Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

pipka
8. nov 2011

@sissik ja som to dostala asi do mesiaca, alebo teda v nasledujucom mesiaci spolu s rodicakom. kedze ja som si o to ziadala az ked mal maly sest mesiacov vdaka znalostiam nasich pracovnicok na UPSVaR 😝 🙄

sissik
10. nov 2011

@pipka dakujem😉 som tie ziadosti podavala nejak zaciatkom mesiaca, tak to asi nestihli spracovat. teda tak si to vysvetlujem a dufam, ze teraz to pride. aj posielali nejake vyjadrenie, ze mas narok alebo len prisli peniaze na ucet?

pipka
10. nov 2011

@sissik neposielali nic...len mi zrazu nabehli na ucet peniaze 😅

monulicka
11. nov 2011

caute baby
poradte prosiim!!...k ziadosti na tento prispevok sa priklada aj Potvrdenie o priznani materskeho....ked som pozerala toto tlacivo, tak na zadnej strane sa pise:
"Príspevok na starostlivosť o dieťa sa NEPOSKYTUJE, ak žiadateľ alebo druhý rodič alebo manžel žiadateľa má nárok na materské po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa."
Tak som teraz z toho jelen a neviem ako si mam tuto vetu vylozit 😕 ....znamena to, ze nan nemam narok po uplynuti 6 tyzd.? alebo ze ak aj po 6 tyzdnoch od porodu budem poberat materske, tak nan nemam vobec narok??? 😕

monulicka
11. nov 2011

@gapa a este sa chcem spytat, v ziadosti o tento prispevok co sre napisali v casti C??? tT.j. ziadatel vykonava zarobk.cinnost ako
A) zamestnanec
B) samost.zarobkovo cinna osoba
Ide o to ak som na MD ale moj PP stale trva. a ked dam po B, mam tam napisat ze materska dovolenka?? 😕
vdaka za rady

locko007
11. nov 2011

@monulicka Ty podnikáš? Ja som z tvojho predchádzajúceho príspevku pochopila, že si doteraz bola niekde zamestnaná, a ešte to zamestnanie stále trvá, len si momentálne na materskej dovolenke. Čiže na tvojom mieste by som začiarkla A-čko. Druhú možnosť by som dala v tom prípade, že by som podnikala.

gapa
11. nov 2011

@monulicka
samozrejme A) ak ti trvá prac.pomer. Ako píše locko, B je pre szčo

k tomu vysvetleniu, to znamáná, že prípsevok možno poberať SúBEžNE s materským len DO 6týž.veku novonarodeného dieťaťa. Za dalšie obdobie - další kalend.mesiac, kedy už je dieťa staršie ako 6týž., nárok na tento príspevok už nemáš. Potom už poberáš len materské.

monulicka
11. nov 2011

@locko007 @gapa aha, diik. Ma zmiatlo to, ze v zakone k tomuto prispevku sa pise, ze aj zena na MD sa povazuje za zarobkovo cinnu. No a ked dam po A) tam mam napisat svojho zamestnavatela alebo uz spominanu MD? Ide o to, ze ja prechadzam z RD na MD, t.j.naposledy som "normalne" pracovala v marci 2010..potom som sla na 1.MD .....

gapa
11. nov 2011

@monulicka
tento príspevok môže poberať len zárobkovo činná osoba, preto ak by nebolo uvedené, že aj poberanie materského do 6týž. novonar.dieťaťa je poberanie materského poberané za zárobk. činnosť, tak by žiadna mamička čo poberá materské nemala na tento príspevok nárok.

v žiadosti o materské je uvedené v časti A (mám tlačivo SPÚ 535 VI/10):

Poistný vzťah: zamestnanec, povinne nem.poistná szčo, dobr. nem. poistená osoba.

