Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

maznacik007
7. okt 2009

simona ty ale nie si po porode

to je prispevok pre mamicky co porodili dietatko a maju starsie dieta do troch rokov

gapa
7. okt 2009

súhlasím s maznačik. Toto je len taký krátkodobý príspevok na obvykle 2-3 mesiace vo výške 25% z RP na obe deti.
V návrhu zmien je tuším zmena, že bude už len na staršie dieťa, nie na novonarodené.

linnetka
7. okt 2009

gapa a je to teda od doby ako mi prestane byt vyplacany RP, alebo az ked sa narodi druhe dieta? lebo aj mne a aj janke1874 povedali, ze len po dobu sestonedelia. Ale ako som citala zakon tak sa pise, ze ma na to narok zamestnany rodic starajuci sa o dieta a pod zamestnanym sa rozumie aj na osoba na MD. Tak mi to z toho logicky vychadza, ze nie len po tu dobu sestonedelia, ale od mesiaca ked nedostanem RP.

lucinka
7. okt 2009

ahojte... chcem sa spýtať, môžem tento príspevok žiadať aj na malého ak začal chodiť do škôlky? 😕

iinuska
7. okt 2009

lucinka, podla mna nie. Co si pamatam o prispevok treba poziadat do pol roka zivota dietata

lucinka
7. okt 2009

iinuska ale ja mám na mysli tento "záhadný" príspevok...

gapa
7. okt 2009

linnetka,
ale v zákone je napísané, že ak poberá materské ... najdlhšie do 6-tich týždnov odo dna narodenia dalšieho dieťaťa (treba to číltať dokonca 🙂 )

lucinka,
myslím áno, ale na staršie dieťa vo výške preukázaných nákladov (t.j. strava + u nás tušílm 10eur na príjm.pokladn.doklad + 5eur len podpisujeme na spoločný papier, ale riaditelka povedala, že ak je potrebné, tak aj na to dostaneme príjmový pokladničný doklad)
na mladšie vo výške 25% z výšky RP

lucinka
7. okt 2009

gapa dík... 😉

linnetka
7. okt 2009

gapa, som sa zle vyjadrila, viem, ze prispovok bude vyplacany najdlhsie do 6 tyzdnov po porode.
myslela som tym, ze mam nan narok uz od nastupu na MD v mesiaci ked mi nebude vyplateny RP a nie az od narodenia 2.dietata ako mi tvrdila pani na UPSVaR.

gapa
8. okt 2009

linnetka,
na prvé staršie dieťa máš pravdu ty, od mesiaca, čo už nebudeš poberať RP
a na druhé mladšie dieťa od mesiaca narodenia, ako píšeš ty.

ja neviem, ktoré považuješ ty za druhé, či mladšie alebo staršie 😀

gapa
8. okt 2009

☹ som zabudla v prvom odstavci vymazať ......, ako píšeš ty. ... Ale určite si to pochopila 🙂

linnetka
8. okt 2009

druhe myslim, mladsie, co sa este len narodi 🙂
dakujem, len som sa chcela uistit, ze to naozaj spravne chapem. Lebo pani na UPSVaR mi ukazovala nieco v zakone o materskej, ze vtedy na to nemam narok, ale nebola som pripravena, tak som nevedela, ako pokracovat v diskusii.
staci mi to ale ist vybavit az po narodeni mladsieho, vsak?

gapa
8. okt 2009

linetka,
možno ti ukazovala, že musíš byť zamestnaná??? Lebo podla zákona, čo platí teraz, aj ked poberáš materské ako DNP a nie si zamestnanec alebo povinne nem.poistená szčo, tak nárok na tento príspoevok nemáš.

Ale v návrhu zákona, ak si dobre pamätám sa toto už ruší, t.j. bude mať nárok aj ten, kto pobera materské z DNP (no netvrdím na isto, ale tak som tomu zatial pochopila z návrhu) ale nebude nárok na mladšie dieťa, len na staršie.

kacenqa
16. okt 2009

gapa - spominas nejaky navrh zmien, to budu schvalovat spolu s tymto materskym??? reku, ci sa ma to, ked pojdem v januari na MD bude tykat....

lul
16. okt 2009

prosim vas, kolko je ten prispevok? a mam nan narok aj ked cakam prve?

sakura77
17. okt 2009

lul,nie to je len ked mas jedno do troch rokov a narodi sa ti do toho druhe, tak na prve stracas rodicovsky prispevok,takze to je taka kompenzacia za ten strateny rodicovsky...

lul
17. okt 2009

aha, to je teda sesterkin pripad, myslim, ze o tom nevie, tak dik za info. Kolko to je a ako dlho sa vyplaca?

