Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

zuzana105
28. dec 2009

janka, iba rodný list...

a po novom, sa dáva iba na jedno a to staršie dieťa, teraz som to vybavovala ☹((

gapa
29. dec 2009

kamarátka mi spomínala, že chceli od zamestnávatela nejaké potvrdenie o tom ,že čerpe rodič.dovolenku. Je to tak???

mizulienka
3. jan 2010

ahojte viete mi poradit?
maly bude mat rok a 5 mesiacov a v marci sa nam narodi druhe babo, mam narok na tento zahadny prispevok? registrujem, ze tam nastala nejaka zmena, ze sa bude vyplacat iba na starsie dieta....takze chapem to sprvne, ze mi ten prispevok vyplatia ale iba na jedno dieta, to starsie...nie na obe?

mizulienka
3. jan 2010

este by som sa chclea opytat, na tento prispevok maju narok iba mamicky, ktorych deti su zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosti rodicov? teda skolka, babicky alebo podobne?
a niektore spominate, ze je to jednorazovy prispevok, ine, ze sa to vyplaca do 6 tyzdnov veku dietata...viete mi niekto poradit ako to vlastne je? dakujem pekne 🙂

gapa
3. jan 2010

áno, len na staršie a od mesiaca, v ktorom už nepoberáš RP na staršie dieťa do mesiaca do ktorého zasahuje 6týž. od pôrodu mladšieho dieťaťa (t.j. nejde celkom o jednorázový príspevok, len krátkodobý, aj ked asi väčšina mamičiek ho vybavuje až po narodení druhého dieťaťa spolu s prídavkami na toto dieťa, takže asi to býva doplatené aj spätne). Samozrejme musí trvať tvoj prac.pomer a predpokladám budeš poberať materské. A aj v prípade, ak sa o staršie dieťa staráš sama, je to 25% zo sumy nižšieho RP.

annie13
13. jan 2010

prosim kde by som nasla na nete tlacivo k tomu ak tu je

dahlia23
13. jan 2010

ahojte,
tak to sú mi teda noviny, toto...
ja mám tiež otázku. na webe
http://www.upsvarto.sk/organizacna-struktura-ur...
som našla, že nárok na príspevok má aj matka, ak je študentkou denného štúdia SŠ/VŠ.
ja som na dennom v BA, terz mám prerušené zo zdravotných dôvodov, kvôli rizikovému tehotenstvu.
tak by ma zaujímalo, či si o to môžem požiadať. akože žiadne lotto to nie je, ale lepšie ako nič 🙂

alusha
14. jan 2010

moj manzel sa bol vcera informovat za tento prispevok, tak povedali, ze ano mame narok na starsie dieta, dali mu aj ziadost a mame ju priniest, ked nastupim na MD s druhym babom...

dahlia23
14. jan 2010

no, ja sa na to teda zajtra opýtam... 🙂

alusha
14. jan 2010

dahlia a tebe trva pracovny pomer alebo nie si zamestnana?

kacenqa
27. jan 2010

baby, nejake aktualne info k tomuto prispevku???? kedy on mozem poziadat, ake tlacivo potrebujem?

vdaka

kisska
27. jan 2010

a co v pripade, ze mi sice narok na materske vznikol (z DNP), ale PP mi netrva? Existuje nieco podobne aj pre moj pripad?

mizulienka
28. jan 2010

ahojte, viete mi prosim poradit?
moja kamaratka (lezi teraz v nemocnici) ma asi mesacne dievcatko a doma 7 rocneho syna...poberanie tohto prispevku sa tyka aj jej?
alebo to je iba pre mamicky, ktore prechadzaju z jednej materskej na druhu?
dakujem vam velmi pekne za odpoved.

gapa
28. jan 2010

mizulienka,
jej sa to netýka, to len zamstnaných mamičiek, čo majú dve deti do 3-och rokov po sebe (resp. do 6rokov ak ide o dieťa s dlhodoo nepr. zdr.stavom)

mizulienka
29. jan 2010

dakujem gapa 🙂

serafinka1
29. jan 2010

ahojte, chcem sa spýtať, je to pravda, že od nového roka pozmenili zákon a na mladšie sa nevypláca ten príspevok? Dnes mi volali z UPRSVaR a povedali, že moju žiadosť musia zamietnuť, lebo že od nového roka sa ten príspevok poskytuje iba na to staršie dieťa.

alusha
30. jan 2010

ano serafinka, je to tak, nam dali tiez ziadost na starsie dieta, a ked nastupim na MD, tak ju mam priniest vyplnenu... na mladsie uz nevyplacaju

gapa
31. jan 2010

áno, od nového roku na dieťa, na ktoré poberáš materské nárok na PnSoD nemáš.

