Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

pitik
4. aug 2011

@gapa dakujem, netusila som o tom prispevku, tak to skusim, uvidim, co mi povedia tety, vsak aj 40 eur je dobre, aj tak musim ist cim skor na UPSVR kvoli pridavku na najmladsieho, kedze so tam uz nahlasila ukoncenie RD a nastup na MD, ale kedze sa narodil este v juli, tak uz by som nan mala mat narok, nie?

kocurko1
4. aug 2011

@pitik socialka ma 60 dni na schvalenie a z UP mi uz chcu pozastavit rodicak. No nic mi este neprislo.

pitik
4. aug 2011

@kocurko1 ja sa tam zase neviem dovolat. ☹ tak som zvedava, ja by som mala dostat este v auguste cely RP za jul, lebo som bola este 3 dni na RD. ale uz by som chcela mat aj papier zo SP, pretoze si musim ist prehodit papiere z UPSVR z jedneho okresu do druheho

sissik
4. aug 2011

kto ste uz vybavovali tento prispevok s tym, ze ste si davali preplatit skolne v skolke, ake vsetky doklady ste museli priniest?
lebo mne vcera dali tetky 3 papiere okrem ziadosti, ktora je aj na nete, nedali mi tlacivo pre potvrdenie na socialnu poistnovnu, ze som na materskej - vraj im staci rozhodnutie o materskom zo socialky.
a potom zacali splietat, ze musim priniest este zmluvu so skolkou, vypis z mojho uctu, ze som skolne zaplatila, fakturu, na zaklade ktorej som paltila skolne, a vypis z uctu zo skolky, ze im skolne prislo. a vsetko vraj mam priniest originaly 😲 tak som hned tete vysvetlila, ze skolka mi da asi tazko original z vypisu z uctu, aby si to tam oni zalozili. hlavne, ak budu mat viac deti, ktore budu chciet prispevok. tak zrazu stacila kopia, ale original k nahliadnutiu a potom zrazu stacilo len potvrdenie zo skolky, kde bude napisane meno, obdobie, vyska skolneho, kedy im to prislo na ucet,,.......aj to mi tetka nebola schopna dat vzorove tlacivo. vraj existuje vela moznosti platby a ona musi ten papier vidiet, aby povedala, ci je dobry alebo nie.
akoze nebude snad cakat, ze budem behat medzi skolkou a uradom pokym si ona nezmysli, ze uz je ten papier dobry. no nervy som mala vcera aj ja aj manzel 😠

kocurko1
4. aug 2011

@pitik no su dovolenky.
Ale som vytesena, lebo prave mi postarka doniesla aj rozhodnutie aj opeciatkovane obe kopie Potvrdenia o materskom.
@sissik na pozastavenie rodicaku Rozhodnutie o materskom musi stacit. A na 40E prispevok da manzelovi aj tu kopiu Potvrdenie..... musi im to stacit s rodnymi listami a vybavovat to bude manzel. Stokilovy chlap ma lepsiu auru nez ja 🙂

sissik
4. aug 2011

@kocurko1 moj tam bol so mnou, ale odbiehal so zuzkou von do vytahu a na chodbu a tak. ale ked bol vo vnutri a pocul, ake somariny trieskaju, tak sa mi jezili 3mm vlasy na hlave a potom sa v aute rozculoval, ze maju stastie, ze tam nebol cely cas, lebo by im vazne vynadal. ja som im uz raz hnusne vynadala ked sa narodila zuzka a nedali vsetky papiere. tak tusim po vybaveni toh prispevku nam zakazu vstup na urad 😀
tak som mu povedala, ze pojde vybavit vsetko on a moze im porozpravat, co ma na srdci😉 myslim, ze ak nebudete chciet preplatit to skolne, tak to az take zle nebude. ked tetka videla, z ktorej skolky mame potvrdenie, tak len tak zazrela. akokeby som mohla za to, ze mi malu nezobrali do statnej 😝

kocurko1
4. aug 2011

@sissik ja tam poslem uz len manzela. On sa im tam minule dovalil stokilovy chlap, ze zena ma sem poslala s papiermi, narodilo sa nam dieta, on nic nevie, ale toto vsetko musi zene vybavit. Ci mu nevedia pomoct. A ony okolo neho behali 🙂
A kto mi poradi, teraz sa uz na druhy pilier nedava navratka na Socialnu poistovnu - prehlasenie sporitela o ucasti na dochodkovom..... - cast A? Ja som to vsetko davala pri prvej dcere. A pred rodicovskou aj cast B. Diky

