Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

eyya
12. sep 2011

ahojte takze dnes som bola na urade po info a teta ma tak odbila ze som sa nic nedozvedela 😒 ...zacala trepat uplne o niecom inom a ked som sa jej opytala na konkretnu vec tak tocila, zjavne nevedela o com hovorim. a to som sa chcela len popytat ze ako to mam vybavovat a hlavne kedy 😠 da sa ku tomu tlacivu dostat aj inak ? lebo najradsej by som jej ho tam len doniesla aby sa chuderka nemusela trapit 😕
inak vybavujem to popredu na starsie dieta a potom na mladsie? alebo potom ked sa narodi na obe ? a doplatia mi aj ten mesiac popredu ? teda ak som to spravne pochopila ze mame narok na priplatok od nastupu na matersku po 6t novonarodeneho dietatka...

tigri
13. sep 2011

Vsetky potrebne formulare najdes aj tu:

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

v tvojom pripade ide o ziadost o prispevok na starostlivost o dieta
dobre si precitaj aj podmienky naroku na tento prispevok, najdolezitejsia veta je tam:
"Za zárobkovú činnosť na účely tohto zákona sa považuje aj poberanie materského alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa"

kedze u vas na urade nie su ochotni ti pomoct, nebolo by zle, aby ti nejaka mamina z konika poslala kopiu vyplneneho tlaciva, lebo vyplnit to bez pomoci je naozaj o hubu (ja som to vyplnala uz pred viac ako 2 rokmi priamo na urade a viem ze do niektorych koloniek som fakt nevedela, co uviest)....drzim palceky 🙂

tigri
13. sep 2011
kocurko1
15. sep 2011

No, ja sa tesim, kedze moje 2.babo sa narodilo koncom augusta, dostanem na dcerku spolu cca 120E. (prisp. na starsotlivost) Pani na urade bola velmi nevrla, ale manzel bol az prilis preskoleny, vykladal jej na stol tlaciva aj s prilohami a este ju poucoval, ktora priloha musi byt k tlacivu 😉 Pani najprv tvrdila, ze napriklad rodny list starsej dcery netreba, ale potom si zavolala veducu a ta vsetko manzelovi schvalila. Nakoniec skonstatovala, ze prispevok este nikto neziadal 😎 Posledna manzelova otazka:,,Je este nejaky prispevok, ktory mamicka dvoch deti nevyuzila?,, 😎

luciferkax
15. sep 2011

a platí tento príspevok aj na osoby, ktoré sú DNP? alebo musím byť zamestnaná?

eyya
15. sep 2011

@kocurko1 tak tety na urade su asi klonovane aj ta moja bola podobna, len s tym ze ja som sa ani nic nedozvedela, pretoze som sa isla informovat a nic... tvojho manzela chvalim 🙂
vies mi odpovedat na otazky z 1. mojho prispevku?
vybavujem to popredu na starsie dieta a potom na mladsie? alebo potom ked sa narodi na obe ? a doplatia mi aj ten mesiac popredu ? teda ak som to spravne pochopila ze mame narok na priplatok od nastupu na matersku po 6t novonarodeneho dietatka...

gapa
15. sep 2011

@eyya
nárok už je len na dieťa staršie. Nie už na mladšie, na ktoré poberáš materské.

Vybav to až po pôrode, neviem, že by sa dalo skôr, lebo potrebuješ RL mladšieho.
Nárok namáš za mesiac, za ktorý dostaneš ešte RP a je až do mesiaca, kedy novonarodené dovrši 6týž alebo staršie zdravé 3roky. T.j. ak na md nastupuješ napr. 2.10., tak za okt. dostaneš ešte RP na staršie dieťa (odnímu ti ho až od 1.11. a oktobrový vyplatia v novembri), takže nedostaneš nan aj prísp. na star. o dieťa za 10/2011. Ten dostaneš až za november. Treba o to však požiadať do 6mesiacov od konca mesiaca, za ktorý si mala nárok na príspevok, tj. v prípade, čo som uviedla (nárok za 11/2011 ako prvý mesiac) požiadať najneskôr do konca mája 2012, no samozrejme lepšie skôr, nenechať na poslendú chvílu. Ak by si žiadala napr. až 1.6.20121, tak už nárok na príspevok za 11/2011 nemáš, až za 12/2011.

