Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

ejka3
23. jan 2012

@sissik To áno. Od včera som na materskej, takže za celý február dostanem už len materskú, ale Sabínka bude mať 3 roky až 26.2., takže mám nárok za ten mesiac aj na ten príspevok na to staršie dieťa.
Pýtala som sa jej aj na tú možnosť, že nebudem dokladovať škôlku a dostanem tých cca 40 eur, ale to hneď zamietla. Vraj to nejde. Keď raz chodí do škôlky, musím dokladovať škôlku 😕 Tak teraz fakt neviem 😒

sissik
23. jan 2012

@ejka3 tak toto neviem. skus si napisat na UPSVR ako to je. ale ked by si aj mala zhanat potvrdenia v skolke, tak to nie je uradnickina vec 😝

ejka3
23. jan 2012

@sissik A ty si ako prosím dokladovala tú škôlku? Len ti napísali nejaké tlačivo s mesačnými výdajmi a stačilo im to?

sissik
23. jan 2012

@ejka3 ja som platila skolku na fakturu, takze som musela mat zo skolky papier, kde bolo napisane meno dietata, datum narodenia, bydlisko, obdobie, za ktore bolo zaplatene skolne, datum, kedy to prislo na ucet skolky. a musela som im dat kopiu faktury a aj kopiu z vypisu z mojho uctu, ze to skolne odislo. a tetusky mi cely cas tvrdili, ze keby som platila cash alebo sekom, ze b y to bolo jednoduchsie a nepotrebovala by som papier ako pri platbe na fakturu. ked som ich ziadala, aby mi presne povedali, co ma byt na papieri zo skolky, tak mi ani nevedeli presne povedat. v skolke vedeli nastastie viac😉

ejka3
23. jan 2012

@sissik Tak to bude ešte radosti 😒 Ďakujem za rady. Som zvedavá ako to nakoniec dopadne 😒

sissik
23. jan 2012

@ejka3 pozri stranku upsvr, tam je vela veci vysvetlenych. a ked ti bude tetuska tvrdit, ze nemas narok, tak nech ti ukaze v zakone😉 ja som ich tak presedcila, ze mam narok, lebo mi tvrdili, ze to nie je mozne, ze oni to 100% vedia. a vedeli to akurat zle 😀 😝

haasa
23. jan 2012

@gapa
Ahoj Gapa, chcela by som ta poprosit o radu 🙂 zase 🙂) koncom oktobra som nastupil na matersku, ale matersku mam vdaka DNP, pracovny pomer mi skoncil pocas prvej materskej este v marci 2010. Chcela som si vybavit tento prispevok, ale dvakrat ma odbili ze nanho nemam narok lebo som si platila DNP a nemam pracovny pomer. Skusim aspon vypisat papiere a poslat im to doporucene, tak by mi mali poslat rozhodnutie ze preco na to nemam narok nie? ale vypisujem ziadost a v bode C je ze mam uviest ze vykonavam zaroblovu cinnost ako zamestnanec alebo samostatne zarobkova osoba.....co mam tam dat v mojom pripade?
inak mojej znamej v inom meste v pohode vyplatili a dalsia to dokonca vybavila na manzela....
Dakujem

gapa
24. jan 2012

@haasa
nemáš žiadnu zár. činnost, tj. samozrejme nezaškrtneš ani jedno, ale poberáš materské. Treba priložiť kopiu rozhodnutia o poberaní materského o soc.poistovne, z toho dôvodu si považovaná len pre nárok na tento príspvok za zárobkovo činnú, je to uvedené v zákone (asi sa to v niektorom príspevku aj spomína, presne §)
A o tento príspevok treba požiadať až po narodení dieťaťa!!! t.j. s rodným listom (oboch)

haasa
24. jan 2012

@gapa
Dakujem velmi pekne, neviem ci nieco vyriesim ked im to poslem, ale uradnicka si stale tvrdi to iste....dokonca mi citala nejaku vyhlasku ze od roku 2011 sa to vyplaca len zamestnanym rodicom...a ze ked vyplna ziadost, tak mi tam nevie co ma napisat....na kazdom urade tvrdia nieco ine :(