sakura77
17. okt 2009

plati to od nastupu na druhu matersku do 6 tyzdnov po narodeni druheho dietatka-a tych 6 tyzdnov mi dala tetula tlaciva pre obe deticky,takze by to malo byt na obidve od toho narodenia,tak aspon nieco no...a je to cca 25% z rodicovskeho prispevku,takze tak okolo 40 eur mesacne na jedno

zuzana105
23. okt 2009

ahojte, poraďte prosím, na základe čoho vybavím ten príspevok na staršie dieťa, od včera 22.10. som na md s druhým dieťaťom, výplatná bud týždeň pôjde na sociálku urobiť zmenu z rd na md. mám čakať na nejaké papiere zo sociálky a s nimi ísť na úpsvar? alebo stačí rodný list prvého dieťaťa (v dec bude mať 2 roky)? pri druhom to vybavím tiež až na zklade rodného, to mi je jasné. ale ako na to prvé staršie dieťa???? díky moc

sakura77
23. okt 2009

ja som bola,dala mi nejake tlaciva co treba vyplnit-ale treba tam zo socialnej poistovne ohladom vysky materskej,takze treba pockat kym pride ten vymer,ze kolko budes mat matersku,potom to tlacivo co ti daju na urade prace dat orazit na socialnej poistovni a stym potom ist znova na urad prace 😉

gapa
23. okt 2009

zuzana,
ja by som to dala až naraz,ked budeš mať RL aj druhého dieťaťa, lebo im treba preukázať aj obdobie do 6týždnov od narodenia druhého dieťaťa a zbytočne to budú vyplácať príp. prerušovať vyplácanie. Neviem, či aj skôr niekomu vyplácali. Tiež som zvedavá, či sa ti niekto ozve so skúsenosťou.

sakura77
23. okt 2009

inak ano,v podstate sa to asi da aj naraz potom,lebo sa to da vyplatit do pol roka,aspon tak mi povedla tetula,takze je cas...

zuzana105
24. okt 2009

díky moc, vybavím to teda naraz, nemám moc chuť behať po úradoch, veď keď sa narodí druhé, tak úrady aj tak čakajú...

nikaz
7. nov 2009

no panecku...to je v tom pekny chaoz...najlepsi je fakt ze ani na uradoch nevedia alebo nechcu niekedy vediet.... som ohromne zvedava co bude v novom roku v marci... 😒 to v tom bude pravdepodobne este vacsi bordel ako teraz.... uz sa na to vybavovanie tesim 😠 .... po uradoch s dvoma malými indianmi... to bude zabava... 😅

adam07
7. nov 2009

ahojte maminky, ja som mala tento pripad, presne sa to volá "Príspevok na starostlivosť o dieťa" je to 39,67 EUR -podla toho listu , co mi poslali z uradu prace a dostala som to na obidvoch synov, len to treba fakt stihnut do 6 týzdnov od narodenia druheho... 😒

gapa
8. nov 2009

upresním príspevok treba uplatniť do 6mesiacov od mesiaca, za ktorý ho požadujete, tj. už od mesiaca kedy nepoberáte pôvodný rodičovský príispevok.

marcelabellova
27. nov 2009

Baby mňa by zaujímalo ako je to s príspevkom na starostlivosť o dieťa keď skončíte poberanie materskej. Včera mi skončila materská a od dnes nastupujem do práce (teda zatiaľ na dovolenku a o 2 mesiace zarezávam). Dnes som si bola podať žiadosť na staroslivosť o dieťa na dcéru , s ktorou som bola na materskej a má 5 mesiacov. Mám však aj syna, ktorý má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav a pred poberaním materskej som mala na neho predĺžený rodičovský príspevok do 6 rokov aj keď som robila. V správach som niekde počula, že po nástupe do práce má matka nárok na vyplácanie starostlivosti o dieťa na obe deti. Ale nikde som sa o tom nedočítala. Neviete náhodov kde to hladať? Malý mi síce chodí do škôlky, ale iba na 4 hodiny nakoľko máme celiakiu a nezabezpečujú mu v škôlke stravu. Povedali mi, že mi budú preplácať iba náklady na škôlku, ale nakoľko sa tam nestravuje tak mi zaplatia iba za škôlku 7€. Celú stravu musím hradiť sama. Podľa mňa sú takýto rodičia ukrátaný.
Preto si zisťujem či by mi nemohli vyplácať aspoň celý ten príspevok, čo mi aspoň niečo pomôže.

gapa
27. nov 2009

marcela,
ak nemá syn ešte 6rokov a má dlhodobo nepriaznivý zdr.stav, tak podla zákona máš na neho nárok ozaj vo výške preukázaných nákladov, ak chodí do škôlky. Je to u nás tuším 10+5eur (u nás jedno dávajú na príjmový pokladničný doklad a druhé len na spoločný papier podpisujeme a doklad nedostávame, ale riaditelka povedala, ak niekto potrebuje, nie je problém vystaviť). Ak je to u vás spolu len 7eur, žiadne iné náklady nepreukážeš, tak viac asi nedostaneš. Vlastne aj v prípade starostlivosti babky by si dostala viac. Predpokladám, že potom sa o dieťa stará aj babka, ak teda nepracuješ len na 4hod. Asi by som sa spýtala, že ak sa vlastne o dieťa stará napr. 4hod. škôlka a 5hodin babka, či si nemôžem uplatniť nárok akoby sa starala osoba bez živnosti.

gapa
27. nov 2009

sa zákon pozri v tomto linku
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

je posledný v poradí a pozri § 3 ods.3

janka1874
4. dec 2009

aké potvrdenia ste potrebovali k tomu príspevku lebo ja už idem vybuchnúť od nervov stále chcú niečo iné