikového si musím takisto nadalej platit DNP?
Dakujem za rady

mariro
16. júl 2010

@nuca - budes dostavat PN vo vyske 55% z hrubeho VZ.To znamena ze od zamestnavatela a takisto z DNP.Zalezi v akej vyske si si platila DNP.Ale urcite narok mas. 😉
Pocas PN platit poistne nemusis.

nuca
16. júl 2010

dakujem za odpoved.

stankane
22. júl 2010

Ahojte budúce mamičky alebo terajšie. Chcem sa spýtať, teraz ma vyhodili z roboty počas skúšobnej dobe. Nikto nevedel, že som tehotná. Som v 12 týždni. TP mám 30.1.2011. Chcem sa spýtať, či si mám hľadať zamestnanie keďže za chvíľku bude vidieť aj bruško, alebo či sa mám spýtať doktorky, či by ma nemohla dať na rizikové. Tým pádom by mi vyplatila bývalá firma nejaké peniažky a vybavila prechádzky aby som sa doma neunudila k smrti. Ešte k tomu mám doma 2 psov nie sú veľkej rasy takže musím venčiť. Prosím poraďte mi prosím. A ak by ma vypísala od kedy sa mám vypísať keď mi dali výpoveď 23.7.2010 piatok.

susika
22. júl 2010

tak som boal v pondelok u dokiho predpisať magnezko a spýtala soms a ho na to..tak sme papierovo posuuli termin porodu na 14.10., tým mi vychádza 8 týždnov do porodu od 17.8. a od 30.7.-16.8. budem čerpať dovču z roboty🙂))tak snad to vyjde a neoporodím zasa skor🙂)

danka35
28. júl 2010

ahojte ja mám tiež jednu otázočku. Od januára som nezamestnaná a som tehotná. teraz ma lekár vypísal na PN. som v 22 druhom tyzdni a neviem či budem dostávat nejaké peniaze ako pn-ku. Neviete mi niektorá poradit?

edita84
5. aug 2010

Ahoj kočky mám na vás jednu otázočku: dcérka mala v apríli 3 roky teraz som do septembra na predlženej materskej, ale teraz som tehu (5tt) a nerada by som šla ako tehu pracovať mám tam pracovný pomer na dobu neurčitú. Rada by som sa spýtala že ked ma doki vypíše na rizikové či budem dostávať nejaké peniažky. Ďakujem

seba1
25. aug 2010

Ahojte, ja som bola doteraz na predlženej MD, teraz mi skončila, rozviazala som prac.pomer, lebo stará práca je 200 km od nás. Idem sa teraz evidovať na Úrad práce, trochu mám obavu, že ma budú všelikam na pohovory posielať a ja už asi novú prácu v tomto stave nevidím ako vhodnú. Ako to beží na úrade práce, keď je žena tehotná ? A keď je tehotná eventuálne na PN, nedá sa vyhnúť kontrolám z SP tak, že si vybaví prechodný pobyt u rodičov (my tam chodíme, keď sú napr.prázdniny), aby nebol problém.

marek4800
25. aug 2010

Pani gapa poprosil by som vas o utvrdeny doho čo som tu načital v prispevkoch.Manzelka je na RD syn ma 10.2.2011 tri roky čize RD konči manzelke pracovny pomer stale trva no chceme druhe dieta stym ze by po RD nastupila na PN rizikovu . V praci ma minimalnu mzdu chcel by som jej priplacat dobrovolne pripoistenie k tomu co ma od zamastnavatela aby sa jej dvihol VZ platit by som zacal uz tento mesic aby mala splnenych 26tyzdnov aby mala vysiu PN dobre som to pochopil. A po druhe co ak by nastupila do zamestnania po ukonceny RD hoci iba na jeden den a majitelka by jej dvihla VZ na tych1083 tak nejak a v zapeti by sla na PN mala by potom pocitanu PN z toho maxima a s tym vyssim prispevkom 256 eur po narodeny dietata by nebol problem manzelka je zamestnana od roku 2001 u jedneho zamestnavatela vopred pekne dakujem milujuci manzel ktory nezatazuje manželku.

kocica43
31. aug 2010

Ahojte. chcela by som vediet. Gynekolog ma nechce vypisat na Pn-ku. Dovod pnky- zamestnanie vysoka narocnost, cely den stojim 12stky., zamestnavatel nema inu pracu pre mna, ziadal ma ci si nemozem vybavit pnku a ked nie tak si mam dat vypoved. Toto vsetko som povedala svojmu gynekologovi a nechcel mi aj tak dat vraj to musim byt aspon tyzden v nemocnici. nie je to hlupost??????Predchadzajuce tehotenstvo skoncilo zle- potrat v 9 mesiaci. uz len preto chcem ostat doma, zo strachu ze sa to zopakuje. co mam robit mam si zmenit doktora alebo mam ist za obvodnou skusit to este u nej.

maahuliena
31. aug 2010

@kocica43 ja byť tebou idem za obvodnou lekárkou.. ja som urobila presne to isté... aj ked fakt nechápem postoj tvojho gynekologa. a navyše. toto tehotenstvo by si mala mať už brané ako rizikové, nakoľko si potratila....

Bež za obvodou, ja som jej povedala tiež všetko a z radosťou ma vypísala na PN.. je to na diagnoza... drž sa

kocica43
31. aug 2010

@maahuliena dakujem, dnes mi bolo tak tazko az som si musela poplakat. nepochopim postoj. dnes tam bola somnou jedna co mala uz po porode a ta mi hovorila,ze nebude problem. jej dal bez problemov pnku. zamestnana bola tam kde ja. a nemala predtym ziadne problemy. predchadzajucie tehotenstvo mala bezproblemove.

gapa
31. aug 2010

@kocica43
tiež som 2x potretila a môj gynekolog mi povedal to isté, že by som musela byť v nemocnici (aj ked potom povedal že snád na 2týž. by sa dalo). Jeho sestrička mi ale poradila, nech idem za obvodným, ten môže dať dlhodobú PN- rizikové tehot. aj z iných dôvodov,ako gynekologických. A tak sa stalo. Nemala som ešte tehot. knižku, tak som bola najprv s s prechladnutím a potom na rizikovom teh.

kocica43
31. aug 2010

@gapa dakujem velmi pekne. dufam, ze obvodna mi da a pochopi to.

zufalka
31. aug 2010

@kocica43 hlavne ziadnu vypoved nedávaj,ved podla zákonníka práce ti zamestnávatel musí ponúknut náhradne miesto alebo platné volno,myslím že je to paragraf 162 ZP