gapa
15. sep 2011

@luciferkax
musíš poberať materské alebo myslím dá sa aj nemocneské (teraz už je jedno z ktorého nem.poistenia, predtým platilo len pre zamesntané), lebo si považovaná za zárobkovo činnú osobu aj v prípade poberania materského do tých 6týž. od narodenia dieťaťa. Preto potrebuješ aj doklad o poberaní materského ku žiadosti predložiť (rozhodnutie o priznaní materskej)

eyya
15. sep 2011

@gapa moc moc dakujem uz som mudrejsia 🙂

gapa
15. sep 2011

@eyya
ešte, že to predloženie potvrdenia o poberaní materkého sa bude vzťahovať aj na teba. Samozrejme originály si treba nechávat pre seba.

luciferkax
15. sep 2011

@gapa a dokedy si o to môžem požiadať? nevedela som o tom, ešte stále poberám materské (som DNP).ale drobec mal pred týždnom 6 jmesiacov :(( dá sa aj spňtne?

sissik
15. sep 2011

@kocurko1 to fakt tvrdili, ze o to este nikto neziadal? 😀 ked sme sa boli pytat my, tak nam dali tlaciv a tlaciv, aj take, co na nete nie su. este som im vysvetlovala, ze narok na to mam, aj ked oni tvrdili, ze nemozem poberat materske a prispevok na starsie. a ako som im kazala, nech mi to ukazu priamo v zakone, tak schladli 😀 idem ziadat 1 mesiac preplatenie nakladov na skolku, a to tetuska nevedla povedat, ake tlacivo, ze to mi maju napisat v skolke a ona sa potom rozhodne, ci to dobre napisali. tak dufam, ze v skolke su mudrejsi ako na urade a vedia, co treba napisat. vsak napisem, ked pojdem vybavovat. chystam sa spolu s priplatkom k prispevku pri narodeni dietata, uz teraz mam z toho hrozu 😀

gapa
15. sep 2011

@luciferkax
ja neviem, či poberáš materské, ani či máš nárok, no čítaj odpoved, čo som písala pre eyya.

nárok na materské si môžeš uplatniť do myslím 3rokov, no treba rátať s tým, že budeš vracať RP a po 6mes. nárok na prísp. na star. o dieťa strácaš. Uviedla som tam príklad.

gapa
15. sep 2011

@sissik
ja by som im zo škôlky ukázala rozhodnutie o prijatí a doklad o zaplatení (nejde predpokladám o súkromnú, v to sa nevyznám, či sa podpisujú nejské zmluvy s nimi). Ozaj neviem, čo by ešte chceli. Sa toho veru boja 🙂

sissik
15. sep 2011

@gapa diky😉 ide o sukromnu a co okolo toho robia - chcu zmluvu, rozhodnutie o prijati, potvrdenie o zaplateni skolneho. a to sme platili na zaklade faktury na ucet skolky, tak to este skor chceli vypis z uctu zo skolky, ze im to prislo na ucet. nakoniec im vraj staci potvrdenie, ze kedy to prislo na ucet skolky. a samozrejme, ze chcu kopiu nasho vypisu z banky. to toto ziadaju aj ked sa jedna o preplatenie statnej skolky? ci len so sukromnymi robia cirkus?

gapa
15. sep 2011

@sissik
by som ich poslala niekam, že potvrdenie kopiu bank.účtu zo škôlky, s dátumom, kedy to prijali!!!!! 😕 toto je hrozné. Asi by som napísala aj na ústredie. A toto snád chcú aj od maminiek, čo miesto RP poberajú tento príspevok na starostl. o dieťa, aby škôlka prefocovala všetkým pracujúcim rodičom ich účet???? každému zvlášť!!! Asi vela rodičov tento príspevok miesto RP nepoberá. Toto je presne tá istá žiadosť ako u týchto rodičov a aj prílohy by mali byť tie isté.

