Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

straska
13. aug 2012

@veverka84
este toto som nasla...snad pomoze
Príspevok na starostlivosť o dieťa – pre zamestnaného rodiča.

Poskytovaním príspevku štát prispieva rodičovi alebo fyzickej osobe, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na úhradu výdavkov vynaložených na starostlivosť o dieťa.

Príspevok za kalendárny mesiac je v sume preukázaných výdavkov oprávnenej osoby na starostlivosť o dieťa, najviac do výšky 230 Eur.

Príspevok za kalendárny mesiac je v sume 41,10 Eur mesačne v prípade, ak starostlivosť o dieťa zabezpečuje rodič popri vykonávaní zárobkovej činnosti alebo iná fyzická osoba bez živnostenského oprávnenia a nepoberá rodičovský príspevok.

skoricaxx
13. aug 2012

@veverka84
ahoj je to 6 týždňov od narodenia dieťaťa na každý mesiac 4O EUR takže by si to mala dostať za september a oktober

skoricaxx
13. aug 2012

@millada
nie až keď sa mala narodi takže za september a oktober

ika33
13. aug 2012

Ahojte, chcela by som vás tu poprosiť o vysvetlenie ako to je s materskou, rodičovským a tým príspevkom na staršie dieťa, lebo už toľko o tom čítam, že som úplne zmagorená.
Moja staršia dcéra bude mať 11.10.2012 dva roky, teda som s ňou bola na rodičovskej dov., od 02.07.2012 som nastúpila na materskú nakoľko termín pôrodu som mala mať 13.8., avšak môj syn sa mi narodil 06.08.2012.
Tak by som teda teraz mala dostať:
1. rodičovský prísp. 190€ za mesiac 07/2012 ( lebo som až od 02.07.2012 na materskej)
2. materskú od 02.07.2012 vo vypočítanej sume podľa soc. poisť. za mes.07/2012 cca 600€
3. príspevok na staršie dieťa od 06.08.2012, teda za mes. 08/2012 a 09/2012? Nie až kým moja dcéra dovŕši 3 roky?

cicimon
13. aug 2012

@ika33 tak ako pises

ika33
13. aug 2012

@gapa -
ako to je s materskou, rodičovským a tým príspevkom na staršie dieťa, lebo už toľko o tom čítam, že som úplne zmagorená.
Moja staršia dcéra bude mať 11.10.2012 dva roky, teda som s ňou bola na rodičovskej dov., od 02.07.2012 som nastúpila na materskú nakoľko termín pôrodu som mala mať 13.8., avšak môj syn sa mi narodil 06.08.2012.
Tak by som teda teraz mala dostať:
1. rodičovský prísp. 190€ za mesiac 07/2012 ( lebo som až od 02.07.2012 na materskej)
2. materskú od 02.07.2012 vo vypočítanej sume podľa soc. poisť. za mes.07/2012 cca 600€
3. príspevok na staršie dieťa od 06.08.2012, teda za mes. 08/2012 a 09/2012? Nie až kým moja dcéra dovŕši 3 roky?

ika33
13. aug 2012

@cicimon - dík , a nie je ešte niečo, nejaký príspevok, keď som doma s dvoma deťmi? Malú mi zoberú do škôlky až od septembra 2013 alebo až októbra keď dovŕši 3 roky

cicimon
13. aug 2012

@ika33 no co viem tak nie, ja budem na tom rovnako,,, 1 materska, 2 pridavky na 2 deti a ten prispevok

ika33
13. aug 2012

a ten príspevok činí koľko?

cicimon
13. aug 2012

@ika33 cca 41e na mesiac

cicimon
13. aug 2012

@ika33 ale ten prispevok je do 6t mladsieho dietata tak ak sa nemylim mala by si ho dostat len za aug. a sept. - @gapa ?

cherryblossomgirl
13. aug 2012

@cicimon a zalezi na tom, ci starsie dieta uz chodi do skolky alebo je to uplne jedno?

cicimon
13. aug 2012

@cherryblossomgirl myslim ze to je jedno

tunylyk
13. aug 2012

@cherryblossomgirl hm,to teda neviem,ked som si to vybavovala ja,tak sa pytali ci sa o maleho vylucne staram ja,ci je doma

cherryblossomgirl
13. aug 2012

@cicimon @tunylyk skusim sa spytat, ci sa nas to tyka, ked chodi do skolky na 'part-time' dopoludnia. vdaka

