Žijem v zahraničí. Na čo mám nárok na Slovensku?

aaadrianka
10. mar 2008

ahojky vsetci,kt,by mi mohli poradit...15.2.08 sa mi narodil syn v taliansku,ma talianske obcianstvo..ja mam ale trvaly pobyt este stale na slovesku a platim si sama zdravotne poistenie,kedze rozhoduje,ze som dobrovolne nezamestnana...mam narok na nej.prispevok na slovensku??alebo na metersku??? tu som pracovala ale bez zmluvy,tak som v podstate nezamestnana aj tu...dakujem

aaadrianka
autor
11. mar 2008

nikde nikto?????? ☹ ☹ ☹

mirka414
11. mar 2008

aaadrianka skus sa spytat na Sk na urade prace socialnych veci a rodiny v mieste trvaleho bydliska.mne tam hodne pomohli a teraz ked nieco potrebujem tak to riesim splnomocnenim maminky a meilom na konkretne pani,co nas ma na starosti.odkial pochadzas,konkretne?

betka1
11. mar 2008

adrianka, na jednorazovy prispevok pri narodeni dietata aj na prispevok pri narodeni prveho dietata by si mala mat narok. Tiez si myslim, ze by si mala mat narok aj na rodicovske, kedze to sa neviaze na poistenie. S materskou si ale ista nie som. Tam su presne vymedzene podmienky, ze ako dlho treba odvadzat socialne poistenie, aby si mala narok, ak sa nemylim. Neviem, ci to ma nieco spolocne so zdravotnym poistenim. Najlepsie ale bude, ako pisala mirka, kontaktovat Urad prace socialnych veci a rodiny a oni Ti poradia. Povedz, ze v Taliansku nemas na nic narok, lebo si neodvadzala ziadne poistenia a preto by si chcela o matersku alebo rodicovske ziadat na SK. Je nejaky taky EU zakon, ze ked nemas narok na pridavky v krajine, kde zijes, tak sa o Teba musi postarat krajina, kde mas trvale bydlisko. Ale presne to neovladam.

andrea1158
11. mar 2008

aadrianka: na materskú nemáš nárok v žiadnom prípade, zo zdravotného poistenia sa uhrádza zdravotná starostlivosť a materská je dávka sociálneho, nie zdravotného poistenia.

Ale ak máš na území SR trvalý pobyt tak máš nárok na:
- príspevok pri narodení dieťaťa + príplatok ak je to 1. dieťa

Ale pozor, zákon ustanovuje toto: Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe, ak sa dieťa narodilo v cudzine a príslušná inštitúcia krajiny, v ktorej sa dieťa narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok alebo inú dávku toho istého druhu.

Čiže ak si podobnú dávku dostala v Taliansku, tak tu už nedostaneš nič. Ak si o to požiadaš, tak budeš musieť predložiť doklad z Talianskeho úradu, že ti podobnú dávku nevyplatili. samozrejme preložené do slovenčiny.

aaadrianka
autor
11. mar 2008

mirka414
ja som z kosic

aaadrianka
autor
11. mar 2008

andrea1158
aaaa,este som nezobrala nic,lebo tu davaju 1500 eur ale musis mat trvale bydlisko tu,takze vybavujem papiere.pytam sa ale,ak si vybavym pobyt tu,automaticky stracam naroky na slovensku vsak???

aaadrianka
autor
11. mar 2008

podla vas sa to vsetko da robit na dialku????teda cez splnomocnenie???

bihan
11. mar 2008

A načo tie 3 otázniky???
Príspevok za narodenie dieťaťa môže dostať len v jednom štáte ale myslím, že sa to nedá vybavovať na diaľku, lebo ak chceš príspevok na Slovensku, potrebuješ potvrdenie od slov. pediatra.

aaadrianka
autor
11. mar 2008

ale babo ma doktora tu,nemozem to potom dat prelozit?

bihan
11. mar 2008

nie, práve som napísala, že na vyplatenie slovenskej dávky potrebuješ potvrdenie, že sa dieťa dožilo 28dní (alebo ako to je s tou úžasnou dávkou) a potrebuješ to mať od slovenského pediatra.