sissik
4. aug 2011

@kocurko1 ohladom 2. piliera som sa bola pytat na SP a tvrdili mi, ze nemsuism robit nic. no mne sa to nezda.
len to je ina tema, idem kuk, ci tu je taka

pipka
4. aug 2011

@sissik no pochybujem , ze nic...lebo ja som aj pri prvej MD aj teraz musela vypisovat na socialnej poistovni taky papier..teda ja som nastupovala na MD ako zamestnanec, nie SZCO...tak neviem ako ty?

sissik
4. aug 2011

@pipka no tak tetuse zas zahviezdili. to aby som sa z brusiskom doma nenudila, tak tam mam ist znovu 😖
mne povedali, ze az po porode. pri prvej materskej som isla na socialku tiez az po porode. ale tereaz mi vrta v hlave to doch. poistenie,ktore som sa prihlasovala pri prechode na rodicak. uradnicky......

pipka
4. aug 2011

@sissik no to ano..az po porode, dopredu netreba nic 😉
ja som myslela, ze akoze vobec nic 😅 😉 ale jedno je iste,..ja uz uradnikom v tychto statnych spravach neverim ani nos medzi ocami...ja uz si radsej vsetko overujem 😠 😅

lebo jeden ti povie nic netreba a ked je po funuse, tak to od teba budu pytat a este su schopni sa s tebou sudit, ze si im dlzna, ze neznalost zakona neospravedlnuje 😠 😠 🙄

kocurko1
4. aug 2011

No ja si zajtra zavolam na socialku a pozriem si aj inu temu.
Manzel bol aj na socialke v mieste mojho bydliska a tiez mu nedali to tlacivo.... Uvidime

sissik
5. aug 2011

tak mi odpisali z ustredia prace ohladom dokladovania skolneho. siahodlhy mail, ze ak sa jedna o prispevok na skolne na sukromnu skolku, tak chcu aj dohodu a aj sa jedna o statnu skolku, tak staci rozhodnutie o prijati dietata do skolky s datumom nastupu. uzasne 😝 hlavne, ze aj zo sukromnje skolky mam rozhodnutie o prijati. nech idu do ..............s ich papierovackami. a ze druhy tlaciv zavisia od toho, ako sa plati a to su rozne situacie,......no tych situacii je asi milion pat a nevedia na to urobit standardne tlacivo. jak mi je na grcanie zo vsetkych uradnikov

pipka
5. aug 2011

@sissik ja teraz neviem...to akoze kym som na MD s mladsim dietatom a starsie dam buduci rok do skolky, tak mam narok tiez na nejaky prispevok? 😕 ci ako...ja uz v tom mam totalny chaos 😅
a to je aky prispevok, co ty dostanes?

pipka
5. aug 2011

ci len ak ide do skolky dieta do troch rokov? 😕 ale ved bolo to tak, ze kym je matka na MD nema narok na skolku...ci?teda hlavne statnu myslim...

sissik
5. aug 2011

@pipka ak ma starsie dieta menej ako 3 roky a ide do skolky a ty si na materskej s mladsim, ktore ma max. 6 tyzdnov, tak dostanes bud 41 eur, alebo ak to starsie zoberu do skolky, tak si mozes dat preplatit skolne. to dostanes sucasne s materskou, ale max. do veku 6 tyzdnov toho mladsieho dietata.
takze ja budem vybavovat to. to skolne preplatia max. do v ysky 230 eur. a kedze my budeme za skolku platit 260ecok, tak coby som to aspon 1 mesiac nevyuzila, ked sa to da?

pipka
5. aug 2011

@sissik jaaj jasne uz chapem, ale to je uz pre nas pase, kedze my mame mensi rozdiel a ked sa Tomasko narodil hanka mala len dva roky a do skolky este nechodila 😉

sandruska81
6. aug 2011

@sissik alebo niekto, kto vie: A uznajú len výdavky na škôlku a jasle? alebo môžem doložiť aj iné potvrdenie/prehlásenie o tom, že niekto mi staršie dieťa stráži a dávam mu za to x eur? Alebo to zase musí byť len osoba, ktorá má napr. na to živnostenský list, či je zapísaná v Obch.registri - alebo ako to je?

