Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

livika1978
21. máj 2012

Aby sme boli v obraze, Na príspevok na starostlivosť o dieťa má matka, ktorá má dve deti do 3 rokov. Na mladšie, od narodenia po dobu 6 týždňov od narodenia poberá materské, ktoré sa v zmysle zákona považuje za zárobkovú činnosť- tým pádom má mamička nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa zo štátneho rozpočtu na staršie dieťa.

zuzanapp
21. máj 2012

ahojte chcela by som sa opytat mam 22 mesacne dieta a 3tt do porodu na matersku som mastupila 7.5.2012 takze mozem si ziadat Urad prace o ten prispevok na starsie dieta? Alebo ako to je? Poradte dakujem zuzana

gapa
21. máj 2012

@zuzanapp
až po pôrode, ked budeš mať rodný list aj mladšieho. A ak si zárobkovo činná, tj. poberáš materské.

zuzanapp
21. máj 2012

@gapa takze ak tomu spravne chapem tak zo socialnej normalne dostanem matersku a popri tom mozem poziadat urad prace o prispevok na starsieho po dobu 3 mesiacov?

gapa
21. máj 2012

@zuzanapp
ano, na pár mesiacov. Pozri príspevky vyššie, od 6/2012 no max. do mesiaca, kedy staršie dieťa dosiahne 3roky (ak nema schválený dlhodobo nepriazn.zdr. stav)

kockas
21. máj 2012

dobre som pochopila, ze na tento prispevok mam narok, ak sa staram o dieta do 3 rokov a zaroven sa mi narodi dalsie dieta, pricom to starsie dieta mam vo svojej opatere a nie u ziadnej inej fyz. osoby alebo inom zariadeni? ak ano, tak na tento prispevok mam narok po dobu 6 tyzdnov MD? a vysku prispevku mi ako vypocitaju ked neviem nijako zdokladovat svoje naklady na starostlivost (ci mam doniest blocky za plienky, alebo ine babatkovske haraburdy co nam treba? 😀 😀 ) ? v tom zakone sa pise iba o max. prispevku pri zdokladovani starostlivosti, hm... dakujem dobrej dusi za odpoved 😉

gapa
21. máj 2012

@kockas
je to trochu inak.
nárok je od mesiaca, za ktorý už nebudeš poberať RP až do mesiaca, kedy dosiahne novonarodené dieťa 6týž.veku.
- ak sa staráš osobne, či babka .... tak 41,1eur na mesiac,
- ak sa stará škôlka, jalsle, živnostníčka, tj. máš zmluvu+doklady o mesačnom platení, tak vo výške preukázaných nákladov na opatrovanie, do max. výšky 230eur na dieťa a mesiac

jasminet
21. máj 2012

@gapa takze ak napr. ja som od dnes - 21.5. na md a mala bude mat 3 roky 26.6. - tak si mozem poziadat od 21.5. do 26.6. o ten prispevok? ci az od 1.6 - 26.6.?

kockas
21. máj 2012

@gapa cize po zacati vyplacania materskeho prispevku mi odoberu rodicovsky prispevok na starsie dieta automaticky, to je jasne.
potom si hned poziadam o ten prispevok na starostlivost a bude mi vyplacany po dobu 6 tyzdnov.
ak mi skonci vyplacanie rodicovskeho prispevku na prelome mesiacov, tak sa to rata alikvotne alebo plna suma prispevku za cely mesiac? lebo sa tu spomina, ze niekomu vyplatili za 3 mesiace ale 6 tyzdnov je predsa iba 1,5 mesiaca, tak teraz nad tym trochu spekulujem 🙂. dakujem 🙂

jasminet
21. máj 2012

@kockas nie 6 tyzdnov, ale DO 6tyzdnov veku druheho dietata.... a ja som napr. posielala na upsvar ziadost o matersku (prefotenu) a na zaklade toho mi pozastavili rodicak. akur§at dnes mi prislo rozhodnutie

kockas
21. máj 2012

@jasminet ano ale co to meni na pocte tyzdnov vyplacania ci PO DOBU 6 tyzdnov alebo DO VEKU 6 tyzdnov druheho dietata?? to je rozdiel? 🙂 som nechapava? 😀

jasminet
21. máj 2012

@kockas lebo narok mas od casu, kedy ti pozastavia rodicak AZ do 6tt veku dietata druheho... cize 6-8tt pred porodom az do 6tt veku dietata...

kockas
21. máj 2012

@jasminet ale ziadost o tento prispevok treba dokladovat rodnym listom oboch deti, cize skor ako sa narodi ziadat nemozem.... alebo to potom spätne rataju? som z toho jelen...

gapa
21. máj 2012

@kockas
rodičovský príspevok a aj prísp. na starostl.o dieťa sa vyplácajú na celý mesiac (teda v plnej sume) aj ked splnaš podmienky na jeho nárok len časť mesiaca (napr. len 1den), tj. ak začínaš poberať materské od 7.5., tak musíš ty sama oznámiť na upsvar pobefanie materského (či už žiadostou o materské, jej kopiou alebo kopiou rozhodnutia o priznaní materského zo SP, to si zisti na upsvar).

tj. za máj ešte poberáš RP (vdaka splneniu podmienok do 6.5.)vyplatia ti ho za máj v júni naposledy.

