Žijem v UK ale rodiť chcem na SK. Aký bude príspevok?

lucina.lucina
9. nov 2007

Ahojte,
chcela by som sa opytat, ci ma niekto skusenosti s podobnym problemom. Zijem v Anglicku vyse troch rokov, som tehotna-2mesiac, ale s priatelom by som sa pred porodom chcela vratit natrvalo na Slovensko. Chcem sa opytat, ci je mozne poberat matersku z Anglicka, ako je to so zdravotnou poistovnou a vsetkym okolo materskej, rod. pridavkoch ..... Vie niekto zodpovedat na moje otazky, pripadne nieco viac na tuto temu.
Vopred Vam vsetkym dakujem

sivakova
7. máj 2009

chcem sa spitat som v anglicku uz 5 rok a neviem ze ked pojdem na slovensko s detmi ci sa mozem vratit na rodny list lebo sa narodili v anglicku

macka23
14. máj 2009

Ako vratit na rodny list? Myslis namiesto cestovneho dokladu? To urcite nie..

jankabo
14. máj 2009

chcem sa spýtat,
ako sa vypočítava materska???? Niekde som sa dočítala že sa berie do úvahy vymeriavaci základ za posledných 12 mesiacov ale teraz neviem či odpracovaných alebo sa do toho započítava aj to ked som na PN.

gapa
15. máj 2009

jankabo,
uved viac údajov o tvojom nem.poistení, ako dlho trvalo v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a kedy vzniklo posledné, ktoré bude trvať k násupu na MD. (aj počas PN trvá nem.poistenie, ak ti trvá prac.pomer), a teda uved, či si zamest. na SK.

jankabo
15. máj 2009

ANO som zamestnaná na SK, zamestnana som 8 rokov vo firme. Na PN som nebola asi 3 roky, teraz som na PN od 15.aprila a vyzera to tak ze budem az do nastupu na matersku.
To znamená že mi budú vypočítavať matersku z PN???? ALebo z platov za rok 2008??? Ako to vlastne je????

gapa
15. máj 2009

jankabo,
nestresuj 😉
Ak nastúpiš na MD v r.2009 počas trvania tohto istého prac. pomeru (čo predpokladám), tak sa materské bude rátať z vymer. základov pre nem.poistenie (obvykle hrubej mzdy) v r.2008 a aj keby si bola v r.2008 na PN, tak tieto dni sa pri výpočte matrerského vynímajú, t.j. neovplyvnujú výpočet.

jankabo
15. máj 2009

aha uz rozumiem. Dakujem 🙂
Ja som sa bala ze mi to budu nejako vypocitavat aj z PN, to by mi vela nevyslo vsak????

inffinity
18. máj 2009

ahojte holky, dostala jsem u doktora papír, že mám nástup na mateřskou..jen já nevím kam ho odevzdat..poradily byste mi? Jsem tady v SR na ÚP a nikdy jsem tu nepracovala, pracovala jsem do 30.6.2008 v ČR a pak jsem Úp prvně v ČR no tedka tu..a nevím tedy kam ten papír dát, jestli tady v SR na sociální pojišťovnu a nebo poslat na OSSZ do ČR..na mateřskou stejně nárok nemám,ale formláně to asi vyřídit musím aby mi poslali nějaké zamítnutí nebo tak něco..že? Díky za radu..

antoniab
4. jún 2009

ahoj baby mohli by ste mi poradit cakame babo a chcela by som rodit nasledne na svk a ostat doma ako ste vsetko vybavili kde ste nakoniec poberali matersku na svk alebo uk 😒
dakujem 🙂 🙂

danu
30. júl 2009

dievcatko446 • Dnes o 21:53
Mam otazocku...ako je to s tehotenstvom v zahranici a porodom tu na Slovensku?...ide to vobec k sebe?...a ak ano,tak co tomu predchadza?...co je potrebne?....ak viete,skuste poradit...dakujem

zutu
8. sep 2009

ahojte všetky žienky,
chcela by som sa spýtať niektorej z vás či neviete ako to je v Norsku.Pracujem tu už rok, som tehotna, mala by som nárok na matersku, a peniaze pri narodení babatka na Slovensku, doma by som porodila a vrátila sa spat.
Dakujem veľmi pekne, veľmi mi pomôžete