aaadrianka
autor
11. mar 2008

a talinsky to nevie napisat ci co,len slovensky to vedia?

perelandra
11. mar 2008

pediater potvrdzuje ze sa dieta dozilo 28 dni. a asi ti to moze dat aj lekar v taliansku a snad budu akceptovat aj preklad, ale nie som si ista ci aj dieta nemusi mat trvale bydlisko v sr.

aaadrianka
autor
11. mar 2008

takze nemoze rozhodovat ako taliansky obcan?

aaadrianka
autor
11. mar 2008

dakujem,dam kuk 😉

ivana98
11. mar 2008

aaadrianka, ked chces ziadat prispevok od slovenskeho statu, tak to asi bez osobnej navstevy slovenska nepojde... a myslim ze to treba vybavit co najskor, kedze po 6 mesiacoch od narodenia zanika narok... + musis dolozit, ze si chodila na pravidelne prehliadky pocas tehotenstva

este si mozes teoreticky zaziadat o extra pripevok priamo v meste, kde mas trvaly pobyt ty, ale na to musis malemu vybavit slovensky rodny list, ( tym padom aj slovenske obcianstvo ?) a prihlasit ho na to iste trvale bydlisko. ale o tych prispevkoch rozhoduje kazde mesto zvlast, takze konkretne pre kosice ti neporadim...

aaadrianka
autor
11. mar 2008

ivana98
to je,ze on ma trvaly pobyt tu,ako ocko,..

ivana98
11. mar 2008

a nemozes maleho nahlasit aj tu aj tam? neviem ako je to v taliansku, ale ja sa verejne priznavam, ze mam trvale pobyty dva... 😅 🤐
a ty v taliansku nie si nahlasena? 😕

mirka414
11. mar 2008

aaadrianka a napr.na prispevky ci uz pri narodeni alebo rodicovske prispevky na to mas narok,az vtedy ak dolozis potvrdenie,ze sa v state,kde sa malinke narodilo,nevyplaca podobna davka..napr.ja som teraz musela socialke dolozit papier,ze tu vo svajciarsku nemam na nic narok,okrem rodinnych pridavkou v sume 170chf co pobera manzel automaticky od zamestnavatela,takze ja ich nemam a nedostavam na SK.

aaadrianka
autor
12. mar 2008

ivana98
az teraz sa mozem nahlasit,ked sa mi narodil maly,lebo predtym som musela byt alebo vydata alebo pracovat so zmluvou,co nebolo mozne...vcerami boli policajti kontrolovat bydlisko,takze je to otazka niekolkych dni a som zapisana potom,ze byvam tu.co sa tyka maleho,neviem,ak sa to da,jasne,ze to zrobim.
mirka414
takjze ak moj priatel dostane pridavky tu,ja nemam narok tam?dobre som to pochopila??
inak baby dakujem vam za rady 😉 😉

katkal
12. mar 2008

z vlastnej skusenosti: maly aj ty musite mat trvale bydlisko na Sk, a teda maly musi mat slovenske obcianstvo. Dolozit potvrdenie od lekara, ze sa dozil 28 dni ( mne to potvrdil lekar v zahranici na slovenske tlacivo 😉 ) Odomna nikto nepytal potvrdenie, ze som chodila v teho na pravidelne prehliadky. Mas narok len na davky v jednej krajine, tak si vyber, co ti je viac vyhodne. 🙂 A sup sa do vybavovania, vsetko strasne dlho trva.

betka1
12. mar 2008

katkal, ani na prispevok po narodeni dietata si nepotrebovala potvrdenie o pravidelnych lekarskych kontrolach? Neviem totiz, ci si to mam pred odchodom na Slovensko vybavit

aaadrianka
autor
12. mar 2008

takze asi skor vybavim veci tu v taliansku ☹ ...dakujem babiky 🙂

horajda
12. mar 2008

ivanka o akom extra prispevku od mesta hovoris?mohla by si mi pls napisat o nom kontretne,ja som povodne z BA