Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

monulicka
5. okt 2011

@anib a ak sa mi druhe dieta narodi v januari 2012 ako mam TP tak za december nedostanem nic? (vychadzam z toho ze po 1.1.2012 sa nic v zakone nezmeni..)

anib
6. okt 2011

@monulicka ak sa Ti narodi v januari , tak za december dostanes RP +budes na materskej uz vypisana,zalezi,kedy Ta vypise na md, ak hned od 1,12,tak narok na RP uz nemas,ale ak po 2,12 tak dostanes aj RP aj matersku , plus potom po narodeni dietatka md+ten prispevok do 6t veku dietatka

monulicka
6. okt 2011

@anib no, na MD by som mala byt od 17.11.2011....cize za 11/11 by som mala dost aj RD aj materske a za 12/11 materske + ten prispevok? chapem to dobre?

anib
6. okt 2011

@monulicka ja mam ist na md asi 14.11 , tak ak som to tak isto pochopila,ako ty...tak ano 😕 😅

janka79
24. okt 2011

ahojte, ak som dobre pochopila, tak treba ziadat na UPSVR o Prispevok na starostlivost o dieta, staci on poziadat az pri vybavovani Prispevku pri narodeni dietata...narok na ten prispevok je do troch rokov starsieho dietata, do skolky nemusi chodit...pri vybavovani potrebujem RL oboch deti a kopiu rozhodnutia o priznani materskej
pochopila som to spravne?...lebo citam, citam a furt mi to nejde do hlavy... 😅

bapi1
24. okt 2011

@janka79 áno, ja to tiež začnem vybavovať po pôrode, máš na to cca pol roka.

gapa
25. okt 2011

@janka79
nárokk na prísp. na starostlivost o dieťa máš popri poberaní materského len do mesiaca, kedy naovonarodené dieťa dosiahne 6týždnov veku (tj. ak bude mať staršie dieťa 3roky v neskoršom mesiaci, tak za tie mesiace už nárok na prísp. na st.o d. nemáša).

poberá sa cca 2-4mesiace, obvykle to vychádza na 3mesiace.

janka79
25. okt 2011

@bapi1
@gapa
dakujem za odpovede
takze ten prispevok vyplacaju spatne, aj ked ho budem vybavovat az po narodeni dietata?

bapi1
25. okt 2011

@janka79 vybaviť to treba až po pôrode, keďže k tomu potrebuješ rodný list. áno, vyplatia ho spätne.

gapa
26. okt 2011

@janka79
áno spätne, len nesmieš prešvihnúť 6mesiacov od konca mesiaca, za ktorý ako prvý máš nárok na ten príspevok

ukulelembo
26. okt 2011

Ahojte
Chcem sa spytat aj ja mam narok na ten jednorazovy prispevok pri narodeni ? Nakolko moj synček bude mat 2 roky v novembri A od 12.10. 11 som presla znovu z RD na MD a rodime zasa v novembri
A som nezamestanana, resp. pri tomto 2-rocnom synovi ma na zaciatku tehu prepustili a vtedy som este bola v ochrannej lehote, takze som dostavala matersku z platu
Ale teraz mi vychadza len tych 190€ a vraj sa da mat doplatene tym prispevkom 😕
Dakujem za skoru odpoved 😉

janka79
26. okt 2011

@bapi1
@gapa
dakujem 🙂

monulicka
31. okt 2011

@gapa ahojky, este sa chcem spytat, narok na tento prispevok vznika az v mesiaci v ktorom sa dieta narodi? napr.ked mam termin v januari (a v januari aj realne porodim) a na matersku nastupujem v polke novembra, tak prispevok mozem dostat uz aj za 12/11 alebo fakt az od toho 1/12? dik za info

gapa
31. okt 2011

@monulicka
nárok máš len ak máš druhé dieťa do 3rokov a záleží kedy začneš poberať materské a skončíš s poberanim rp (napr. ak naposledy za sept. vyplatený v okt.), za daný mesiac sept. prísp. na star. nedostaneš, ale za další (okt) už áno, aj ked by sa dieťa narodilo ešte v dalšom mesiaci (nov.). Ale staršie dieťa musí mať do 3rokov počas celej doby (ak ide nie o dieťa s dlhod. nepriazn. zdr. stavom).

monulicka
31. okt 2011

@gapa s tym dietatom to stiham, syn bude mat 3 roky az v maji 2013. Posledny RP dostanem za november, vyplateny bude v decembri. a aaj ked sa druhe dieta narodi v januari, tak prispevok by som mala dostat aj za 12/11, chapem to spravne? ozaj a ked 2. dieta dovrsi 6 tyzdnov napr. 10.2.2012, tak aj za tento mesiac mi prinalezi prispevok? prepac, ze ta tym otravujem ale teta na UPSVARe mi ohladom tohto prispevku povedala uplne bludy co teraz zistujem 🙄

gapa
31. okt 2011

@monulicka
áno, presne ako píšeš. prísp. by bol za 12/11-2/12 v tom konkr. prípade, čo píšeš. Ale vybavuje sa až po pôrode, kedy máš už RL dieťaťa.