danka.777
26. jan 2010

nella1 ahoj naco si platis nemocenske na sk ked zijes v uk a tam ho mas?Mas narok na matersku na 6 mesiacov od uk zamestnavatela ale myslim ze ju mozes poziadat na svk tiez oni su tu dost taki jednoduchi a zaostali takze ked si vymyslis sikovne story lahko ich oklames,vela stastia

maria1212
18. jún 2010
danka82
30. júl 2010

@chrisxgas ahoj..chcela som sa ta opytat, ako si pochodila s materskou na Slovensku..ja riesim momentalne ten isty problem, aky si riesila ty pred rokom..vratila som sa z uk, ked som bola v 19 tyzdni tehotenstva a som momentalne na Slovensku nezamestnana.Na socialke mi povedali, ze narok na matersku nemam, ale pride mi to postavene na hlavu, lebo som mala v uk odpracovanych vyse 2 roky. Uznali ti nakoniec matersku, alebo poberas len rodicovsky?

macka23
30. júl 2010

@danka82
materske vyplaca zamestnavatel a ak si teraz nezamestnana, nema ti to kto vyplatit. preco si odisla z uk domov? mohla si nastupit odtial na MD a porodit na sk, poberat materske z uk a potom dat vypoved a prejst na rodicovsky prispevok alebo sa vratit do uk....
Takze ja si myslim, ze mas narok len na rodicovsky 😖 uvidis co ti povedia na uradoch 😖

danka82
30. júl 2010

@macka23 ahoj..z uk som odisla, lebo som upratovala v hoteli a bola to velmi narocna praca na to, aby som tam ostavala az do doby, kedy mi nalezala materska.. ide o to, ze som sa dnes informovala na socialke a tam mi povedali, ze narok na matersku nemam, ale ked som pisala do poradne socialnej poistovne, tak mi povedali, ze narok na matersku mam, kedze som v ochrannej lehote 6 mesiacov odkedy som odisla z uk do dna nastupu na matersku.sice by mi vysla z minimalnej mzdy, ale ide o to, ze vraj narok mam. tak som z toho blbec .. 😒

macka23
31. júl 2010

@danka82
tak ja by som si na tvojom miestevytlacila to co ti odpisali a s tym by som to isla konfrontovat na socialku, a keby mi poani nejak oponovala, treba si asi pytat niekoho kompetentnejsiehoa ist si za svojim...budem drzat palce 🙂

danka82
31. júl 2010

@macka23 diky 😉 ..presne to sa chystam urobit..aj ked mi matersku vypocitaju z minimalky, ale aspon budem moct po pol roku poziadat o zvyseny rodicovsky...tak dufam, ze to vyjde 🙂

gapa
1. aug 2010

sa čudujem, že vám povedali, že nárok na mateské na Sk máte, ak ste nemali na SK nem.poistenie. Na vašom mieste sa pred nástupom na md prihlásim na dobrovolné nem.poistenie, resp. ešte lepšie krátkodobý prac.pomer, aby ste mali nárok na materské. Lebo podla mna netrvá ochranná lehota, lebo netrvalo ani nem.poistenie podla zákona o Sp, teda nem.poistenie na SK, len v EU. Možno trvá ochranná lehota v zahraničí.
Ale nemôžem to tvrdiť na sto percent, lebo som takýto prípad nemala a tiež sa teraz nedávno dostalo do účinnosti nejake nariadenie v rámci EU, tak možno sa odvtedy niečo zmenilo.

danka82
4. aug 2010

takze dnes som bola na soc. poistovni a narok na materske mi vznikne 🙂 bolo to tak, ako mi napisali..je tam podmienka byt v ochrannej lehote 6 mesiacov odo dna ukoncenia nemoc. poistenia v zahranici do dna nastupu na matersku a tak isto musim byt evidovana na urade prace ako nezamestnana a poberat davku v nezamestnanosti, co ja splnam...len este musim cakat, kym z UK poslu E104, cize to potrva take 3 mesiace,a tak mi matersku dodaju spetne, ale hlavne, ze to uznali 😀

petronelar
26. aug 2010

ahoj holky, danka85 - resim podobny problem. Od lonskeho roku jsem zamestnana v CR (od rijna 2009), mam smluvu na dobu urcitu do konca zari 2011, ale chtela bych jit na matersku. v pripade, ze mi skocni prac. pomer v CR, a ja nastupim na matersku az po skonceni pracovniho pomeru, budu mit narok na matersku? jestli jo, tak ze ktereho statu, z CR nebo SR? a kam si mam zadat? jsem Ceska, ale trvaly pobyt mam v SR, kde mam i manzela, takze podle EU spadam do SR. diky za radu