brisilda
1. feb 2010

kocky a co je to ten zahadny prispevok? dostavaju ho iba maminky ktore su zamestnane a nepoberaju RP alebo ako to vlastne je? nemate link kde je to napisane podla § ????

alusha
2. feb 2010

brisilda, maju nan narok mamicky, ktore maju dve deti do troch rokov, je to vlastne kompenzacia straty rodicovskeho prispevku, a je nan narok, ked mamicka nastupi na MD s druhym dietatkom...

nelinka79
3. feb 2010

Ahojte
nastupila som do prace a o malu sa mi stara pani na zivnost. vybavujem si prispevok na staroslivost len tam chcu dolozit dohodu medzi mnou a tou pani. neviete ako presne by mala vyzerat lebo nikde nikto /ako vždy/ na uradoch nic nevie. a este co su to preukazatelne naklady? bude im stacit prijmovy pokladnicny blok?
ten jednorazovy prispevok som si vybavila to bolo celkom v pohode ale tomto druhom prispevku maju chaos ale poriadny. jedna pani tvrdi ze len do vysky zhruba 165 eur a druha ze do vysky to zvyseneho rodicovskeho prispevku. ak viete nieco viac prosim poradte. dik

jamlia
3. feb 2010

Prispevok na starostlivost o dieta je urcite iba z nizsieho RP cize zo 164,22 eur, preukazatelne naklady su bud faktura, vypis z uctu alebo prijmovy poklad. blok a na tejto stranke http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?... som nasla vzor potvrdenia Potvrdenie o poskytovani starostlivosti o dieta, tak to je snad tá dohoda. Vsetky tieto veci vien len zo studovania na internete, ja sa to chystam vybavovat o dva tyzdne ked nastupim do prace

nelinka79
3. feb 2010

jamlia dakujem moc si mi pomohla to bude myslim ze ono....

tucniacik
4. feb 2010

ahojte,
ja mam dvojrocnu dcerku a durha dcerka ma 5 mesiacov...cize za tychto 5 mesiacov/som na materskej/ mam narok na prispevok na starostlivosto o dieta/na tu dvojrocku dcerku/ uz 5 meciacov? vyplaca sa to aj spatne???

dejnas
12. apr 2010

ahojte,
chcem sa spýtať na dobu, počas ktorej sa tento prípevok vypláca... z príspevkov som to pochopila, že by som mala mať nárok na staršie dieťa od mesiaca, kedy už nepoberám RP (v mojom prípade marec 2010)
malý sa narodil 31.3. - 6 týždňov bude mať v máji, čiže za apríl a máj 2010 by som mala mať nárok

na ÚPSVaR, ale odo mäa chcú (pre mňa z nepochopiteľného dôvodu), aby som podpísala, že "žiadam" o zastavenie tohto príspevku... tvrdia mi, že mám nárok, len kým sa nenarodí mladšie dieťa 😝
a mám pocit, že o tom príspevku takmer nič nevedia... prosím, poraďte mi, na čo sa odvolať, aby som neprišla o peniaze na ktoré mám nárok, len z dôvodu, že v tom pracovníci nemajú jasno 😠 🙄

gapa
12. apr 2010

dajnas,
napíš mailom dotaz na ústredie upsvar, kde napíš konkrétne dátumy nástupu na MD, dátum narodenia staršieho a aj mladšieho dieťaťa. A s odpovedou môžeš zájsť na pobočku. Príp. do mailu napíš, že máš problém s pracovníčkami. Možno ti napíšu tel.číslo (aj tu už niekde je zverejnené, no neviem kde). Ak chceš napíš aj pobočku, ale to záleží od teba. Je na ústredí milá pani. 😉

dejnas
12. apr 2010

vďaka gapa 😉
ešte som sa chcela spýtať, či sa to riadi len nejakými internými usmerneniami z ústredia? resp. kde by som mohla nájsť nejaký legislatívny výklad? totiž, ani neviem, ako presne sa ten príspevok volá 😝

gapa
12. apr 2010

tak o nijakých inter.usmerneniach neviem. Oni asi len chodia na školenia? Často aj vedúci pobočiek majú nesprávne názory. Už tu bolo zopárprípadov. A ústredie by malo zjednocovať výklad vo všetkých pobočkách, t.j. sú akoby ich nadriadený.

mizulienka
23. apr 2010

ahojte, viete mi poradit...prave vypisujem tento zahadny prispevok...teda ziadost....
a v bode B...Narok na prispevok na starostlivost o dieta si ziadatel uplnatnuje od....viete mi povedat, aky datum sa tam dava??
a potom vypisujem aj bod C???

dakujem pekne za radu

gapa
23. apr 2010

od ukončenia poberania rodič.príspovku na toto dieťa.