s tzv. štátnou škôlkou (aj ked zriadovatelom je mesto obvykle) tiež nemám skúsoenost, no toto určite nehrozí. Myslím v štát. škôlkach stačí bud príj.pokl.doklad o školnom a stravnom alebo ak platia účtom, tak kopia z bank. účtu rodiča (neviem, či aj ten papierik zo škôlky čo dostávame, na základe ktorého platíme) a zrpš sa mysllím neprepláca (niekto to tu písal, nemám skúsenost).

sissik
15. sep 2011

@gapa no vsak sme sa na tom narozculovali aj tetusam sme povedali, ci im to pripada normalne. aj na ustredie som pisala, ake vlastne doklady potrebujem a ze tetuse mi neboli schopne povedat. a z ustredia mi odpisali same teple slova a nic konkretne. vsak sme na svk - prispevok je sice z eurofondov, ale pravidla pre dokladovanie urcuju nasi uradnici. pochybujem, zeby taketo voloviny chceli priamo uradnici z EU

kocurko1
15. sep 2011

@sissik mmgelovi sa zdalo, ze z taktickych dovodov hovorila, ze este nikto to neziadal. On bol proste neodbytny. Ona chcela, aby si sadol vedla za stol, ale on jej povedal, ze ma rad osobny kontakt a zacal na jej stole robit kopky z tlaciv ku kazdemu prispevku a este vysvetlovat, ze to a to musi byt, co neskor jej sefka aj potvrdila. Na zaver sa jej este zasmial, ze chape, preco ma stol pre klientov na boku, ze je to bezpecnejsie 😎 Chuda, pani vyplestila oci 😎 Asi len drzost plati.Ved sme videli v nemocnici tu z?vyhodnenu skupinu, nie 😉

gapa
16. sep 2011

@sissik
nehovorím, že netreba veci overovať. Ale iste na faktúre a v zmluve máš číslo ich bank.účtu a ved na tvojom výpise vidia tiež číslo, kam to išlo a kopiu simôže overiť s originálom tvojím bank.účtom. Či aj toto by sa dalo oklamaať? Síce asi dalo, ale už kvôli väčším súmám, nie takýmto.
Tak nech sa darí a dík za info.
a pekne to tam máš napísané, že sa nevyspíš (už to testuješ). Tak dostatok spánku a času na deti a aj na seba (občas manžela). Nás to tiež čaká 🙂 do tretice 🙂

sissik
16. sep 2011

@gapa tetuse vraveli, ze lepsi by bol pkladnicny blok. lebo ze to z uctu zo skolky mozu poslat naspat a tak urobit podvod. a akoze ked mi vypise pokladnicny blok, nemoze mi dat peniaze naspat hned do ruky, resp. sa mozeme len dohodnut a je to to iste. akoze nechapem takuto ich logiku. akurat potrebujem urady ofajavat za 200 eur, nie? ci aj taki su?
blahozelam a drizm palce, nech to dobre dopadne 😉

monulicka
27. sep 2011

@gapa ahoj aj ta ta chcem poposit o radu ohladom toho prispevku na starsie dieta precitala som si spatne niekokko stran, ale stale som z toho jelen 😒 ,,,Na druhu MD nastupujem 17.11.2011, starsi syn bude mat 3 roky v maji 2013. Odkedy-dokedy mam narok na ten prispevok? (mam vobec narok?) Resp.dokedy si on mam poziadat? dakujem moc za odpoved a prepac ze ta zas otravujem rovnakou otazkou

monulicka
27. sep 2011

Baby este sa chcem spytat...momentalne manzel pobera pridavok na syna vo vyske 21 EUR...moze poberat tento pridavok a zaroven ja prispevok na starostlivost o dieta? nevylucuju sa tieto 2 prispevky?

