Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

kisasonka83
23. mar 2012

@gapa ahoj mozem sa opytat ci ten prispevok sa tyka len maminiek,ktore maju pracovnu zmluvu uzavretu na Slovensku,alebo ci by som mohla o to ziadat aj ja ked budem poberat matersku z ciech,kde mam platnu pracovnu zmluvu

gapa
23. mar 2012

@kisasonka83
uf, trvalý pobyt máš na sk predpkladám, to je podmienka. Ale veru neviem, či táto dávka potrí do tých rodinných, na ktoré vzniká nárok v štáte kde pracuješ. Neviem bohužial, snád sa niekto ozve, skús v témach s mamičkami čo robia v čr.

kisasonka83
23. mar 2012

@gapa dakujem skusim 🙂 ja som len zvedava ako to je,ono uradnicka toho vela nepovie

gapa
23. mar 2012

@kisasonka83
možno sa dá zavolat niekde na ústredie, kde sa zaoverajú koordináciou vrámci EU
pozri na stránke ministerstva napr. či úsredia upsvar

daniwaugh
27. mar 2012

@gapa
zeny a to teda musim byt v pracovnom pomere?
my cakame krpca v juni, jedneho mam 2.5rocneho uz, cize pojdem z RD ma MD, ale niesom zamestnana, lebo som dala vypoved pred porodom, potom som bola na UP a z tade som sla na MD.. cize teraz mam narok ci ne, ci co? diiiiik :D

gapa
27. mar 2012

@daniwaugh
ak nie si szčo, si nezamestnaná, tak len v prípade, že ti vznikne nárok na materské, inak nie.

daniwaugh
30. mar 2012

@gapa som nezamestnana ale platim si DNP a mam narok na materske 🙂

gapa
30. mar 2012

@daniwaugh
takk nárok podla terajších zákonov máš.

daniwaugh
30. mar 2012

@gapa
juuuuuj, super, dakujem ti velmi pekne. cize teraz si tam len vypytam papier na socialke alebo upsvar a vies mi aj povedat presne ktory papier mam pytat? nech namna nekukaju jak na blba 😀

gapa
30. mar 2012

@daniwaugh
http://www.employment.gov.sk/legislativa.html
posledný v štát.soc.dávkach = príspevok na starostlivost o dieťa.

daniwaugh
30. mar 2012

@gapa
dakujem Ti, si poklad! krasny vecer prajem!

jankohrasko
2. apr 2012

@daniwaugh
@gapa
@kisasonka83
@monulicka
@fraufrt
@xixi7
ahojte baby, prosim vas, v akej vyske ma byt tento prispevok??? Vsade citam ine sumy, tam sa z toho neviem vysomarit
dakujemmm 🙂

gapa
2. apr 2012

@jankohrasko
záleží ako je to so starším dieťaťom, kkto sa on stará,
- ty osobne, babka - tak cca 41eur
- škôlka, jasle, szčo ... tak vo výške preukázaných nákladov, no max. 230eur na mesiac.

daniwaugh
2. apr 2012

@gapa
no a toto naozaj hovorime o jednorazovom prispevku? lebo citala som tamto one z ministerstva a mi to prislo ako ta (ne)zdanitelna ciastka, tych 10e mesacne a to je uplne daco ine.. a ty pises ze na mesiac, ale tento prispevok co ja myslim je jednorazovy, co sa dava pri narodeni noveho dietata ako jednorazovy prispevok na starostlivost o to starsie (do 3r) okolo dakych 190e..

jankohrasko
2. apr 2012

@gapa dakujem, este som sa chcela spytat ako sa to pocita? alikvotne, alebo za cely mesiac? Ja sa staram 😀
maly sa narodil 20.1.2012 a sest tyzdnov mal 2.3.2012
dakujem 😉

gapa
2. apr 2012

@jankohrasko
suma je rovnaká na mesiac, tj. aj za 3/2012 je nárok na cca 41eur (tuším presne 41,1eur, no nechce sa mi to hladať)

gapa
2. apr 2012

@daniwaugh
z toho tvojho príspevku som paf, neviem o čom to tam píšeš, ale ja píšem o príspevku na starostlivost o dieťa, ktorý sa poberá 2-4mesiace (obvykle 3) a ktorý sa vybavuje po narodení mladšieho dieťaťa.
ak by stararšie dieťa navštevovalo súkr. škôlku, za ktorú platíš napr. 240eur mesačne, tak máš za daný mesiac nárok na príspovok vo výške 230eur (to je maximum). Ak by si zaplatila další mesiac len 200eur, tak máš nárok na 200eur, tj. vo výške preukázaných nákladov.
Ale ak sa staráš osobne o dieťa, tak máš nárok na 41eur na mesiac.