mishel33
5. jún 2011

Ahojte
Chcem sa opytat, planujem sa vratit zo Skotska ihned ako s ami potvrdi, ze som tehotna. Mohol by mi prosim Vas niekto poradit ake dokumenty budem potrebovat vybavit nato, aby som dostavala na Slovensku aspon nejake peniazky? lebo pochybujem, ze ma bude chciet niekto zamestnat, ked budem tehotna.
Velmi Vam dakujem za pomoc

macka23
6. jún 2011

@mishel33
ahoj, podla mna je najrozumnejsie zostat tam az do nastupu na MD /cca 11tyzdnov pred porodom/ a potom sa vratit na sk, tu porodit a poberat odtial materske. ked tam teraz ovsem pracujes 😕

zuzula1986
13. nov 2012

ahojte ja som v irsku 5 rokov..a teraz som zostala tehotna a chcem ist rodit na slovensko a uz zozstat doma na stalo jaky rormular poterbujem na zdravotne poistenie aby sa osetrili...a ci mozem s tadeto poberat matersku ked sa uz sem nevratim 🙂 viem mi neikto poradit jak to je dakujem.... 😉

bejkats
29. nov 2012

Ahojte, chcela by som sa opýtať ohľadom prihlásenie dieťatka na slovensku. poberám child benefit, materskú od štátu a žiadala som aj child tax credit. Chystáme sa však na slovensko ale nechcela by som tu všetko zrušiť pretože tu mám ešte aj prácu a nastúpiť mám v júny. Chceli sme však vyskúšať život na slovensku a tak sa tam vraciame v Januáry. preto sa chcem opýtať či je možné prihlásiť dieťatko na slovensku a či tím neprídem o príspevky v anglicku 🙂 ďakujem

lucyliu25
1. feb 2013

zdravim kocky. som vo velmi zvlastnej situacii a neviem, kto by mi mohol poradit. ak niekto z vas mi bude vediet, budem velmi vdacna a stastna, pretoze situacia sa ma tak, ze cakame babo, sme v 8tyzdni a tento rok v maji bude rok, co som doma z anglicka. v anglicku mam odpracovane dva roky ale u roznych zamestnavatelov, platila som dane i odvody, ako sa ma a tu na sk som zamestnana len na dohodu. ked som odchadzala z uk, nevyplnala som ziaden formular, akurat doma na sk som podavala danove priznanie. moja otazka znie, mam narok na matersku z uk alebo vobec nie.rodit chcem doma a aj trvalo ostat. dakujem velmi krasne za vsetky vase rady i tipy xxx

macka23
1. feb 2013

@lucyliu25 materske vyplaca zamestnavatel, a kedze uz tam nepracujes a netrva ti PP tak nemozes odtial dostavat materske. Inak by to bolo asi s podporou v nezamestnanosti, ale to teraz neriesis.

misonika
6. mar 2013

@kingstonka , ahoj som v anglicku uz dost rokov, poslednych 5 rokov u jedneho zamestnavatela takze podla vsetkych informacii je mi jasne, ze matersku v UK by som mala dostat aj ked budem rodit na SK. Ako je to s porodom na SK ked si neplatim zdravotnu poistku. Mam sestru,ktora zije v cechach a vybavila si nejaky formular, cez kt. moze rodit na SK, ale slovenska poistovna moze vyzadovat peniaze od ceskej poistovne,kt. si ona plati v cechach. Ako je to teda s Anglickom ked si tu odvadzam nejake N.I. ? Aky formular potrebujem na to, aby mi UK preplatila porod a ci vobec sa to da? Dakujem

katerinaky
1. apr 2013

Ahoj misonika, myslim ze je to formular E106 ale nie som si ista

donegal22
2. okt 2013

ahojte neviete mi niekto poradit ak som od jula 2012 do juna 2013 pracovala v anglicku teraz som na slovensku a pravdepodobne som v prvom mesiaci tehotenstva a na buduci mesiac sa vratim do anglicka mozem dostat tam matersku ak pocas tehotenstva sa zase zamestnam v UK do konca tehotenstva a kolko a ako dlho by som dostavala matersku a ake benefity sa daju vybavit .dakujem dievčata za rady .