Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

candy23
31. mar 2013

@miriam18111 ak vsak ti vznikne narok na materske od 2.jula za ten 1.jul ( teda jeden den) dostanej v dany mesiac cely rodicak a aj za zvysne dni matersku

miriam18111
31. mar 2013

@candy23 narok na matersku mi vznika 28.5.

silsil
31. mar 2013

@miriam18111 no ten príspevok na starostlivosť neviem presne, ale podľa toho čo ti napisala ta pani, to vyzerá tak že odo dňa vzniku nároku na materské na druhej dieťa, ti vzniká nárok na príspevok na prvé dieťa, počas šiestich týždňov.

candy23
31. mar 2013

@miriam18111 cize beries cely rodicak a alikvotnu ciastku za matersku, mne vznika narok 28 aprila ale ukecam doktora aby ma vypisal az od 2maja a vezmem vacsiu cast mesiaca matersku a celyrodicak za jeden den.

gilmorka
13. apr 2013

Ahojte. Tak sa chcem poradit, Pytala som sa na tento prispevok na urade v kancelarii prveho kontaktu, kde j vydavaju bezne tlaciva a take veci a teta na urade na mna pozerala ako na zjavenie. Dala mi kontakt na jednu veducu na oddeleni co ma na starosti tieto rodinne zalezitosti, ze sa mam skusit spytat jej, len samozrejme v piatok uz nerobila.
Tak sa chcem uistit ze som to pochopila spravne.

Mam narok na tych 41,10 eur mesacne, ked som tento pripad?
Mam trvaly pracovny pomer, od aprila 2010 som na najskor materskej, potom rodicovskej s prvym dietatom. Toto dieta bude mat v juni 2013 3 roky.
5.4. sa nam narodilo druhe dieta. Rodicovsky prispevok na prve dieta mi bol zruseny z dovodu vzniku naroku na materske. Cize naposledy som dostala rodicovsky prispevok za februar 2013. Od 1.3.2013 mam narok na materske.

Takze tento prispevok na starostlivost o starsie dieta by som mala dostat za mesiac marec, april a alikvotna cast z maja, az kym teda nebude mat druhe dieta 6 tyzdnov?
Dobre som to pochopila?
@candy23 @cicimon @silsil a dalsie, ktore ste to aj realne dostali, poradte prosim 🙂

candy23
13. apr 2013

@gilmorka dnom kedy vznikol narok na matersku davku zanika narok na rodicovsky prispevok.

candy23
13. apr 2013

@gilmorka cize ak si od 1.3.2013 na materskej uz rodicak nedostanes, naposledy za februar. Ak bysi bola vypisana na matersku co by len od 2.3.2013 tak za ten jeden den toho 1.3. mala by si narok na ten rodicak za marec inak nie.

gilmorka
13. apr 2013

@candy23 chapem z akeho dovodu mi zrusili rodicak. Len som chcela vediet ci mam teda od 1.3. narok na ten prispevok na starostlivost o prve dieta, a to teda do 6.tyzdnv veku druheho dietata.
Nech nevyzeram na urade ako debil a ziadam nieco na co nemam narok 🙂

jasminet
13. apr 2013

@gilmorka ano, dobre si to pochopila. mas na to narok. od mesiaca, ze ktory uz nepoberas rodicak. takze ak za marec uz nedostanes rodicak, tak na prispevok mas narok aj za marec...

gilmorka
14. apr 2013

@jasminet dakukem. tak skusim, som zvedava co povedia na upsvar, snad veduca oddelenia bude lepsie informovana.

jasminet
14. apr 2013

@gilmorka preco sa s nimi ale ides vybavovat. ved rovno im daj ziadost do ruky pri okienku a koniec debaty. a priprav sa, ze ti budu tvrdit, ze na nic nemas narok, nech to ani nepodavas atd atd atd. 😅

vall1319
14. apr 2013

@gilmorka ja som to pochopila tak, že na na ten Príspevok na starostlivosť vzniká nárok AŽ po narodení druhého dieťatka.... Nie je to takto?????

katy09
14. apr 2013

ahojte...baby ja som niekde čitala že ak mi dá zamestnavatel neaky príspevok pri narodeni dietata tak na tie peniašky od štatu nemam narok...je to pravda alebo nie???či mam radšej povedat v praci nech mi nič nedavaju??,a zda sa mi že to bude platit až od 1.6...2013....a teraz neviem...hmmmmm...