straska
29. jan 2012

@tunylyk Ahoj, s tym prispevkom mas kopu casu. Vyplaca sa az po narodeni druheho babatka, cize nemusis sa velmi nahlit, nic nepremeskas. A dokonca ani po narodeni sa na urady ponahlat nemusis, cas na vybavenie priospevku mas az pol roka od narodenia babatka, dovtedy sa to da v pohode stihnut.
To s tym datumom odkedy mas narok na prispevok som si neni celkom ista, ci sa udava datum od nastupu na matersku, alebo od mesiaca, v ktorom si narok uplatnujes. Lebo v mesiaci, kedy sa prekryva sucasne materska i rodicak, na tento prispevok narok nemas. To sa skus spytat priamo na urade, prip. poziadaj o radu @gapa alebo niekoho obdobne zbehnuteho v paragrafoch.
A ano, v E casti formulara sa vyplnaju udaje o manzelovi.
Ja to robim zvycajne tak, ze co som si v tlacive ista, vyplnim doma, co nie, to sa poradim uz priamo na urade, ale predtym sa zvycajne este radim s inymi, aby ma nahodou uradnicka nepomylila...aj to sa mi uz stalo, sice na socke, ale odvtedy uz nikomu na uradoch hned len tak neverim.

gapa
29. jan 2012

@haasa
nedaj sa a podaj žiadosť, vytlač si zákon 561/2008 z tejto stránky:
http://www.employment.gov.sk/legislativa.html

v časti Štátne sociálne dávky, sociálne dávky ...
Zákon č.561/2008
a daj im prečítať § 4 ods.1 písm. a) + ods.3!!!!!

tunylyk
9. feb 2012

@straska ahoj dakujem za info,medzi tym sa mi uz aj treti syncek narodil 😉 rozhodnutie o MD mi doslo v posledny den v mesiaci,tak to este mm stihol zaniest,rodicak uspesne stopli,ziadost o prispevok mi na UP vzali,mame tam milu tetusku,ktora mi dokonca volala do nemocnice,co este potrebujem dolozit a normalne o danom prispevku aj prehlad mala,mm povedala,ze az tak casto on ludia neziadaju,ale ze mam narok 🙂 este som dokladala potvrdenie od zamestnavatela,ze pracovny pomer aktualne trva.

straska
15. feb 2012

@tunylyk Jeeej gratulujem k babatku!!!! 🙂 a prajem mu hlavne zdravicko!!!!!! To je krasna novinka 🙂
No super, si sikovna, ak uz to mas aj povybavovane. Ja idem do porodnice dnes, tak uvidime, ci k veceru uz bude babo na svete...dufam 🙂
Ja pojdem prispevok vybavovat az neskor po porode....ale dopredu som si o tom vsetko radsej pozistovala...
Drzte sa!!!

spisiacka
15. feb 2012

@tunylyk o aky prispevok sa jedna?

tunylyk
15. feb 2012

@straska dakujeme a drzim palce,nech to mas cim skor za sebou 🙂

silvid
15. feb 2012

@haasa ahoj prosim ta ako si dopadla nakoniec na tom urade, co sa tyka tohto prispevku? lebo ja som vyslala manzela vybavovat veci a tiez ho hned "zrusili" ze nan nemam narok kedze nemam pracovny pomer, tiez som si platila DNP a mam maximalnu matersku, prosim ta ak mi mozes poradit, je nejaka sanca ten prispevok ziskat? dakujem vopred, silvi

gapa
16. feb 2012

http://www.employment.gov.sk/prispevok-na-staro...