sissik
6. aug 2011

@sandruska81 ked varuje osoba so zivn. opravnenim, tak to mozes dat preplatit urcite. to je vidiet z otho tlaciva, kde ziadas o prispevok. ale ako je to s FO bez opravnenie, tak to netusim. skus kuk zakon 561/2008

sandruska81
6. aug 2011

@sissik a aky by mal byt nazov zivnosti opravnujuci osobu na strazenie deti?

sissik
6. aug 2011

@sandruska81 tak to netusim 😔 som si mrkla len to,co sa tyka mna a v zinostiach sa vobec nevyznam

sandruska81
6. aug 2011

@gapa, prosim ta ak vies,mozes odpovedat na moju otazku ohladom zivnosti na opatrovanie?

gapa
7. aug 2011

@sandruska81
neviem, ale určite budú chcieť a dohodu s týmto živnostníkom, fakt. a doklad o zaplatení samozrejme.

gapa
7. aug 2011

DôCHODKOVE POISTENIE PRI RETAZOVOM PôRODE

som zisťovala, ako to je pri nezamestnaných!! mamičkách (nemusí byť úplne zhodné pre zamestn.mamičky, nakolko tým počas md trvá povinné poistenie zamestnanca, no to asi velmi v sp neriešia a nie je doriešené).

Ale ako osoba bez povinného poistenia (nezamestnaná), ak máte podanú prihlášku na dôch.poistenie štátom na staršie dieťa (príloha bola RL tohto dieťaťa + čest.vyhlásenie o riadnej starostlivosti on + na prihláške sa písal dátum narodenia tohto dieťa) a narodí sa druhé dieťa, tak som čítala od mamičiek, že vraj stačí len RL mladšieho dieťaťa odovzdať. To sa mi ale velmi nezdalo. Minimálne by som k tomu dala ešte sprievodný list o čo vlastne ide (že chcem byť prihlásená už ako osoba riadne sa starajúca o mladšie dieťa, nie staršie).

No najnovšie na soc.poistovni v Ba mi povedali, že treba RL dieťa + čest.vyhlásenie o riadnej staaostlivosti. Tak to už sa mi zdá rozumnejšie a dala by som si teda potvrdiť prevzatie soc.poisťovnou tohoto prehlásenia o riadnej starostlivosti, aj ked mi tiež trochu chýba dátum, odkedy chcem toto prehlásenie na mladšie dieťa, ale to predpoklaldám dajú od narodenia tohto mladšieho dieťaťa.

Takže teoreticky by to mohlo platiť aj pre zamestnané mamičky
Ak viete niekto iný postup, tak dajte vedieť, aj ked toto by sa hodilo skôr do inej témy (a tu nechať len odkaz, lebo to sa týka skoro všetkých mamičiek, čo poberajú tento príspevok)

gapa
7. aug 2011

tu je tlačivo čest.vyhlásenia,
dajte si filtráciu CIELOVá SKUPINA: "MATKA"

a je to myslím šieste tlačivo v poradí
http://www.socpoist.sk/616/1567s

sandruska81
8. aug 2011

@gapa občas si zvyknem skontrolovať DSS na internete, či tam nabiehajú platby. Zatiaľ tam mám všetky (okrem jednej - ale to som ešte pracovala, neviem, čo v čom sa stala chyba), pracovný pomer mi stále trvá, momentálne som na RD. Ak mám uvedené príspevky aj v mesiacoch kedy som bola na MD - tak je to OK?

gapa
8. aug 2011

@sandruska81
ak bude aj obd. RD ok, tak si si prihlášku podala.

sandruska81
8. aug 2011

@gapa teraz som si to pozrela: mám tam aj počas RD, aj počas MD....len tam nemám platby za 04, 05/2009 čo som bola na rizikovom a bola som v nemocnici....ak som PN, tak platby nejdú? To mi je nejaké divné.

gapa
9. aug 2011

@sandruska81
počas pn nejdú platby. do II.piliera ide len ak robíš, nie počas očr, pn. Jedine starostlivosť o dieťa odvádza štát, nie počas pn.

sandruska81
9. aug 2011

@gapa ďakujem, to som nevedela.