cicimon
14. apr 2013

@katy09 so zamest. to nic nema, ked ti davaju nejaky prispevok ber

katy09
14. apr 2013

hej tak dakujem za radu... 🙂

jasminet
14. apr 2013

@vall1319 nie, na ten prispevok mas narok od mesiaca kedy uz nemas narok na rp na prve dieta, ale este nemalo 3 roky a az do doby ked ma starsie 6 tyzdnov. je to vlastne nahrada za RP na prve dieta - prispevok na starostlivost o dieta
ale ziada sa on az po narodeni druheho dietata s rodnym listom oboch deti. vyplatia ti spatne za mesiace na ktore mas narok.

vall1319
14. apr 2013

@jasminet ďakujeeeeeem..... Takže tam mám skočiť až po narodení, keď budem mať rodný list?

cicimon
14. apr 2013

@vall1319 dopredu nic nevybavis, tak nebudu vediet kedy ma dieta 6t

vall1319
14. apr 2013

@cicimon ďakujem 🙂

mandarinkaa
15. apr 2013

@jasminet a v pripade, ze starsie dieta chodi do skolky, mam narok do toho veku 6 tyzdnov mladsieho dietata na prispevok do vysky 230eur, lebo platim skolku??? dakujem

jasminet
15. apr 2013

@mandarinkaa do 3 rokov mas narok na bud rp alebo prispevok na skolku. ale ci mozes mat matersku + pripevok na skolku...? to netusim. a doteraz si na to prve dieta brala co? rp ci prispevok?

lasto
15. apr 2013

@mandarinkaa áno, máš nárok od vzniku materskej do 6 týždňov mladšieho dieťaťa

matozazzo
15. apr 2013

@mandarinkaa UPSVaR to definuje takto:
Zárobková činnosť je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný daňou z príjmov alebo obdobná činnosť v cudzine. Za zárobkovú činnosť sa považuje aj poberanie:
•náhrady služobného platu,
•náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti,
•nemocenského oprávnenou osobou, ktorá je zamestnanec alebo povinne nemocensky poistená SZČO, alebo
•materského oprávnenou osobou, ktorá je zamestnanec alebo povinne nemocensky poistená SZČO, najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.

- z coho vyplyva, ze mas narok pocas materskej na Prispevok na starostlivost len do 6t od narodenia dietata...

mandarinkaa
17. apr 2013

@matozazzo ano, ano, to mi je jasne ze len do tych 6 tyzdnov... ja som sa len pytala, ze ak je starsie dieta v skolke, ci mam narok na tych 230eur (skolka je drahsia nez 230eur) - jasne ze len do tych 6tyzdnov mladsieho (viem ze potom na ziadny prispevok uz narok nemam). Lebo u nas na urade sa na mna pozerali ako na zjavenie a pomaly mi este vynadali, ze davamd ieta do skolky, ked som na materskej s mladsim 🙂

matozazzo
17. apr 2013

plati to, ako pises, ja som mala tak isto, starsia v skolke a ja na materskej a preplatili mi to, a nemam info o tom, ze sa to zmenilo

mandarinkaa
17. apr 2013

@matozazzo dakujem, aj tak je haluz, ze tety na uradoch musis ucit na co mas narok....

vall1319
24. máj 2013

Dievčatá, viete mi poradiť? Dnes som sa bola pýtať ohľadne tohto Príspevku na starostlivosť o dieťa..... Ale keďže materskú poberám len z DOBROVOĽNÉHO NEMOCENSKÉHO POISTENIA - na tento príspevok nárok nemám..... ☹
Je to naozaj takto???? Ďakujem.....

zebra41
5. jún 2013

@mandarinkaa ahoj, ja to prave riesim na UPSVAR v NR...vcera som nastupila na matersku a nechcu priznat prispevok na jasle 230Eur do 6 tyzdnov po porode. Vraj mam narok len na tych 41Eur...mozem sa spytat odkial si? no maju mi dnes volat,tak som zvedava, co mi povedia a kde vsade to budem musiet riesit

mandarinkaa
5. jún 2013

@zebra41 Ahoj ja som Ilava... ale aj tak im to tam idem poslat, lebo ked to plati v Bratislave, tak to plati vsade. takze nech si tety nevymyslaju, ak nepoznaju zakony. Daj vediet ako si dopadla.

zebra41
5. jún 2013

@mandarinkaa no uz mi volali,ze mam pravdu a samozrejme narok na prispevok 230Eur 🙂