cicimon
13. aug 2012

@cherryblossomgirl
@tunylyk
Podmienky nároku Výška dávky
- vykonávanie zárobkovej činnosti, štúdium dennou formou na strednej škole alebo na vysokej škole
- poskytovanie starostlivosti dieťaťu na území SR
- trval. (prech.) pobyt rodiča na území SR
- trval. (prech.) pobyt dieťaťa na území SR.
Za zárobkovú činnosť sa považuje
činnosť, ktorá zakladá nárok na povinné dôchodkové poistenie a poberanie:
- materského, najdlhšie do 6 týždňov odo dňa narodenia dieťaťa,
- obdobných dávok v cudzine.
Nárok nevzniká, ak sa za celý mesiac poskytuje jednému z rodičov alebo manželovi rodiča dieťaťa
- materské po uplynutí 6 týžd.,
- rodičovský prísp.,
- prísp. na služby pre rodinu s deťmi.
výška príspevku
na každé dieťa do 3 rokov alebo s dlhodobo nepriazn.zdrav.stavom do 6 rokov je pri starostlivosti o dieťa,
- ktorú zabezpečuje zariadenie, iná právnická osoba alebo fyzická osoba na živnosť
-vo výške preukázaných výdavkov rodiča,
ale najviac v sume 230 Eur,
- ktorú zabezpečuje iná fyz.osoba (nie na živnosť), ak sa jej nevypláca rodič.prísp. alebo rodič dieťaťa
-vo výške 41,10 Eur
Nevypláca sa za mesiac, v ktorom bol vyplatený rodičovský príspevok.

Na žiadosť rodiča sa príspevok vyplatí vo výške preukázaných výdavkov na starostlivosť o dieťa jednorazovo aj za obdobie dlhšie ako jeden mesiac, najviac však za 6 po sebe nasledujúcich mesiacov.

podla toho dieta moze moze byt v hocijakej skolke alebo doma

tunylyk
13. aug 2012

@cicimon ja som si uz vybavila,aj sme dostali,len co si pamatam,tak pani spominala,ze musi byt doma a to som v danom case splnala

gapa
13. aug 2012

@ika33
áno, je to ako pišeš, príspevok na star. za 8+9, lebo v 7 ešte RP a myslím 41,1eur alebo 40,1? na mesiac, ak sa staráš sama.

ak by už chodilo dieťa do škôlky, tak vo výške skutočných nákladov (čo je asi menej ako 40 eur, ak chodí do tzv. štátnej)

ika33
17. aug 2012

ďakujem kočky za potvrdenie mojich domienok, inak už som bola na úrade a je to tak ako ste mi to aj vy napísali, takže sa august a september. Inak ak by sa mi malý narodil koncom mesiaca tak by to vyšlo na 3 mesiace ale takto je to iba na dva. No čo už. 🙂

karinkaeich
16. sep 2012

Kocky poradite mi? Syn nastupuje do skolky od novembra a ja 22.11. na dalsiu matersku. Cize za dec. jan. a feb. chcem poziadat o tento prispevok. Musi byt uz v skolke na cely den? Lebo este nevieme ako to zvladne. A ako a kde to potom dokladovat? To treba sek a sek za stravu? Viete? Diky

karinka2105
23. sep 2012

ahojte chcem sa spytat
mala ma 28 mesiacov,poberam rodicovsky..koncom oktobra idem na matersku kedy si mozem poziadat o ten prispevok a co ktomu potrebujem?termin mam 2.12
ziada sa to na socialke ci upsvr?

liz_lemon
23. sep 2012

@karinka2105 o aky prispevok? materske? ked ti lekar da potvrdenu ziadost o materske, ak si pracovala a PP trva, treba to zaniest do prace, aby ti tam napisali pravdepodobny VZ, a to sa potom dava do socialnej poistovne

karinka2105
23. sep 2012

@liz_lemon mam namysli ten prispevok na starsie dieta

liz_lemon
23. sep 2012

@karinka2105 no, ten nebudes dostavat, ak budes mat materske, RP sa da dostavat len jeden, ale myslim ze sa da RP prehodit na muza

cicimon
23. sep 2012

@karinka2105 prispevok na starostlivost cca 41e myslis? mozes si podat ziadat po porode, da sa poberat do 6t veku mladsieho dietata, cize ak by sa narodili 2.12 tak by si dostala za dec. a jan. - ziada sa to na urade prace
@liz_lemon ak bude mat matersku tak RP poberat nemoze, ani ona ani jej muz, prispevok moze byt len 1

karinka2105
23. sep 2012

@cicimon dakujem som ztoho fakt tatar 🙂

karinkaeich
23. sep 2012

@gapa a ine znalkyne zakonov, je pri tomto prispevku jedno, ci to starsie dieta chodi do skolky alebo je doma? sa mi tak vidi, ze ked chodi, tak je potrebne dokladovat vydavky. a to musi byt uz na cely den? treba potom sek za skolku aj stravu? alebo si mam narokovat na tych 41 eur a neriesia to. maly ide az od novembra, tak neviem ako to zvladneme. a ja mam narok na tento prispevok za dec., jan. a feb. viete poradit?

gapa
23. sep 2012

@karinkaeich
áno, preukázané výdaje, ak je v škôlke, ako píšeš, nedá sa 41eur

karinkaeich
24. sep 2012

@gapa to je potrebne potom dokladovat seky na upsvar ku ziadosti? ci ako?

gapa
24. sep 2012

@karinkaeich
áno, doklady o zaplatení
ak ide o 3mesiace, tak požiadaš ked zaplatíš za ten tretí mesiac a priložíš všetky 3doklady (ak nechceš žiadať každý zvlášť), treba požiadať do 6mesiacov od toho prvého mesiaca.