sisaha
27. sep 2011

@monulicka pravdepodobne manzel pobera pridavky na dieta - tie prinalezia kazdemu dietatu a ty budes potom poberat materske a neskor rodicovsky prispevok. Ale pridavky na deti ti ostavaju

gapa
27. sep 2011

@monulicka
za 11/2011 vyplatený v decembri dostaneš na staršie dieťa ešte rodič.príspevok. Ak porodiš v tomto roku, tak nárok na ten príspevok budeš mať od 12/2011 (treba on požiadať do konca júna 2012) až do mesiaca, kedy novonarodené dieťa dosiahne 6týždnov.
Ale možno bude záležať aj na tom, či niečo zmenia v novom roku.

sissik
3. okt 2011

ahojte
takze dnes rano na urade odovzdane tlaciva a vraj su vsetky OK. normalne som bola v soku, ze to islo az tak hladko 😅 este som rukou dopisovala papier, ze za 2 mesiace ziadam prispevok zo st. rozpoctu a 1 mesiac z ESF.
dokonca im nevadilo ani to, ze na vypise z uctu som zaciernila polozky, ktore nemaju co vidiet. som sa obavala, ci na to nebudu nieco hovorit a nic.
takze nedajte sa, ak vam tvrdia, ze na to nemate narok 😉

czechzuzanaba
3. okt 2011

mam narok na tento prispevek aj v pripade, ze druhou matersko pobiram diky tomu, ze jsem si platila DNP? Tedy nejsem zamestana.....Diky za radu 🙂

gapa
4. okt 2011

@czechzuzanaba
áno, máš. V teraz účinnom zákone sa hovorí cca,... že si považovaná za zárobkovo činnú aj v prípade, že poberaš materské do 6týž. novonarodeného dieťaťa. Nehovorí sa o poberaní z nem.poistenia zamestnanca.

ginepra
5. okt 2011

ahojte zienky. som totalne vytocena z tetuse nevyskolenej uradnickej neprofesionalnej, spokojnej s teplou stolickou na upsvar a so sebou samou. Pred 2,5 rokom som az cez ustredie musela vybavovat svoj narok na tento prispevok, lebo udajne "nic take sme tu este nevyplacali" a teraz mi ta ista tava opakovane tvrdi, ze tento prispevok je len v tom pripade, ze starsi surodenec ma menej ako 2 roky. a musim ju presviedcat, ze je to do 3 rokov... normalne zvazujem podat staznost. nie kvoli sebe ale z principu. co robi takyto clovek diletant na pozicii, kde ma mat prehlad o naroku na prispevok? ako dokaze seriozne pracovat, radit, pomahat??? nedokaze!!! 😠 😠 😝

monulicka
5. okt 2011

Baby pomooooc! Bola som sa pytat na nasom UPSVARe ohladom tohto prispevku. Tetusa tam mi povedala, ze nan mam narok len v pripade, ze starsie dieta mi chodi do jasli (dieta ma momental.16 mes.).. a ked poberam RD 190 EUR tak tych 41 EUR ze je doplatok do maxima 230 EUR. 😕 🙄
Ja som teraz na RD so starsim synom, ale v polke novembra nastupujem na druhu MD (TP mam 2.1.2012) a syn bude stale so mnou doma. A stale mi trva PP v podniku kde som pracovala pred 1.MD. Tak ako to vlastne je, kurna??! Mam narok ci nie?? 😕

anib
5. okt 2011

@monulicka ja si myslim,ze narok mas, ja mam podobne: prve dietatko bude mat teraz 28.10. 2,5roka a nastup na druhu md mam okolo 14.11.2011, ja som tak pochopila,ze na tych 41Eur budem mat narok, nie v 11/2011 - lebo za ten mesiac mam este na prve dietatko narok na cely RP 190e /+zvysna cast dni matersku/, ale ak sa dietatko narodi v 12/2011,tak za 12/2011 uz budem mat narok na tych 41e - a az kym nedovrsi 6t, tj.este aj za januar a mozno február??? ak vie niekto blizsie..... 😕