ďalej sú bodky pre doplnenie, pod nimi: Názov a adresa zamestnávatela (vyplniť v prípade zamestnankyne)

tj. jednozančne si zamestnankyna a vyplnuješ názov a adresu zamestnávatela, u ktorého si nem.poistená ako zamestnanec.

sissik
15. nov 2011

no tak mi konecne vyplatili aj zvysok prispevku - v oktobri mi platili cast, ktora ide zo statneho rozpoctu - tych 41,1 eur mesacne a o mesiac neskor mi vyplatili 230 ecok, co som si uplatnovala za skolku.
takze moje zhrnutie - na urade sm musela tety presvedcit, ze ked som na materskej s druhym babom a prve ma menej ako 3 roky, tak mam narok na prispevok. oni tvrdili, ze nemam 😝
potom som krvopotne od nic vytahovala informaciu, ako mam dokladovat to, ze bolo skolne za skolku zaplatene, neboli mi schopne presne povedat, co vsetko ma byt na doklade zo skolky. nakoniec to vedeli lepsie tetuse v skolke 😀
no a nevyplatili to ani naraz - cast mi vyplatili jeden mesiac a tu dokladovanu cast za skolku dalsi mesiac.
ale uz je to uspesne za nami a mam pokoj 🙂

haasa
23. nov 2011

@gapa
Ahoj, dnes som si chcela ist vybavit tento prispevok, ale mi povedali ze kedze sa mi pocas trvanie rodicovskej ukoncil pracovny pomer a este som si aj platila DNP na druhu matersku tak nemam narok na tento prispevok. Je to pravda? Dakujem 🙂

gapa
23. nov 2011

@haasa
nie je to pravda. Ak si prečítaš dozadu, už to tu niekto myslím spomínal (snád je to v tejto téme).
Pre nárok na tento príspevok okrem veku detí je podstatné aj to, že si "zárobkovo činná" (či také nejaké je to slovo, nechce sa mi tohladať).
Predtým (myslím do konca roku 2010) platilo, že si bola považovaná za zárobkovo činnú aj počas poberania materského Z POVINNéHO NEM.POISTENIA ZAMESTNANCA (tj. ak si poberala mateské z dnp, tak sa to na teba nevzťahovalo).

ale teraz je v zákone uvedené, že si považovaná za zárobkovo činnú, ak "POBERáš MATERSKé" či máš nárok na materské? . Nie je tam nič uvedené, že to musí byť z povinného poistenia, tj. ty SPLNAš tú podmienku. Pozri vyššie, snád tam je aj citovaný priamo paragraf v zákone a aj link priamo na zákony na stránke ministerstva. Vytlač si ten zákon a ukáž im to. Zavolaj si aj vedúci, nech si to ona overí. Zase sa dozvedia novotu od mamičky :(

nedaj sa.

gapa
23. nov 2011

@haasa
tak som to pozerala, asi som to písala v inej téme, tu to nie je:

pozri Zákon čo 561/2008 o prísp. na starost. o dieťa .... v znení neskorších predpisov na tejto stránke (je 4tý odspodu)
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

§ 4 ods.3

straska
22. dec 2011

Ahojte dievcata!
Precitala som celu tuto temu a celkom som sa potesila, lebo by som si mohla ako tak "prilepsit". Len v tom nemam stale celkom jasno ☹ ☹
Prosim Vas... tematiku znale a hlavne @gapa ... prip. @sissik ...o rady.
Som tehotna a TP mam 16.2.2012, nezamestnana, DNP (dobrov.nemoc.poistena) na RD (rod.dovolenka) - syn bude mat 3 roky 4.5.2012, poistena z max.vym.zakladu od 20.6.2011...podmienku 270 dni za posledne 2 roky byt nem. poistena splnam a aj podmienku 26 tydnov nepretrziteho poistenia pred nastupom na MD splnam (konkretne k 18.12.2011 je 26tyzdnov). Cize ratam s max.vyskou materskeho prispevku, kedze na MD nastupujem pravdepodobne 6.1.2012 (kvoli rizikovemu tehu by som mohla uz 24.12.2011).
1.otazka...doktorka mi dala len tlacivo pre socku, kde uviedla iba TPorodu, ziaden nastup na MD...vraj si to socialka doplni sama, ale ako som sa dozvedela termin nastupu na matersku stanovuje doktor. Mam si to tam sama dopisat, alebo to nechat na socialku????? Nemozu mi tam dat nepriaznivy termin nastupu na MD (ak im dam potvrdene tlacivo doktorkou s mojimi inicialami len kolonka o nastupe bude volna) ako napr. februar 2012 a uz by som narok na MD nemala (kvoli novemu zakonu kedy od 1.2. sa rusi DNP a teda by som nesplnila podmienku byt poistena pred nastupom na MD)????
2. otazka...ak nastupim na MD 6.1.2012 za januar dostanem alikvotne matersku i plny rodicovsky prispevok?