tu je priamo zákon:
http://www.employment.gov.sk/prispevok-na-staro...
pozri § 4 ods.1 písm.a) a HLAVNE § 4 ods.3
tam je písané, že za zárokovú činnost a považuje aj poberanie materského (nepíše sa tam že z povinného nem.poistenia tj. že ide len o zamestnanca. Ty na materské máš nárok, takže si podla tohto zákona považovaná za zárobkovo činnú podla § 4 ods.1 písm. a)

vytlač si tento zákon teda § a zájdi ešte raz na upsvar. Povedz, že tvoje známe to poberajú a sú v tej istej situácii nazamestnané bez szčo, len poberajú mateské z dnp. Ukáž im ten zákon, kde je to uvedené a ak by nesúhlasili, tak si zavolaj vedúcu. Daj si žiadosť aj keby oni nesúhlasili, nech ti dajú zamietavé stanovisko, potom sa môžeš odvolať.

gapa
16. feb 2012

a vytlač asi radšej i aj tú odvolávku v § 4 ods.3 ( je tam odvolávka na poznámku 10)

silvid
16. feb 2012

@gapa ahoj gapa, dakujem moc, si zlata-ochotna ako vzdy,dakujeeeem

monulicka
22. feb 2012

@gapa prosim ta a ked poberam momental materske a PP mi stale trva, tak mam tu cast C vypisat?? ze vykonavam zarob.cinnost ako zamestnanec, aj ked som vlastne doma na MD??

gapa
22. feb 2012

@monulicka
neviem, spýtaj sa na upsvar, ale predpokladám áno.

xixi7
1. mar 2012

@gapa
ako si pri prispevku vysvetlujes/te § 4 ods. 4 561/2008? "Nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské10) alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa alebo rodičovský príspevok11) alebo obdobná dávka v cudzine."
Napr. mne siesty tyzden uplynutie v polovici kalendarneho mesiaca marec, pricom materske sa mi stale vyplaca mesiac co mesiac so zaciatkom este pred narodenim a dalsie mesiace po narodeni, teda materske mi bolo vyplatene aj za cely kalendarny mesiac marec.
Potom neviem ako v tomto pripade plati § 6 ods.3 "Príspevok v sume podľa § 5 ods. 1) sa vypláca vždy za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky nároku na príspevok boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca."
Mozem teda davat dieta do skolky len
1. do konca februara alebo
2. aj v mesiaci marec alebo
3. len do polovice marca?
Dakujem...🙂.

gapa
1. mar 2012

@xixi7
máš nárok na príspevok aj za marec, lebo to, že nárok na tento príspevok nevzniká, ak celý mesiac poberáš materské platí až v mesiaci, v ktorom už na začiatku bolo dieťa staršie ako 6týž. A za marec dostaneš plnú dávku aj ked 6týž. dosiahne napr. hned 1.3.

nevem, či rozumiem, čo s tým má škôlka. Ak sa budeš starať o dieťa napr. 1.3. sama a do škôlky nastúpi až 2.3 (ale to treba mať asi potvrdené zo škôlky), tak máš nárok na tých cca 41eur, ak ale bude chodiť do škôlky od 1.3., tak vo výške preukázaných zapltaných nákladov v marci. To isté predpokladám platí, ak by chodilo do škôlky do polovice marca a od polovice by si sa starala sama (zase predpokladám treba preukázať, že bola prerušené návšteva škôlky, to treba overiť na upsvar ako to dokladujete), tak by mal byť nárok na tých 41eur, lebo je to viac, ako preukázané náklady. Ale to musíš sama uviesť, čo si uplatnuješ a zdovkladovať bud náklady alebo preušenie predpokladám. No tieto polmesice a zdokladovanie si over u tej pani, čo ta má na starosti, môžu byť iné postupy.

xixi7
1. mar 2012

@gapa
To by bolo fajn ze za cely marec, len tak ako je to napisane to moze mat viac vyznamov. Keby tam napisali po uplynuti kalendarneho mesiaca, v ktorom dovrsi dieta 6tyzdnov, tak je to jasne a tie dve ustanovenia by si neodporovali.
S tou skolkou som to myslela tak, ze koniec sestonedelia mam v polovici marca a ci si mozem dat preplatit dochadzku dietata do skolky po tomto termine az do konca kal. mesiaca, pricom v sumare naklady za skolku nepresiahnu 230€. Nejdem kombinovat vlastnu opateru so skolkou.