žiadosť treba podať najenskôr do 6mesiaco , lebo by si stratila nárok na tento príspevok. T.j. ty sama vyznačíš na žiadosti, za ktoré mesiace si o príspevok žiadaš a napíšeš mesiace aj spätne.

zuzanapp
21. máj 2012

@gapa este mam otazocku ja som matersku od dr. Odovzdala zamestnavatelovi a nemam o tom uz ziaden doklad treba aj napriek tomu ist na upsvar nahlasit ukoncenie rodicovskeho a zacatie materskej? Alebo to hlasi socialna resp. Zamestnavatel?

smileko
21. máj 2012

@zuzanapp to musis ty nahlasit na UPSVaR, ze ti konci RD a zacina MD. Opytaj sa ich, ako to chcu oznamit-mne povedali, ze mam doniest doklad zo SP, ze mi priznali matersku

gapa
22. máj 2012

@zuzanapp
súhlasím so smileko

livika1978
22. máj 2012

@kockas suma je 41,10 € na mesiac - po dobu 6 týždňov od narodenia II. dieťaťa, ak ho nedávaš do škôlky.

livika1978
22. máj 2012

@gapa aký je tvoj názor na výplatu tohto príspevku u dennej študentky na VŠ, ktorá je dobrovoľne nem. poistená, poberá materské, no pracovný pomer jej netrvá?

gapa
22. máj 2012

@livika1978
bez ohladu na to, že je študentka, je považovaná pre účely daného zákona za zárobkovo činnú, lebo poberá materské, tj. má na tento príspevok jednoznačne nárok. Už tu boli také prípady spomínané, že im to nechceli uznať (prečítaj si príspevky vzadu). Treba k žiadosti o tento prípsevok priložiť kopiu rozhodnutia o priznaní materského zo sp.
samozrejme ak máš dve po sebe narodené deti do 3rokov.

livika1978
22. máj 2012

@gapa tu nejde o mňa, Mne ide o obdobie, počas ktorého by mala mať nárok na tento príspevok. Prečo u študentky sledujeme zárobkovú činnosť, nikde v zákone sa nepíše, že musí byť aj zárobkovo činná aj študentka. Nemohla by poberať tento príspevok počas celého poberania materského? Ja len uvažujem.

gapa
23. máj 2012

@livika1978
nerozumiem. Možno som to napísala nejasne. Je úplne nepodstatné, že je študentka.

gapa
23. máj 2012

@gapa
tak ešte raz. Je nepodstatné, či je študentka Vš alebo nie je študentka Vš ak poberá materské.
Ak chce poberať popri materskom aj príspevok na starostlivost o staršie dieťa od mesiaca, za ktorý už nepoberá RP do mesiaca, v ktorom novonarodené dieťa dovrši 6týž. jeho veku, tak musí byť v zmysle toho zákona považovaná za zárobkovo činnú. A za zárobkovo činnú je považovaná už z titulu, že poberá materské ale ako som pozerala až teraz aj z dôvodu, že študuje na vš, tj. nárok na tento príspevok má.

Som rozmýšlala, či je podstatná tá vš, lebo ak by nepoberala materské, ale len rodičovský príspevok vyše 194eur mesačne (nepamätám tu zvýšenú sumu), tak nemôže súbežne poberať aj prísp. na starostlivost o dieťa. Ale mohla by sa rozhodnúť na obe deti poberať tento príspevok a ukončiť na dobu od mesiaca narodenia dieťaťa do jeho 6týž. poberanie RP. Vtedy by mohla dostať tento príspevok na obe deti.
Ale ak sa o ne stará osobne alebo napr. babka, tak by to bolo len 2x 41eur, teda menej ako RP, teda nevýhodné. Ak ale staršie chodí do súkromných jaslí/škôlky, kde platí viac ako 194eur, tak by mohla dostať napr. 230(to je maximum na 1dieta)+41eur. Ale toto je asi dosť teoria a som to úpne neoverila. Ešte ranajkujem 🙂

gapa
23. máj 2012

@livika1978
predchádzajúci príspevok mal byť pre teba

ale inak mi teraz došlo, že ak je študentka vš, tak môže poberať tento príspevok aj "potom". No to musím ešte pozrieť poriadne, potom doplním, čo si o tom myslím. Asi o to ti išlo?