syna davam od 2.1.2012 resp. 1.1.2012 do sukromnej skolky, kedze este stale plienkuje a do statnej mi ho preto nevezmu. A kedze ja mu uz nestacim, tak som sa rozhodla pre sukromnu skolku. Kedze mi asi (teda na 100% s tym ratam) daju max. matersku budem si ju moct dovolit platit, inac by to asi velmi neslo ☹
3.otazka... mam teda narok ziadat 230 € (prisp. na starostl. o dieta) za mesiace februar a marec??? (za januar nedostanem, lebo bude RP i MD, za febr. a marec by som mohla kedze ak sa male narodi v termine tak 6 tyzdnov veku dovrsi 29.3..
Dalsia hypoteza 4.otazka...., ze ak budem 4 a viac dni prenasat (coz samozrejme ja neovplyvnim, priroda sa niekedy zlutuje 🙂 🙂 , tak by som prispevok mohla ziskat i za april??????? lebo 6 tyzdnov by babatko dosiahlo 2.4. a neskor....
5.otazka... ak by som na MD nastupila uz teraz v decembri 24.12.2011..... za december by som dostala RP + alikvotnu cast materskej a uz od januara by som mohla ziadat ten prispevok na sukromnu skolku 230€ a to podla TP 16.2.2012 az do marca (koncom marca by malo mat babatko 6 tyzdnov ak teda vsetko dobre dopadne a narodi sa zdrave)
A este mam nejasnost v nastupe do skolky...tusim sissik ty si spominala, ze ak ziadam o prispevok v januari, musi mat uvedeny nastup do skolky uz v decembri...coz u nas vsak nehrozi...

Nechcem posobit hamizne, ale uz som do socialky napchala vela penazi a odbili ma pri prvom tehu bludmi a o matersku som prisla uz som bola nezamestnana a ochranna lehota mi usla o 2 dni, ale ze sa to dalo poistenim alebo PN v pohode vykryt :( tak som si poplakala, skonstatovala, ze neznalost zakona sa nevyplaca a trosku sa zorientovala.
Pls ak mate cas a chut, radte....bo ak by som mala na MD nastupit 24.12. tak mam uz iba 1 den na navstevu socialky odniest papierik, prip. som to uz nestihla????
Vopred vdaka!

straska
22. dec 2011

Ahojte...
uz mam vsetko vybavene a urady pochodene. Ak by to niektorej z vas mohlo pomoct, tak pisem konkretne ako som dopadla.
Odpoved 1.... doktorka dava standardne 6 tyzdnov nastup na matersku pred planovanym TP. Moze dat i 8 tyzdnov, ale pacientka to musi mat uvedene v zdravotnej dokumentacii, kvoli pripadnemu preverovaniu zo strany poistovne.
Odpoved 2.... Ak by som nastupila na MD 6.1.2012 tak by som za januar dostala alikvotnu matersku a to po novom 65% vym.zakladu a cely rodicak (ten sa dava pausalne vzdy plny), ak v decembri tak v dec. by bola alikvotna z materskej ale po starom "len" 60% z vym.zakladu a ten cely rodicak
Odpoved 3....ano mam narok na prispevok na opateru alias zahadny prispevok... a to ak sa o maleho budem starat sama, tak do vysky 40e a ak preukazem naklady na sukr. skolku abo opatrovatelku, tak az do vysky 230e.
Tym, ze som nastupila na MD v decembri, tak tam narok na prispevok nemam, lebo tam mam rodicak + alikvotne matersku....ale uz v januari nan narok mam a to teda az po dobu 6 tyzdnov veku babatka...coz mne vychadza ak pojde na svet v termine tak do marca (dokopy 3x230e po preukazani nakladov na opateru) a hned aj odpoved na otazku c.4...ak by som prenasala v mojom prip. tusim 5 dni, tak babatko by malo 6 tyzdnov 2.4.2012 a teda ten prispevok by som dostala aj za april!!!! (cize max. a zaroven idealne mozte dostat ten 230e prispevok 4 mesiace)
Odporucam tym, ktore davaju dieta do sukr. skolky neplatit prevodom ale v hotovosti, netreba tam potom ziadne vypisy z uctu a podobne, odpada tym nejaka ta adinistrativa.
Mne velmi ochotne poradila pani na socialke v Senci a detto pani z upsvar v senci. Mozem podat len kladne referencie na informovanost a jednanie.
Dakujem za prispevky, na zaklade nich som si toto vsetko mohla vybavit!!!
Drzim vam vsetkym palce a hlavne aby boli deticky zdrave!!!