maca_p
2. apr 2012

@gapa uz sa to zmenilo od 1.1. 2011. uz aj ked rodic pracuje, tak ma narok na rodicovsky prispevok v plnej sume tych 190 eur.
osobne sa ma to tykalo, ze som pracovala a poberala prispevok na starostlivost o dieta v sume 41 eur, ale od tohoto datumu to slo na 190 eur pre vsetkych. to co pises o nakaladoch za zariadenie na starostlivost o dieta je tak ako pises.

gapa
2. apr 2012

@maca_p
ale ona sa nepýta na RP, pýta na príspevok na druhé dieťa "počas poberania materského na mladšie dieťa" 🙂 a poberať RP a materské súbežne sa nedá, len v jednom mesiaci, kedy nepoberá materské za celý daný kalend. mesiac. Ale poberať materské+ prísp. na starostlivost o dieťa staršie sa dá aj viac mesiacov.

daniwaugh
2. apr 2012

@gapa
no aj nazov temy je "Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?" cize akoze ho dostane mamicka raz 🙂
totizto ja som citala dakde na nete, ze mamicky, ktore maju dieta do 3r a narodi sa im dalsie maju narok na jednorazovy prispevok ale neviem aka presne suma tam bola, viem ze do 200e (ale zacinalo sa to jednotkou, preto som dala ze 190).. idem to dakde pohladat asi..

maca_p
2. apr 2012

@gapa joj, zle som to pochopila 😲
pockaj teraz som z toho jelen, mozem poberat prispevok na starostlivost o dieta v sume 41 eur ked je v mojej starostlivosti, pocas poberania materskej??

gapa
2. apr 2012

@daniwaugh
zadávatelka témy to trochu nepresne napísala. Ale vzhladom na to, že sa to vybavuje po pôrode a kým sa vybaví rodný list a ak sa hned nepožiada, tak je to potom ozaj jednorázový príspevok, lebo to vyplatia za všetky mesiace naraz, napr. prípad jankohrasko, tá ked požiada, bude to mať vyplatené naraz, tj. akoby jednorázovo, preto asi aj ten názov.
ale pohladaj, no o ničom takom neviem, len ak by si mala opakovane dvojičky, či možno 3deti, tak je myslím nejaký príspevok.

gapa
2. apr 2012

@maca_p
obmedzený čas (2-4mesiace) ak máš staršie dieťa do 3rokov , vid vyššie je to písané aké sú podmienky.

maca_p
2. apr 2012

@gapa fuuha, tak to som sa okradla 😀 . ze mi to tie tety na upsvare nepripomenuli.... a pritom vedeli, lebo 2 mesiace pred druhou materskou som tam bola menit ten pripevok na starostlivost o diena na rodicovsky prispevok... skusim sa na to dopytovat takto spätne i ked sancu tomu uz nedavam.
dik za info 😉

gapa
2. apr 2012

@maca_p
dá sa požiadať len do 6mesiacov po konci mesiaca, za ktroý o príspevok žiadaš. A vela báb malo s tým problém, je to v tejto téme dosť rozobrané.

maca_p
2. apr 2012

@gapa jasne, dalo sa to cakat, ze len do 6 mesiacov... tak ako priplatok k prispevku... pravdupovediac, necitala som tuto temu podrobne, som si myslela, ze je to len take haloooo 😀 .

jankohrasko
3. apr 2012

@gapa dakujem velmi pekne za vsetko, prajem vsetko dobre 😉

jankohrasko
3. apr 2012

Ahojte,
vcera som to tu vsetko studovala.
Dnes rano som tam bola osobne, uz 4krat!!!!
Samozrejme ma zasa dotycna pani presviedcala, ze o nicom nevie a ze nemam narok!
Nechala som jej tam vyplnene tlacivo a potrebne kopie. Tak som tiez zvedava na vyjadrenie.
Zaroven idem na nu pisat staznost, lebo z mojho pohladu, ked sa na to pytam 4krat, mam na to 2 svedkov a ona zatlka a zatlka, je podla mna neprofesionalne, nemoralne a neeticke..

Dakujem babule vsetkym

Davajte si pozor a nedajte sa, zvlast na UPSVAR Vazovova.

gapa
3. apr 2012

@jankohrasko
je to veru ako píšeš velmi neprofesionálne, neústretové a smutné. A hlavne, ked je to v Ba, ked určite je tam vela prípadov a aj možnosti získania skúseností majú väčšie ako inde, kde je prípadov menej a majú dalej k informáciám.

zuzujan
3. apr 2012

@gapa chcem poprosit o presne cislo zakona, lebo tiez ma odbili na UPSVAR, ze o nicom takom nikdy nepoculi, ze mam prist priamo so zakonom.............. 😠
Neviem kde by som k tomu zohnala aj ziadosti, tlaciva, akym sposobom o to poziadat ked na urade nemaju ani paru
dakujem pekne