monulicka
31. okt 2011

@gapa ano jasne, ja si len teraz zbieram co najviac informacii ked potom pojdem opat na UPSVAR. dakujem ti moc, si zlata 😎

kvietok23
2. nov 2011

ahojte, od 16.11 nastupujem na MD, syncek bude mat 3r v 2/2012 - posledny RP mi pride za 11/2011 v decembri, to dostanem potom naraz tie prispevky na starostlivost o dieta, ci ako to je? aka je to mesacna vyska? dakujeeeem 🙂

anib
4. nov 2011

@kvietok23 ja nastupujem na md 14.11.2011, dcerka bude mať 3roky v 4/2012, posledny RP mi pride za 11/2011 v decembri, to dostaneme RP za november + matersku, a tak ak som pochopila,tak ak porodime este v decembri,budeme mat za ten mesiac 12/11 narok na matersku +prisp.na star.o st. dieta v sume 40 Eur- az kym nedovrsi 6t, /napr.sa mi narodi toho 26.12.11,tak 6t bude mat 6.2.2012,teda ak som dobre pochopila /dovtedy dcerka este stale nebude mat 3roky/ a mala by som okrem materskej dostat tych 40 Eur- za december,januar,aj február? 😕 /opravte ma niekto,ak sa mylim,prosim

kvietok23
4. nov 2011

@anib preco len 6t? nie je to do 3rokov veku 1.dietata? ten prispevok na starostlivost o dieta?

gapa
4. nov 2011

@anib
áno, je to tak. A aj keby si porodila až v 1/2012, tak nárok na prísp.na star. o staršie dieťa máš aj za 12/11

anib
4. nov 2011

@kvietok23 je to napisane v zakone,pozri par stran dozadu,tam sa pise,ze od noveho r.2011 sa to poskytuje len na mladsie dieta do 6t veku,a starsie zaroven nema 3roky, ps: este ma napadlo,budem mat na to narok,ak nie som zamestnana,ale narok na matersku budem mat z dnp??? 😕 😕 😕

gapa
4. nov 2011

@kvietok23
lebo v zákone sa vylučuje poberanie materského za celý kalend. mesiac spolu s prísp. na star. o dieťa. Výnimka je len do 6týž. veku novonarodeného dieťaťa.

gapa
4. nov 2011

@anib
áno, podmienkou je poberanie materkého, už sa v zákone nehovorí o poberaní materského ako zamestnanec (tak nejako to bolo myslím do konca roku 2010)

gapa
4. nov 2011

bolo tam asi, že treba aby sa poberalo materské či nemocnské z povinného nem.poistenia?

berus222
7. nov 2011

ahojte. ja som sa na tento prispevok pytala a teta ma "vybavila" tym, ze nan nemam narok, ked to starsie nechodi do skolky. je to tak?
starsi syn bude mat 3 roky v maji 2012. druhu matersku poberam od septembra 2011, druhy syn sa narodil 12.10. 2011. mam narok na tento prispevok? platila som si DNPO.

gapa
7. nov 2011

@berus222
Ak poberáš materské nie od 1.9.2011, ale od 2.9.2011, resp. neskorší sept. dátum (tj. v okt. si dostala ešte za sept. rodič.príspevok), tak máš nárok na tento príspevok za mesiace 10 a 11/2011 (6týž. dieťaťa pripadá na nov.).

Ak celý oktober a nov. navštevoval škôlku (bol prijatý od sept. a nemal prerušenie), tak máš nárok na príspevok vo výške preukázaných nákladov na škôlku, tj. strava, školné (neviem, no na združ. rodičov asi nie). Tj. musíš zdokladovať tieto výdaje, čo je určite menej ako tých 4o eur na mesiac, ale na tých 40,1eur ozaj nemáš nárok.
O príspevok treba požiadať od 1.10.2011 a to najneskôr do konca apríla, no radšej skôr, nenechávať to na poslednú chvílu.

berus222
7. nov 2011

@gapa materske poberam od 26.8. presne. starsi nechodi do skolky. takze mozem si on ziadat, ano?

gapa
7. nov 2011

@berus222
aha, nechodí do škôlky, tak nárok máš na tých 40,1eur na mesiac a ak si začala poberať mateksé od aug., tak máš nárok na príspevok za mesiace 9-11/2011 a treba požiadať do marca.

Nájdi si vyššie aj priamo zákon, kde to je uvedené a aj §, ktoré sa toho týkajú. Si to vytlač a zavolaj príp. vedúcu, nech ti vysvetlí, prečo by si nemala mať nárok, ked nepoberáš RP, poberáš materské do 6týž. mladšieho a statší má do 3rokov. Nech ti to ukáže, čo nesplnaš. Povedz, že nech žiadosť prevezmú a ak nemáš nárok, nech ti dajú zamietavé stanovisko, ty sa odvoláš. Snád si to potom aj zistia.
Nedaj sa.
Môžeš skúsiť napísať aj na ústredie a s odpvoedou potom ísť na svoj upsvar. No nemám skúsenost, ako skoro či neskoro odpovedajú z upsvar.

sissik
8. nov 2011

no a idem sa pytat, kto uz prispevok dostal, ze ako dlho trvalo, kym ho vyplatili. lebo som si podavala ziadost spolu s priplatkom k prispevku pri narodeni dietata. a priplatok som uz dostala, ale tento jednorazovy prispevok este neposlali. na to maju nejaky extra schvalovaci proces alebo co? 😕
dakujem