gapa
23. máj 2012

@livika1978
tak som ešte pozerala ten zákon

čo sa týka súbehu poberania matersého + tohto príspevku na starostlivost o dieťa, tak je to ozaj jedno, či je študentkou alebo nie.
Ale po ukončení poberania mateksého sa môže rozhodnúť, či chce poberať RP alebo chce poberať príspevok na starostlivot na svoje deti (obe do 3rokov, ak nejde o deti s dlhodobo nepriaznivým zdr. stavom, tam je to dlhšie).
Ak príspevok na obe deti bude u nej viac ako 194,7eur, tak sa môže rozhodnúť poberať miesto RP tento príspevok, musí však preukazovať náklady, ak chodí do škôlky, jaslí, stará sa o dieťa živnostiníčka.

!!!!!!!!!!!!
a čo som spomínala v príspevku o 9.37.ten prípad študentky, čo nemá nárok na materské, ale len na rodič.príspevok, tak ona môže poberať miesto rodičovského príspevku príspoevok na starostlivost o dieťa vlastne nepretržite. Ale na obe deti samozrejme až od mesiaca, kedy sa jej druhé dieťa narodí (tj. ak predtým poberala RP, tak treba ukončiť mesiac pred narodením dieťaťa) a poberať ho môže nielen do 6týž. veku novonarodeného dieťaťa, ako som písala vyššie, ale až pokial splna podmienky, tj. napr. do ukončenia štúdia (ak sa hned nezamestná), či do dovršenia 3rokov staršieho dieťaťa (potom ho síce môže poberať dalej, ale už len na 1dieťa,takže možno radšej požiadať o RP, ak je to výhodnejšie), resp. ak sa nezmení zákon.

No niečo sa mi zdá, že som už dávno počula, že príspevky z eurofondov (či také akési fondy) môže štát čerpať na tento príspevok myslím len do roku 2012, tak uvidíme, ako to bude s týmto príspevkom dalej, či ho ponechajú.

gapa
23. máj 2012

@livika1978
§4
(4) Nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z
oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské10) alebo obdobná dávka v
cudzine po uplynutí šiestich týždov odo da narodenia alšieho dieaa alebo rodiovský
príspevok11) alebo obdobná dávka v cudzine.

z tohto dôvodu nemôže počas celého obdobia poberania mateského poberať aj tento príspevok

livika1978
23. máj 2012

@gapa Vďaka za konzultácie, niekedy nabudúce ...

mimiri
13. jún 2012

@livika1978
@gapa chcela by som sa opytat. v pondelok mala moja dcerka 4 tyzdne - vtedy som sa dozvedela ze mam pravo na prispevok na starostlivost o dieta, teda mam este 2 rocneho syna. Neviete mi poradit ako mam postupovat, ci mozem doniest na urad prace na vazovovu zmluvu o starostlivosti o dieta dodatocne, teraz? Zajtra 14.teho ma dcerka mesiac. Je nutne priniest hned aj fakturu? Alebo je uz neskoro aby som ziadala uhradu za pestunsku starostlivost o dvojrocneho syna, ktora zacala 14.maja, ak je uz 13.teho? Dakujem vam velmi pekne.

livika1978
13. jún 2012

@mimiri Nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa máš v prípade, ak momentálne poberáš materské zo sociálnej poisťovne na to mladšie dieťa. Nestačí mať dve deti do troch rokov - musíš poberať materské zo sociálnej poisťovne. Nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa si môžeš uplatniť aj spätne, s tým nebude najmenší problém. - Doložíš rodné listy detí - kópie, potvrdenie, že poberáš materské zo sociálnej poisťovne a potvrdenie od zamestnávateľa, že v čase pôrodu II.dieťaťa Ti trval - trvá pracovný pomer.

mimiri
13. jún 2012

@livika1978 ano, mam 2 rocneho syna a som na materskej s mladsou 4 tyzdnovou dcerou a trva mi pracovny pomer. staci k tomu potvrdenie o priznani materskej? to co mi poslali z poistovne? a hlavne, ja som sa pytala na tu vyssiu sumu, teda ak dam dieta do pestunskej starostlivosti, ci mi to preplatia. to je tych do 230 eur. Ak sa to da, staci im doniest zmluvu o starostlivosti o dieta do tych 6 tyzdnov malej veku? dakujem za info