barbyes
11. jan 2012

@gapa ahoj, môžem sa Ťa opýtať? očividne sa v tom vyznáš 😕 🙂
Ja nastupujem na MD od 20.2.2012, staršia dcérka má momentálne 1,5 roka a ja na ňu poberám rodičovský príspevok, ale ten vyšší- 256 € (neviem či to zohráva nejakú úlohu). Ak tomu správne rozumiem tak ja budem mať nárok na príspevok za marec a potom ešte apríl a polovicu mája? Vtedy by malo mladšie dovŕšiť 6 týždňov...Termín mám totiž 2.apríla 2012. A v akej sume sa ten príspevok vlastne vypláca? Som z toho trošičku jeleň 😕 😅
Diki moc

gapa
11. jan 2012

@barbyes
nehrá rolu, že poberáš 256eur RP
prísp. na starostlivosť sa nepoberá za pol mesiaca, ale ak 6týž veku novonarodeného dieťata bude spadať do mája, tak máš nárok na celý príspevok. Neviem presne už tú výšku (vyššie sa to asi píše) ale cca 40 či 41eur na mesiac, ak nechodí do škôlky, jaslí ale sa o nu staráš ty.

l.i.n.
17. jan 2012

ahojte, mozem sa spytat, vie mi niekto povedat, ci budem mat narok na tento prispevok, ak som na RD s dietatom do troch rokov, som nezamestnana (ukoncenie pp pocas rd), ale platim si DNP z max.vym. zakladu do konca februara, kedy budem mat splnenu lehotu 270dni a zo zakona mi toto poistenie zanikne, teda som v ochrannej lehote a na MD s druhym dietatom by som mala nastupit koncom maja.z toho co som si precitala mi vychadza ze ak by som bola zamestnana tak narok mam na nejakych 40eur od nastupu na md do 6tyzdnov veku druheho diettaka, ale neviem ci mam narok aj v mojom pripade...kedze budem v ochrannej lehote, tak po zruseni terajsieho dnp, si nedam prihlasku na ,,nove poistenie".poradi niekto pls?na uradoch toho podla reakcii vela nevedia az na svetle vynimky🙂

straska
18. jan 2012

@l.i.n. Nie je dolezite, ci mas alebo nemas zamestnavatela, ale ci ti priklepnu matersku. Ak ano, tak potom na tento prispevok narok mas. A teda...prispevok by ti mali dat od nastupu na matersku az do veku 6 tyzdnov mladsieho dietatka ako si sama pisala. Za zarobok sa totizto v tomto pripade povazuje i materska... Prispevok sa vyplaca najmenej za 2 mesiace, najviac za 4. Zalezi od toho, ci na MD nastupujes 8 tyzdnov pred PTP alebo klasickych 6 a tiez, ci babatko prenasas, alebo rodis pred planovanym terminom. Na tych cca 40e mas narok ak budes mat starsie dieta v osobnej starostlivosti a teda doma, do vysky 230e ak preukazes naklady na jeho opateru...a teda bud bude v sukr. skolke, alebo bude u nejakej opatrovatelky, resp. stari rodicia maju zivnost a opateru si na nu budu vediet vykazat. Materska sa vyplaca alikvotne, rodicak pausalne. To znamena, ze ak nastupis na matersku od napr. 15.5. tak v tomto mesiaci ti daju plny rodicak a este matersku od toho 15.5. cize za 17 dni v maji. Ak sa babatko narodi 26.6. tak 6 tyzdnov bude mat cca 6.8.. Cize narok na prispevok budes mat za mesiace jun, jul, august. Nezabudni sa potom pri nastupe na matersku z rodicovskej odhlasit, aby si im nemusela spatne vracat. Totizto na UPSVAR to nezrusia automaticky, sama sa musis zastavit a dat to do poriadku. A matersku vydava socialka, rodicak UPSVAR. Nie su navzajom prepojeni...ale to iste vies.
Snad som pomohla...a drzim prsty!