gapa
1. mar 2012

@xixi7
je to tak, ako som písala. Bohužial nemám čas rozoberať zákoy.
Jedna známa mala ten prípad, že malá mala 3roky na začiatku mesiaca a vyplatili jej plnú sumu za celý mesiac príspevku.

fraufrt
9. mar 2012

Kto mi poradi? Aj ja patrim medzi tie, ktore na urade odpiskali... a preto chcem ziadost poslat doporucene postou, len potrebujem poradit pri vypisovani tlaciva, aby som uviedla spravne udaje a tiez si chcem overit, ci tomu dobre rozumiem.
Niekolko udajov o mne: starsia dcera bude mat v aprili 2012 2 roky, ja nepracujem, som na MD, ale PP mi trva,
na MD som od 23.12.2011 (t.j. dostala som v 1/2012 vyplateny RD + adekvatnu MD za december),
za januar mam narok na MD + prispevok na starostlivost o dieta? ( syn sa narodil 3.2.2012),
na ten prispevok mam narok za 1/2012, 2/2012 a 3/2012 ? (kedze syn bude mat 6t v marci).

A k tomu tlacivu:
B)Narok na prispevok na starostlivost o dieta si ziadatel uplatnuje od ( v mojom pripade od januara 2012 ?)
C)Žiadatel od datumu uvedeneho v casti B vykonava zarobkovu cinnost ako (mam zaskrtnut zamestnanec, alebo nie? Momentalne nepracujem, som iba na MD, ale PP mi trva)
G)Udaje o dietati, na ktore si ziadatel uplatnuje narok na prispevok na starostlivost o dieta (vypisujem udaje o starsom dietati do 3 rokov?)
H)Poskytovatelom starostlivosti o dieta je (o dceru sa staram ja, do skolky nechodi)mam zaskrtnut: rodic dietata, ktory vykonava zarobkovu cinnost a starostlivost o dieta zabezpecuje sam) ?
Dakujem 🙂

gapa
11. mar 2012

@fraufrt
skúsenost s vyplnaním tohto tlačiva nemám, no vyplnila by som to tak ako píšeš, tj. súhlasím aj s dobou poberania príspevku 1-3/12
B, G, H súhlas, ako píšeš
C trochu váham, si považovaná za zárovkovo činnú z dôvodu poberania materského zo zamestnania, ale taká možnosť tam predpokladám nie je??. Ak tam taká možnosť nie je,tak by som asi zaškrtla čo píšeš a príp. doplnila to poberanie materského bud do sprievodného listu, príp. na tú žiadosť, že si poberatelom materského. Doklad o poberaní materského ttreba k žiadosti pripojiť, ako aj kopie RL oboch detí.

Predpokladám posielaš doporučene a priložíš na seba tel. kontakt. (aj ked, to je asi aj v žiadosti)

fraufrt
12. mar 2012

@gapa dakujem velmi pekne, 🙂

kisasonka83
15. mar 2012

@straska ahoj mozem sa opytat ci ten prispevok sa tyka len maminiek,ktore maju pracovnu zmluvu uzavretu na Slovensku,alebo ci by som mohla o to ziadat aj ja ked budem poberat matersku z ciech,kde mam platnu pracovnu zmluvu

monulicka
23. mar 2012

caute baby, tak nakoniec mi bol tento pripsevok vyplateny...dakujem@gapa aj ostanym za rady..nakoniec mi pomohlo, ze som si zen zqakon vzala so sebou na UPSVAR a povedala, ze som sa pytala aj na ich centrale v BA, kde mi narok potvrdili..tety ani nehleslu a bez reci mi vzali papiere no a min.tyzden mi prisiel vyplateny vo vyske 120 eur cosi... 😀