l.i.n.
18. jan 2012

@straska dakujem za vycerpavajucu odpoved🙂 zas som o nieco mudrejsia🙂tak este raz ti velmi pekne dakujem🙂

straska
18. jan 2012

neni zac! Drzte sa! a nedaj sa na uradoch nijak raz odbit 🙂

zuzucream
19. jan 2012

kocky a ked moje starsie dieta ktore este nema 3roky uz chodi do skolky mam narok na tych cca 40eur do 6.t mladsieho dietata??? @straska @gapa @sisik

gapa
19. jan 2012

@zuzucream
nie, ale máš nárok na preplatenie preukázaných nákladov na škôlku za to isté obdobie (treba predložiť doklady o zaplatení, a neviem,či ešte niečo, že navšetvuje škôlku?)

straska
21. jan 2012

ano...pre navstevu v sukromnom zariadeni treba dokladovat zmluvu...v statnom asi nejake potvrdenie o navsteve dietata.... skus pozriet na tlacivo, tam je zoznam co vsetko treba dokladovat...resp. zavolaj si na prislusny UPSVAR nech ti to este potvrdia az sa tam neprehanas na viac-krat....

tunylyk
22. jan 2012

@straska ahoj,prosim ta,kde najdem to tlacivo?Nehodila by si mi link?Mozem si ho doma vytlacit a priniest ho na UP uz vyplnene?Dakujem 😉

straska
22. jan 2012

@tunylyk
Je 8. v poradi - Žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa:
http://www.employment.gov.sk/ziadosti-a-potvrde...
Ja si vzdy tlaciva vyplnam doma, aby som na uradoch nezdrziavala seba i ostatnych.. 🙂

tunylyk
22. jan 2012

@straska dakujem 🙂 stale sice nemam dorucene papiere o MD,ktora mi zacala 3.1. no dufam,ze to stihnem 😉

tunylyk
23. jan 2012

@straska volala som dnes na socialku,rozhodnutie mi v piatok poslali,tak vyzera to nadejne,este take detailiky,v tej ziadosti sa vypisuje aj udaj o druhom rodicovi?A este k bodu B materska mi zacala 3.1.,tak tam napisat ten datum?

ejka3
23. jan 2012

@sissik Ahoj!
Mohla by si mi prosím poradiť? Dnes som bola na úrade práce zaniesť papier, že nastupujem na materskú a pýtala som sa aj na tento príspevok, aby som si to všetko obehala a pripravila kým ešte vládzem a mám čas 😉 Sabínka chodí do štátnej škôlky, čiže musím dokladovať stravné ( 22,59e ) a poplatok mestu (12e ), spolu 34,59 EUR za mesiac február ( viac už nemám nárok ). Teta mi však povedala, že to až tak jednoduché nebude, nakoľko je to príspevok z tých eurofondov a vraj majú svoje špeciálne požiadavky. Odpovedala mi síce na všetky otázky čo som mala pre ňu pripravené, ale v podstate mi povedala, aby som s tým nerátala, že je to moc komplikované. Vraj nestačí mať kópiu ústrižku o zaplatení- platím poštovou poukážkou, na ktorej je meno dcérky. Škôlka má predtlačené poukážky. Vraj tam musí byť uvedené meno matky a napísané pre dcéru...
Keď som povedala, že veď môžem skočiť do škôlky a vypýtať si potvrdenie, na ktorom bude aj moje meno aj dcérkine a prijaté náklady, ktoré doložím ústrižkami, tiež sa jej to nevidelo a krútila hlavou, že to nebude stačiť. Vraj sa mi kvôli 35e neoplatí všetko obiehať, zháňať a vymýšľať.
Ako si prosím dokladovala ty tie náklady na škôlku? A stačilo to? Ako uznávam, možno sa niekto pousmeje nad tou sumou, ale aj to je peniaz a v dnešnej dobe nie je nič zadarmo.
Tak ďakujem 😉

sissik
23. jan 2012

@ejka3 prispevok sa vylaca za obdobie, ked ides na MD s mladsim a vyplaca sa do 6 tyzdnov veku mladsieho dietata. jeho vyska je 40 eur a nieco mesacne. takze ak as naklady na skolku nizsie, tak si vyziadaj prispevok, ale nie z eurofondov, ale zo statneho rozpoctu. lebo z toho statneho rozpoctu dostanes viac, ako vydokladujes zo skolky. ale nedaj sa odbit, mas na to narok